Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Mūšis dėl žemės ir atliekų mokesčių tęsiasi…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio rajono savivaldybėje vykusiame Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje daugiausia diskusijų sukėlė klausimai dėl žemės mokesčių tarifų ir buitinių atliekų rinkliavos.
Kodėl mokestis už žemę didesnis tris kartus?
Radviliškio rajoną valdanti konservatorių ir „valstiečių“ koalicija per administraciją pateikė  Investicijų ir kaimo reikalų komitetui svarstyti projektą, kuriame žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifas siūlomas 1,5 proc. Šis tarifas yra net 3 kartus didesnis nei gretimame Šiaulių rajone šiuo metu galiojantis tarifas. Tokiam administracijos  pasiūlymui komitete pasipriešino vienintelis Tarybos narys G.Lipnevičius, atstovaujantis visuomeniniam rinkimų komitetui „Už geresnį gyvenimą visiems“ bei posėdyje dalyvavę Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas ir ŽŪB „Gražionių bekonas“ vadovas E. Adomavičius.
„Mokestis už žemės ūkio paskirties žemę turėtų būti logiškas ir atitikti proporcingumo principus. Jis gula ant ūkininkų pečių ir jį nustatant ūkininkų interesas ne paskutinėje vietoje. 2013 m. buvo pereita nuo visuotinio žemės mokesčio prie savivaldybės nusistatyto, tuo buvo siekta, kad jis derėtų prie rajono ekonominės situacijos. Žemės vertė padidėjo, bet ar nuo to padidėjo jos derlingumas? Ar gaunamos didesnės pajamos? Galiu atsakyti – ne. Derlingumas ne didėja, o mažėja, žemės ūkio produkcijos kaina nesikeičia. Radviliškio rajono savivaldybėje žemės mokesčiai didėja nepamatuotai, kai kitos savivaldybės juos mažina. Radviliškio rajono savivaldybėje žemės mokesčiai kaip buvo dideli, taip ir liko. Pažymėtina, kad kaimuose pagrindiniai darbdaviai – ūkininkai, kiti žmonės užsiima žemės ūkio veikla. Savivaldybė darbo vietų nekuria, jas kuria verslas, tad savivaldybė galėtų prisidėti prie palankesnės aplinkos verslo kūrimui sumažindama mokesčius už žemę. Kuri dar gyventojų dalis sumoka ženkliai didesnius mokesčius? Ar tikrai 3 kartus didėjantis mokestis už žemę dera prie rajono ekonominės padėties ir koks dar mokestis Lietuvoje didėjo 3 kartus? Aš tokio neprisimenu. Kas pasikeitė rajono savivaldybėje, kad šį mokestį reikia didinti – aš manau, kad 20 eurų už hektarą yra labai daug“,- sakė I. Hofmanas.
„Lietuvoje ūkininkams Europos Sąjungos išmokos mažiausios, ūkininkavimo sąlygos nelengvėja. Žemdirbiškame rajone reikia suprasti žemdirbius. Turbūt šiame komitete nėra nei vieno, kuris neturėtų intereso su žeme. Reikia gražaus sutarimo, tada bus lengviau gyventi“,- I. Hofmanui paantrino E. Adomavičius.
Tarybos narys G.Lipnevičius ir žemdirbiai siūlo panašų žemės mokesčio tarifą – atitinkamai 1 ir 0,9 proc. 
