Opozicijos lyderis kreipėsi į merą dėl „čekiukų skandalo“

Savivaldybių tarybų narių išlaidų skandalas tęsiasi. Bedama pirštu į tai, kad per plačiai apibrėžiama tai, kam galima leisti biudžeto pinigus, o tai atveria kelią politikų fantazijai. Savivaldybių veiklą kontroliuojanti įstaiga tikina, kad problema ne tik kartais besiskiriantys išmokų dydžiai tarp savivaldybių, bet ir tai, kad kai kurie reglamentai prieštarauja įstatymams.

Prie iniciatyvos „Skaidrinam“ jungiasi ir rajono politikai

Birželio 12 dieną Tarybos narys, opozicijos lyderis Gediminas Lipnevičius, išplatino viešą pranešimą, kad dėl vadinamo „čekiukų“ skandalo, o tiksliau dėl Tarybos narių kanceliarinių išlaidų pagrįstumo, kreipėsi į merą Kazimierą Račkauskį bei kitas atsakingas institucijas: Radviliškio rajono savivaldybės Kontrolės komitetą, Radviliškio rajono savivaldybės kontrolierę Giedrę Sinkevičienę, kad būtų atliktas tyrimas, cituojame: „Prašau ištirti visų Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narių, mero, jo pavaduotojo (ų) ne tik 2019-2023 metų, bet ir 2015-2019 metų kadencijos tarybos nariams skirtų išmokų panaudojimo tikslingumą, pagrįstumą ir teisėtumą.“

Išlaidos per plačiai apibrėžtos

Vyriausybės atstovų įstaigos vadovė Daiva Kerekeš teigė, kad savivaldybių reglamentai nepažeidžia įstatymų, tačiau didžiausia problema, kad savivaldybės pačios nusistato išmokų tarybos nariams dydžius. „Įstatymas nereglamentuoja, kokie dydžiai, jie skiriasi kartais“, – teigė ji. Kita problema – tarybos nario atsiskaitymo tvarka. Kaip ji atrodys, palikta nuspręsti pačioms savivaldybėms. „Tos atsiskaitymo tvarkos labai įvairios, vienur su vadinamaisiais čekiukais, kitur – be. Įstatyme nenumatyta, kad reikia pasitvirtinti kažkokį kontrolės mechanizmą. Kokie kriterijai turėtų būti atsiskaitymo tvarkoje sudėlioti, kaip tas mechanizmas turėtų veikti – palikta pačioms savivaldybėms apsispręsti. Tų situacijų yra įvairių, ta praktika yra įvairi“, – kalbėjo D. Kerekeš.

Seime skubos tvarka įstatymo pataisos

Seimas balsų dauguma pritarė siūlymui tarybų nariams mokėti atlyginimą ir naikinti galimybę gauti kanceliarines išmokas.

Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama keisti tarybų narių apmokėjimo modelį, registravo Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nariai.

Pataisomis buvo siūloma tarybų nariams kas mėnesį mokėti atlyginimą, kuris siektų 20 proc. tos savivaldybės mero algos. Taigi, tarybų nariai, priklausomai nuo savivaldybės dydžio, gaus apie 640–800 eurų „į rankas“.

Opozicijos lyderis, komitetų ir komisijų pirmininkai ir pastarųjų pavaduotojai prie atlyginimo gaus priedą.

Atlyginimas tarybų nariams būtų mažinamas, jeigu jie praleidinėtų tarybos, komitetų, komisijų, savivaldybės kolegijos posėdžius, kuriuose turi dalyvauti. Išmokų kanceliarinėms išlaidoms kompensuoti siūloma atsisakyti, tačiau palikti teisę tarybų nariams gauti iš savivaldybės administracijos darbo vietą posėdžiui, technines priemones ir pagalbą funkcijoms vykdyti. Nauja tarybų narių apmokėjimo tvarka įsigalios šių metų liepos 1-ąją.

Tarybos nario, opozicijos lyderio Gedimino Lipnevičiaus komentaras:

„Kadangi politikų pusėn mesta juoda dėmė, mes privalome išsiaiškinti šią problemą, kad nebūtų ateityje spekuliuojama ar „šantažuojami“ mūsų rajono politikai. Tikiuosi, po mano kreipimosi atsakingos institucijos atliks tyrimą ir jei buvo pas politikus rasta nepagrįstų išlaidų, jos bus sugrąžintos į savivaldybės biudžetą. Šioje istorijoje turi būti padėtas taškas“.

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ informuos savo skaitytojus apie „čekiukų“ tyrimo eigą. Tik lieka vienas klausimas, kodėl iki šiol tylėjo merai bei kiti politikai?..

„Radviliškio krašto“ informacija

Kreipimasis į merą bei kitas atsakingas institucijas
Total
0
Dalinasi
Related Posts