Socialiniai tinklai

Aktualijos

Netekusi vaiko šeima išsikapstė iš alkoholizmo liūno

Avatar

Paskelbta

data

Maždaug 60 procentų šeimų, su kuriomis dirba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliųjų komandų specialistai, turi alkoholio vartojimo problemų.  Neretai ir gydytojo psichiatro diagnozuotus psichikos bei elgesio sutrikimus. Dažniausiai šias šeimas kamuoja nepriteklius, nedarbas, nepasitikėjimas, beviltiškumas. Su šeimomis dirbantys specialistai pastebi, kad pokyčių galima tikėtis tik tuomet, jei pavyksta įrodyti, kad stengtis verta, nes priklausomybę įveikti ir savo vaikus pačiam auginti tikrai įmanoma.

„Prieš suteikiant pagalbą, žmonėms būtina parodyti pagarbą. Dėmesys ir empatija padeda užmegzti bei palaikyti pozityvius tolesnius santykius, o kartu sustiprina šansus, kad žmogus ras jėgų keisti gyvenimo būdą, vaikai grįš į šeimą“, – įsitikinusi Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos psichologė Jūratė Marcinkevičienė.

Nuo alkoholio priklausomi visi artimieji

Kėdainių rajone gyvenantis Robertas pilnametystės sulaukė globos namuose. Iki tol jo atsiminimuose – tik gatvėje praleistas laikas, patirtos nuoskaudos, baudžiamosios bylos ir iki šiol persekiojančios skolos. Į gyvenimo užribį vaikiną nustūmė priklausomybė alkoholiui, kurį Robertas vartoja nuo paauglystės. Girtavo ir abu jo tėvai, o išgertuves lydintys konfliktai jau buvo tapę jaunuolio kasdienybe.

Nuo paauglystės Robertą pažinojusi mobiliosios komandos priklausomybės ligų specialistė, anksčiau mokykloje dirbusi Gitana Stasytienė atvira: „Visos pedagogų ir specialistų pastangos tuomet nueidavusios perniek – vaikinas problemos nepripažino“.

Jaunuolis dar giliau klimpo, pradėjęs bendrą gyvenimą su panašaus likimo mergina. Ji taip pat patyrė skausmo kupiną vaikystę. Nors jauni žmonės ir laikėsi vienas kito, tęsė savo tėvų gyvenimo būdą. Kai susilaukė vaikelio, jiedu jį mylėjo, tačiau rūpinosi  vaiku pagal suformuotą pavyzdį, kokį gavo iš savo tėvų. Šalia visada buvo alkoholis, kuris galiausiai atvedė į gilią krizę – mažyliui augti šeimoje tapo nebesaugu, nes tėvai nuolat būdavo apsvaigę. Prieš kurį laiką vaikas laikinai buvo perkeltas į saugius, juo pasirūpinti pasirengusios šeimos, namus.

Sveikimo kelias prasidėjo netekus vaiko

Tik namuose nutilus vaikučio krykštavimui, jauna mama visgi priėmė sprendimą gydytis ilgalaikės reabilitacijos bendruomenėje. G. Stasytienė sako, kad moteris buvo ryžtingesnė nei partneris: „Meilė vaikui jai neleido pasiduoti. Dėl dukters ryžosi žengti nelengvu keliu į blaivų gyvenimą, įveikti nuo paauglystės lydintį potraukį svaigalams. Reabilitacijos bendruomenėje mama praleis metus, per tą laiką jos ryšys su vaiku nenutrūks, atsakingi žmonės padės jai nuolat su juo susitikti“.

Robertui ilgą laiką sekėsi sunkiau: jis keikė institucijas, jų tvarkas ir reikalavimus, kaltino kišantis į jo gyvenimą, atsisakė pripažinti akivaizdžias problemas.

Mobilioji komanda su šia šeima dirba holistiškai – apjungia trijų specialistų patirtį: priklausomybės ligų, psichologijos ir socialinės srities žinovo. Šiuo būdu vykęs intensyvus darbas ir profesionalų atkaklumas galiausiai davė rezultatą.

„Pirmasis laimėjimas buvo tai, kad įveikėme vyro įsitikinimą, jog niekas jam jau nebepadės ir prasmės stengtis nėra. Vykdėme psichoedukacijas, padėjome išspręsti kai kurias socialines problemas, užsiregistruoti sveikatos priežiūros įstaigoje, suradome jam gydytis tinkamiausią reabilitacijos bendruomenę ir palydėjome“, – pasakoja už socialinę sritį atsakinga Dalia Dimavičienė.

Psichologė J. Marcinkevičienė neslepia, kad buvo nerimo – ar skausmingas išsiskyrimas su drauge ir vaiku bei vidinio nerimo laikas vyro nepalauš, ar jis ištvers adaptacinį laikotarpį reabilitacijoje.

