Palonuose dalijamasi namų šiluma

Viešojoje erdvėje šiuo metu galima rasti informaciją apie tris Radviliškio rajone registruotas šeimynas. Viena jų – „Ritos vaivorykštė“, kuriai vadovauja Rita Briedienė iš Palonų, Baisogalos seniūnijos. Jos sodyboje dabar gyvena keturi globotiniai (11 m., 12 m., 13 m. ir 16 m. amžiaus), pati šeimynos mama ir savaitgaliais iš studijų Panevėžio kolegijoje grįžta jauniausias sūnus. Padeda vaikais pasirūpinti ir Radviliškyje gyvenanti Ritos dukra Elvyra Čepaitienė, atvykstanti per laisvadienius. „Jeigu pasiūlys, tai gal šeimynoje atsiras dar vienas globotinis, nes namai ėmė tuštėti“, – nedrąsiai prasitarė Rita.

Istorija prasidėjo nuo anūkės

Rita į gyvenimą išleido keturis savo vaikus. Jauniausias devyniolikmetis sūnus Augustinas – dar tik pirmakursis studentas. Vienas iš vyresnių sūnų, Marius, draugavo su mergina, kuri jau augino sūnų Leonardą, ir su ja susilaukė dukters Miglės. 2011 metais iškilo pasirinkimas, ar šią anūkę Rita turėtų atiduoti į vaikų globos namus, ar auginti pati, mat 1 metų 6 mėnesių amžiaus mergaitė liko be tėvų globos. Miglės tėvas jau kuris laikas gyveno užsienyje, kai jos mama dar gyveno neoficialios anytos namuose ir buvo jos išlaikoma. Rita pasisiūlė kartu su savo vyru paauginti vaikus, kol Miglės bei Leonardo mama pradės gyventi savarankiškai. Moteris 2011 metų rudenį išvyko į užsienį ir iki šiol nebepasirodė. Miglė, kaip ir kiti vaikai, savo globėją vadina mama. Su Miglės broliuku Leonardu, kuriam dabar – jau 16 metų, Ritos kraujo ryšiai nesieja, tačiau jis tiek pat savas. Dėl jo globos teko pakovoti su tikru berniuko tėvu, kuris buvo atsiminęs turįs sūnų ir pareiškęs į jį teises. Teisinė kova tuo metu globėjai kirto ir per kišenę, tačiau Leonardas su tėvu gyventi nepanoro ir pasirinko gyventi šeimynoje.

Sunkumai iškyla ir su vaikų giminaičiais

Vienas po kito Ritos šeimoje be Miglės ir Leonardo atsirado dar du globojami vaikai. Štai paaugusi Miglė labai norėjo sesės ir taip namuose atsirado Viktorija, atvykusi iš vaikų globos namų. Po to paskambino Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas ir pasakė, kad globos namuose yra labai geras berniukas, kuris niekaip neranda globėjo. Taip į namus atvyko Denis, kuris yra jauniausias šeimos narys – jam yra 11 metų. Pasak Ritos, kiekvienas vaikas savitas – reikia žinoti, kaip su kiekvienu bendrauti, suprasti charakterių skirtumus. Kaip sako vaikučių mama Rita, su vaikais ne tiek sunku, kiek bėdų pridaro jų tėveliai ir giminaičiai. Būdavo, kad šie įskaudindavo negražiais žodžiais ar priekaištais, tačiau Rita patikina, kad jeigu reiktų viską pakartoti iš naujo, ji pasielgtų taip pat ir šiais vaikais pasirūpintų. Šeimynos mama guodžiasi, kad būna graudu žiūrėti, kai mamos paskubom vaikams dalina pažadus, po to jų neišpildo ir sugriauna vaikiškas viltis. Juk vaikui mama, kokia ji bebūtų, yra reikalinga.

Vaikais rūpinasi viena

Kai šeimoje atsirado globotiniai Miglė ir jos brolis Leonardas, vaikais rūpinosi Rita Briedienė kartu su vyru. Šis daug prisidėjo prie namų gerbūvio kūrimo. Iš sunkesnių situacijų gelbėjo ir vyro darbdavys. Deja, nutiko taip, kad, pradėjus kurti šeimyną, vyras išklausė šeimynos įkūrimui reikalingus kursus, bet sunkiai susirgo ir mirė. Rita keturiais globotiniais ir studentu sūnumi Augustinu rūpinasi beveik viena, o vaikų poreikiai – didžiuliai. Šeimynos mama pasidžiaugė, kad savivaldybė jai yra skyrusi pinigų įsigyti automobilį ir jie visi kartu dabar galės nuvažiuoti, kur panorėję. Iki šiol šeimyną visur vežiodavusi Ritos dukra. Šiuo metu visiems tenka gyventi iš Vaiko pinigų ir šeimynos motinai mokamos algos, bet rūpestinga moteris nesiskundžia. Ji pasakoja, kad kartu su vaikais mėgsta pakeliauti, vykti į pramogų parkus. Šią vasarą aplankytas Šiauliuose įsikūręs Katinų muziejus, išbandyti kiniški patiekalai, pabūvota Lajų take Anykščiuose. Į atmintį kelionės bei iškylos sunkiai telpa. Iškylauta prie Gomertos ežero, grožėtasi naktine jūra Nidoje ir Juodkrantėje, aplankyta Raudonės pilis, Panemunė, Merkinė, aplankytas dinozaurų parkas Radailiuose ir tai ne viskas. Šeimynos nuotraukose – daugybė šventiškų akimirkų. Tai – ir laisvalaikis kartu, ir šeimos šventės. Kaip sako keturių vaikų globėja, vaikai jai priduoda energijos, kad dažnai ji pamiršta metus – ir ant batuto šokinėja, ir žaidžia. Prisiminusi savo metus, Rita nuogąstauja, kad tik spėtų visus vaikus į gyvenimą paleisti. Staiga ji vėl suabejoja: „bijau likti viena”. Mat į savarankišką gyvenimą paleisti vaikai toliau rūpi, o tušti namai baugina. Lieka tik neatsakytas klausimas, ar prisiimti atsakomybę už dar vieną globotinį, kuris galėtų papildyti tuštėjančią sodybą, nes šilumos užteks visiems.

Rita Grigalienė

Asmeninio albumo nuotr.

Total
13
Dalinasi
Related Posts