Socialiniai tinklai

Aktualijos

Išvarytas į gatvę Nakvynės namų gyventojas mirė

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie benamių rajono gyventojų padėtį Radviliškio nakvynės namuose: čia gyvenantys žmonės miega geležinėse lovose, karantino metu nebuvo aprūpinti jokiomis apsaugos priemonėmis, nors kasdien eidavo apsipirkti maisto į parduotuves, jiems nebuvo leidžiama naudotis dušu, maistą gaminosi kibire. Negana to, siaučiant koronavirusui, benamiams buvo pranešta, kad nuo gegužės 1 d. jie turės išsikraustyti nežinia kur. Pandemijos metu į gatvę varomi žmonės kreipėsi pagalbos į nepartinį Tarybos narį Gediminą Lipnevičių.

Po Tarybos nario raštų  – apgyvendinimo terminas pratęstas

Apsilankęs Radviliškio nakvynės namuose ir susipažinęs su Nakvynės namų klientų gyvenimo sąlygomis, Tarybos narys G. Lipnevičius dėl žmonių išvarymo į gatvę karantino metu  raštais kreipėsi į  LR Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, į LR Seimo kontrolierių, LR Seimo Žmogaus teisių komitetą bei Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, merą, administracijos direktorę, cituojame Tarybos narį: „Į mane kreipėsi likimo nuskriausti Radviliškio rajono gyventojai, besiglaudžiantys Radviliškio miesto Nakvynės namuose su prašymu padėti. Nakvynės namų paslaugą Radviliškio rajono savivaldybei teikia Radviliškio Krašto Žmonių su Negalia Sąjunga. Nuvykus į nakvynės namus paaiškėjo, kad nuo gegužės pirmosios iki lapkričio mėnesio visus pastogės neturinčius asmenis išgrūs į gatvę. Žmonės panikuoja, verkia, neturi, kur eiti, prašo padėti. Apžiūrėjus patalpas šokiravo karantino metu užrakintas dušas, Nakvynės namų gyventojai apgyvendinti itin mažame kambarėlyje maždaug – 17 kv. m septynios lovos. Tokia tvarka pažeidžia Lietuvos respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio įsakymą: „Įsakymas dėl apgyvendinimo nakvynės namuose ir laikino apnakvindinimo paslaugų teikimo rekomendacijų patvirtinimo  2017 m. gegužės 10 d. Nr. A1-234, kuris sako, kad vienam gyventojui turi būti bent 5 kv. m. Nakvynės namų gyventojai taip pat skundžiasi užrakintu dušu, kuris atrakinamas kelioms valandoms vieną dieną per savaitę, nors, kaip informavo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Violeta Toleikienė, užrakinti dušą karantino metu yra griežtai draudžiama, nėra virtuvėlės, žmonės maistą gaminasi kibire, nėra karantinavimosi patalpos, lovos susidėvėjusios – maždaug penkiasdešimt metų senumo, bloga ventiliacija, tamsu, mažai vietos, gyventojams draudžiama turėti televizorių, jie nebuvo aprūpinti apsaugos priemonėmis: dezinfekciniu skysčiu, pirštinėmis ar respiratoriais ir t. t. Po mano skundo savivaldybės administracijai, higienos ir apsaugos priemonės buvo atvežtos. Ministro įsakyme Nr. A1-234 „Reikalavimai patalpoms“ pažeidžiami beveik visi punktai. Dėl šių problemų kreipiausi į Radviliškio savivaldybės merą, administracijos direktorę, tačiau kol kas atsakymo negauta, problemos neišspręstos. Ministerijos atstovės teigimu, jiems pavyko sutarti su administracija, kad žmonės nebūtų išmesti į gatvę gegužės pirmą dieną, kaip buvo patvirtinta, o bus leidžiama pabūti iki karantino pabaigos. Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriaus prašau nedelsiant spręsti išvardintas problemas, užtikrinti, kad žmonės iš Nakvynės namų nebūtų išmesti į gatvę, kad galėtų nusiprausti, o patalpos ir gyvenimo sąlygos atitiktų ministro įsakymo reikalavimus“.

Beje, Nakvynės namų gyventojai apsaugos priemonėmis, būtinomis karantino metu, buvo aprūpinti tik po Tarybos nario bei savaitraščio  „Radviliškio kraštas“ žurnalistų vizito – balandžio 14 dieną, kai karantinas buvo paskelbtas beveik prieš mėnesį.

