Socialiniai tinklai

Aktualijos

Išvarytas į gatvę Nakvynės namų gyventojas mirė

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie benamių rajono gyventojų padėtį Radviliškio nakvynės namuose: čia gyvenantys žmonės miega geležinėse lovose, karantino metu nebuvo aprūpinti jokiomis apsaugos priemonėmis, nors kasdien eidavo apsipirkti maisto į parduotuves, jiems nebuvo leidžiama naudotis dušu, maistą gaminosi kibire. Negana to, siaučiant koronavirusui, benamiams buvo pranešta, kad nuo gegužės 1 d. jie turės išsikraustyti nežinia kur. Pandemijos metu į gatvę varomi žmonės kreipėsi pagalbos į nepartinį Tarybos narį Gediminą Lipnevičių.

Po Tarybos nario raštų  – apgyvendinimo terminas pratęstas

Apsilankęs Radviliškio nakvynės namuose ir susipažinęs su Nakvynės namų klientų gyvenimo sąlygomis, Tarybos narys G. Lipnevičius dėl žmonių išvarymo į gatvę karantino metu  raštais kreipėsi į  LR Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, į LR Seimo kontrolierių, LR Seimo Žmogaus teisių komitetą bei Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, merą, administracijos direktorę, cituojame Tarybos narį: „Į mane kreipėsi likimo nuskriausti Radviliškio rajono gyventojai, besiglaudžiantys Radviliškio miesto Nakvynės namuose su prašymu padėti. Nakvynės namų paslaugą Radviliškio rajono savivaldybei teikia Radviliškio Krašto Žmonių su Negalia Sąjunga. Nuvykus į nakvynės namus paaiškėjo, kad nuo gegužės pirmosios iki lapkričio mėnesio visus pastogės neturinčius asmenis išgrūs į gatvę. Žmonės panikuoja, verkia, neturi, kur eiti, prašo padėti. Apžiūrėjus patalpas šokiravo karantino metu užrakintas dušas, Nakvynės namų gyventojai apgyvendinti itin mažame kambarėlyje maždaug – 17 kv. m septynios lovos. Tokia tvarka pažeidžia Lietuvos respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio įsakymą: „Įsakymas dėl apgyvendinimo nakvynės namuose ir laikino apnakvindinimo paslaugų teikimo rekomendacijų patvirtinimo  2017 m. gegužės 10 d. Nr. A1-234, kuris sako, kad vienam gyventojui turi būti bent 5 kv. m. Nakvynės namų gyventojai taip pat skundžiasi užrakintu dušu, kuris atrakinamas kelioms valandoms vieną dieną per savaitę, nors, kaip informavo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Violeta Toleikienė, užrakinti dušą karantino metu yra griežtai draudžiama, nėra virtuvėlės, žmonės maistą gaminasi kibire, nėra karantinavimosi patalpos, lovos susidėvėjusios – maždaug penkiasdešimt metų senumo, bloga ventiliacija, tamsu, mažai vietos, gyventojams draudžiama turėti televizorių, jie nebuvo aprūpinti apsaugos priemonėmis: dezinfekciniu skysčiu, pirštinėmis ar respiratoriais ir t. t. Po mano skundo savivaldybės administracijai, higienos ir apsaugos priemonės buvo atvežtos. Ministro įsakyme Nr. A1-234 „Reikalavimai patalpoms“ pažeidžiami beveik visi punktai. Dėl šių problemų kreipiausi į Radviliškio savivaldybės merą, administracijos direktorę, tačiau kol kas atsakymo negauta, problemos neišspręstos. Ministerijos atstovės teigimu, jiems pavyko sutarti su administracija, kad žmonės nebūtų išmesti į gatvę gegužės pirmą dieną, kaip buvo patvirtinta, o bus leidžiama pabūti iki karantino pabaigos. Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriaus prašau nedelsiant spręsti išvardintas problemas, užtikrinti, kad žmonės iš Nakvynės namų nebūtų išmesti į gatvę, kad galėtų nusiprausti, o patalpos ir gyvenimo sąlygos atitiktų ministro įsakymo reikalavimus“.

Beje, Nakvynės namų gyventojai apsaugos priemonėmis, būtinomis karantino metu, buvo aprūpinti tik po Tarybos nario bei savaitraščio  „Radviliškio kraštas“ žurnalistų vizito – balandžio 14 dieną, kai karantinas buvo paskelbtas beveik prieš mėnesį.

Po kreipimųsi pradėti tyrimai

Po Tarybos nario G. Lipnevičiaus raštų  tyrimą dėl tvarkos Radviliškio nakvynės namuose pradėjo LR Seimo kontrolierius bei LR Seimo Žmogaus teisių komitetas. „Gavę Radviliškio rajono savivaldybės tarybos  nario skundą dėl tvarkos Radviliškio nakvynės namuose pradėjome tyrimą. Tyrimą koordinuoja  LR Seimo narys  Mindaugas Puidokas. Specialiai atlikti tyrimą pavedėme Seimo nariui ne konservatoriui, nes jūsų rajono meras konservatorius.  Baigus tyrimą,  dėl Radviliškio nakvynės namų teiksime rekomendacijas  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, savivaldybei, o gal  ir kitoms tarnyboms. Jeigu tyrimas pareikalaus, atvyksime situaciją įvertinti vietoje“,- sakė LR Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, Seimo narys Valerijus Simulik.

Nusiskundimų nebuvo – ar tikrai?

Tyrimą dėl netinkamų Radviliškio nakvynės namų gyvenimo sąlygų pradėjus net LR Seimo Žmogaus teisių komitetui, gyvenimo sąlygos gal ir pagerės, tačiau rajono savivaldybė iš savo pusės šių sąlygų gerinimui jokios iniciatyvos nerodo. O kam jas ir gerinti, savaitraščio redakcijai atsiųstame rašte valdininkai informuoja, kad „nusiskundimų dėl teikiamų laikino apnakvindinimo paslaugų kokybės, apimties ir pan. iš paslaugas gaunančių asmenų nei raštu, nei žodžiu Savivaldybėje gauta nebuvo“. Šis atsakymas buvo gautas birželio 8 dieną, nors redakciją pasiekęs Nakvynės namų gyventojų skundas raštu savivaldybėje  buvo registruotas birželio 5 dieną. Belieka klausimas, kodėl savivaldybės meras ir administracija meluoja, kad skundų negauta ir nieko nežino.

Taip ir vargsta kol kas Nakvynės namų gyventojai  be galimybės kasdien nusiprausti, pasigaminti maisto virtuvėlėje. Ką ir kalbėti apie tokius patogumus, kai vienintelė moteris savo kambaryje neturi net lango – kad įsileistų nors kiek gryno oro, priversta palikti atviras kambario duris.

Tiesa, ir tokios varganos gyvenimo sąlygos įkainuotos nepigiai – vienos paros lovadienio kaina – net 8,80 euro.  Skaitytojams priminsime, kad  Vilniaus kolegijos bendrabutyje svečio apgyvendinimas kainuoja  4,50 euro už parą, ir langai tikrai visuose kambariuose yra, kambario taip pat nereikia dalintis dar su šešiais gyventojais.

Taigi Nakvynės namuose visiška betvarkė, tačiau nei meras, nei valdininkai problemų nemato.

Po išvarymo – benamio mirtis

„Radviliškio krašto“ redakcijos žiniomis, kostiumuotų vyrų bei administratorės J. Čiuladienės  Nakvynės namų gyventojas išvarytas  į gatvę  mirė. „Nežinau, kur jis nakvojo, gal soduose, gal kokioje kitoje Radviliškio vietoje, tačiau sekmadienį jis mirė, jam buvo tik 52 metai“,- sakė Nakvynės namų gyventoja

Meras sakosi nieko nežinąs…

Rajono meras, paklaustas dėl išvaryto Nakvynės namų gyventojo mirties, sakė nieko nežinantis. Nors, pasak Nakvynės namų gyventojų, jų išvaryti į gatvę atvyko du kostiumuoti vyrai (galimai iš savivaldybės). Belieka klausimas, ant kieno sąžinės guls Nakvynės namų gyventojo mirtis – ant šių namų administratorės J. Čiuladienės  ar ir ant rajono vadovų, mero.

Dėl į gatvę išvaryto Nakvynės namų gyventojo mirties policija atlieka tyrimą.

P.S. Belieka klausimas, ką tuo metu galvoja ar ką mąsto rajono vadovai ar kiti atsakingi asmenys už Nakvynės namų veiklą, kai likimo ir taip nuskriaustą benamį  žmogų karantino metu išmeta į gatvę, paliekame spręsti jums, mūsų skaitytojai.

(Bus daugiau)

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ar milijoninės vertės vamzdžių keitimas didins šilumos kainą?

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 1 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje nemažai nepatogių klausimų sulaukė UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis. Tarybos narių bei radviliškiečių akį patraukė įspūdingi skaičiai „Radviliškio šilumos“ ataskaitoje už  2020 metus – šiluminių trasų keitimas kainuos apie 2 milijonus eurų.

Ar ne per brangus projektas?

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius suabejojo, ar ne per brangiai bus keičiamos antžeminės šilumos trasos į požemines – ataskaitoje parašyta, jog 1444,52 metro magistralinių šilumos tiekimo tinklų pakeitimo kaina – apie 2 milijonus eurų. Kadangi „Radviliškio šilumos“ vadovas P. Mickaitis dar nebuvo prisijungęs prie posėdžio, šios bendrovės specialistė į klausimą atsakyti nesugebėjo.

Visos investicijos gula ant vartotojų pečių…

Klausimų „Radviliškio šilumos“ direktoriui turėjo ir prie Tarybos posėdžio prisijungęs radviliškietis. „Ar šiluminių trasų pakeitimo investicija neguls ant vartotojų pečių – kiek trasų buvo keičiama, tiek didėjo šilumos kaina – beje, Radviliškyje šildymo kaina didėja septynerius metus iš eilės. Kodėl dėl nežinomų priežasčių didėja ir šilumos kiekis, ateinantis į namą, nors ir administratorius, ir šilumininkai teigia nieko nereguliuojantys?“ – klausė gyventojas.

Beje, savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad gyventojai žiemą pastebėjo ryškų šilumos padidėjimą nakties metu.

Šiluma jau metus nebrangsta…

Prie Tarybos posėdžio prisijungęs „Radviliškio šilumos“ vadovas atsakė į Tarybos nariams bei gyventojams kylančius klausimus. Pasak  P. Mickaičio, šiluminių trasų keitimas kainavo ne 2 milijonus eurų, o tik  milijoną su trupučiu (koks tas truputis, direktorius neįvardijo). „Sąmatinė  projekto vertė buvo 2 mln. eurų, tačiau konkurse dalyvavo 10  įmonių ir suma pamažėjo“,- sakė P. Mickaitis. Šiuo metu keičiami paskutiniai antžeminių šiluminių trasų metrai iš buvusių 25 kilometrų.

„Radviliškio šilumos“ vadovas visus labai nustebino tikindamas, jog  šiluma nebrangsta jau nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesio. „Šilumos pastovioji dalis 2,98  nesikeičia, o brangsta kintamoji dalis dėl kuro  kainos“,- sakė P. Mickaitis. Keistokas paaiškinimas – nors šią žiemą biržoje kuras ir buvo atpigęs, radviliškiečiai  šilumos atpigimą vargu, ar pajuto…

Pjauną šaką, ant kurios sėdi?

Buvo aptartas ir daugiabučių namų  renovacijos klausimas. Gyventojų nuomone,  Radviliškio rajone daugiabučių namų renovacija vyksta labai vangiai, nes renovacijos administratorius – „Radviliškio šiluma“. Kaip žinia, renovacijos paskirtis – taupyti šilumos energiją daugiabučiuose namuose, tad  galimai „Radviliškio šiluma“ ir nenori pjauti šakos, ant kurios sėdi – juk taupant šilumą sumažės ir šios įmonės pajamos.

Tačiau P. Mickaitis patikino, kad taip tikrai nėra ir renovacijos rūpesčius  jis su džiaugsmu atiduotų  kitam administratoriui: „Mes pradėjome administruoti daugiabučių renovaciją, nes turėjome specialistų ir jų nereikėjo papildomai samdyti – taip buvo sutaupytos biudžeto lėšos“.

