Socialiniai tinklai

Aktualijos

  Konferencijoje – geros idėjos ir iššūkiai 2018 metams!  

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 28 dieną  į Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos aktų salę rinkosi  konferencijos „Sveikas mokytojas –sėkmingo ugdymo garantas -6‘‘  dalyviai  ne tik iš viso rajono, bet ir iš Raseinių, Biržų, Klaipėdos, Šiaulių. Pilnutėlė salė tik patvirtino, kad mokslinė-praktinė konferencija – vienas patraukliausių ir  laukiamiausių renginių rajone. Susirinkusius nuotaikingai pasveikino  konferencijos sumanytoja ir  organizatorė, progimnazijos direktorė Rasa Dagienė. Renginio pradžioje  sveikinimo žodį tarė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos gydytoja Aistė Ginaitienė. Ji pasidžiaugė gražia tradicija tapusiu renginiu ir palinkėjo sėkmės.

Jau pirmasis pranešimas Pozityvių sąveikų konstravimas kasdienybėje visus nuteikė pozityviai mąstyti ir veikti. ŠU SGNSF Specialiosios pedagogikos katedros docentė, socialinių mokslų daktarė Renata Geležinienė  kalbėjo apie  (ne) pageidaujamą elgseną bei pozityvaus elgesio skatinimo sistemą. Pristatė  pageidaujamos elgsenos konstravimo strategijas, kurių  taikymas ugdymo (si) praktikoje inicijuoja mokinių pozityvių nuostatų į aplinką ir veiklą formavimą (si). Kalbėjo ir apie bendradarbiavimą su tėvais, apie tai, ko nereikėtų daryti ir ką reikėtų daryti, kaip tinkamai užprogramuoti vaiką, kad jo elgesys  keistųsi. Lektorė  at­krei­pė dė­me­sį į vieną paprastą, bet paveikią taisyklę –  4:1(keturi pagyrimai ir vienas draudimas). Pakvietė mokytojus eksperimentuoti ir taikyti praktikoje pasiūlytas strategijas. Palinkėjo labiau pasitikėti vieni kitais, įtraukti visą mokyklos bendruomenę į pozityvaus  elgesio konstravimą.

Dvi jaunos žavios projekto ,,Tu – ne vienas!“ komandos narės Kaja Elena Brilė ir Odeta Šakėnaitė kon­fe­ren­ci­jo­je pri­sta­tė pra­ne­ši­mą Mokytojų kentėjimas nuo neišsakomo/nepasidalinto emocinio krūvio. Psichologė Kaja Elena Brilė kalbėjo apie per didelį emocinį krūvį, tenkantį mokytojams, apie tai, kaip kiekvienas iš  mūsų galime padėti sau . Pasiūlė paprastus, bet ganėtinai veiksmingus  būdus: išmokti atpažinti ir valdyti emocijas, išdrįsti kalbėtis apie tai, pabandyti rašyti dienoraštį, nupiešti emocijas, užsiimti malonia veikla. Odeta Šakėnaitė , Vytauto Didžiojo universiteto Sveikatos psichologijos magistro II kurso studentė, konferencijos dalyvius iš­sa­miai  supažindino su VDU studentų ir absolventų internete parengtu socialiniu projektu „Tu – ne vienas‘‘ ir akcentavo, kad čia kiekvienas gali rasti reikalingą psichologinę ir emocinę pagalbą. Pagalbos linijoje galima pateikti (ne) asmeninius klausimus, į kuriuos atsakys psichologijos ir kitų socialinių mokslų specialistai. Jų atsakymai bus publikuojami. Tokiu būdu bus kuriama praktinių situacijų bazė. Parodė ir paaiškino, kaip ir į kokias kategorijas suskirstyti straipsniai.

Jurga Misiūnienė, socialinių mokslų (psichologija) daktarė, Vytauto Didžiojo universiteto lektorė, sa­vo pra­ne­ši­mą – „Būti gabaus mokinio mokytoju: kaip išvengti perdegimo?“ – pra­dė­jo klausimais: koks mokyklos ir mokytojo vaidmuo gabių vaikų ugdyme? Kokie lūkesčiai keliami mokytojui, norinčiam dirbti su gabiu vaiku? Kaip išsaugoti psichologinę sveikatą ir išvengti profesinio perdegimo? Atsakydama į šiuos klausimus, lektorė atkreipė dėmesį į savybes, kuriomis turėtų pasižymėti efektyvus gabaus vaiko mokytojas, į pasekmes, kokias turi darbas su gabiais mokiniais. Akcentavo, kad gabių vaikų ugdymas mokykloje yra komandinis darbas, patarė mokytojams  saugoti savo asmeninį laiką, bendrauti ne tik su kolegomis, išdrįsti  kreiptis pagalbos, kelti dalykines  ir  asmenines kompetencijas.