Po kreipimųsi pradėti tyrimai

Po Tarybos nario G. Lipnevičiaus raštų  tyrimą dėl tvarkos Radviliškio nakvynės namuose pradėjo LR Seimo kontrolierius bei LR Seimo Žmogaus teisių komitetas. „Gavę Radviliškio rajono savivaldybės tarybos  nario skundą dėl tvarkos Radviliškio nakvynės namuose pradėjome tyrimą. Tyrimą koordinuoja  LR Seimo narys  Mindaugas Puidokas. Specialiai atlikti tyrimą pavedėme Seimo nariui ne konservatoriui, nes jūsų rajono meras konservatorius.  Baigus tyrimą,  dėl Radviliškio nakvynės namų teiksime rekomendacijas  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, savivaldybei, o gal  ir kitoms tarnyboms. Jeigu tyrimas pareikalaus, atvyksime situaciją įvertinti vietoje“,- sakė LR Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, Seimo narys Valerijus Simulik.

Nusiskundimų nebuvo – ar tikrai?

Tyrimą dėl netinkamų Radviliškio nakvynės namų gyvenimo sąlygų pradėjus net LR Seimo Žmogaus teisių komitetui, gyvenimo sąlygos gal ir pagerės, tačiau rajono savivaldybė iš savo pusės šių sąlygų gerinimui jokios iniciatyvos nerodo. O kam jas ir gerinti, savaitraščio redakcijai atsiųstame rašte valdininkai informuoja, kad „nusiskundimų dėl teikiamų laikino apnakvindinimo paslaugų kokybės, apimties ir pan. iš paslaugas gaunančių asmenų nei raštu, nei žodžiu Savivaldybėje gauta nebuvo“. Šis atsakymas buvo gautas birželio 8 dieną, nors redakciją pasiekęs Nakvynės namų gyventojų skundas raštu savivaldybėje  buvo registruotas birželio 5 dieną. Belieka klausimas, kodėl savivaldybės meras ir administracija meluoja, kad skundų negauta ir nieko nežino.

Taip ir vargsta kol kas Nakvynės namų gyventojai  be galimybės kasdien nusiprausti, pasigaminti maisto virtuvėlėje. Ką ir kalbėti apie tokius patogumus, kai vienintelė moteris savo kambaryje neturi net lango – kad įsileistų nors kiek gryno oro, priversta palikti atviras kambario duris.

Tiesa, ir tokios varganos gyvenimo sąlygos įkainuotos nepigiai – vienos paros lovadienio kaina – net 8,80 euro.  Skaitytojams priminsime, kad  Vilniaus kolegijos bendrabutyje svečio apgyvendinimas kainuoja  4,50 euro už parą, ir langai tikrai visuose kambariuose yra, kambario taip pat nereikia dalintis dar su šešiais gyventojais.

Taigi Nakvynės namuose visiška betvarkė, tačiau nei meras, nei valdininkai problemų nemato.

Po išvarymo – benamio mirtis

„Radviliškio krašto“ redakcijos žiniomis, kostiumuotų vyrų bei administratorės J. Čiuladienės  Nakvynės namų gyventojas išvarytas  į gatvę  mirė. „Nežinau, kur jis nakvojo, gal soduose, gal kokioje kitoje Radviliškio vietoje, tačiau sekmadienį jis mirė, jam buvo tik 52 metai“,- sakė Nakvynės namų gyventoja

Meras sakosi nieko nežinąs…

Rajono meras, paklaustas dėl išvaryto Nakvynės namų gyventojo mirties, sakė nieko nežinantis. Nors, pasak Nakvynės namų gyventojų, jų išvaryti į gatvę atvyko du kostiumuoti vyrai (galimai iš savivaldybės). Belieka klausimas, ant kieno sąžinės guls Nakvynės namų gyventojo mirtis – ant šių namų administratorės J. Čiuladienės  ar ir ant rajono vadovų, mero.

Dėl į gatvę išvaryto Nakvynės namų gyventojo mirties policija atlieka tyrimą.

P.S. Belieka klausimas, ką tuo metu galvoja ar ką mąsto rajono vadovai ar kiti atsakingi asmenys už Nakvynės namų veiklą, kai likimo ir taip nuskriaustą benamį  žmogų karantino metu išmeta į gatvę, paliekame spręsti jums, mūsų skaitytojai.

(Bus daugiau)

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

„Auksinė krivūlė“ – ne už rajono pasiekimus

Avatar

Paskelbta

data

Vietos savivaldos dienos išvakarėse Vilniuje Lietuvos savivaldybių asociacija tradiciškai suorganizavo savivaldos apdovanojimus „Auksinė krivūlė“. Šį kartą  apdovanojimas po ilgos pertraukos pasisekė ir Radviliškio rajoną, jo į Vilnių atsiimti vyko meras Antanas Čepononis su Moterimi Saule – administracijos direktore Jolanta Margaitiene.

Ar „Auksinė krivūlė“ buvo išmaldauta?

Ne paslaptis, kad konservatoriams valdant Radviliškio rajoną, jis pagal gyventojų atlyginimų dydį bei gyventojų skaičiaus mažėjimą sparčiai grimzta į dugną. Gal todėl ir savivaldybių asociacijos apdovanojimas „Auksinė krivūlė“ jau aštuonerius metus aplenkdavo Radviliškio rajoną. O ir už kokius pasiekimus galima teikti apdovanojimą, kai  Radviliškio rajono savivaldybės ypatingi nuopelnai būtų nebent dažnas valdininkų lankymasis teisme, nebaigtos brangios statybos, mažiausi medikų ir mokytojų atlyginimai regione bei visoje Lietuvos žiniasklaidoje skambantys skandalai apie Viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimus.

Tačiau merui A. Čepononiui  susiruošus   dalyvauti Seimo rinkimuose, situacija pasikeitė – Radviliškio rajonui „Auksinė krivūlė“ įteikta už glaudų savivaldos ir Lietuvos kariuomenės bendradarbiavimą.

Dėl tokios  nominacijos kyla šiokių tokių abejonių – ar tik ne tos krivūlės rajono meras  spalio 5 dieną vyko į Vilnių maldauti? Juk reikia pasirodyti – štai dar netapęs Seimo nariu auksinius daiktus į rajoną parveža, o kai taps, tai jau visus auksu apipils ir iš visų jėgų dirbs, kad  tik „rajonui būtų geriau“.

Rajono ir kariuomenės bendradarbiavimas susiklostęs istoriškai

Dar kyla klausimas, ar  yra koks  bent koks Radviliškio rajono savivaldybės nuopelnas dėl to, kad  rajonas apsuptas Lietuvos kariuomenės padalinių? Rajone nuo seno yra dislokuoti Lietuvos kariuomenės Depų tarnybos Arsenalas, Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas, Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Krašto apsaugos savanoriai. Tiesa, dar Radviliškio rajone planavo įsikurti Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas, tačiau savo dislokacijos vieta batalionas pasirinko Šilalės miestelį.

„Glaudus bendradarbiavimas“ – stovėjimas šalia kariškių?

Na, o pastaruoju metu „labai glaudų“ bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene rajono meras A. Čepononis ir administracijos direktorė J. Margaitienė pademonstruoja  pastovėdamas šalia kariškių per iškilmingą  priesaikos ceremoniją,  vykstančią Radviliškio miesto aikštėje. Meras ir direktorė  paprastai stovi šalia aukšto rango kariškių, vadinasi, „glaudžiai bendradarbiauja“?

Ateities vizija – apdovanojimai už realius darbus

Belieka tikėtis, jog ateityje, galbūt rajoną valdant naujam merui, „Auksinės krivūlės“ Radviliškio rajonui bus teikiamos ne „pritempiant“ nuopelnus už  bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene, o už realius pasiekimus. Pavyzdžiui, už atsakingą požiūrį į efektyvų finansų valdymą, kaip  Varėnos rajono savivaldybei ar  už smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą, kaip Plungės rajono savivaldybei.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Replika Invaziniai kurmiai

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškį pamėgo invazinis Sosnovskio barštis. „Paplentės“ soduose karaliauja invaziniai šliužai, tačiau tuo invazinės bėdos nesibaigė.

Miško gatvėje pastebėtas ir invazinis kurmis. Ieškodamas patelės poravimuisi, jis perkniso kelkraštį, įgriaudamas trinkeles. Kalbama, jog panaudos savo būsto įrengimui. Bet ir tai juokas, pasakojama, kad kai kuriose Lietuvos savivaldybėse esama ir invazinių merų. Kai pagalvoji – siaubas.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019