Socialiniai tinklai

Aktualijos

KARŠČIAUSIA NAUJIENA! Radviliškio gydymo įstaigos atsidūrė STT akiratyje

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvos sveikatos apsaugos įstaigas apraizgė galimos korupcijos voratinklis, šių įstaigų vadovų namuose atliktos kratos. Radviliškio poliklinikos direktorė I. Janušonienė taip pat pateko į STT pareigūnų akiratį. Išėjus „Radviliškio krašto” publikacijai „Radviliškio gydymo įstaigos atsidūrė STT akiratyje“, rajono valdantieji, išsigandę viešumo, nutarė mėnesiui poliklinikos direktorę I. Janušonienę nušalinti nuo darbo. 

Lietuvos sveikatos apsaugos įstaigas apraizgė galimos korupcijos voratinklis. Šiuo metu siekiama nustatyti, ar sveikatos priežiūros įstaigose vykstant medicininės paskirties įrangos ir kitų priemonių viešiesiems pirkimams nebuvo padarytos įvairios korupcinės nusikalstamos veikos. Įtarimai dėl jų jau pareikšti šešių šalies gydymo įstaigų vadovams, tarp jų – ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (RPSPC) direktorei Irenai Janušonienei.

Nusikalstama veika įtariami gydymo įstaigų vadovai

Šiuo metu įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti ne tik šešių minimų gydymo įstaigų vadovams, bet iš viso 35 asmenims, tarp kurių – keturių privačių įmonių vadovai. Įtariamųjų gyvenamosiose, darbo vietose, automobiliuose, kitose patalpose buvo įvykdyta apie 150 kratų ir jų metu rasta ir paimta apie 270 tūkstančių eurų grynųjų pinigų įvairia valiuta.
Specialiųjų tyrimų tarnybos  pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienų metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas šioms įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip tris milijonus eurų.

Šiuo metu visoje Lietuvoje tiriama daugiau kaip 100 galimai įvykdytų nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta daugiau nei 10 šalies gydymo įstaigų iš daugiau kaip 10 savivaldybių, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.

Radviliškio poliklinika, vadovaujama  I. Janušonienės, pirko medicininę įrangą iš įmonės „Limeta“. Vienas iš šios įmonės akcininkų – I. Janušonienės brolis, kuriam taip pat pareikšti įtarimai. Iš šios įstaigos medicininę  įrangą  pirko ir  Radviliškio  ligoninė, kurios direktoriaus V.Smalinsko  ne kartą buvo prašoma paaiškinti, kodėl taip brangiai perka medicininę įrangą.

Vienas garsiausiai nuskambėjęs Radviliškio ligoninės pirkinys – įsigytas kiniškas operacinis stalas už 67 tūkst. eurų, kai Šiaulių ligoninė įsigijo vokiečių gamybos stalą už 27 tūkst. eurų. Apie šį pirkinį savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau  rašė prieš keletą mėnesių.

Beje, paaiškėjus tokiems brangiems pirkimams, Radviliškio rajono savivaldybės Antikorupcijos komisija, vadovaujama socialdemokrato S. Luščiko, problemų neįžvelgė.

Direktorės likimas sprendžiamas

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo vicemero Mindaugo Pauliuko, kuruojančio sveikatos apsaugos sektorių, ar jis nežada poliklinikos direktorę I. Janušonienę atstatydinti iš einamų pareigų, kol paaiškės, ar buvo nusižengta įstatymams, ar ne?

Vicemero atsakymas buvo trumpas – klausimas šiuo metu sprendžiamas, iki kovo 16 d. bus priimtas sprendimas. Tačiau net  kovo 17 d. vicemeras redakcijai dar nebuvo pateikęs informacijos apie priimtus sprendimus.

Didžiausia problema – korupcija

Radviliškio ligoninė bei poliklinika dažnokai patenka į skandalų sūkurį dėl neskaidrių viešųjų pirkimų, o ligoninės direktoriui V. Smalinskui net teisme reikėjo įrodinėti, kad jis teisėtai laimėjo konkursą į šias pareigybes.

Paklaustas, kokių priemonių dėl šių skandalų, eskaluojamų net nacionalinėje žiniasklaidoje, žada imtis medicinos sritį kuruojantis vicemeras, šis atsakė, jog „viena iš didžiausių kiekvienos valstybės problemų – korupcija, kurią be abejo vertinu tik neigiamai. O spec. tarnybų darbą kovoje su korupcija – teigiamai“.

Ką ir bepridursi, tikras diplomato atsakymas. Vadinasi, iš laikinojo mero pusės šių įstaigų vadovams nebus nei pabarimo, nei pasiūlymų skaidriau vykdyti viešuosius pirkimus.

Administracijos direktorei gydymo įstaigos prestižas nerūpi

Pasiteiravome ir administracijos direktorės J. Margaitienės, ar ji nežada siūlyti poliklinikos direktorei atsistatydinti iš einamų pareigų, kol paaiškės, ar ji nusižengė įstatymams, ar ne. Administracijos direktorės abejingumas tiesiog pribloškė – ji atsakė, jog  sveikatos įstaigų vadovai – mero kompetencija ir ji neplanuojanti nei teikti siūlymų, nei  imtis kokių nors kitų veiksmų.

Ką gi, kaip visada, įsiplieskus skandalui administracijos direktorė bando likti nuošalyje ir „išsukti uodegą“. Ir šį kartą visą atsakomybę suvertė ant  laikinojo mero pečių, vietoje to, kad pasiūlytų kokius nors konstruktyvius problemos sprendimo būdus dėl gydymo įstaigų vadovų veiklos.

Savivaldybės gydytojo pareigas eina … juristas?

Gal ir nenuostabu, jog rajono gydymo įstaigas krečia skandalai – joms vadovauja reikiamų kompetencijų neturintys asmenys. Štai Radviliškio ligoninės vadovas tąsosi po teismus dėl saulės jėgainių viešųjų pirkimų, o Radviliškio rajono savivaldybės vyriausiojo gydytojo pareigybes laikinai eina… Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vyr. specialistas, kurio net pavardę administracijos direktorė  nusprendė  nuslėpti.

Beje, pagal pareigybės aprašymą, savivaldybės gydytojas privalo „turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą biomedicinos mokslų studijų srities medicinos, ar visuomenės sveikatos, ar slaugos, ar odontologijos, ar reabilitacijos krypties išsilavinimą“. Na, jeigu juristai ar viešųjų pirkimų specialistai lygiagrečiai studijavo ir medicinos mokslus, gal ir gali užimti šias pareigybes. Juk čia Radviliškio rajono „karalystė“,  čia viskas įmanoma…

Jonas PetrikasKomentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Strateginis veiklos planas – tik fantazija?…

Avatar

Paskelbta

data

Nemažai diskusijų  balandžio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryboje sukėlė  Radviliškio rajono savivaldybės 2021-2030 metų strateginio plėtros plano tvirtinimas. Buvo pastebėta, jog jame nėra numatyta realių  darbų, kuriuos reikėtų įgyvendinti per dešimt metų.

Strateginį veiklos planą rengė pirmakursis?

Tarybos posėdyje  nemažai kritikos Strateginiam planui kliuvo ir iš gyventojų, ir iš Tarybos narių. Buvo pastebėta, jog plane neatsispindi tragiška rajono situacija – gyventojų vidutinis amžius pats prasčiausias šalyje, o gydytojų, tenkančių vienam gyventojui, skaičius pats mažiausias.
Kadangi į rajoną įsisukęs mokyklų naikinimo vajus, Strateginiame plane taip pat nepaminėta, kokias mokyklas numatoma uždaryti ar reorganizuoti.
Strateginio plano rengėjams kliuvo ir už tai, kad paruoštame dokumente  nėra gyventojų apklausų rezultatų.

Plane  nepakankamai nušviesta ir turizmo įgyvendinimo strategija – jame paminėti dviračių takai, kuriuos gyventojai apvažinėjo jau prieš penkerius metus.

Paminėjus tokius trūkumus, iškilo klausimas, ar toks dokumentas apskritai reikalingas – jį sudaro per 80 puslapių, o  jokios konkrečios informacijos nepateikta.

Dokumentas – tik vizija…

Savo kūrinį tarybos posėdyje bandė ginti Investicijų ir turto valdymo skyriaus  vedėjas Gintaras Pilypas. „Strateginio plano ruošimą 10 metų laikotarpiui įpareigoja Seimo nutarimai, Vidaus reikalų ministerijos įstatymai.  Jis neturi būti konkretus – ką  pasieksime, kokia  kryptimi vystysime rajoną – tai sudėlios Tarybos sprendimai. Gyvenimas keičiasi ir nėra galimybės surašyti konkrečius objektus – tai daroma ruošiant 3 metų strateginį planą. Šis dokumentas neužkerta kelio keisti rajono vystymo krypties kitai Tarybai“,- sakė vedėjas.

Tarybos narė Z. Žvikienė pasiteiravo, kur vis dėlto galima susipažinti su gyventojų apklausų rezultatais – juk įdomu, kokie rajono gyventojų lūkesčiai.

Pasirodo, apklausų rezultatai buvo patalpinti tik  savivaldybės internetinėje svetainėje, o pagal juos, pasak  G. Pilypo ir buvo kuriamas Strateginis planas.

Tad  apie 90 puslapių sudarantis dokumentas – tik vizija, kuri galimai niekada nebus įgyvendinta.

Tvarkinga gatvė bus tvarkoma …  kad gatvė būtų tvarkinga

Tarybos narys G. Lipnevičius pasiteiravo G. Pilypo, kodėl ardoma  gera Vasario 16-osios gatvė. Pasak vedėjo, Radviliškio rajonas nėra tikslinė teritorija, tik geresnė už vidutinę, ir iš Europos sąjungos negavo lėšų kelių rekonstrukcijai, o tik kelių tvarkymui, gerinant eismo sąlygas. Tad  siekiant įsisavinti šias lėšas ir gerinamos eismo sąlygos trijose sankryžose: bus užtikrintas saugus pėsčiųjų judėjimas, pagerintas apšvietimas, bus lengviau judėti neįgaliesiems.

Tarp Tarybos narių buvo kilusi diskusija dėl administracijos direktorės J. Margaitienės  darbų  pirkimo konkurso už daugiau kaip 650 tūkst. eurų, nes radviliškiečiai Vasario 16-osios gatvę jau praminė „auksine“, kaip ir miesto aikštę.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Beveik 60 kartų gaisrinę saugą pirtyse tikrino ugnis

Avatar

Paskelbta

data

Prieš didžiąsias šventes, tarp jų ir Velykas, per Didįjį šeštadienį yra įprasta kūrenti pirtį. O ten, kur ugnis, visada yra didesnė ir gaisro tikimybė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien šiais metais degė 59 pirtys, pernai per tą patį laikotarpį liepsnojo 47. Net 45 gaisrai jose įsiplieskė dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų. Po kelis gaisrus sukėlė elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai ir neatsargus žmogaus elgesys.

Vien pernai ugniagesiai gesino 175 pirtis. Kaip rodo penkerių metų gaisrų statistika, vidutiniškai per metus ugnis aplanko daugiau kaip 140 pirčių.

„Didžiausias gaisro pavojus pirtyje kyla dėl netinkamos konstrukcijos dūmtraukių, kai nesilaikoma norminių atstumų tarp sumontuoto šildymo įrenginio ar dūmtraukio iki degių statinio konstrukcijų. Dūmtraukis nuo jų turi būti nutolęs ne mažiau kaip 25 cm, o nuo paties šildymo įrenginio  – nuo 25 cm iki 1 m. Be to, kūrenant pirtį  patartina jos per daug neprikūrenti ir nepalikti be priežiūros. Pakuros durelės turi būti uždarytos, o malkos laikomos ne arčiau kaip per metrą,“  – sako  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento  Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis.

Be to, priklausomai nuo pirties eksploatavimo intensyvumo, bet ne rečiau kaip kartą per metus, būtina  iš dūmtraukio išvalyti suodžius. Beje, pirties durys turi atsidaryti į išorę, jos turi būti be užraktų ar sklendžių, kad kilus gaisrui iš jos galėtumėte kuo skubiau išeiti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Skaityti daugiau

Skaitomiausi