 Svarbu – laiku atpažinti problemas ir jas nedelsiant spręsti

Dabar, praėjus beveik trims mėnesiams, iš abiejų reabilitacijos centrų mobiliosios komandos specialistes pasiekė džiuginančios žinios: mama sparčiau, Robertas šiek tiek lėčiau, bet sveiksta, abu dirba ir vis dažniau šypsosi.

„Dabar jau atrodo, kad šypsotis galime ir mes – mums pavyko. Noriu tikėti, kad pasibaigus reabilitacijos laikui, vaiko tėvai toliau kurs blaivų gyvenimą, patys augins savo vaiką ir rodys jam kitokį pavyzdį“, – sako priklausomybės ligų specialistė G. Stasytienė.  

Visose apskrityse veikiančių mobiliųjų komandų specialistų misija yra ta pati – padėti atpažinti ir įvardinti šeimos problemą, keisti nuostatas ir požiūrį į gyvenimą, ieškoti sprendimų ir padėti juos priimti. Komandai iš klientų tenka išgirsti daug kaltinimų, grasinimų, pykčio ar sielvarto kupinų riksmų, tačiau labiausiai Kėdainių Vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos kolektyvas didžiuojasi atgaliniu ryšiu iš žmonių, kuriems jie padėjo. Viena iš tokių yra Roberto šeima.

Per devynis šių metų mėnesius komanda intensyviai dirbo su 50 šeimų. Joms suteikta beveik 500 konsultacijų. Bevažiuodamos nuo vienos šeimos pas kitą, specialistės nuvažiavo kelią, kurio užtektų visą Lietuvą apjuosti dešimt kartų.

Ramunė Liubinaitė

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė

Kauno mieste, Kauno ir Marijampolės apskrityse

Tel. 8 611 06150

El. p. ramune.liubinaite@vaikoteises.lt

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos

prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

Kauno apskrities skyrius

K. Donelaičio g. 6, 44213 Kaunas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ar milijoninės vertės vamzdžių keitimas didins šilumos kainą?

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 1 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje nemažai nepatogių klausimų sulaukė UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis. Tarybos narių bei radviliškiečių akį patraukė įspūdingi skaičiai „Radviliškio šilumos“ ataskaitoje už  2020 metus – šiluminių trasų keitimas kainuos apie 2 milijonus eurų.

Ar ne per brangus projektas?

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius suabejojo, ar ne per brangiai bus keičiamos antžeminės šilumos trasos į požemines – ataskaitoje parašyta, jog 1444,52 metro magistralinių šilumos tiekimo tinklų pakeitimo kaina – apie 2 milijonus eurų. Kadangi „Radviliškio šilumos“ vadovas P. Mickaitis dar nebuvo prisijungęs prie posėdžio, šios bendrovės specialistė į klausimą atsakyti nesugebėjo.

Visos investicijos gula ant vartotojų pečių…

Klausimų „Radviliškio šilumos“ direktoriui turėjo ir prie Tarybos posėdžio prisijungęs radviliškietis. „Ar šiluminių trasų pakeitimo investicija neguls ant vartotojų pečių – kiek trasų buvo keičiama, tiek didėjo šilumos kaina – beje, Radviliškyje šildymo kaina didėja septynerius metus iš eilės. Kodėl dėl nežinomų priežasčių didėja ir šilumos kiekis, ateinantis į namą, nors ir administratorius, ir šilumininkai teigia nieko nereguliuojantys?“ – klausė gyventojas.

Beje, savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad gyventojai žiemą pastebėjo ryškų šilumos padidėjimą nakties metu.

Šiluma jau metus nebrangsta…

Prie Tarybos posėdžio prisijungęs „Radviliškio šilumos“ vadovas atsakė į Tarybos nariams bei gyventojams kylančius klausimus. Pasak  P. Mickaičio, šiluminių trasų keitimas kainavo ne 2 milijonus eurų, o tik  milijoną su trupučiu (koks tas truputis, direktorius neįvardijo). „Sąmatinė  projekto vertė buvo 2 mln. eurų, tačiau konkurse dalyvavo 10  įmonių ir suma pamažėjo“,- sakė P. Mickaitis. Šiuo metu keičiami paskutiniai antžeminių šiluminių trasų metrai iš buvusių 25 kilometrų.

„Radviliškio šilumos“ vadovas visus labai nustebino tikindamas, jog  šiluma nebrangsta jau nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesio. „Šilumos pastovioji dalis 2,98  nesikeičia, o brangsta kintamoji dalis dėl kuro  kainos“,- sakė P. Mickaitis. Keistokas paaiškinimas – nors šią žiemą biržoje kuras ir buvo atpigęs, radviliškiečiai  šilumos atpigimą vargu, ar pajuto…

Pjauną šaką, ant kurios sėdi?

Buvo aptartas ir daugiabučių namų  renovacijos klausimas. Gyventojų nuomone,  Radviliškio rajone daugiabučių namų renovacija vyksta labai vangiai, nes renovacijos administratorius – „Radviliškio šiluma“. Kaip žinia, renovacijos paskirtis – taupyti šilumos energiją daugiabučiuose namuose, tad  galimai „Radviliškio šiluma“ ir nenori pjauti šakos, ant kurios sėdi – juk taupant šilumą sumažės ir šios įmonės pajamos.

Tačiau P. Mickaitis patikino, kad taip tikrai nėra ir renovacijos rūpesčius  jis su džiaugsmu atiduotų  kitam administratoriui: „Mes pradėjome administruoti daugiabučių renovaciją, nes turėjome specialistų ir jų nereikėjo papildomai samdyti – taip buvo sutaupytos biudžeto lėšos“.

Tik įdomu, nuo kada konservatoriai pradėjo rūpintis biudžeto ar gyventojų lėšų taupymu? Radviliškiečių nuomone,  jeigu galimai nuo renovacijos projekto nieko „nenubyrėtų“, vargu, ar „Radviliškio šilumos“ vadovai  jo  imtųsi – juk šio proceso metu tenka nuolat išklausyti nepatenkintų gyventojų skundų dėl renovacijos darbų  bei didelių kainų.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Informacija apie COVID-19 Radviliškio rajone: sergamumo statistika, skaičiai ir ribojama švietimo įstaigų veikla

Avatar

Paskelbta

data

Nauji atvejai – 2 (7 dienų vidurkis – 4), sergančiųjų – 63, pasveikusiųjų – 2 224, nauji atvejai per 14 d. 100 tūkst. gyventojų – 173,5. Naujų atvejų pokytis (per savaitę) – -12,1 proc. Mirtys nuo COVID-19 – 32, iš viso su Covid-19 diagnoze – 88.

Radviliškio rajone šiuo metu aktualūs protrūkiai fiksuojami vienoje transporto įmonėje, vienoje siuvimo įmonėje, Radviliškio kelių tarnyboje, Radviliškio lopšelyje-darželyje „Eglutė“, kiti susirgimai fiksuojami šeimose.

Nuo 2020 metų rugsėjo 21 d. iki šiol Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte ištirta 4 799 mėginių dėl COVID-19 ligos, iš jų 1 292 – teigiami, tame pačiame punkte nuo kovo 9 d. vykdomi profilaktiniai tyrimai greitaisiais antikūnų testais, ištirti 325 mėginiai, vienu atveju mėginys buvo teigiamas.

Radviliškio rajono švietimo įstaigose – infekcijų plitimą ribojantis režimas

Informuojame, kad, siekiant taikyti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimą mažinančias priemones, infekcijų plitimą ribojantis režimas įvestas šiose Radviliškio rajono švietimo įstaigose:

 • nuo 2021 m. kovo 31 d. iki 2021 m. balandžio 6 d. – Radviliškio Vaižganto progimnazijos 4a ir 4c klasėse.
 • nuo 2021 m. kovo 30 d. iki 2021 m. balandžio 9 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ grupėje „Želmenėliai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki 2021 m. balandžio 11 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Kregždutė“ grupėje „Kačiukai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 6 d. iki 2021 m. balandžio 13 d. – Radviliškio r. Palonų daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo grupėje „Pelėdžiukai“.

Nurodytu laikotarpiu ugdymas kontaktiniu būdu nurodytose įstaigų klasėse ar grupėse sustabdomas, jis organizuojamas nuotoliniu ugdymo proceso organizavimo būdu, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais.

Vakcinavimas ir testavimas – būdai sustabdyti pandemiją

Kviečiame visus, nerimaujančius, kad su jais nesusisiekta dėl skiepijimosi, susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Kviečiame naudotis mobiliojo punkto teikiama galimybe išsitirti antikūnus ir atskirų grupių asmenis, kuriems rekomenduojama testuotis dėl vykdomos veiklos, intensyviau registruotis antikūnų testui telefonu 1808 arba internetu 1808.lt arba kreiptis į savo polikliniką ir užtikrinti savo ir savo klientų saugumą. Tyrimai atliekami Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte (Radmės g. 1, Radviliškyje) arba jūsų poliklinikoje. Šiuo metu testuotis nemokamai kviečiami kontaktiniu būdu dirbantys:

 • asmens sveikatos priežiūros darbuotojai;
 • socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai;
 • ugdymo įstaigų darbuotojai;
 • psichologai, psichoterapeutai;
 • vaistinių darbuotojai;
 • muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai;
 • profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai;
 • valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse;
 • audinių ūkių darbuotojai;
 • vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.;
 • institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę;
 • prokuratūrų, teismų, notarų biurų darbuotojai, antstoliai ir jų darbuotojai.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi