Socialiniai tinklai

Aktualijos

Nemokamas sūris – rinkimų išvakarėse

Avatar

Paskelbta

data

Feljetonas

Gegužės 30 d. 13 val. skambutis į duris. Dėl negalios man fiziškai nepatogu žiūrėti per durų akutę. Gyvenu kaip pasakoje „KATINĖLIS IR GAIDELIS“. Skirtumas tik tas, kad „katinėliui“ išėjus į darbą, durų niekam neatidarau. Sėdžiu, dirbu prie kompiuterio, skambutis į duris… Savo sprandu nerizikuoju. Po kiek laiko antras, trečias. Nesijudinu iš vietos. Žinau, tie kas nori, ir tiems kam reikia mane pamatyti, žino: mano problemą, internetą, ir telefoną. Todėl dėl pasimatymo susitariame iš anksto. Jehovos liudytojai ir parfumerijos platintojai manęs nedomina. Girdžiu skambučius ir į kaimynų duris. Jie drąsesni…

Dėl visa ko paskambinu žmonai, pasiteirauju, ar viskas gerai? Pranešu apie netikėtus skambučius į „tvirtovės“ duris. Iš savo pusės  ji, grįždama namo, pirmiausiai pažiūri pašto dėžutę – nieko nėra. Pažiūri skelbimų lentą – nieko nėra. Nueina pas artimiausius kaimynus. Pasirodo, lankėsi ponas DNSB pirmininkas. Ponas Juozas – labai geras žmogus. Myli valdžią, myli vaikus ir netgi mane. Iš anksto žino, kad neatidarysiu, bet vis tiek ateina ir skambina. Iš pareigos – tris kartus. Paskui dar ką nors įpareigoja, kad ir jie atliktų savo pareigą. Geri žmonės skambina, o aš neatidarau. Tai kas aš toks savo mielų kaimynų supratimu? Taigi… Visą vakarą turiu žagsėti galvodamas: „A kas čia taip intensyviai  gali geru žodžiu mane minėti?” Dėl savotiško jo darbo stiliaus  nepatogią biolaukų trintį jaučiame mes abu. Aš tiesiu tekstu sakau ir rašau. Jis, į nepatogią mano kritiką, tiesiog nereaguoja. Tokiems dviems „tiesiogiams“… suprantate patys. Pasirodo, jis renka parašus dėl vaikų žaidimo aikštelės statybos. Kaimynė paaiškino, kad seniūnija siūlo pastatyti aikštelę. Reikia tik gyventojų sutikimų. Kaip suprantu, prieš rinkimus daryti „loską“  galima įvairiais būdais. Vieni – pensininkams žada 200 eurų vienkartinę išmoką. Kiti – sąlyginai nemokamas žaidimų aikšteles vaikams. Ir pabandyk prisikabinti dėl rinkėjų balsų papirkinėjimo. Augam akyse išradingumo technologijose.

Pakalbinau užėjusią kaimynę. Ar ji matė tos aikštelės projektą? Ar susipažino su preliminaria projekto sąmata? Ar skaitė, tarp DNSB „Eibariškės“ ir seniūnijos pasirašytą sutartį dėl vaikų aikštelės statybos ir eksploatacinių išlaidų apmokėjimo. Garantinio laikotarpio, ir priežiūros darbų apmokėjimo. Pasirodo: nei matė, nei skaitė, o paprasčiausiai patikėjo ŽODŽIAIS. Tai reiškia, kad butų savininkai, padėję parašus, lengva ranka „pakiša“ nepasirašiusių būtų savininkus. Svarbu – kad nereikia mokėti. Nor, sutarties nematė ir neskaitė. Lengvabūdiškumas, neatidumas ir neatsakingumas   prie gero nepriveda. Suaugę žmonės, o nežino, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose. O gal tie „spąstukai“ dar ir bendrapartiniai?..

Laiptinės skelbimo lentoje apdairiai  apie tai, kad ruošiamas toks naudingas gyventojų vaikams projektas. Kad tam reikalingi gyventojų sutikimai  nebuvo užsimenama. Skambučiu į duris netikėtai užkluptas gyventojas daug sukalbamesnis. Be išankstinio pasiruošimo neužduoda nereikalingų klausimų. Tuo, pačiu greičiausiu, aikštelės statybos sprendžiamo reikalo prastumimu, DNSB administracija elgiasi ne visai etiškai. Tingintiems savarankiškai galvoti, nedrįstantiems būti baltomis varnomis dėtis nėra kur, todėl  bendrijos narys, kad neišsiskirtų, skuba dėti parašą.