Be abejo, labiausiai konferencijos dalyvius  intrigavo žinomo psichologo, rašytojo Andriaus Kalugino  pranešimo pavadinimas Apie tai, kas nužudo aistrą darbui, žmogui ir ….Lektorius, padėkojęs už pakvietimą į konferenciją, žaismingai kalbėjo apie rutiną, susilpnėjusią motyvaciją, amžių ir nuovargį-pagrindinius aistros ,,žudikus‘, aptarė, kaip skiriasi žmonių požiūris į tuos pačius dalykus. Psichologas tikino, jog norint ,,atjaunėti‘‘ reikia  išmokti į žinomus dalykus žvelgti su nuostaba, išmokti ne tik nustebti , bet ir nustebinti, dažnoje situacijoje pasitelkti ,,naujoko protą‘‘. Paragino ne­bi­jo­ti svajoti, keis­tis, nes tik tuo­met pa­vyks išsaugoti aistrą darbui, žmogui ir… Juolab, kad  sausis-puikus naujų iššūkių, idėjų metas.

Agnė Kuprytė-Ivanauskienė, psichoterapeutė, Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos psichologė, savo pranešime Kolega kolegai psichologas?!  išsamiai ir detaliai apžvelgė, kaip kolega kolegai (ne) gali padėti, kaip galima susikurti sau ir kitiems palankią aplinką, kaip valdyti emocijas. Lektorė patarė  neteisti kitų, ugdytis savivertę, būti žemiškiems, ieškoti bendrystės, o ne skirtumų, skirti laiko tiems, kurių nemėgstame, ir pakvietė priimti iššūkį –pabandyti laikytis šių  nurodymų  naujais metais, nes,  psichologai sako, kuo žmogus universaliau ir lanksčiau bendrauja, tuo daugiau jis pasiekia gyvenime.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų daktaras, sociologas Dainius Genys savo pranešime Profesinės pedagogų ligos ir vaistai nuo jų   bandė  plačiau pažvelgti į mokytojo situaciją Lietuvoje, kylančias problemas, paanalizuoti, kaip mes save įsivaizduojame ir kokie  atrodome užsieniečiams, kaip nepaskęsti beprasmybėje, surasti vietą pasaulyje. Pasak lektoriaus, pagrindinis uždavinys-ugdytis kilnų individualizmą ir jausti atsakomybę  už pasaulį. Konferencijos dalyviams palinkėjo tikėjimo ir optimizmo bei pasiryžimo tapti valingais savo gyvenimo herojais, nes tai, pasak lektoriaus, efektyviausias vaistas nuo beprasmybės.

Ariana Rastauskaitė, tarptautinio protokolo ir etiketo konsultantė, savo pra­ne­ši­me Sąmoningas valgymas ir tinkamas elgesys prie stalo – dar vienas raktas į gerą savijautą aptarė, kas yra yra sąmoningas valgymas, kokia dėmesingo valgymo nauda ir kaip nelengva senus įpročius pakeisti. Pasak lektorės, sąmoningas valgymas daugumai žmonių – tikras iššūkis. Pakvietė patiems tuo įsitikinti. Konferencijos dalyvius pavaišinusi kūčiukais  paprašė sąmoningai  juos suvalgyti-susitelkti į spalvą, kvapą, skonį, garsą ( traškėjimą). Ir, ko gero, ne visiems  pavyko sąmoningai suvalgyti kūčiuką? Lektorė kalbėjo ir  apie socialinių žinių ir įgūdžių naudą, apie tinkamą elgesį prie stalo, priminė keletą primirštų  ar neišmoktų taisyklių, kurios  padeda  jausti jaukiai net ir nepažįstamų žmonių draugijoje. Tai turbūt  buvo pats netikėčiausias konferencijos pranešimas.

Konferencijos pabaigoje progimnazijos direktorė Rasa Dagienė  širdingai  padėkojo visiems konferencijos dalyviams ir  palinkėjo išmokti  džiaugtis, išdrįsti stebinti vieni kitus ir nusiteikti naujiems 2018 metų iššūkiams.

O konferenciją dalyvius maloniai stebino ir konferencijos rėmėjų – UAB „BIOK laboratorija“, UAB „Eurovaistinė“ -dovanėlės, ir Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro  nemokama sveikatos patikra, ir kvapnios bei sveikatingos Jadvygos arbatos, ir  nuoširdus organizatorių dėmesys, ir pagražėjusi bei atsinaujinusi mokykla. Tikimės, kad kiekvienas išsinešė tai, kas jam svarbu, aktualu, kad visi kartu ir kiekvienas atskirai pajuto norą keistis ir keisti. Tereikia, kad gausūs šventiniai linkėjimai virstų darbais, duotų rezultatų ir kitąmet  vėl sukviestų į konferenciją  gražų būrį dalyvių.

                      Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos  mokytoja Danutė Blužienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninėje dviejų kabinetų remontas – už milijoną…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninė pastaruoju metu garsėja brangiais Viešaisiais pirkimais. Paskutinis ligoninės vadovų pageidavimas Tarybai – leisti vykdyti geriatrijos konsultacinio kabineto ir dienos stacionaro įrengimo projekto viešuosius pirkimus ir pasirašyti pirkimų sutartis.

Ar atsiras reikalingų specialistų?

Kyla klausimas, ar Radviliškio ligoninei reikalingas geriatrijos dienos stacionaras bei konsultacinis kabinetas – juk ligoninėje yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kuris teikia paslaugas vyresnio amžiaus pacientams. Geriatrijos dienos stacionaruose 60-ies metų ir vyresnio amžiaus žmonėms teikiama kompleksinė pagalba – medicininė, psichologinė ir socialinė priežiūra, atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas, diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai ir lėtinių ligų paūmėjimai, stengiamasi pagerinti pacientų funkcinę būklę, gyvenimo kokybę, teikiamos rekomendacijos dėl tolimesnio gydymo.

Ir dar klausimas, ar atsiras specialistų, pageidaujančių dirbti už taip brangiai įrengtame dienos stacionare. Žinoma, jog šiuo metu Lietuvoje trūksta gydytojų geriatrų, nes tai ne pati patraukliausia sritis medikui – juk gydytojas visuomet nori matyti savo pacientą išgijusį, sustiprėjusį, o čia yra priešingai. Tačiau ligoninės direktorius nusiteikęs optimistiškai – jis planuoja pirmiausiai įvykdyti viešuosius pirkimus, o vėliau įdarbinti  ir sveikatos priežiūros specialistų komandą. Planuojama, jog komanda bus gausi, ją sudarys gydytojas geriatras, bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas.

Tik ar atsiras tokių specialistų – šiuo metu ligoninėje trūksta 15 įvairios kvalifikacijos medicinos specialistų.

Geriatrijos kabinetui – beveik 300 tūkst. eurų

Verčia suabejoti ir  šio konsultacinio kabineto  bei dienos stacionaro įrengimo kaina. Pasak Radviliškio ligoninės direktoriaus Vaido Smalinsko, šio projekto tikslas – VšĮ Radviliškio ligoninės II korpuso 2 aukšte esančiose patalpose įkurti geriatrijos konsultacinį kabinetą ir 6 vietų dienos stacionarą. O už projekto įgyvendinimui skirtus 283 tūkst. eurų numatyta atlikti patalpų remontą, lifto atnaujinimą bei įsigyti reikalingą medicininę, virtuvės, vonios kambario, kompiuterinę ir kitą įrangą bei įrenginius, kineziterapijos ir ergoterapijos įrangą ir priemones, baldus specialistų darbo vietoms, virtuvei, palatoms, procedūrų kabinetui, laukiamajam, pagalbinėms patalpoms. Šiuos darbus numatoma atlikti iki 2022 m. spalio 31 dienos.

Visus nustebino daugiau nei įspūdinga suma kabinetų remontui bei menkavertei įrangai įsigyti – 283 tūkst. eurų, arba suprantamiau – milijonas litais už dviejų kabinetų įrengimą, kuriame viename iš jų bus 6 lovos, o kitas – konsultacinis kabinetas. 

Kadangi  jau žinoma, jog leidimas  įrengti geriatrijos dienos centrą bei konsultacinį kabinetą Tarybos bus duotas, lauksime šio prabangaus konkurso pabaigos ir informuosime skaitytojus, kas ir už kiek buvo pirkta. 

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Statinių savininkai ir naudotojai, sustiprinkite statinių priežiūrą žiemos sąlygomis

Avatar

Paskelbta

data

Prasidėjus permainingiems orams, kai dienomis temperatūra priartės prie nulio, ant namų stogų formuosis varvekliai ir susidarys pavojingos sniego nuošliaužos. Varveklis, krentantis nuo stogo, gali stipriai sužaloti ne tik praeivius, bet ir apgadinti šalia namo stovinčius gyventojų automobilius.
Bendro naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą turi organizuoti seniūnijos. Daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės, kol dar neįvyko nelaimė, turėtų nedelsdami pasirūpinti gyventojų ir jų turto saugumu: nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kur gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis. Privačių namų savininkai arba nuomininkai turi užtikrinti praeivių saugumą, tad būtina nukasti sniegą, nukapoti susiformavusį ledą, slidžias vietas pabarstyti smėlio mišiniu.

Labai aukštai kabančių varveklių patiems gyventojams šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Privačių namų savininkams, nusprendusiems pašalinti varveklius, reikėtų laikytis pagrindinių saugumo taisyklių: 

1. Niekada nelipkite ant apsnigto ar apledėjusio stogo daužyti varveklių.

2. Niekada nestatykite kopėčių tiesiai po kabančiais varvekliais, neremkite kopėčių į apledėjusius vandens surinkimo latakus.

3. Kopėčias statykite ant lygaus ir stabilaus pagrindo.

4. Įsitikinkite, kad krisdami nudaužyti varvekliai neužkris ant žmonių, naminių gyvūnų ar asmeninio turto. Jei įmanoma, teritoriją, į kurią gali kristi varvekliai, aptverkite apsaugine juosta.

5. Varveklius daužykite pakankamo ilgio medine kartimi, kad pats nesusižeistumėte.

6. Daužydami varveklius nenaudokite perteklinės jėgos. Per smarkiai daužant varveklius galima pažeisti stogo konstrukcijas. Jei varvekliai masyvūs ir jų neįmanoma lengvai nudaužti, kreipkitės į profesionalias tarnybas.

7. Niekada nedaužykite varveklių, jei arti yra elektros perdavimo linijos ar kitų komunikacijų. Medinė kartis, kurią naudojate varvekliams daužyti, turi būti trumpesnė nei atstumas iki laidų.

8. Nudaužytus varveklius būtina nedelsiant nustumti nuo šaligatvio ar tako.

Kad būtų išvengta varveklių susiformavimo, reikia:

1. Laiku ir saugiai pašalinti sniegą nuo stogo.

2. Įrengti tinkamą palėpės apšiltinimą, kad namų šiluma nepatektų pro stogo dangą, netirpdytų sniego ir neformuotų varveklių.

3. Įrengti vandens latakų elektrinį apšiltinimą – neužšaltų vandens latakai ir nesusiformuotų varvekliai.

Eidami į darbą, mokyklą ar grįždami namo stenkitės išvengti žiemos pavojų. Labai atsargiai lipkite apledėjusiais laiptais, nepaslyskite leisdamiesi nuokalne ar eidami šaligatviu, nevaikščiokite arti aukštų pastatų, nestatykite prie jų ar apsnigtų medžių automobilių. Įspėkite vaikus apie gresiančius pavojus ir nepalikite mažamečių lauke be priežiūros.

Primename statinių savininkams ir naudotojams, kad būtina sustiprinti statinių priežiūrą žiemos sąlygomis.

Žiemą ant statinių stogų kaupiasi sniegas, o atšilus orui – ledas ar vanduo ir labai padidėja apkrovos. Tokie pokyčiai veikia statinius ir gali sukelti griūtis ar avarijas. Statinio konstrukcijų mechaniniam atsparumui ir pastovumui poveikį gali sukelti sniegas, ledas ar tirpstančio sniego ir ledo vanduo, užkemša lietaus nutekėjimo sistemas, bėga ir patenka ant statinio konstrukcijų. Šąlant vanduo ardo ir gadina konstrukcijas, mikroplyšiai didėja, veikiami temperatūrų skirtumo.

Siekiant išvengti galimų avarijų ir nelaimingų atsitikimų, reikia būtinai stebėti sniego storį, apledėjimus ir jų poveikį statiniams bei aplinkai. Susikaupęs sniegas, ledo varvekliai turi būti šalinami nuo statinių išorinių konstrukcijų. Nuo laiptelių, šaligatvių, takelių ir prieigų turi būti nuvalytas sniegas, pabarstyta smėliu. Tokiu būdu galima išvengti nelaimių ir skaudžių pasekmių.

Prašome visų atsakingų asmenų už statinių priežiūrą imtis reikalingų priemonių nelaimėms išvengti.

Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba

Skaityti daugiau

Skaitomiausi