Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kaimynus vienija švara laiptinėse

Paskelbta

data

Neprižiūrimos daugiabučių namų laiptinės slepia problemas, galinčias sukelti rimtų padarinių gyventojų sveikatai. Teritorijų tvarkymu ir patalpų valymu užsiimanti įmonė „Mano aplinka“ šiuo metu Radviliškyje valo daugiau kaip 100 laiptinių ir pastebi, kad kai kuriuose naujuose objektuose ne daug trūko iki parazitų invazijos. Nevalyti turėklai, palangės ir bendras inventorius, voratinkliai ir kitas bendras turtas valytojoms tampa iššūkiu. Tačiau džiaugiamasi, kad vis daugiau gyventojų pavyksta įtikinti, jog netvarką ignoruoti yra kenksminga.

Netvarka gali prišaukti virusus

Teritorijų valymų ir patalpų tvarkymu užsiimančios įmonės „Mano aplinka“ padalinys Radviliškyje laiptines valo jau keletą metų. Anot Šiaulių regiono vadovo Neilo Čijunsko, daugelyje namų situacija panaši. „Dirbame senos statybos namuose, todėl dažniausiai reikia įdėti nemažai pastangų, kad gyventojai laiptinėse pajustų švarą. Valyti laiptinę – tai ne tik nušluoti ar nuplauti laiptus. Būtina nuvalyti durų, langų rankenas, pašto dėžutes, jei reikia – ir nuteptas kitas bendrąsias konstrukcijas. Deja, kai gyventojai patalpas valo patys, dažniausiai būna apsiribojama laiptais“, – pasakojo N. Čijunskas. Anot pašnekovo, būtent toks atsainus požiūris gali privesti prie didesnių problemų. „Visuomenės sveikatos specialistai prieš kurį laiką buvo paskelbę išvadas apie laiptinėse tykančius sveikatos pavojus ir reikia pripažinti, kad netvarka tikrai gali būti pavojinga.

Jei nevalomi turėklai, rankenos ir kiti daiktai, prie kurių kasdien liečiasi šimtai žmonių, galima
užsikrėsti virusinėmis infekcijomis“, – aiškino jis. Dėl to specializuotas paslaugas teikianti įmonė, reaguodama į konkrečių laiptinių situaciją, gali organizuoti kapitalinį valymą, dezinfekuoti bendrąsias konstrukcijas ir kt. „Laiptinės valomos kartą ar du į savaitę, pagal gyventojų išreikštą poreikį. To užtenka, kad švara būtų nuolat palaikoma ir kaimynams nereikėtų matyti purvo ar kybančių voratinklių“, – teigė N. Čijunskas. Be to, „Mano aplinka“ rinkoje žinoma dėl neįprasto valymo būdo. Valytojos naudoja specialias grindų šluostes – mopas, kurios laiptinę išplauti leidžia nepaliekant vandens balų.

Kainos sąskaitoje nejaučia

Situacija, kai tvarka laiptinėje rūpi tik daliai kaimynų, buvo pažįstama ir Stiklo gatvės 8-ajame daugiabutyje gyvenančiai Editai Stankūnienei. Moteris pasakoja apie daugeliui namų pritaikomą problemą. „Gyvenu bendrabučio tipo name, kur viename aukšte yra dešimt butų. Prižiūrėti tokias laiptines nėra lengva. Pas mus būdavo totalus bardakas. Jei penkto aukšto gyventojas nuvalydavo laiptus iki ketvirto aukšto, žemiau esantys vis tiek likdavo netvarkingi.

Ypač kentėdavo pirmasis aukštas, nes per jį vaikšto visi, o laiptų valyti dažnas nenori“, – pasakojo radviliškietė. Prieš dvejus metus nusamdžius valytoją, tvarką laiptinėje pavyko įvesti. Moteris prisipažino esanti reikli, todėl stebi samdomos valytojos darbą ir jei tik turi pastabų, apie tai pasako: „Tai normalu – juk perkame paslaugą. Tačiau valymas tekainuoja 2-3 Eur per mėnesį butui. Man tai nėra daug – juk mokame už tvarką savo name. Be to, suma įtraukiama į administratoriaus siunčiamą sąskaitą, tad nereikia rūpintis papildomai“. „Mano aplinkos“ Šiaulių regiono vadovas N. Čijunskas džiaugėsi, kad gyventojai paslaugomis patenkinti ir pridūrė, kad valytojų darbą kontroliuoja pati įmonė. „Važiuojame į vietą ir tikriname, ar viskas daroma pagal nurodymus. Valytoja privalo paisyti gyventojų patvirtinto valymo grafiko, kuris kabo visiems matomoje skelbimų lentoje. Be to, turime visą parą veikiantį skambučių centrą, kuriame registruojame klientų pastabas. Malonu, kad sulaukiame ir padėkų – ne kartą teko išgirsti, kad ir kaimynai vieningesni tampa, kai nebereikia pyktis dėl netvarkingų bendrųjų erdvių“, – teigė N. Čijunskas.

 

Eglė Žadeikytė

REKLAMA
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Patarimai, kaip namuose pasigaminti jaukų kalėdinį vainiką

Paskelbta

data

Iki Kalėdų likus mažiau nei mėnesiui geriausias metas puošti namus. Jeigu kalėdinės eglės įsigyti dar nespėjote, pradėti galite nuo mažesnių papuošimų. Pavyzdžiui, šventinių vainikų gamybos.

Visur jaučiamas prieššventinis šurmulys, o ir žiemiškai prasidėjęs gruodis kuria šventinę nuotaiką ir kviečia anksčiau pagalvoti apie pasiruošimą Kalėdoms. Tiems, kurie nori susikurti nepamirštamą kalėdinę nuotaiką namuose, tačiau šiek tiek pritrūko laiko pasiruošimui siūlomi parduotuvėse ir jau  pagaminti advento vainikai.

Advento vainikas – ne tik graži namų puošmena, bet ir prasmingas švenčių laukimo simbolis. Įprastai vainikas gaminamas iš eglės ar pušies šakelių, dekoruojamas keturiomis žvakėmis, kurias reikėtų uždegti paeiliui – po žvakę kiekvieną advento savaitę. Vainikų variacijų gali būti pačių įvairiausių – klasikinių, modernių, minimalistinių, todėl norint susikurti šią prasmingą kalėdinę dekoraciją tereikia pasitelkti fantaziją ir nuspręsti, kuris stilius jums labiausiai prie širdies. Norėdami prisidėti prie šventinės nuotaikos namuose kūrimo dalijamės keliais Advento vainikų pynimo patarimais.

Reikalingas tvirtas pagrindas. Vainiko pagrindui būtinas karkasas, kurį nesunkiai galite pasigaminti patys, pavyzdžiui, suvydami lanksčias beržo šakeles, svarbiausia, kad jos būtų minkštos. Šakeles susukus į ratą – nepamirškite jų sutvirtinti vieline virvute. Na, o jeigu tam neturite nei priemonių, nei laiko – ne bėda, galite įsigyti jau paruoštą šiaudinį karkasą, jų būna pačių įvairiausių dydžių.

Natūralūs papuošimai. Vainiko puošimui galite naudoti pačias įvairiausias dekoravimo priemones, kurių apstu tiesiog gamtoje – puikiai atrodys visžaliai krūmeliai, samanos, šermukšnių uogos.  Labai tinka sausmedžio, buksmedžio šakelės, kurios net ir sudžiūvusios nenubyra.

Šakeles pinkite viena kryptimi. Pirmiausia, vainiko gamybai pasirinktų šakelių kotus reikėtų šiek tiek apskabyti. Tuomet šakeles reikėtų dėti prie paruošto karkaso – jas per jį perpinti ir viską sutvirtinti vieliniu siūlu. Nepamiškite šakelių pinti viena kryptimi – geriausia pagal laikrodžio rodyklę. Taip vainikas atrodys tvarkingas ir užbaigtas. Beje, nebūtina naudoti vienodų, vieno augalo ar medžio šakelių, jas galite miksuoti, derinti tarpusavyje.

Gautą vainiką – padekoruokite. Jeigu minimalistinio, tik iš šakelių supinto vainiko jums nepakanka – nepamirškite jį padekoruoti. Tam puikiai tiks pačios įvairiausios priemonės. Prie gauto vainiko klijais arba vieliniu siūlu galite pritvirtinti įvairiausių kaspinėlių, juostelių, plunksnų ar kitų mėgstamų dekoracijų. Na, o jeigu jums patinka natūralumas – klijais ar siūlu prie vainiko pritvirtinkite kankorėžių ar cinamono lazdelių. Galiausiai gautą vainiką dėkite ant stalo ar kitos pasirinktos vietos, o į jo vidurį įstatykite keturias žvakeles.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Paskelbta

data

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę. Atsižvelgiant į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) rekomendacijas bei kitų šalių patirtį, parengtos atsako priemonės tam atvejui, jeigu Lietuvoje būtų įtariami ar patvirtinti užsikrėtimai Omikron viruso variantu. Praėjusią savaitę Lietuva sugriežtino taisykles keliautojams, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pradėjo vykdyti sustiprintą keliautojų kontrolę.

Jeigu Lietuvoje bus patvirtintas ar įtariamas Omikron atmainos atvejis, NVSC galės organizuoti tyrimų atlikimą kartu su savivaldybių administracijomis ne tik didelės, bet ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims, taip pat sąlytį su kontaktiniais asmenimis turėjusiems asmenims. Taip pat galės būti organizuojamas operatyvus išplėstinio židinio, organizuotos struktūros (darbovietės, ugdymo institucijos, namų ūkių, masinio renginio, pan.), geografinio regiono masinis ištyrimas. Policijos departamentui pavesta vykdyti griežtesnį kasdienį sąlytį su Omikron atmainos atvejais turėjusių asmenų tikrinimą izoliacijos laikotarpiu dėl izoliavimo reikalavimų laikymosi.

Pagal atnaujintas izoliacijos taisykles, kurios įsigalios nuo gruodžio 4 d., asmeniui nustačius ar įtarus koronaviruso Omikron atmainą, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra pasiskiepiję, ar persirgę COVID-19 liga. Galimybės trumpinti izoliacijos tokiais atvejais nebus.

Susitrumpinti izoliacijos negalės ir iš Botsvanos Respublikos, Esvatinio Karalystės, Lesoto Karalystės, Mozambiko Respublikos, Namibijos Respublikos, Pietų Afrikos Respublikos ir Zimbabvės Respublikos atvykstantys keliautojai. Primename, kad atvykusieji iš šių šalių, iš kurių atvykstant taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, privalo izoliuotis nepriklausomai nuo to, ar buvo paskiepyti arba persirgę COVID-19 liga. Paveiktų šalių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną penktadienį ir skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.

Atvykstantiems iš šalių, iš kurių atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, bus galima palikti izoliacijos vietą tik šiais atvejais:

  • galės išvykti iš Lietuvos Respublikos į valstybę, kurioje jie gyvena, dirba ar kurioje bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga, nepraėjus nustatytam izoliacijos terminui (apie planuojamą išvykimą reikia informuoti NVSC).

Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl izoliavimo tvarkos pakeitimų rasite ČIA (priedai).

Šiuo įsakymu taip pat patikslintas galimai imunitetą COVID-19 ligai turinčių asmenų izoliacijos algoritmas, nurodant, kad ne pagal pilną schemą paskiepyti žmonės privalo izoliuotis 10 dienų (nelieka galimybės atlikti serologinį tyrimą ir jo pagrindu nesiizoliuoti). Atnaujintą izoliacijos algoritmą rasite ČIA.

Gruodžio 2 d. ECDC duomenimis,  Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse iš viso nustatyti 79 Omikron atmainos atvejai. Jie registruoti Austrijoje, Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Islandijoje, Airijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Švedijoje. Lietuvoje Omikron atmainos atvejų šiuo metu nėra nustatyta.

SAM Spaudos tarnyba

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi