Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pastebėjimai ir pamąstymai

Avatar

Paskelbta

data

Kartą, eidamas į prekybos centrą, pajutau valstietišką smarsą. Jei šis žodis Jums nežinomas, yra jo atitikmenys – smarvė, tvaikas, nemalonus kvapas. Ją, smarvę, artėjančių seimo rinkimų proga miestiečiams dovanojo gaidžiūniškai – markizės karabasinės partijos atstovai – žemdirbiai. Tai preliudija arba įžangos pradžia.

Pradžia

Tądien, vėlai vakare, kažkodėl prisiminiau, tūlo A. G. rinkiminį lankstinuką, kuriame jis  deklaravo, jog „užtikrinsiu sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei prieinamumą“. Tai, kad jūsų šutvė seime nesugebėjo užtikrinti pakankamo sveikatos apsaugos sistemos finansavimo, man sukėlė įdomių minčių. Paskyrę „durnių daktarą“ sveikatos apsaugos ministru, jūs, švelniai tariant, padarėte negražų gamtinį reikalą viešai. Taip, be abejo, jūs galite tvirtinti, jog sveikatos ministras pakankamai populiarus (jei ne čiuožiantys žemyn reitingai), bet kažkada rašiau, kad net ir beždžionė, nuolat rodoma TV ekrane, gali tapti žvaigžde. Beje, normaliems, protaujantiems žmonėms net sukelti  pykinimą ar net viduriavimą. Štai  Austrija, Vokietija, turinčios daugiausia lovų skaičių ligoninėse, civilizuotoje Europoje sėkmingai tvarkėsi su „korone“. Tuo tarpu jūsų veikėjai užvertė sveikatos apsaugos sistemą papildomu biurokratizmu, nepatikima elektronine sistema (gal nežinote, kad nuolat stringa?). Paprastas klausimas, į kurį jūs nesugebėsite atsakyti be demagogijos: kodėl nėra „žalios eilės“ pas specialistus onkologiniams ir kitiems sunkiems ligoniams? Mano versija – taip patogiau – miręs žmogus ne problema. Gerbiamas deputate – kandidate, jūs geras verslininkas, padorus žmogus, bet kaip politikas – nulis. Užsiimkite tuo, ką sugebate.

Sugebėjimai

Mano rankose „juodosios buhalterijos“ partijos lankstinukas. Pirmajame puslapyje – kandidatės į seimą Z. Ž. nuotrauka ir obalsis: „Atsakau už savo žodžius“! Žinant, kur dirbo dalį savo gyvenimo, galėjo būti ir „zub daju“ (rusiškai-duodu dantį). Ką tai reiškia, neaktualizuosiu. Beje, minėtos partijos programa tarp kitų rinkiminių programų – gan realistinė. Bėda ta, jog jos niekas neleis  įgyvendinti. Įsivaizduokite užsienio investuotoją, kuriam už padorų atlyginimą darbininkams dešimt metų nereikėtų mokėti  jokių mokesčių valstybei (išskyrus darbuotojų). Lietuviškiems buržujams tai nepatiktų. Kandidatės biografija pateikta dalykiškai, bet… Pasigedau Raseinių epizodo. Gal jai nesvarbus, nežinau. Tai, kad aktyviai dirba rajono taryboje, – faktas. Apskritai yra tik du dirbantys deputatai taryboje. Dabar mįslė. Kandidatės akyse, net retušuotoje nuotraukoje, kažkokia paslaptis, o gal liūdesys. Iš kur jis, nespėliosiu.

Šachmatų žaidime tai tamsi figūra, greičiausiai žirgas. Ir tai visai nesvarbu. Balsuoti už „degtinės dėžutės seifo“ ar „juodosios buhalterijos“ partiją? Skonio reikalas, prasto skonio reikalas. Juolab, pati kandidatė deklaruoja vertinanti „teisingumo savybes“. Kaip ją įvertins rinkėjai, pamatysime po rinkimų. O kol kas vaikus rajono mokyklose maitina „Brunera“, mirė dar vienas ligoninėje apsikrėtęs žmogus (bus ir daugiau), o Šniūraičių gyventojas susprogdino namą, taip eilinį kartą garsindamas Radviliškį Lietuvoje.

Garsinimas

Ankstus lygiadienio rytas. Patekančios saulės rytuose laukia geltonai žilstantys medžiai. It grybai miestą puošia buvusio „Beržo“ ir muzikos mokyklos (buvęs bendrabutis) kaminai. Pasaulį įgarsina technikos riaumojimas plentu ir nenuoramos krankliai. O ką, tikėjotės lakštingalų? Radviliškyje! O štai miglos laukia saulės pasirodymo, kad it maldininkai galėtų iškelti ūkanų rankas į dangų.