Meras A.Čepononis apie žemės mokesčių mažinimą nenori net girdėti. Pasak  mero A. Čepononio, žemės mokestis rajone mažinamas, tačiau dėl žemės vertės jis didėja. „Aš palaikau administracijos sprendimą, tai skaičiai 4 metų programos įgyvendinimui. Tarybos posėdžio metu visi Tarybos nariai balsuos savarankiškai – visi keliai yra atviri“,- atsakomybės kratosi  A. Čepononis.
Tarybos narys G. Lipnevičius, atstovaujantis visuomeniniam rinkimų komitetui „Už geresnį gyvenimą visiems“, pateikė pasiūlymą mažinti žemės mokesčius:  už žemės ūkio paskirties žemę siūlė sumažinti mokesčio tarifą nuo 1,5 proc. iki 1 proc., už komercinės paskirties žemę – nuo 0,8 proc. iki 0,5 proc., gyvenamosios paskirties žemės mokestį nuo 0,8 proc. mažinti iki 0,5 proc., sodų paskirties sklypams mokestį mažinti nuo 1,5 proc. iki 1 proc.
 „Kituose rajonuose žemės mokesčiai žymiai mažesni – Šiaulių rajonas tik už 10 kilometrų, o žemės mokesčio tarifas –   0,4 – 0,5 proc. Ūkininkų atstovų I. Hofmano ir E. Adomavičiaus išsilavinimas bei kompetencija daug aukštesni nei čia esančio mero, Tarybos narių ar administracijos atstovų, todėl manau, kad reikėtų atsižvelgti į jų motyvuotą pasiūlymą“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.
Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje nei socialdemokratai, nei Darbo partijos nariai, nei konservatorių koalicijos partneriai „valstiečiai“ pasiūlymų dėl žemės mokesčių mažinimo nepateikė. Balsavimo metu  administracijos pateiktą 1,5 proc. tarifą palaikė „valstiečių“ koalicijos partneriai  konservatoriai, už žemės mokesčio mažinimą balsavo tik Tarybos narys G. Lipnevičius, o socialdemokratas S. Luščikas ir „darbietis“ J. Baublys mokesčių mažinimo nepalaikė.
Gegužės 30 d. Tarybos nariai turės pasirinkti galutinį sprendimą, už kurį pasiūlymą balsuoti. E. Adomavičius visiems palinkėjo teisingų sprendimų.
Diskusija dėl  rinkliavos už atliekas
Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje nemažai diskusijų sukėlė klausimas dėl rinkliavos už atliekas mokestis.
„Smagu, kad klausimas apie rinkliavą už atliekas paliestas. Susidūriau su tokiu atveju, kad gavau sąskaitą už šiukšles, kurių niekas neišvežė. Mane informavo, kad man atliekų konteineris nepriklauso pagal deklaruojamus hektarus, o šiukšles galiu pilti į turimą buitinių atliekų konteinerį. Tad koks teisės aktas nustato, kad reikia mokėti už paslaugą, kuri nesuteikiama? Mokėtojas turi mokėti už faktinį atliekų kiekį, o apie ūkininkus apskritai neužsimenama. Absurdas, kad žmogus, turėdamas butą, garažą ir sodą moka už tris objektus, nors jis daugiau nešiukšlina. Mokėti reikia už išvežamų šiukšlių faktinį kiekį“,- sakė Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas.
I. Hofmanui paantrindamas dėl dažnai gyventojų bei verslininkų nusiskundimų sulaukiančio atliekų mokesčio bei išvežimo, Tarybos narys G. Lipnevičius sprendimo nepalaikė ir pasiteiravo mero, kada bus galima iš naujo svarstyti šį klausimą.