Aš  ne prieš vaikų žaidimo aikštelę kieme, po namų langais. Aš  prieš dėdamas parašą  noriu žinoti į ką tas viskas gali išsirutuliuoti. O jums neįdomu? Statyti žaidimų aikštelę – kilnus reikalas. (Kaip vis labiau suprantu, tie, kas tam trukdys – vaikų, tėvų ir valdžios nedraugai). Iki pilno, komercinio malonumo, tereikia daugiabučio gyventojų RAŠTIŠKO sutikimo. Kaip panašiais atvejais renkami parašai – žinau iš patirties.

Nemačius projekto ir preliminarios sutarties. Šventas reikalas pradeda kvepėti  įprastu lėšų švaistymu. Seniūnija viena. Žaidimų aikštelė viena. Daugiabučiai keli. Žmonės tylūs ir patiklūs. Vieni sulindę į partijas, kiti už metalinių durų. Aikštelė – bendras reikalas, o niekas nieko iki galo nežino. Galima juk buvo iš anksto, į kiekvieno buto pašto dėžutę, įdėti raštišką paaiškinimą-pasiūlymą-paklausimą. Išvardinant kas, kaip ir kiek? O gaunasi: šur-šur-šur… kuo mažiau žinai tuo ramiau miegi.

Akivaizdus ieškojimas kvailių bandant prastumti to ko nėra. Niekas nieko nematė. Niekas nieko nežino. Niekas nieko negarantuoja, bet tikrai bus! Todėl, tikėkite ir duokite raštišką sutikimą. Atsiprašau tautos už nepatiklumą, elektroninį laišką parašiau į seniūniją. Paprašiau informacijos. Sužinojau, kad „Eibariškių“ DNSB savininkų sutikimas gautas birželio 1 dieną. Dviem savaitėm anksčiau numatyto galutinio termino. Oficialiame (S-2013) Radviliškio rajono savivaldybės administracijos atsakyme, į akis krito akcentas: NEMOKAMAI. Apie preliminarias kainas ir įkainius – jokios šnekos. O vizualiai, vaikų žaidimų aikštelės vaizdą, galiu pamatyti Facebook žiniatinklyje. Aš nebūčiau aš, jeigu nepasigrožėčiau tokiu nuostabiu žmonių rankų kūriniu. Netgi atsiliepimą palikau – tiems, kas domėsis po manęs.

„Nemokamo sūrio nebūna. Atsakykite prašau, tai vienintelis vaikų žaidimų aikštelės modelis visam Radviliškiui ar pasirinkimui yra ir daugiau alternatyvų? Metalinės konstrukcijos iš kinietiško plieno ar tikro metalo? Kokia to viso projekto įrengimo ir tolesnės eksploatacijos bendra kaina? Ar savo lėšomis prisideda prie to bendro reikalo, DNSB, kurių gyventojų dauguma privalėjo (Savo noru – žinodami A ir nežinodami B) pasirašyti sutikimą dėl aikštelės statybos. Patys žinote, realijos tokios – už ką pinigų nemoku, to ir nesaugau. Gyventojai užkimba  ant žodžio nemokamai. Į ką tas „nemokamai” išsirutuliuos, dar niekas nežino. Bet sutikimas iš gyventojų jau imamas iš anksto. Prieš parašų rinkimą  laiptinių skelbimų lentoje niekas nepasirūpino pakabinti nei mažo, nespalvoto žaidimų aikštelės piešinio. Nei nuorodos į šį Facebooko puslapį. Kad nors vizualiai įsivaizduoti už ką pasirašai. Įdomu žinoti, kas perka mus už įkištą katę maiše. Vieno projekto stumimas visiems – man kelia visokių minčių… “

Jeigu namo gyventojų, pritarusių žaidimų aikštelės vaikams statybai, sąrašas ne slaptas – išdrįsau paprašyti jo kopijos. Radviliškio miesto seniūno Ernesto Mončausko atsakymas buvo: „Dėl duomenų apsaugos, sąrašo Jums neteiksime“. Vadinasi, tai kas gali sukelti papildomų minčių bet kuriam daugiabutyje esančio buto savininkui – pamatyti draudžia duomenų apsaugos įstatymas. Gaunasi administracinis kaimynų kiršinimas. Tie, kurie tylėdami parašus padeda – geri ir lojalūs. Tas kuris į priekį galvoja prieš pasirašydamas – tautos priešas. Kodėl sąrašas slepiamas? Žaidimų aikštelė – ne strateginis objektas. Daugumos DNSB gyventojų pasirašyti sąrašai, turėsiantys (o juo labiau neturėsiantys) vienokios ar kitokios įtakos sutikimo nepasirašiusiems kaimynams, bet kada turi būti vienodai prieinami visiems be išimties butų savininkams. DEMOKRATIJĄ REIKIA DARYTI, O NE TIK KALBĖTI APIE JĄ. 

  Antanas Stugys  

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Vitas Tomkus: rinkimus laimėjo vagys, o pralaimėjo Lietuva! Su autoriaus trigrašiu

Avatar

Paskelbta

data

Šių rinkimų rezultatas yra pats blogiausias politinių jėgų pasjansas, kokį tik beįmanoma įsivaizduoti.

Ne dėl to, kad nepralaimėjo konservatoriai su liberalais. Ir ne dėl to, kad nelaimėjo „valstiečiai“ su Guoga. Dėl to, kad Seime bus balsų pusiausvyra ir nebus tvirtos daugumos.

Mano prognozės artimiausiems ketveriems metams būtų tokios: rimto darbo Seime nebus, užtat bus daug parsidavėlių ir „perbėgėlių“ iš vienos frakcijos į kitą; labai daug kompromisų su sąžine ir principais, (pavyzdžiui, dėl vienalyčių santykių su marihuana); dar daugiau užkulisinių susitarimų dėl „otkatų”, skirstant ES du milijardus Lietuvai; o blogiausia, kad pasibaigus kadencijai, kai Lietuva bus galutinai prasiskolinusi, vėl nebus nė vieno konkretaus kaltininko, nes opozicija badys pirštais į valdančiuosius, o konservatoriai į „valstiečius“.

Ką daryti?

Tarkim, „valstiečiams” atsisakyti mandatų. Kartu susimažintų Seimo tranų skaičius. Lai konservatoriai lieka absoliučia dauguma ir akistatoje su savo aferomis ir visa Lietuva. Lai toliau dirba su „ofšorais“, masonų bankais, amerikiečiais, baltarusiais, rusais, Sorošu ir Putinu, ir… kas kartą, po eilinės aferos, lai baikščiai dairosi per Seimo langus, ar dar ramiai ganosi veršių banda? Ar jau, neduok Dieve, renkasi valstiečiai su šakėmis, nes pagaliau suveikė Tautos savisaugos instinktai…

Jei kas mane dabar apkaltins utopija, priminsiu, kad beveik prieš trisdešimt metų buvau tarp tų, kurie nė kiek nedvejodami atsisakė TSRS deputatų mandatų, nes, būdami mažuma aukščiausioje Tarybų Sąjungos valdžioje, mes nieko nebegalėjome supuvusiai sistemai padaryti.

P.S. Tiesa, anuomet mes visi dar buvome jauni, naivūs utopistai, šventai tikėjome, kad Lietuva per amžius bus Laisva ir Nepriklausoma, o visi Lietuvos gyventojai gyvens santarvėje ir petys petin darbuosis vardan Tos… (O ne visai kitos, mums labai labai svetimos!)

Autoriaus trigrašis:

Eureka! Tik dabar prisiminiau, kad turime prisivežę pilną nieko neveikiančių baltarusių, gal derėtų paprašyti Svetkos, kad mums paskolintų jų truputį demonstracijoms. Juk Lietuvoje rinkimai vyko tip top kaip Baltarusijoje!

Skaityti daugiau

Aktualijos

Radviliškio–Tytuvėnų apygardai LR Seime 2020–2024 kadencijoje atstovaus konservatorius

Avatar

Paskelbta

data

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų (II ture) Radviliškio-Tytuvėnų apygardoje dėl mandato į LR Seimą kovojo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų iškeltas kandidatas Antanas Čepononis ir jau vieną kadenciją LR Seime  išbuvęs „valstiečių“ kandidatas Aurimas Gaidžiūnas.

Įtemptoje bei permainingoje kovoje trapią pergalę laimėjo A. Čepononis. Rezultatas 6445 prieš 5952.

Kadangi  Radviliškio rajono meras A. Čepononis net neištesėjęs savo pažadų  bei palikęs daug neužbaigtų darbų, pasipustė padus į Seimą, rajono gyventojų laukia  nauji  mero rinkimai.

Vyriausioji rinkimų komisija artimiausiu metu spręs, kada jie įvyks, bet labiausiai tikėtina, kad jie vyks 2021 m. kovo pabaigoje – balandžio pradžioje. Rinkimai turi įvykti ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo mero pasitraukimo iš savo posto.

Šis A. Čepononio mero pareigų atsisakymas ir nauji rinkimai mokesčių mokėtojams kainuos apie 400 tūkst. eurų.

Į  mero rinkimus  jau prognozuojami ir nauji kandidatai – savivaldybės užkulisiuose kalbama, jog šias pareigybes galimai bandys užimti: konservatorė J. Margaitienė, nepartinis G. Lipnevičius, socialdemokratas K. Račkauskis ir rinkimus į Seimą  A. Čepononiui „prapylęs“  „valstietis“ A. Gaidžiūnas.

Tikėtina, kad bus ir daugiau kandidatų, o kas jie – parodys laikas.


„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019