Dangaus aukštumos mano nepasiekiamos, tačiau puikiai žinau, jog manęs laukia  eilinis „Visuomenės balso“ numeris. Tai ne politinė reklama ir, manau, niekam neužklius. Tuo metu, kai buvo „gauruojamas“ Gudijos diktatorius, išgirdau humoristinį, bet, mano nuomone, vertingą patarimą. Įsivaizduokite, kad patekote į neatsakingą kompaniją, kreivai žiūrinčią į apsaugines veido kaukes. Tereikia garsiai nusičiaudėti, mandagiai atsiprašyti ir prisistatyti, jog esate iš Radviliškio. Kaip tvirtino rekomendacijos autorė gyd. Z.D., poveikis garantuotas. Kaukės atsiranda it mostelėjus burtų lazdele, nereikia nė Hario Poterio. Kadangi užsiminiau apie mistiškus dalykus, tai nusprendžiau kitą pastraipą pavadinti karma.

Karma

Tai tema, kurią trečiadienio vakare aptariau su M. A. Su kuo valgoma karma jis žinojo.  Pilnam šio žodžio prasmės paaiškinimui reikėtų atskiro puslapio. Šiaip karma – veiksmas, veiksmo rezultatas. Buvo ir krikščionybėje, kur ją pakeitė pragarai, skaistykla, rojus. Indusams tai žmogaus veiksmų, etinių padarinių visuma, nuo kurios priklauso, į kokią būtybę jis persikūnys (reikarnuos) po mirties. Kaip V. Visockio dainoje: „Jeigu buvai bukas kaip medis, atgimsi baobabu ir gyvensi tūkstantį metų iki mirties“… Teosofijoje tai automatiškai veikiantis mechanizmas, vienaip ar kitaip atlyginantis už gyvenimo darbus. Anksčiau ar vėliau. Yra ir būdas jos išvengti, bet apie tai kada nors vėliau. Liaudies išmintyje karma apibūdinama penkiais žodžiais: „Ką pasėsi, tą ir pjausi“. Ketvirtadienio rytą, pirkdamas „Radviliškio kraštą“, iš pirties brolijos nario Romasiaus sužinojau, kad pirtis savaitgalį nedirbs. Karma, teks tenkintis dušu. Bet tai tik gyvenimo smulkmena. Pavartęs minėtą savaitraštį sužinojau, kad J. Onaitis mokys vaikus plaukti nuotoliniu būdu (įdomu, ar ir tik išmokus šokinėti nuo tramplyno į baseiną prileis vandens?), kad kontrolės komiteto pirmininkas K. R. vėl bando nusimuilinti nuo atsakomybės už mokinių maitinimą, siūlydamas it M. Gorbačiovas sudaryti naują komisiją. Meras purtosi it blusų atsakomybės už tai, kas dedasi ligoninėje. Ligoninės direktorius šioje, mano nuomone, ir kitose situacijose apskritai elgiasi ne taip, kaip tikras vyras. Garbingas vyras prisipažintų – ne mano nosiai vadovauti ligoninei, kai bus suvaldyta antroji epidemija – atsistatydinu. Eisiu dirbti ten, kur sugebu. Štai laisvalaikiu ir pamąstykite apie tokių veikėjų karmą. Galima ir pagal indišką, galima ir pagal teosofišką variantą. Mano nuomone, direktorius, „įtaisęs“ ligoninei dvi epidemijas, suso (niežų) ir „koronės“,  turėtų eiti šunims šėko pjauti, kaip sako liaudies išmintis. Bet šėko pjovėjų apstu ir politikoje.

Šėko pjovėjai

Vienądien pašto dėžutėje radau blondinės D.D. rinkiminį lankstinuką. Ji tvirtino, kad „krikščionių sąjunga ateina – liberalizmas išeina!“ Nei daugiau, nei mažiau. Panašiai, kaip „ateina genijai, tačiau išnyksta, atėjo Stalinas (juokauju, Leninas) visiems laikams“. Perskaitęs mini programą, taip ir nesupratau, apie ką kalba minėta ponia. Spėju, kad esu per bukas. Kitas lankstinukas priklausė T.M., berods „degtinės dėžutės seifo“ partijos atstovui. Jo kandidatūrą laimino pati V.Č.N. Ir kam žmogui dvi pavardės? Na, rinkiminiai lankstinukai niekis, o štai toks J.K. pateikė potencialiems rinkėjams laikraštį, atsiprašau laikraštpalaikį. „Kūdą“ it sportinis dviratis, bet jam suteiksiu atskirą pastraipą.

Atskira pastraipa

Pirmiausia kandidato tezės : „Jaunystė – tai ne yda“, „Pirmumo langeliuose reikia įrašyti radviliškiečius“, „Reikalinga stipri radviliškiečių komanda“,  „Radviliškio kraštas liko nuskriaustas“  ir pan. Ne Leninas, net ir ne Kirkilas. Sudėjo į laikraštėlį tai, ką, spėju, už jį parašė kiti. Vertingiausia šio organo (laikraštuko) detalė – kryžiažodis. Ko vertas kandidatas, sužinosiu po rinkimų. Penktadienį nusipirkau oficiozą. Įsivaizduoju pakeltus skaitytojų antakius. Suprantu, pritariu, šlamštas, mano nuomone, kuriam neverta aukoti euro centų, bet… tai mano duondavys. Idėjų, atskirų minčių, bet ne atlygio prasme. Aš, jeigu dar yra tokių, kurie nežino, už savo straipsnius (skiltis) honoraro neimu ir negaunu. Tad, ką rinkimų proga pateikia oficiozas. Ogi miestą  smardinančių valstiečių šutvę. Galvoju, jog taip vadinami žemdirbiai ne itin nutolo nuo savo „kolchozinės“ (kolūkinės) praeities. Gražionių srutos pilamos tuomet, kai vėjas pučia Radviliškio link. Šį kartą be A.G. už žaliavalstiečių šutvę siūlo balsuoti pusmeris M.P. Gerb. pusmeri, ar pasirašydamas tokią reklamą pagalvojote, ką darote? Tiek to, tai Jūsų asmeninis reikalas. Dar pristatomi du valstiečių statytiniai, kažkoks K.D. ir V.K.  Ar jiems kas nors šviečia – be abejo, amžinoji šviesa. Šioje šviesoje pateikiama ir atsinaujinusi Baisogala, ir naujas mobilusis COVID- 19  patikros punktas. Tai gerai, bet niekad nereikėtų pamiršti, kad dėl mero ir ligoninės direktoriaus nekompetencijos sulaukėme šiuolaikiško maro . Panašus į tą, kuris aštuoniolikto amžiaus pradžioje išmarino radviliškiečius. Vertingiausia numerio medžiaga – kulinariniai receptai. Oficioze šįkart mero nuotraukų nedaug, o ir tos pačios prieš rinkimus užmaskuotos „durniuko“ principu. Mano principai paprastesni, todėl pabaiga.

Pabaiga

Aš niekada neabejojau žiniasklaidos veiksmingumu kovojant su apsileidėliais, valdžiažmogiais, katinų valgytojais, velykinių medžio pjovėjais ir kitais „prietrankomis“. Deja, radviliškiečių gyvenimo būdas, nuleistas konservatorių dėka  žemiau juosmens, mums neleidžia išgaruoti iš didžiosios žiniasklaidos skandalų formos. Aš šia savo skiltimi, trupam sugrįžęs iš atostogų, neužsiimu jokia rinkimine agitacija, o tik išreiškiu savo nuomonę apie rinkiminės medžiagos pateikimą. Kiekvienas iš mūsų turi teisę balsuoti pagal savo sugedimo laipsnį, sveiko proto atsargas, išmintį, jeigu jos yra, ir kitus priimtinus dalykus. Mano nuomone, bet kurie pretendentai prie seimo lovio niekad nebalsuos (arba apsimes, jog už) už seimo narių skaičiaus sumažinimą ir kadencijų apribojimą. Tiesa, rinkiminė medžiaga pateikia daug informacijos apie visokius nifnitus, nafnafus ir kitokius nufnufus, pageidaujančius patogaus gyvenimo dykinėjant, už kurį gerai moka.

Iki asmeniškumų nusileisti negaliu, tad Radviliškio ateitis Jūsų rankose. Pagarbiai.

P. S. O vienas kirminas liko, kas žino kaip baigėsi Ramuniuko ir Gretutės meilės istorija?

Vytautas Mikalauskis

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Paskelbti nuosprendžiai dviem užsieniečiams, kurių vienas vairavo neblaivus, kitas policininkui pasiūlė kyšį

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose išnagrinėtos dvi baudžiamosios bylos ir paskelbti nuosprendžiai dviem užsieniečiams – Latvijos ir Estijos piliečiams, kurie naktį Šiauliuose nusprendė įsigyti alkoholinių gėrimų. Kaltinamasis A. G. neblaivus vairavo draugo automobilį, kitas kaltinamasis, automobilio savininkas, A. P. policijai pasiūlė kyšį. Abu užsieniečiai atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Neblaivus už vairo sėdęs 31 metų A. G. perduotas sutuoktinės atsakomybei pagal laidavimą be užstato 1 metams. Jam teismas skyrė dvi baudžiamojo poveikio priemones: uždraudė vairuoti kelių transporto priemones 1 metus 9 mėnesius ir konfiskavo draugo A. P. automobilį, kurio vertė beveik 10 500 eurų.

Kyšį policijai siūlęs 29 metų A. P. perduotas sesers atsakomybėn pagal laidavimą 1 metams 6 mėnesiams be užstato. Jam skirta baudžiamojo poveikio priemonė – 500 eurų (10 MGL) įmoka į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą, įpareigojant sumokėti įmoką per 4 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo.

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose pagreitinto proceso tvarka nagrinėtos dvi atskiros baudžiamosios bylos.

Teismas konstatavo, kad A. G. padarė vieną nusikalstamą veiką, priskiriamą nesunkių nusikaltimų kategorijai, veika baigta. Anot bylą nagrinėjusio Šiaulių rūmų teisėjo Broniaus Vinciūno, A. G. nusikalto būdamas neteistas. Nustatyta jo atsakomybę lengvinanti aplinkybė – pripažino padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailisi ją padaręs. Atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta. Administracine tvarka nebaustas, dirba, charakterizuojamas teigiamai.

Baudžiamąją bylą nagrinėjusi Šiaulių rūmų teisėja Alma Berniūnaitė teigė, kad kaltinamasis A. P. padarė apysunkį nusikaltimą, nusikalto pirmą kartą, prisipažino kaltu ir gailisi padaręs nusikaltimą. Nusikalstama veika žala nepadaryta. Teismas pažymėjo, kad A. P. turi tvirtus šeimos ryšius, dirba.

Teismas nustatė, kad A. G. 2020 m. rugsėjo 16 d. apie trečią valandą nakties Tilžės gatvėje, Šiauliuose, neblaivus vairavo lengvąjį automobilį. Jam nustatytas vidutinis – 1,82 promilių – girtumo laipsnis. Kaltinamasis A. G. vairavo draugo A. P. automobilį. Automobilio savininkas sėdėjo šalia neblaivaus vairuotojo, keleivio vietoje ir irgi buvo neblaivus. Kaltinamasis A. P. juos sustabdžiusiam policijos pareigūnui tiesiogiai pasiūlė 1 000 eurų kyšį už tai, kad būtų paleistas sulaikytas jo draugas A. G. ir grąžintas jo automobilis.

Teismo nuosprendis kaltinamajam A. G. priimtas 2020 m. spalio 26 dieną. 2020 m. spalio 27 d. paskelbtas nuosprendis A. P. baudžiamojoje byloje. Nuosprendžiai neįsiteisėję, jie per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiami apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Aktualijos

Gyventojai skundžiasi Miesto parke trūksta šviesos

Avatar

Paskelbta

data

Sparčiai trumpėja dienos, ilgėja vakarai. Baigę darbus miestelėnai užsuka  tai į parduotuves, tai į kirpyklą – ir jau tamsu. Radviliškio miesto gyventojai skundžiasi, jog miesto parke labai trūksta apšvietimo.

„Parke puikiai apšviesta vaikų žaidimų aikštelė, bet vėlai vakare, sutemus, vaikai  juk nebežaidžia.

Pagrindinis parko takas tamsokas, apšviečiamas tik prie Naujosios gatvės esančių gatvės žibintų, o nuo jo vidurio visai nėra apšvietimo. Moterys po darbo su pirkiniais dėl šios priežasties į namus  priverstos eiti  ilgesniu  keliu aplinkinėmis gatvėmis, nes jos apšviestos ir saugesnės“,- sakė radviliškiečiai.

Suprantame, kad Radviliškio miesto seniūnui E. Mončauskui sutemus vykstant į namus puikiai šviečia automobilio šviesos, bet gal jis po darbo galėtų  pėstute praeiti Radviliškio miesto parku ir pažiūrėti, ką galima padaryti, kad gyventojai saugiai ir greitai po darbo pasiektų namus.
O kol  kas radviliškiečiams patariame apsišarvuoti kantrybe, kol ponai valdininkai supras ir paprastų gyventojų  poreikius.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019