Socialiniai tinklai

Aktualijos

Antrasis pasaulinis karas – kas jį laimėjo

Avatar

Paskelbta

data

Greitai bus 75-eri metai, kai kapituliavo Hitlerio kariuomenė. Kas laimėjo karą? Kada karas prasidėjo? Šie ir daugybė kitų klausimų, kurie neranda vieningo atsakymo skirtingose pasaulio valstybėse.

Štai Rusija Putino asmenyje ėmėsi įrodinėti, regis, visiškai beviltišką reikalą, kad Molotovo-Ribentropo paktas nėra Hitlerio ir Stalino susitarimas pradėti karą ir pasidalinti Lenkiją. Keista apie tai girdėti, ypač po to, kai Rusija po daugelio metų nuožmaus neigimo ir akivaizdžių dalykų falsifikavimo, pramanų skleidimo, galiausiai buvo priversta viešai prisipažinti nužudžiusi lenkų karininkus, karo belaisvius, iš viso per dvidešimt tūkstančių žmonių. Viešai ir aukščiausiu lygiu prisipažinti. Nors Rusija ir pati yra pasmerkusi Molotovo-Ribentropo paktą, bet pastaruoju metu imamasi revizuoti šį pakto vertinimą. Netgi pasigirsta balsų, kad Molotovo-Ribentropo paktas yra tuometės tarybinės diplomatijos triumfas.

Taigi, kodėl dabar toks priešgyniavimas dėl Molotovo-Ribentropo sutarties vertinimo?

Gal taip yra todėl, kad objektyvus sutarties ir jos sudarymo aplinkybių vertinimas sugriauna vieną pamatinį mitą. Tektų pripažinti, kad sutarties sudarymo metu Stalinas turėjo gerokai didesnes karines pajėgas už Hitlerį. Neturėdamas paramos kare prieš Lenkiją, Hitleris negalėjo pradėti karo. Hitleris prašė palaikymo ir sutiko su bet kuriomis „nuolaidomis“ Stalinui. Pradiniame siūlyme buvo prašoma Lietuvą, įskaitant Vilniaus kraštą, ir pusę Latvijos palikti Vokietijai. Sutartis pasirašyta sutarus neskaldyti Latvijos ir visą ją perleisti Stalinui. Nepaisant gausios vokiečių diasporos Latvijoje. Lietuva, pagal sutartį atiteko Hitleriui, kaip ir buvo prašoma pradedant derybas. Vilnius turėjo būti perduotas Lietuvai.

Vokietijai karas prieš Lenkiją buvo sunkus, bet pergalingas, ypač po to, kai prieš Lenkiją ėmėsi kariauti Rusija. Hitleris ir toliau darė nuolaidas Stalinui. Taip, 1939 m. rugsėjo pabaigoje, Hitleris atsisakė Lietuvos ir atidavė ją Stalinui.

Po pergalingų žygių Stalino, kaip stipresniojo šios „amžinos“ draugystės partnerio, apetitas pradėjo augti kaip ant mielių. Jis panoro visos ar didesnės dalies Rumunijos. Draugystė ir meilė tarp Rusijos ir Vokietijos, Stalino ir Hitlerio kurį laiką buvo nuoširdi visose srityse. Bent jau tuos beveik du metus, laikotarpiu nuo 1939 m. rugpjūčio iki 1941 m. birželio. Tiesa, į „meilės“ laikotarpio pabaigą abu diktatoriai ruošė slaptus planus kaip pirmam užpulti „amžiną“ draugą. Bet tai buvo labai slapti planai, viešai buvo meilė ir sutarimas.

Manau, sutarimas ir susižinojimas turėjo būti ir buvo dėl Lenkijos karininkų nužudymo.

Molotovo-Ribentropo paktas vertinant istoriniu požiūriu, nėra joks sovietinės diplomatijos laimėjimas, nors tai yra Kremliaus dabar įnirtingai ginamas mitas, bet yra katastrofa, pasmerkusi mirčiai milijonus. Paktas leido sustiprėti Vokietijai, Rusija liko be sąjungininkų, pralaimėjo karą Suomijai, leido Hitleriui turėti betarpišką sieną su Rusija. Hitleris puolė pirmas. Ir vos nelaimėjo.