Tik įdomu, nuo kada konservatoriai pradėjo rūpintis biudžeto ar gyventojų lėšų taupymu? Radviliškiečių nuomone,  jeigu galimai nuo renovacijos projekto nieko „nenubyrėtų“, vargu, ar „Radviliškio šilumos“ vadovai  jo  imtųsi – juk šio proceso metu tenka nuolat išklausyti nepatenkintų gyventojų skundų dėl renovacijos darbų  bei didelių kainų.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Informacija apie COVID-19 Radviliškio rajone: sergamumo statistika, skaičiai ir ribojama švietimo įstaigų veikla

Avatar

Paskelbta

data

Nauji atvejai – 2 (7 dienų vidurkis – 4), sergančiųjų – 63, pasveikusiųjų – 2 224, nauji atvejai per 14 d. 100 tūkst. gyventojų – 173,5. Naujų atvejų pokytis (per savaitę) – -12,1 proc. Mirtys nuo COVID-19 – 32, iš viso su Covid-19 diagnoze – 88.

Radviliškio rajone šiuo metu aktualūs protrūkiai fiksuojami vienoje transporto įmonėje, vienoje siuvimo įmonėje, Radviliškio kelių tarnyboje, Radviliškio lopšelyje-darželyje „Eglutė“, kiti susirgimai fiksuojami šeimose.

Nuo 2020 metų rugsėjo 21 d. iki šiol Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte ištirta 4 799 mėginių dėl COVID-19 ligos, iš jų 1 292 – teigiami, tame pačiame punkte nuo kovo 9 d. vykdomi profilaktiniai tyrimai greitaisiais antikūnų testais, ištirti 325 mėginiai, vienu atveju mėginys buvo teigiamas.

Radviliškio rajono švietimo įstaigose – infekcijų plitimą ribojantis režimas

Informuojame, kad, siekiant taikyti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimą mažinančias priemones, infekcijų plitimą ribojantis režimas įvestas šiose Radviliškio rajono švietimo įstaigose:

 • nuo 2021 m. kovo 31 d. iki 2021 m. balandžio 6 d. – Radviliškio Vaižganto progimnazijos 4a ir 4c klasėse.
 • nuo 2021 m. kovo 30 d. iki 2021 m. balandžio 9 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ grupėje „Želmenėliai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki 2021 m. balandžio 11 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Kregždutė“ grupėje „Kačiukai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 6 d. iki 2021 m. balandžio 13 d. – Radviliškio r. Palonų daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo grupėje „Pelėdžiukai“.

Nurodytu laikotarpiu ugdymas kontaktiniu būdu nurodytose įstaigų klasėse ar grupėse sustabdomas, jis organizuojamas nuotoliniu ugdymo proceso organizavimo būdu, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais.

Vakcinavimas ir testavimas – būdai sustabdyti pandemiją

Kviečiame visus, nerimaujančius, kad su jais nesusisiekta dėl skiepijimosi, susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Kviečiame naudotis mobiliojo punkto teikiama galimybe išsitirti antikūnus ir atskirų grupių asmenis, kuriems rekomenduojama testuotis dėl vykdomos veiklos, intensyviau registruotis antikūnų testui telefonu 1808 arba internetu 1808.lt arba kreiptis į savo polikliniką ir užtikrinti savo ir savo klientų saugumą. Tyrimai atliekami Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte (Radmės g. 1, Radviliškyje) arba jūsų poliklinikoje. Šiuo metu testuotis nemokamai kviečiami kontaktiniu būdu dirbantys:

 • asmens sveikatos priežiūros darbuotojai;
 • socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai;
 • ugdymo įstaigų darbuotojai;
 • psichologai, psichoterapeutai;
 • vaistinių darbuotojai;
 • muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai;
 • profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai;
 • valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse;
 • audinių ūkių darbuotojai;
 • vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.;
 • institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę;
 • prokuratūrų, teismų, notarų biurų darbuotojai, antstoliai ir jų darbuotojai.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi