Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pastebėjimai ir pamąstymai

Avatar

Paskelbta

data

Jums, skaitytojai pateikiu datą – 2020-08-09 (sekmadienis).Tam, kad smalsesnis skaitytojas žinotų skilties gimtadienį. Kartais pateikiu ir užbaigos laiką – dėl tų pačių priežasčių. Nuo to ir pradėsiu.

Pradžia

Ankstus sekmadienio rytas, mėnulis, stebintis it koks vujaristas saulėtekį, dulkėtas kelias, sluoksniuotos ryto rūkas ir Liepynė. Čia jau bent pustuzinis automobilių ir jų savininkų, besirangančių į skafandrines apsaugas. Miške triukšmas kaip stadione per varžybas, bet mano mintys kitur. Eilinį kartą važiuodamas grybauti  išskyrus paukščius nematau jokios gyvybės. Nei stirnų, nei kiškių, nei lapių. Miške kartais sutikdavau vieną kitą, o kartais ir visą kompaniją šernų. Jei pasisekdavo – voverių ir kiaunių, retkarčiais elnių ar briedžių. Jie kažkur dingę. Gal išėjo vasaros atostogų it mokiniai? Turiu ir kitą versiją. Radviliškio rajone sparčiau už laukinius gyvūnus dauginasi žvėrelių žudikai medžiotojai. Man sunku atsisakyti minties, kad šio pomėgio aukos neturi pinigų mėsai ir duonai. Įtariu neaprašytą psichikos sutrikimą. Kai pagalvoju, tai būtent medžiotojai savo laiku išnaikino taurus, stumbrus, laukinius arklius. Veik sunaikino lūšis ir vilpišius (miškines kates).Net ir dabar pasiklausius socialdemokratinių bradauskininkų darosi koktu. Įsijaučiau. Grybų tądien buvo apstu. Ir raudonikių, ir baravykų. Tiesa, sveikas tik vienas iš dešimties. Mindamas atgal sutikau šešias simpatiškus radviliškietes, apsirėdžiusias medicininės apsaugos priemonėmis. Grybavimą jos pradėjo nuo pusryčių, o gal ir priešpiečių, gamtoje. Kaip joms sekėsi nežinau. Tikiuosi, puikiai. Ir Jums pasisekė, nes čia užbaigiau įžangą ir sugrįžau į kasdienybę.

Kasdienybė

Pačiai jos pradžiai – keistenybės. Kai kurie skaitytojai galvoja, jog rašiau apie kelininkų paliktą betvarkę prie Kudirkos 2 A namo. Autorystės kategoriškai atsisakau. Be to, visi žino, jog pasirašau po savo opusais. Šį kartą nusprendžiau brūkštelėti kelis žodžius apie kelininkų parazitus. Tai tie veikėjai, kurie išliejus asfalto dangą prisimena, jog liko nesutvarkytų komunikacijų ir eilinį kartą sužaloja gatvių dangą. Teoriškai atstato, praktiškai – parazitas ir Lietuvoje tik parazitas. Štai neseniai buvo išasfaltuota Stadiono (dabar ir Gedimino) gatvės dalis, tarp Gedimino ir V. Kudirkos gatvių. Pradžioje ją sužalojo sudegęs automobilis. Na,  „tranto“ markės mašinų pas mus gausu. Pavadinkime tai nelaime. Vėliau ten nagus prikišo dujininkai, dabar kažkokie kiti veikėjai. Gal ryšininkai, gal vandentiekininkai. Palengva artėju prie mūsų avinų, bet prieš tai – šios gatvės (skersgatvio) atkarpos šaligatvio charakteristika. Ten neseniai paklojo šaligatvį (atnaujino?). Šiandien jis panašus į prisigėrusio ir padariusio po savimi senolio košmarą. Liaudyje sklando gandai, jog darbus atliko  kažkokia su apatine kūno dalimi susijusi firma, artima valdantiesiems. Nežinau. Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. Seniūnaitis ir meras žabali (akli, žlibi), tad atliktų darbų kokybės nevertina. O štai aš įvertinsiu prieigą prie šiukšlių konteinerių, esančių netoli  2A (Kudirkos g.), prieš baseiną. Tai kliūčių ruožas vyresnio amžiaus žmonėms. Tokio nesumąstytų net V. Jakavičiaus firmos, atsakingos už sportą savivaldybėje, atstovai. Ir vėl viskas seniūnaičiui po nosimi. Pabaigsiu klausimu, už ką seniūnas ir seniūnaitis gauna atlyginimą? Su meru viskas aišku. Jam mokama už nuotraukas oficioze. Tai, be abejo, mano nuomonė. Jūs galite turėti savo ir teigti, kad meras gauna atlyginimą už tai, kad bent truputį dirba prieš rinkimus, gražiai šypsosi ir pan. Tiek to, pasukam į kitą temą.

Tema

Ji šiek tiek apie suokalbius. Šeštadienis. Pirmoji pirties filosofų brolijos pamaina. Temos – mero turtai, aprašyti naujajame laikraštyje, ir kodėl meras bėga iš Radviliškio. Soti vieta prie lovio be jokios atsakomybės, padori pensija, ir mažiau galvos skausmo? Be to, prieš mero rinkimus juodai – storai primeluota. Kur tūkstantis naujų darbo vietų? Tvirtino žinąs, kaip jas sukurti, bet tai buvęs tik rinkiminis akių dūmimas, tad dabar, kad netektų raudonuoti iš gėdos, ir sprunka iš Radviliškio. Įnešu korekciją – politikai gėdos jausmo neturi ir negali turėti. Tema užgęsta. Kita tema – verygiškai – vaistiška. Tai greitųjų testų pirkimas ir A. Verygos vieta skandale. Bendra nuomone – valstietiški ministrai neatsistatydina, aferos neįrodomos, teismai tempiasi it begalybės guma ir baigiasi  kaip „juodosios buhalterijos“ byloje. Žinoma, situaciją Sveikatos apsaugos ministerijoje galėtų pakomentuoti toks seimo narys A. Gaidžiūnas, bet nesulauksime. Arba išgirsime ką nors panašaus į E. Masiulio sumąstymą degtinės dėžutėje įrengti seifą. Nors kam toli ieškoti, vietos taryboje yra deputatas, įtariamas kyšininkavimu. Ir ką? Vietoj garbingo atsistatydinimo bylinėjasi, o teismų pabaigos neįžvelgti. Smulkesnių temų neaprašysiu, bet vieną nori – nenori turėsiu paliesti. Tai Covid-19. Niekas iš pirtinių nėra susidūręs su minėto viruso aukos artimaisiais, tad apskritai gal tas virusas – mitas? Ir į Lenkiją neleidžiama važiuoti ne dėl viruso, o tam, kad tautiečiai eurus išleistų Lietuvoje, pildydami vietos verslininkų pinigines. Be to, tai išpustas burbulas, nes Lietuvoje paskendo daugiau žmonių, nei mirė nuo „koronės“. Suokalbių teorijos gyvybingos, bet užbaigsiu R. Jakučio pastebėjimu. Minėtas rašytojas mano, jog minėtu virusu neužsikrečiama kamerinės muzikos koncertuose, knygynuose ir bibliotekose. Nuo savęs pridursiu – ir pirtyse, kur pirtinių filosofų brolija aptarinėja įvairias sąmokslų, skandalų ir kitų gyvenimo apraiškų teorijas, pavyzdžiui, išdidumą.

Išdidumas

Sakoma, jog ežiai – išdidūs paukščiai, kol nepaspiri-neskrenda. Čia tarp kitko. Dabar apie žaidimą išdidumu. Jūs, be abejo, esate girdėję apie visokias kriplovaliutas, finansines piramides, telefoninius internetinius sukčius, nerimtus bankus ir naivuolius, neapdairiai skolinančius pinigus. Aukų buvo ir bus. Kai kurios apsimeta, kad nieko neįvyko, kitos pasiguodžia, nes lietuviams patinka, kad sudegė kaimyno, o ne jo namas. Tai perkeltine prasme, bet tiesos, kad mūsų žmonėms nepatinka savo sėkmę reklamuojantys pagyrūnai, yra. Dar kitos aferistų aukos kreipiasi į policiją, teismus, antstolius. Praradimus atgauna tik maža dalis nukentėjusiųjų. Spėju, kad įstatymai pas mus draudžia atsiiminėti skolas fizinės jėgos pagalba, ko gero, draudžiamos ir „švelnios“ priemonės. Na, pavyzdžiu, pasamdyti žmogų, kuris piketuotų prie piktybinio skolininko darbovietės. Ant piketo galėtų būti užrašas: „Vardaitis Pavardaitis sukčius, nes neatiduoda skolos“ ir pan. Galvoju, jog sulauktume nemalonumų, jei tokio skolininko vaikus palydėtume į mokyklą, gal net ir be piketo, ir nieko nekalbėdami. Piketas šiuo atveju lentelė ant koto su užrašu. Tačiau yra aukų, nestokojančių fantazijos. Manykite, kad tai, ką dabar perskaitykite, įvyko tikrovėje. Į vieną daugiabutį atsikraustė pagyvenusi ponia. Pensininkė, be kokių nors išskirtinių bruožų. Vienądien ant kaimynės durų pirmajame aukšte  atsidaro ranka rašytas užrašas. Apytikris turinys: „Jūs tokia ir tokia manėte, jog pasislėpsite nuo manęs taip ir neatidavusi skolos ir t. t. ir pan.“ Laiptinės gyventojai su savo smalsumu daug nekovojo. Susipažino su rankraščio turiniu. Ar daug kikeno aptarinėdami nežinau, bet kalbama, kad raštas dingo, o kaimynė vengia viešo pasirodymo. Tai savotiška pamoka, o aš prisiminiau, jog turiu ir pedagogo diplomą. Mokysimės.

Mokymai

Redakciją pasiekė gyventojų skundas. Esą, prie Gedimino 5-7 namų varnai dergia aplinką ir savo krankimu neduoda ramiai miegoti. Apie situaciją „Rk“ rašė daug kartų. Tad visų pirma užsisakykite ir skaitykite „Radviliškio kraštą“, o nereikalaukite iškirsti medžius, kuriuose lizdus susuko krankianti brolija. Redakcija varnų negaudo. Antra – visa kame yra hierarchija. Problemų sprendime taip pat. Primenu – Jūs pirmiausia turite kreiptis į Kudirkos seniūnaitį Jolitą Onaitį. Jo telefonas – 868622485. Nepavykus prisiskambinti jį surasite miesto baseino vado kabinete, ten jo darbo vieta. Šiaip tai mįslinga figūra, kurią matė retas, o kaip su seniūnaičiu bendravo vienetai. Aukščiau ant piramidės pakopos – seniūnas. Jei kreipsitės raštu, po kuriuo gyventojų parašai, tai išklausys, paguos ir varge padės. Piramidės viršuje – meras. Na gerai, nejuokausiu, jis dabar užsiėmęs rinkimais, fotosesijomis ir gamina 1000  naujų darbo vietų. Nepamirškite ir „Radviliškio naujienų“. Redakcijos adresas, jei neapsirinku, Radvilų 17. Galite apsilankyti. Šis savaitraštis operatyviai reaguoja į gyventojų skundus, tad varnų problema bus sprendžiama žaibiškai. Jeigu jau niekur nepavyks, kreipkitės ir į „Rk“. Parašysiu nemokamą užuojautą Jūsų problemos sprendimui. Ir dar tiems, kuriuos kamuoja atminties spragos, primenu, jog aš ne laikraščio darbuotojas, o tik skilties rašytojas, pareiškiantis nuomonę vienu ar kitu klausimu, pateikiantis savo pastebėjimus ir pamąstymus viena ar kita tema. Tiek ir nieko daugiau ar antgamtiško. Pamoka baigta. Ačiū už dėmesį. Pažymių, kontrolinio ar egzamino nebus. Jei supratote, kad savo problemas turite spręsti patys, puiku. Tiesa, kartais pasitaiko įdomių sutapimų, bet indėlis į problemų sprendimą minimalus, tad metas pabaigai.

Pabaiga

Dažnas atkreipia dėmesį į mano vartojamus retesnius žodžius. Šiaip aš jų specialiai neieškau, bet jei papuola, kartais įsimenu ir panaudoju. Pavyzdžiui, vietoj lotyniškos kilmės fontano lietuvišką trykšlį. Vietoj prancūziško dušo – lietuvišką purkšlę. Kai kurie žodžiai, kaip valdžiažmogis, prigyja liaudyje, o Moters Saulės titulas pakeitė jos vardą, pavardę, pareigas. Retas išgirdęs šiuos žodžius nežino, apie ką kalbama. Kaip minėjau, kartais parašius apie netvarką būdavo sutvarkoma aplinka, bet tai tik atsitiktinumas. Redakcija pasiekia ir įdomūs laiškai. Tarkime, apie kaimynų suvalgytą alijošių, iš sandėliuko pavogtas vinis, ateivius su lazeriais, nuodingas dujas nuo geležinkelio ar plento pusės. Jei tokie ir panašūs laiškai adresuoti man, suplėšau ir išmetu. Kartais pasišaipau. Naudodamasis proga skelbiu Radviliškio Psichikos sveikatos centro registratūros telefoną: 8422 (5-11-49). Kliedesinių sutrikimų atvejais, jog kreipsis – vilties nedaug, bet viltis miršta paskutinė. Prieš pabaigdamas noriu parašyti apie išryškėjusį šių dienų reiškinį. Ryte  prekybos centruose dar ne visos prekės vietose, vakarais jų taip pat nebėra. Taisyklė galioja ir gatvės prekeiviams. Po darbo jų prekių asortimentas sumenksta, o ir patys prekybininkai prapuola .Užbaigsiu skiltį Sporto g. žolynais. Esą, juos prastai prižiūri seniūnija, o nupjovus žolę ji nesugrėbiama ir neišvežama. Akivaizdu, kad situacija nepatinka žmogui, neskaitančiam „Rk“. Skaitytų, prisimintų analogišką istoriją iš Kaštonų g., kur gyventojas skundėsi, kad viename gatvės pakraštyje, kur privatininkų namai, nenušluojamos nubyrėjusios liepų sėklos. Ten iš tiesų pasitaikydavo saujelė sėklų. Šiuo atveju, jei neapsirinku, Sporto g. yra naujųjų Radviliškio buržujų kvartale, prastuoliai čia namų nestato. Tačiau net ir pasiturinčiam žmogui niekas nedraudžia susigrėbti paliktą žole, ją pjauti ar pasamdyti žmogų šiai veiklai atlikti. Jei nepriimtina, dar kartą perskaitykite šios skilties pastraipą „Mokymai“. Skiltis baigta 2020-08-12 d. Lojant šunims, karavanas nuėjo palikdamas paskutinį tašką.

Vytautas MIKALAUSKIS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninės vadovas nesusitvarko su viruso plitimu, meras atsakomybės neprisiima

Avatar

Paskelbta

data


Radviliškio ligoninei tapus viruso Covid – 19  židiniu, jis sparčiai paplito visame  mieste. Sekmadienį savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų valdymo centras nusprendė įkurti mobilųjį punktą, kuriame galėtų išsitirti kiekvienas norintis Radviliškio savivaldybės gyventojas.
Covid -19 patikros punktas pirmadienį įsikūrė Radviliškyje, Radmės g. 1 (buvusioje degalinėje).

Patikros punkte sparčiai mažėjo vietų

Pirmadienį tik atidarius patikros punktą, radviliškiečiai aktyviai registravosi ir  laisvų vietų sparčiai mažėjo. Pasak punkto darbuotojų, pirmadienį buvo patikrinta tik 16 gyventojų. „Šiandien dirbame pirmą dieną, priimsime tik 16 norinčiųjų pasitikrinti. Žmones priiminėsime 15 minučių intervalu. Kitomis dienomis priiminėsime daugiau gyventojų – 5 minučių  intervalu, dirbs ne viena pamaina, nes vienos pamainos darbuotojai gali dirbti tik  4 valandas“,- sakė dirbantieji patikros punkte.

Radviliškio gyventojams atliekant tyrimus, prioritetai teikiami asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, ugdymo įstaigų darbuotojams, pareigūnams, prekybininkams, vaistininkams.

Ligoninėje nustatyta daug pažeidimų

Radviliškio ligoninei tapus koronaviruso židiniu, Nacionalinis visuomenės sveikatos centro darbuotojai šioje įstaigoje  atliko neplaninį patikrinimą ir nustatė infekcijų kontrolės pažeidimų, galimai galėjusių prisidėti prie koronavirusinės infekcijos (COVID-19) išplitimo įstaigoje. Dėl to gydymo įstaigai nurodyta nedelsiant stabdyti naujų pacientų priėmimą į gydymo įstaigą, t. y. ne tik į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, bet ir visus kitus ligoninės padalinius. NVSC vertinimu, šioje gydymo įstaigoje buvo netinkamai atskirti pacientų bei personalo srautai, nėra sudarytos darbuotojų pamainų grupės, skirtos teikti gydymo paslaugas atskiriems pacientams. Ligoninei nurodyta organizuoti vadinamųjų „švarių“ ir „nešvarių“ srautų judėjimą ligoninėje, izoliuoti Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus pacientus, kuriems COVID-19 nepatvirtinta. Gydymo įstaiga taip pat privalo užtikrinti, kad dirbtų tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų ir kitų susirgimų požymių, taip pat darbuotojai, nesantys privalomoje izoliacijoje. NVSC ligoninei pavedė užtikrinti, kad visam personalui ir pacientams būtų atlikti laboratoriniai tyrimai koronavirusui nustatyti PGR metodu – imant tepinėlį iš nosiaryklės.

Kad ligoninės direktorius V. Smalinskas  nesusitvarko su savo  pareigybėmis, rodo ne tik  Covid – 19 viruso išplitimas ligoninėje, bet ir visai dar  neseniai  Radviliškio ligoninę lankytojams  uždariusi niežų epidemija.

Ar ligoninės vadovas turės prisiimti asmeninę atsakomybę?

Dėl rastų pažeidimų  Radviliškio ligoninėje bei  jau antros kilusios epidemijos per trumpą laikotarpį, rajono vadovai turėtų spręsti klausimą dėl  šios įstaigos vadovo V. Smalinsko tinkamumo eiti savo pareigas. Tačiau rajono meras galimai taip negalvoja. Lankydamasis patikros punkto atidaryme A. Čepononis kvietė radviliškiečius būti sėslesniais, mažiau lankytis parduotuvėse, bet nei žodžiu neužsiminė, jog svarstys ligoninės vadovo tinkamumą eiti savo pareigas – juk dėl šioje įstaigoje nustatytų daugybės pažeidimų  miestas gali būti uždarytas.

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga šiuo atveju buvo griežtesnis. Pasak ministro, NVSC ligoninei yra surašiusi nurodymus, kuriuos ji privalo įgyvendinti, ir, jei to padaryti nepavyks, vadovas turės prisiimti atsakomybę.

Beje, dėl  nesuvaldyto COVID-19 infekcijos protrūkio iš pareigų buvo atšaukta Marijampolės ligoninės direktorė.

Tarybos narys siūlo nedelsiant sudaryti komisiją

Nepartinis Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius raštu kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, merą  A. Čepononį bei administraciją, siūlydamas kuo greičiau spręsti klausimą dėl V. Smalinsko tinkamumo eiti  Radviliškio ligoninės direktoriaus pareigybes.

„Radviliškio rajono savivaldybės taryba (toliau – Taryba) yra VšĮ „Radviliškio ligoninė“ steigėja, todėl privalo prisiimti atsakomybę dėl susidariusios situacijos. Šiais metais, kai Lietuvoje buvo kovojama su koronavirusu, mes Radviliškio ligoninėje turėjome niežų epidemiją.

Šiomis dienomis turime itin didelio masto Covid -19 epidemiją Radviliškio ligoninėje ir jau už jos ribų. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paviešino dokumentą, kuriame nurodoma apie nustatytus pažeidimus Radviliškio ligoninėje.

Kadangi jau du pacientai, užsikrėtę Covid -19, mirė ir sergančių patvirtinta daugiau nei septyniasdešimt atvejų, o per vienerius metus įvyko net dvi epidemijos, manau, ilgiau delsti nebegalime, privalome priimti principingus sprendimus. Atsižvelgiant į susirūpinusių gyventojų nuogąstavimus, siūlau:
1. Tarybai, merui skubiai sudaryti komisiją ištiriant pažeidimus Radviliškio ligoninėje;
2. Spręsti dėl Radviliškio ligoninės direktoriaus V. Smalinsko tinkamumo eiti pareigas.

Kol vyks komisijos tyrimas (prašau į komisiją įtraukti ir mane), siūlau vadovavimą perduoti ligoninės direktoriaus pavaduotojui. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad dėl ženkliai mažesnių pažeidimų Marijampolės ligoninės direktorė paliko savo postą“,- savo kreipimesi rašė G. Lipnevičius.

Rajono  meras  nežada prisiimti atsakomybės

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija  pasiteiravo  mero A. Čepononio, ar nebus svarstomas VšĮ „Radviliškio ligoninė“ vadovo V. Smalinsko atsakomybė  dėl niežų ir Covid-19 epidemijų,  kilusių Radviliškio ligoninėje.

Iš mero bei administracijos direktorės gautame atsakyme informuojama, jog „šiuo metu šie klausimai nėra svarstomi. Radviliškio ligoninės direktoriaus atsakomybės klausimas bus sprendžiamas tuomet, kai steigėjui bus pateiktos atsakingų institucijų  išvados“.

Lyg merui būtų per mažai Nacionalinis visuomenės sveikatos centro paviešinto dokumento dėl daugelio pažeidimų  Radviliškio ligoninėje.
Kadangi ligoninės vadovu buvo paskirtas ilgametis mero kolega, pasiteiravome ir A. Čepononio, ar jis  prisiima asmeninę atsakomybę už ligų protrūkius rajone ir ar neplanuoja trauktis iš užimamų pareigų?

Į šį klausimą meras atsakė su jam būdinga arogancija: „Kai tą padarys pasaulio, Europos valstybių vadovai, šių valstybių, atlaikiusių  infekcijos protrūkius, miestų merai, tą svarstys ir Radviliškio rajono savivaldybės meras“.

Kaip matome, netrūksta mūsų merui  puikybės – save lygina su Europos valstybių vadovais ir  apie save kalba trečiuoju asmeniu… O kaip bus pasielgta  su epidemiologinės situacijos ligoninėje  nesuvaldžiusiu ligoninės direktoriumi V. Smalinsku, parodys laikas.

Gal politikai atsižvelgs į Tarybos nario G. Lipnevičiaus  siūlymus ir sudarys  komisiją išsiaiškinti niežų ir Covid – 19 epidemijų protrūkius Radviliškio ligoninėje  ir ar ligoninės vadovas tinkamai vykdė savo pareigas.

(Bus daugiau)

Petras Jonaitis

Skaityti daugiau

Aktualijos

Teisiamas kandidatas neteko teisinės neliečiamybės

Avatar

Paskelbta

data

Vyriausioji rinkimų komisija panaikino kandidato į Seimą Mariaus Aleksiūno teisinę neliečiamybę. Politikas galės būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyta jo laisvė.  

Vyriausioji rinkimų komisija gavo baudžiamąją bylą nagrinėjančio Šiaulių apylinkės teismo prašymą panaikinti teisinę neliečiamybę M. Aleksiūnui. Prašymas rugsėjo 17 dienos posėdyje patenkintas vienbalsiai.

Į Seimą kandidatuojantis M. Aleksiūnas baudžiamojoje byloje kaltinamas dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo Radviliškio rajono ligoninėje įvykusio konflikto metu. Nuosprendį planuojama skelbti artimiausiomis dienomis.

M. Aleksiūnas į Seimą kandidatuoja Radviliškio – Tytuvėnų rinkimų apygardoje kaip Centro partijos – tautininkų atstovas. Tiek jis pats, tiek jo atstovaujama partija viešai deklaruoja skaidrumo, teisingumo ir gerovės valstybės idėjas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019