„Radviliškio krašto“ informacijaKomentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

„Valstiečių“ ir konservatorių „dovana“ sodininkams – už žemę mokės daugiausiai

Avatar

Paskelbta

data


Radviliškio rajone vis nerimsta aistros dėl žemės mokesčių. Ūkininkai bei visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai įnirtingai kovojo už mažesnį žemės ūkio paskirties žemės mokestį komitetuose bei rašydami  motyvuotus  raštus rajono vadovams.  

Didelių pastangų dėka  žemdirbiams pavyko išsikovoti, kad žemės ūkio paskirties žemei nuo 2020 m. būtų  taikomas ne 1,7 proc., o 1,3 proc. žemės mokestis. Nors, kaip minėjo Tarybos narys G. Lipnevičius, kova dar nebaigta, šį mokestį dar siūlys mažinti, nes kaimyniniame Šiaulių rajone šio mokesčio dydis – tik apie 0,5 proc.

Rajono valdantieji sodininkų taip pat nemyli
Radviliškio rajono savivaldybės Investicijų ir kaimo reikalų komitete bei Taryboje sodininkų reikalais rūpinosi  visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  atstovai, Tarybos nariai Gediminas Lipnevičius bei Vilma Aleknienė, siūlydami mėgėjų sodų žemės  sklypų  mokestį mažinti iki 1 proc., Beje, prieš pat Tarybos posėdį, socialdemokratai ir „darbiečiai“ pateikė „kosmetiškai“ pataisytą  pasiūlymą – vietoje G. Lipnevičiaus siūlomo 1 proc.- 1,1proc.
Deja, šių siūlymų rajoną valdantys konservatoriai ir valstiečiai nepalaikė ir šis siūlymas  Tarybos posėdyje nebuvo priimtas. Sodininkai liko prie „suskilusios geldos“ – jie už turimus žemės sklypus mokės daugiau nei žemdirbiai, gyventojai ar verslininkai – net 1,5 proc.
Kokia padėtis kituose rajonuose?
Radviliškio rajone, palyginus su kitais rajonais, mėgėjiškų sodų žemė turbūt „auksinė“ – beveik brangiausia Šiaulių apskrityje. Štai Kelmės rajono sodininkai už žemę mokės 0,6 proc.,  Akmenės rajono – 0,7 proc., o kaimyninio  Šiaulių rajono – 0,26 proc., kuris net 5 kartus mažesnis nei valdančiųjų „dovanotas“ radviliškiečiams. 
Balsavimo rezultatai
Už tai, kad sodininkams būtų nustatytas net 1,5 proc. žemės  mokestis, kuris yra vienas didžiausių Lietuvoje, balsavo  konservatoriai ir „valstiečiai“. Konservatoriai: A. Budrikas, A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, T. Januševičius, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius, G. Verdingas; „valstiečiai“: K. Dambrauskas, J. Povilaitis.
Prieš 1,5 proc. tarifą mėgėjų sodų  žemės sklypams mokestį balsavo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, K. Račkauskis; neapsisprendė, kurią pusę palaikyti ir spaudė „susilaikymo“ mygtuką „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė.

Sodininkams belieka tik susitaikyti su konservatorių bei „valstiečių“ „dovanėle“ – 1,5 proc. žemės mokesčio tarifu – ir laukti kitų  metų.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

E. Mončausko baudžiamojoje byloje – naujas posūkis

Avatar

Paskelbta

data

Antradienį į teismo posėdį rinkosi baudžiamosios bylos dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo dalyviai. Šioje byloje kaltinimai pateikti Ernestui Mončauskui, kuriam atstovauja advokatas Mindaugas Vagonis. Prokuroras Žydrūnas Kungys teismui pateikė prašymą sustabdyti bylos nagrinėjimą trims mėnesiams. Jis argumentavo naujai pateiktų dokumentų gausa ir jam kilo pagrįstų abejonių dėl NVŠ lėšų panaudojimo.
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras posėdžio metu paprašė bylą nagrinėjančios teisėjos Vilmos Šiukštienės išreikalauti papildomų dokumentų. Ž.Kungys nurodė, kad dienynų, kuriuose žymimi vaikų lankymas treniruotėse, ir sutarčių pagalba galėtų pavykti pagrįsti kaltinimus arba pašalinti tam tikras abejones. Tokiam prašymui neprieštaravo E. Mončauskas, bet labai pasipriešino jo advokatas. Teisėja taip pat informavo kaltinamąjį, kad jam neprivalu teikti tokios informacijos. Nenuostabu, kad dešimtis tūkstančių eurų gavęs sporto klubo „Rytų Kovotojas“ prezidentas apsigalvojo.
Advokatas įtikinėjo teismą, kad prokuroras bando išplėsti kaltinimo ribas neturėdamas tvirtų įrodymų. Teismui taip pat kilo abejonių dėl Ž. Kungio pasirinktos taktikos. „Ar Jums neatrodo, kad tai nauja tyrimo šaka, jei taip galiu vaizdingai išsireikšti? Jei bus nustatyta tam tikrų duomenų, liudijančių apie naujas galimai padarytas nusikalstamas veikas, galėsite pradėti atlikti kitą nepriklausomą tyrimą?“, – svarstė teisėja V. Šiukštienė. Bet prokuroras, laikydamasis LR Baudžiamojo proceso kodekso 288 straipsnio, ginė savo poziciją: „Dabar išnagrinėjus bylą dėl laikotarpio nuo 2015 sausio pirmos iki 2018 m. birželio pirmos dienos, nebebus galima daryti jokių kitų tyrimų, nes teismas bus pasisakęs šiuo klausimu.“
Spaudžiamas teismo ir advokato, Ž. Kungys nesiėmė spręsti ikiteisminį tyrimą atlikusios FNTT pareigūnės veiksmus. Tačiau jis atmetė E. Mončausko atstovo M. Vagonio gražbyliavimus, jog esą būtina grąžinti bylą ikiteisminiam tyrimui. Beje, prokuroras nebuvo įsitikinęs, ar vėl neprireiks specialiųjų žinių dėl duomenų įvertinimo. Laikydamasis savo pasirinktos taktikos, prokuroras advokatui replikavo: „Jei gaunami pinigai be dokumentų, tai ir yra apgaulingas apskaitos tvarkymas.“
Teismas nutartį dėl bylos pertraukos paskelbimo priims birželio 17 dieną, 14 val. 30 min.

„Radviliškio krašto“informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019