Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Kur nuteka mokesčių mokėtojų pinigai…

Avatar

Paskelbta

data

Šie metai atnešė didelius pokyčius į Arimaičių kaimą – vienintelė kaimo gatvė buvo išrausta. Nenuostabu, kad nemažai nepatogumų gyventojams suteikė darbai, kuriuos atliko kelios įmonės ir organizacijos vienu metu.

Tai ir kelio rekonstrukcija, naujų nuotekų tinklų bei valyklos įrengimas, vandentiekio tiesimas. Bet, kaip sakoma, kur daug auklių, ten ir vaikas be galvos. Šio kaimo gyventojų aktyvumo dėka išaiškėjo ne visai skaidrūs procesai, susiję su projektų finansavimais. Gilinantis į smulkmenas aiškėja, kaip Savivaldybės įmonėje „Radviliškio vanduo“ neaiškiai sudaromos preliminarios sąmatos, kaip netinkamai aktuojami atlikti darbai, neekonomiškai valdomas turtas, tokiu būdu darant žalą Savivaldybės biudžetui bei vandens kainai, kurią vėliau tenka apmokėti daugiau nei 22 tūkstančių vartotojų.
Ne visiems naujas vandentiekis
Jau esame rašę, kad pradėjus įgyvendinti nuotekų tinklų įvedimo projektą, finansuojamą pagal LAAIF programą, Arimaičių kaime „Radviliškio vanduo“ tuo metu pasirūpino ir nauju vandentiekiu. Ypatingai sveikintina, kai taupant biudžeto lėšas projektai vykdomi kartu taip mažinant sąnaudas. Tiesa, ne visi kaimo gyventojai buvo patenkinti, jog jiems nėra pakeičiamas senasis vamzdynas. Iš 12 namų ūkių, 6 buvo nuspręsta nekeisti prieš 40 metų paklotų vamzdžių. Pasipiktinę, jų nuomone, aiškia neteisybe, gyventojai išsikvietė Tarybos narius, spaudą ir net merą. Atsitiktinai, bet tik po mero vizito į vietą ir nurodymo projekto vadovas J. Povilaitis buvo priverstas pakeisti nuomonę ir, išskyrus vieną tolėliau nuo kelio esančią sodybą, visiems senieji vamzdžiai buvo pakeisti naujais. Tačiau tai buvo tarsi Pandoros skrynios atidarymas, nes pradėjo aiškėti, kokiais mastais netinkamai fiksuojami atlikti darbai, koks neskaidrus ir neaiškus apmokėjimas už darbus, švaistomasi biudžeto lėšomis brangiems vamzdžiams ir taip toliau.
Vienas griovys, dvi sąskaitos
Pradėjus gilintis į projektų smulkmenas, tokias kaip atliktų darbų aktavimas ir apmokėjimas už tuos pačius darbus, yla išlindo iš maišo. Atsitiktinai ar ne, bet Savivaldybės Taryba Arimaičių kaimo vandentiekio įvedimui skyrė 20 000 eurų. Paprašyti paaiškinti, kaip sudaromos sąmatos, kas atlieka projektavimo darbus, kaip apskaičiuojamas lėšų poreikis, tiek naujasis įmonės vadovas E. Barčkus, tiek vyr. inžinierius M. Gabšys, tiek inžinierius – projekto administratorius J. Povilaitis nesugebėjo pateikti rimtų argumentų. Kad direktoriaus kompetencijos trūkumu vandentvarkos srityje yra naudojamasi, nelieka jokių abejonių. Priminsime, kad E. Barčkus vienasmeniu Administracijos direktorės J. Margaitienės sprendimu buvo paskirtas direktoriumi  be jokio konkurso, nors anksčiau daugybę metų dirbo Radviliškio miškų urėdijoje. Įspausti į kampą su įrodymais dėl paimtų pinigų už vandentiekio įvedimą, vandentiekio įmonės vadovai išsisukinėjo teigdami, kad pardavė tik … vamzdžius. Vienas didžiulę politinę patirtį turintis ir tiesiog puikiai įvaldęs „makaronų kabinimo“ ant ausų retoriką J. Povilaitis  tikisi, jog visi patikės, kad bildukai, troliai ar kiti pasakų veikėjai padarė „juodą darbą“. Taigi, pasak jo, mistinis pasakų veikėjas galėjo per naktį iškasti griovius, sujungti vamzdžius ir paskui užkasti. Be jokio atlygio. Tarsi to būtų maža, nesiklausęs paėmė vamzdžius iš „Radviliškio vanduo“ turimų atsargų. Tad Savivaldybės įmonei teliko pateikti sąskaitą už trūkstamus vamzdžių metrus. Kadangi tokiomis pasakomis tikinčių šiais laikais ne taip ir daug, buvo kreiptasi į Kontrolės komitetą.
(Ne) kontroliuoti, o dengti
Gavęs rugpjūčio pradžioje pareiškimą, Kontrolės komitetas privalėjo susirinkti. Pirmininkas A. Venckus sušaukė posėdį, pavedė nariams J. Malinauskui ir S. Zajančkauskui atlikti tyrimą. Bet nesitikėjo, kad jie rimtai atliks tyrimą. Juk tikslas buvo patvirtinti, kad viskas „padaryta“ laikantis teisės aktų nustatyta tvarka. Remiantis artimų Savivaldybei šaltinių duomenimis, yra žinoma, kad aktyviai buvo aiškinamasi, kokius trūkumus pavyko nustatyti dviem Tarybos nariams ir domėtasi viso tyrimo eiga. Į vieną pirmųjų posėdžių atvykęs direktorius E. Barčkus prakaituodamas bandė aiškinti, kodėl įmonė už vieną metro vamzdžio iš gyventojų užsiprašo 64 centus, tuo tarpu iš Savivaldybės – 93 centus. Maža to, taip ir nerado paaiškinimų, kodėl beveik kilometro ilgio trasa buvo nutiesta vamzdžiais, kurio vieno metro kaina 2,77 euro! J. Povilaičio paaiškinimai, kad sandėlyje nebebuvo reikiamų vamzdžių, todėl iš parduotuvės buvo paimtas gerokai brangesnis, atrodo makabriškai. Tiesa, jei tai statybinių prekių parduotuvei vadovauja konservatorių rinkiminiame sąraše esantis asmuo, gal ir atsakymai savaime suprantami. Todėl visomis išgalėmis buvo privaloma nesiaiškinti, o užgesinti situaciją. Tam ir pasitarnavo pirmininko socdemo A. Venckaus ir jo pavaduotojos konservatorės S. Dišlės tandemo balsai. Tai jie stabdo bet kokias iniciatyvas dėl nepriklausomo audito tiek projekto, tiek įmonės veiklos atžvilgiu.
Kainų palyginimas rodo švaistymą
Nepavykus išsiaiškinti per vieną posėdį, buvo sušauktas antrasis. Laikotarpiu tarp dviejų posėdžių komiteto narys J. Malinauskas atliko tyrimą kainų palyginimui. Privačios įmonės pateiktame pasiūlyme vamzdžių, movų kainos skiriasi ne nuošimčiais, o kartais. Jei Savivaldybės įmonė apmokėjimui išrašė metro kainą PE 80 vamzdžiui 0,93 euro, tai privati pateikė pasiūlymą – 0,56. PE 100 vamzdžio kaina Arimaičių projekte užaktuota 2,77 Euro vienam metrui, tai privatus tiekėjas atiduotų už 1,40. Trišakio PE vienetas rajono gyventojams atseis 20,7 euro, tai privatininkas būtų pateikęs už 6,19 ir taip toliau. Kad iš šalies neatrodytų, jog lyginamas obuolys su apelsinu, pasakysime, kad prekės yra identiškos. Tarybos nario atlikto tyrimo reziumė, kad palyginus projekte panaudotų vamzdžių ir kitų prekių kainas su pateiktu privataus verslo, susidaro 3025,47 eurų permokėjimas. Ir tai tik nuo 20 000 eurų projekto. Tad aiškėja, kodėl nereikėjo „Radviliškio vanduo“ specialistams paprašyti papildomų lėšų iš Savivaldybės. Nors buvo nutiesti iš anksto pagal projektą nenumatyti 130 vandentiekio trasos metrų, tai papildomai nieko nekainavo. Pagal įkainius vien tik tokio atstumo vamzdžių kaina turėjusi būti arba 120,9 eurų, jei metro kaina 0,93 euro, arba 360,1 eurų, jei už metrą skaičiuojant po 2,77 eurus. O kur dar iškasimas, pajungimas, išbandymas, užkasimas.
Kontrolės komitetas kratosi atsakomybės
Antrame posėdyje su direktoriumi E. Barčkumi atvyko ir vyr. inžinierius M. Gabšys. Jis taip komplikuotai pateikė atsakymus, kad priminė situaciją „kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“. Neabejotinai reikia sutikti su komiteto narių J. Malinausko ir S. Zajančkausko pateiktu vertinimu, jog direktorius yra visiškai nekompetentingas, nesusigaudantis situacijose. Kodėl projektas parengtas anksčiau nei nuperkamas viešuoju pirkimu, kodėl atliktų darbų akte nenurodomas PVM, kodėl kadastrinius matavimus įtraukė į aktus, nors teigiama, jog jie nupirkti atskirai, kodėl nuotekų tinklų statytojai užaktavo darbus, kurių neatliko, tokie ir kiti klausimai pylėsi kaip iš gausybės rago. Bet statybų srityje turinčio praktinę patirtį J. Malinausko tikslius klausimus pertraukė pirmininkas A. Venckus. Socdemas nurodė, kad tai ne tardymas, o tik Kontrolės komiteto posėdis. Nejaugi gali rūpintis, kodėl tūkstančiai eurų iš Savivaldybės biudžeto „nusėda“ kažkieno kišenėse? Ne, ypač po to, kai gatvė, kurioje jis gyvena, staiga išasfaltuojama. Tad galimai atidirbti reikia? Konservatorė S. Dišlė dėjo visas pastangas, kad Kontrolės komitetas nesikreiptų į Viešųjų pirkimų tarnybą. Tad dviejų mėnesių tyrimo rezultatą neišvedžiojant galima įvardinti šnypštu. Nuspręsta rajono gyventojo pareiškimą tolesniam nagrinėjimui perduoti administracijai. O jai vadovauja įmonės vadovą paskyrusi J. Margaitienė. Ar gali būti objektyvus tyrimas šioje įstaigoje, kur sumaišomi viešieji ir privatūs interesai kas antrą dieną, klausimas tik retorinis.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Raštingiausias pradinukas Vinco Kudirkos progimnazijoje

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 22 dieną Vinco Kudirkos progimnazijoje vyko 2-4 klasių geriausiai rašančio pradinuko konkursas ,,Branginkime gimtąją kalbą“, kuriame savo lietuvių kalbos žinias rašydami diktantą išbandė 33 mokiniai.

Savo klasių grupėse nugalėtojais tapo: Urtė Kucevičiūtė (2c kl. mokinė), Vestina Veseliauskaitė (3b kl. mokinė), Brigita Žiškytė (4a kl. mokinė).
Mes džiaugiamės ir didžiuojamės mūsų šauniausiais!

Pagalbos mokiniui specialistė Jurgita Lukšienė

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Beždžionės testas, arba kai politikai blaškosi tarp grožio ir proto

Avatar

Paskelbta

data

Nuomonė
Kai Dievas gyvūnams dalijo grožį ir protą, vienintelė beždžionė negalėjo apsispręsti, į kurią eilę stoti. Į gražių ar protingų. Kartais tokioje kryžkelėje atsiduria ir politikai, negalėdami apsispręsti – gražūs jie ar protingi. Todėl tai, kaip tokią dilemą jie sprendžia, pavadinkime beždžionės testu.

Apie gražų politiko poelgį

Rajono socialdemokratų lyderis ir Tarybos narys Kazimieras Račkauskis man asmeniškai gražus. Grožis – skonio reikalas, todėl prašom nesiginčyti. Kas kita – proto reikalai.
Politikų protą įprastai vertiname ne iš reklaminių bukletų (ten – dažniausiai tik grožis), o atsiremdami į faktus, tai yra, kaip jie elgiasi vienoje ar kitoje situacijoje. Į tokią keblią situaciją ponas Kazimieras pateko prieš porą savaičių, kai buvo balsuojama dėl gatvių asfaltavimo.

Politikas pasielgė gražiai – nusišalino nuo balsavimo vengdamas interesų konflikto, o jo partiečiai – protingai. Nubalsavo už miškan vedančios gatvės, kuri driekiasi pro jų partijos vado sklypą Šeduvoje, asfaltavimą. Ir partijos vadui gerai, ir konservatorių merui Antanui pasimalonino. Tas nelabai gražus, bet protingas, skoloje neliks. Čia būtų galima padėti tašką, bet K. Račkauskis lygioje vietoje nusprendė užmaišyti tikrą audrą stiklinėje.

Ką gražus politikas pridarė negražaus

Reikia pripažinti, kad ir gražūs politikai kartais negražiai pridaro. Negražių darymų vieta yra facebook’ as – ten visi daro ko tik netingi, ir tai, ko padorioje vietoje įprastai nedarytų.

Po to, kai „Radviliškio krašto“ redakcija paviešino balsavimo rezultatus, K. Račkauskis savo facebook’o paskyroje padarė riebų pareiškimą, kad jokių interesų neturėjo ir neturi. „Apdarė“ kolegą nepartinį Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Už tai, kad susirgo ir, jam bevelijus, negali atvykti. Iki jo sraigių ūkelio kelio pažiūrėti. Kad pažiūrėtų ir lieptų žurnalistams apie poną Kazimierą tik gražiai rašyti. Dar išvadino visokiais pavadinimais, susuko keletą sąmokslo teorijų ir pasiūlė toliau tą patį daryti komentatoriams.

Partijos kareivėliai (tie – irgi nori būti gražūs vado akyse) puolė aklai daryti.
Bet padėkime emocijas į šoną ir pamėginkime pasvarstyti, kaip viskas klostėsi ir kokios reikšmės šioje negražioje istorijoje galėjo turėti grožio ir proto reikalai.

Kuo protingas politikas skiriasi nuo gražaus

Protingas politikas, viešai apsidirbęs, pažiūrėtų į veidrodį ir nusijuoktų. Iš savo kvailumo. Arklys nėra nei gražus, nei protingas, bet ir jam turėtų būti aišku, kad asfaltuota gatvė, nepriklausomai nuo to, iš kurios pusės prieina, padidina sklypo vertę ir pagerina verslo reikalus. Pripažinęs, kad turi interesų bėris irgi nepultų aiškinti priešingai. Eitų sau kluonan ramiai šiaudų rupšnoti. Ir daryti tai, ką įprastai daro pavalgęs.

Ponas Kazimieras, nors ir labai gražus, bet Tarybos posėdyje, iš pirmo žvilgsnio, pasielgė protingai – nusišalino. Pagaliau ir po švenčių išsivadėjęs, nors ir pavėluotai, redakcijai atsiųstuose paaiškinimuose pripažino – taip, jo sklypas ribojasi su asfaltuojama Žvejų gatve. Be to, kaip dabar aiškėja, pagal
savivaldybės sumanymą, ir jau išasfaltuota gatvės dalis (dėl kurio Kazimieras tai turi interesų, tai neturi) bus geresnė padaryta. Nuties šaligatvį.

Čia ir vėl istorija galėtų baigtis, visi paplotume protingajam Kazimierui ir eitume rimtesnių darbų dirbti. Bet, kuklia mano nuomone, koją pakišo gražusis Kazimieras. Pastarajam kažkaip „susišvietė“, kad šioje vietoje nelabai gražiai atrodo.

Kaip ten „susišviečia“ smegenyse, kad politikai nei šį nei tą ima daryti, net rimti mokslo daktarai neturi šviesių atsakymų, todėl į šią temą nebesigilinkime

Kaip pasidaryti gražesniu

Ką daro gražūs politikai, kai apsidaro nelabai gražiai? Gražinimosi procedūra paprasta kaip du centai: negražiais reikia padaryti kitus. Kuo kiti negražesni, tai yra, apdaryti, tuo pats sau gražesnis. O kai pasidarai labai gražus – tai ir labai protingas, o visi kiti – labai kvaili. Tapęs gražiu ir protingu tampi dar ir labai galingas, todėl reikalauji, kad ir laikraščiai patį dar labiau išgražintų. Ir jau nebesvarbu, kokius vėjus rašinėji facebook’ uose, nes grožis nereikalauja intelektualinių aukų.

Taigi, čia ir slypi visa beždžionės testo, kaip mes jį pavadinome, paslaptis. Negali būti vienu metu ir gražus, ir protingas, nes, kaip sako lietuvių liaudis, ir gudri višta kartais uodegą įsidilgina.(Atsiprašau gyvūnų mylėtojų – nenorėjau įžeisti vištų).

Kaip tampama gražiais ir protingais?

Mokslas aiškaus atsakymo neturi. Vieni sako, kad viskuo dėti genai, kiti prideda – aplinka kalta. Dar tretisako, kad grožis – apskritai mados reikalas. Bet ilgamečiai stebėjimai rodo, kad politikų grožis ir protas pirmiausiai pasirodo rinkimuose. Pavyzdžiui, ponas Kazimieras ir jo bendražygiai žadėjo, kad po rinkimų pridarys gražių pokyčių. Nepamelavo. Pridarė. Visi – labai gražūs ir labai gražiai balsuoja taip, kaip reikia antaniniams konservatoriams (nepainioti su obuoliais) ir mažažemiams bei bežemiams valstiečiams, kurie truputį dar ir žali.

Grožio mada labai užkrečiantis dalykas. O daktarai sako, kad didžiausia grėsmė užsikrėsti – visokiuose susibūrimuose. Ypač intymiai santykiaujant su užsikrėtusiais. Todėl partijas ir tarybas galima laikyti padidintos rizikos zonomis. Ten visi įvairiais būdais intymiai bendrauja. Viešai ir paslapčia, todėl dažnai sunku atskirti, kurie priklauso pozicijai, o kurie opozicijai. Ir sprendimai po tokių santykių gimsta, jų akimis žiūrint, labai gražūs ir protingi.

O kuo čia dėta vargšė beždžionė, kuri ir graži, ir protinga? Jeigu tikėtume seneliu Darvinu, tai nulipusi nuo medžio ši gražuolė perdavė mums savo genus. Ir, čia jau mano subjektyvia nuomone, daugiausiai jų atiteko politikams.

Pagarbiai, Bežemis Valstietis
P.S. Tai buvo subjektyvi nuomonė, o subjektyvia nuomone – K. Račkauskis man labai gražus. Kiti ne tokie gražūs, todėl apie juos – kitą kartą.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019