Narkotikų pėdsakai Radviliškio mokyklose: grėsminga realybė paauglių aplinkoje

2024 m. gruodžio mėnesį Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Radviliškio rajono savivaldybės narkotikų kontrolės komisijos sprendimą, atliko pakartotinį narkotinių ir psichotropinių medžiagų tyrimą. Tyrimo metu testuota 16 ugdymo įstaigų ir jaunimo susibūrimo erdvių Radviliškio rajone. Šio tyrimo tikslas – išsiaiškinti narkotinių medžiagų pėdsakų paplitimą aplinkoje, kurioje kasdien būna moksleiviai ir jauni žmonės.

Šokiruojantis rezultatas – narkotikų pėdsakai kas antroje įstaigoje

Tyrimo metu narkotinių ir psichotropinių medžiagų pėdsakų aptikta net 10 iš 16 tirtų ugdymo įstaigų. Nors tyrimas nenustato, kur tiksliai buvo vartojamos šios medžiagos ir kas tai darė, fiksuotas jų buvimas dažniausiai lankomose vietose – berniukų ir mergaičių tualetuose, rūbinėse, persirengimo kambariuose, ant turėklų, durų rankenų, palangių, maisto automatų, kompiuterių klaviatūrų.

Svarbu pažymėti, kad šis tyrimas parodo narkotinių ar psichotropinių medžiagų pėdsakų buvimą, tačiau neįvardija konkrečių ugdymo įstaigų, kuriose jie buvo aptikti. Duomenys buvo anonimizuoti, todėl viešai nėra skelbiama, kurios konkrečios įstaigos sulaukė teigiamų testavimo rezultatų.

Narkotikų pėdsakai – ne tik ant durų, bet ir skaityklose

Tarp dažniausiai aptinkamų medžiagų – kanapės (11 paviršių), amfetaminas (3 paviršiai) ir vienas atvejis, kai aptikti metamfetamino ar kitų sintetinių medžiagų (pvz., ketamino, efedrino) pėdsakai. Ypač šokiruojantis atvejis – narkotikų likučiai buvo rasti net mokyklos skaityklos kompiuterių klaviatūrose.

Tai liudija, kad šių medžiagų pėdsakai skverbiasi į visus mokyklos gyvenimo aspektus – ne tik į atokius ar mažai matomus kampelius, bet ir į vietas, kurios turėtų būti saugios, ramios ir skirtos mokymuisi.

Tendencijos kelia nerimą

Palyginus su ankstesniu, 2024 m. balandžio mėnesį vykdytu tyrimu, matyti tam tikros tendencijos: nors paviršių, kuriuose rasta pėdsakų, skaičius šiek tiek sumažėjo (nuo 19 iki 15), fiksuota naujų medžiagų pėdsakų atsiradimas. Taip pat išryškėjo perėjimas – jei pavasarį daugiau atvejų buvo gimnazijose, tai gruodį daugiausia narkotikų pėdsakų rasta kitose švietimo įstaigose bei jaunimo erdvėse.

Nerimą kelia ir tai, kad padaugėjo rajono mokyklų, kuriose aptikta narkotikų pėdsakų. Tai reiškia, kad problema plečiasi už miesto ribų, o narkotinių medžiagų paplitimas tampa viso regiono problema.

Duomenys – vieši, tačiau įstaigos lieka neįvardintos

Tyrimą atliko Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras, o su visais rezultatais galima susipažinti biuro elektroninėje svetainėje. Visgi, svarbu žinoti, kad tyrime neišskiriama, kuriose konkrečiose įstaigose buvo rasta narkotinių medžiagų pėdsakų, o kuriose – ne. Tai daroma siekiant išvengti stigmatizacijos ir skatinti visų įstaigų bendradarbiavimą.

Tarybos narys jau seniai yra raginęs imtis neatidėliotinų veiksmų, tik kas padaryta?

Dar 2024 metų rugsėjo mėnesį Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis Gediminas Lipnevičius Tarybai ir rajono savivaldybės merui Kazimierui Račkauskiui teikė siūlymą dėl narkotikų papildomų priemonių ėmimosi narkotikų plitimo mokyklose stabdymui. Siūlyme skatinama plėsti prevencinių programų prieš narkotikų vartojimą vykdymą mokyklose, į procesą aktyviau įtraukti policijos pareigūnus ir net rengti prevencinius patikrinimus su kinologais, kurie aptiktų į narkotikų platinimą ir vartojimą įsitraukusį jaunimą. Kituose savaitraščio numeriuose informuosime, kokį darbą narkotikų plitimo stabdymo klausimu iš tiesų yra atlikę valdininkai. Tačiau jau dabar panašu, kad rajono valdininkų dėmesys narkotikų plitimo mokyklose klausimu yra nepakankamas, nes Radviliškio visuomenės sveikatos biuro atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad problema darosi tik opesnė.

Ką tai reiškia bendruomenei?

Nors tyrimo duomenys dar nereiškia, kad narkotikai buvo tiesiogiai vartojami mokyklose, pats jų pėdsakų buvimas rodo, kad narkotinės medžiagos – ne teorinė grėsmė, o realybė, su kuria susiduria mūsų vaikai. Šie rezultatai privalo paskatinti tiek tėvus, tiek pedagogus, tiek savivaldos institucijas imtis aktyvesnių prevencijos veiksmų.

Vaikų ir paauglių saugumas prasideda nuo tiesos pripažinimo – ir šis tyrimas tą tiesą atskleidžia be užuolankų.

Bus daugiau.

Emilija Laukagalytė

asociatyvūs nuotraukų koliažai

Total
0
Dalinasi
Related Posts