Karą laimėjo Antihitlerinė koalicija, Anglija, Amerika ir Rusija. Bet Rusijoje labai norima monopolizuoti Antihitlerinės koalicijos pergalę. Regis, to Kremliui daugiausia reikia ne vien dėl norų pridengti praeities nusikaltimus. Labiausiai, žinoma, norima pateisinti šiandieninę politiką. Krymo okupaciją, „slaptą“ karą prieš Ukrainą, Sakartvelą. O atsakius į klausimą, kokios buvo ne mitinės (esą leido atidėti karo pradžią, leido sustiprėti kariuomenei ir karinei pramonei, nors po tokio „sustiprėjimo“ Rusijos karinė persvara tik sumenko ir t.t.) Molotovo-Ribentropo pakto pasekmės, o faktinės – prarasti sąjungininkai, sukurta tiesioginė siena su Vokietija, leista Hitleriui sumažinti karinį atsilikimą ir gauti naujus resursus karinei pramonei, pergalingą karo prieš Staliną pradžią, milijonus belaisvių… Nežiūrint to, kad karo pradžioje persvarą tankais, lėktuvais, kariuomenę skaičiais vis dar turėjo Rusija. O prieš sudarant sutartį, ši persvarą buvo dar didesnė Vokietijos nenaudai. Iš sutarties Hitleris gavo pergalingus karus prieš Lenkiją, Prancūziją, Belgiją, Olandiją, sustiprėjusią nuo pergalių kariuomenę. O Stalinas? Padidino savo teritoriją, pradėjo trėmimus ir persekiojimus, faktiškai pralaimėjo karą Suomijai.

Ir tik Antihitlerinės koalicijos, milžiniškų žmonių nuostolių dėka sugebėjo atsilaikyti kare prieš Hitlerį … Ir galiausiai tapti vienu iš karą laimėjusių politikų.

Kaip rodo istorija, praeitis permąstoma, bet tikrai ne taip sparčiai kaip ji to verta. Molotovo-Ribentropo sutartis sulauks objektyvaus įvertinimo ir Rusijoje. Klausimas – kada?

Zenonas VAIGAUSKAS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Prezidentui prisiekė du nauji Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjai

Avatar

Paskelbta

data

V. Bėčienės asmeninio albumo nuotr.

Gegužės 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl dviejų Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjų Vaivos Bėčienės ir Vaido Kazlausko skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Rytoj naujieji teisėjai pradės darbą Raseinių rūmuose. Iš viso Prezidentas šiandien pasirašė 5 dekretus dėl naujų teisėjų skyrimo. 

„Esu sujaudinta man suteikto pasitikėjimo ir tuo pačiu didžiulės atsakomybės, kuri man duodant priesaiką tampa neišvengiama mano gyvenimo dalimi, – sako Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėja V. Bėčienė. –  Iš visų jėgų stengsiuosi pateisinti žmonių lūkesčius turėti nepriklausomą ir nešališką teismą, ginantį žmogaus teises ir teisėtus interesus, saugoti bei tvirtinti teisėjo profesijos garbę, taip prisidedant prie mūsų brangios šalies stiprinimo. Anot V. Bėčienės, teisėjo profesija – tai pati garbingiausia teisininko profesija, reikalaujanti aukščiausios kvalifikacijos ir itin aukštų elgesio standartų.

Didžiulio džiaugsmo ir pakilios nuotaikos neslėpė V. Kazlauskas, tapęs Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėju. „Buvimas geru teisėju reikalauja sąžiningumo, aukštos kompetencijos ir daugybės valandų sunkaus darbo bei nesuteikia teisės naudotis nepagrįstomis privilegijomis. Kadangi teismų sistemoje dirbu jau pakankamai ilgą laiko tarpą, puikiai žinau, kad ir kitiems teismų darbuotojams ir valstybės tarnautojams keliami itin aukšti reikalavimai, o be jų indėlio ir atsidavimo teisingo sprendimo priėmimas tam tikrais atvejais būtų paprasčiausiai neįmanomas“, – pabrėžė teisėjas V. Kazlauskas.

Rytoj Raseinių rūmuose teisėjus pasitiks kolektyvas. Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė Rasa Milvydaitė labai džiaugiasi, kad teisme pradeda dirbti du jauni kolegos: „Su dideliu džiaugsmu pasitinkame naujus teisėjus ir linkime jiems sėkmės. Raseinių rūmuose pusę metų trūko dviejų teisėjų. Nuo šiandien visi (47) teisėjų etatai užimti.“

Daugelis darbuotojų teisėjui V. Kazlauskui yra pažįstami. Mat 2013 m. tuometiniame Raseinių rajono apylinkės teisme jis pradėjo dirbti teisėjo padėjėju. Tai buvo pirmoji jauno teisininko darbo vieta po teisės studijų Vilniaus universitete. Vėliau teisėjo padėjėju dirbo Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose ir paskutinė darbovietė – Vilniaus apygardos teismas.  

Teisėja V. Bėčienė po studijų Mykolo Romerio universitete teisėjo padėjėja visą laiką dirbo Kaune: Kauno apygardos administraciniame teisme, Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmuose.

Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmuose yra keturi teisėjų etatai. Paskutinį pusmetį Raseinių rūmuose trūko dviejų teisėjų, todėl visas kolektyvas labai laukė naujų kolegų. Iš viso Šiaulių apylinkės teisme yra 47 teisėjų etatai.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

ryšiams su žiniasklaida ir visuomene

Tel. (8 41) 598 511

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

Viršelis V. Bėčienės asmeninio albumo nuotr.

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Aktualijos

Skaitymas mus jungia!

Avatar

Paskelbta

data

Pirmąją 2020 –ųjų metų vasaros dieną prasideda pamėgtasis ir visų laukiamas „Skaitymo iššūkis“. Tai jau penktą kartą organizuojama interaktyvi akcija, kurios metu visi norintieji kviečiami įvykdyti penkias smagias skaitymo užduotis ir laimėti prizų. Šių metų šūkis – „Skaitymas mus jungia!“

 „Skaitymo iššūkį“ organizuojančios Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos aklųjų biblioteka tikisi, kad per vasarą (birželio 1–rugpjūčio 31 d.) penkias užduotis įveiks dar daugiau žmonių nei pernai. Nors jau ir 2019 metų rezultatai pranoko visus lūkesčius – iššūkį priėmė net 16 390 dalyvių (beveik du kartus daugiau nei 2018 m.), o jį įveikė tris kartus daugiau skaitytojų nei praėjusiais metais – 10 339. Iš viso pernai per vasarą buvo perskaityta net 74 100 knygų!

„Šiais, 2020, metais „Skaitymo iššūkis“ švenčia 5-erių metų gimtadienį, tad savo skaitytojus pasitinkame su 5 naujomis skaitymo užduotimis ir smagiais prizais. Viena iš pagrindinių naujienų – atnaujinta www.vasarasuknyga.lt projekto svetainė, kuri bus aiški, patraukli ir pritaikyta regos negalią turintiems žmonėms“, – sako šių metų projekto vadovė Greta Kėvelaitienė.

Penkios „Skaitymo iššūkio“ užduotys

„Skaitymo iššūkis“ kviečia dalyvauti įvairaus amžiaus skaitytojus  – nuo mažiausių iki labai patyrusių.  Kaip rodo organizatorių patirtis, aktyviai jame dalyvauja ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai bei seneliai. Knygas dalyviai gali skaityti iš savo namų knygų lentynų, skolintis bibliotekoje, skaityti elektronines knygas ar klausyti audioknygų. Šiemet užklupęs karantinas gerokai praplėtė skaitytojų akiratį, todėl kiekvienas „Skaitymo iššūkio“ dalyvis gali rinktis įvairių formatų knygas, svarbu, kad jos atitiktų organizatorių pateiktas užduotis. O jos šiemet yra tokios:

perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių;

perskaityti knygą, kurios pavadinime yra skaičius;

perskaityti knygą apie gamtą;

perskaityti knygą apie draugystę;

perskaityti eiliuotą knygą.

Naudingi ir smagūs prizai

Dalyvauti skaitymo varžytuvėse labai paprasta: galima kreiptis į savo biblioteką, kad jos darbuotojai užregistruotų Jus kaip iššūkio dalyvį, kitas, dar patogesnis, būdas – registruotis savarankiškai svetainėje www.vasarasuknyga.lt. Visi, sėkmingai įveikę „Skaitymo iššūkį“ ir gavę patvirtinimą el. paštu, dalyvauja bendroje loterijoje, kurioje galima laimėti 3 pagrindinius prizus: planšetę, sėdmaišį, momentinį fotoaparatą. Aktyviausiems skaitytojams atiteks ir kelios dešimtys leidyklos „Baltos lankos“ knygos. Na, o visi, kurie sėkmingai įveiks visas užduotis, dovanų gaus knygų skirtuką su vaistažolių sėklomis. Prizais bus apdovanotos ir aktyviausios iššūkyje dalyvaujančios bibliotekos.

Be to, viso iššūkio metu „Vasara su knyga“ Facebook ir Instagram paskyrose vyks konkursų, kur galima  laimėti papildomų prizų.

„Vasara su knyga“ palaikymo komanda

Tam, kad ši graži skaitymo šventė įvyktų, organizatorių komanda dėkoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijai, LRT, leidyklai „Baltos lankos“ ir partneriams – IBBY Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriui.

 „Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. 2018 m. spalio 19 d. Nr. Įv-746/v-834. „Skaitymo iššūkis“ yra viena iš „Vasara su knyga“ iniciatyvos dalių.

Daugiau informacijos apie „Skaitymo iššūkį“, taisykles, registracijos formą ir karščiausias naujienas rasite: http://vasarasuknyga.lt/ bei Facebook paskyroje https://www.facebook.com/vasarasuknyga/.

Kontaktinis asmuo

„Vasara su knyga“ 2020 metų projekto vadovė

Greta Kėvelaitienė

 greta.kevelaitiene@pavb.lt Tel. +370 643 049

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019