Prieš metus viena jauna šeima įsigijo butą Kalnelio Gražionyse. Įsigijusi būstą, ji net nenumanė, kokius kaimynus gaus kaip „pasogą“. Keturių asmenų šeima, kurioje vyresnėlis sūnus neseniai tapo pilnamečiu, o mažasis dar lanko darželį, susidūrė su tokiomis gyvenimo sąlygomis, kokios tikriausiai galėtų būti aprašytos tik Dantės „Dieviškos komedijos“ dalyje apie pragarą.
Nesusitaikę su tuo, kad žalingų įpročių turintys kaimynai nuolat kelia triukšmą, girtuokliauja, šlapinasi, keikiasi, savo namus pavertė landyne ir kitaip trukdo, E. ir V. (pavardės redakcijai žinomos) kreipėsi į policiją. Ne vieną, ne du kartus, o dešimtis kartų. Per nepilnus metus laiko jie kvietė policijos pareigūnus ne mažiau kaip 40 kartų. Iš pradžių naujakuriai naiviai tikėjosi, kad policija geranoriškai padės kaimynams Algirdui ir Auksei S. (pavardės redakcijai žinomos) priminti, kad ne tik jie turi teisių gyventi kaip nori, bet ir pareigų. Deja, grįžus jų sūnui Mariui S. iš kalėjimo,situacija dar labiau pablogėjo.
Įgavęs kalėjimo bendruomenės įpročių, buvęs kalinys nusprendė savaip „pamokyti“ apie jį ir jo tėvus valdžios įstaigoms pranešusius kaimynus E. ir V. – užkišo ventiliacijos angą, kad netvarkingos krosnies, cigarečių ir kiti dūmai eitų ne į išorę, o pas „skundikus“. Maža to, baladojimasis naktimis, šuns skalijimas, necenzūriniai žodžiai iš kaimynų pusės tapo kasdienybe. Dar ir to jiems pasirodė mažai: koridoriuje net sklido fekalijų kvapas. Kaip vyresnėliui E. ir V. sūnui tokiomis sąlygomis pasiruošti abitūros egzaminams, asocialams visiškai nesvarbu. Kad nuo tokio streso ir nuolatinės baimės mažajam sūnui pakriko nervai, kaimynams taip pat nė motais, nes jų tikslas – atsikratyti „skundikų“. Tų, kurie rašo pareiškimus policijai, priešgaisrinei, visuomenės sveikatos centrui, vaikų teisių apsaugos tarnybai.
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tvarkingai gyvenanti šeima pernelyg perdėtai reaguoja į asocialų gyvenimą gyvenančius kaimynus, tačiau Radviliškio policijos duomenimis, Marius ir kiti šeimos nariai ne kartą ir ne du jau buvo bausti ir perspėjami dėl tokių savo veiksmų kaimynų atžvilgiu. Be to, šalia gyvenančius kitus kaimynus asocialai taip pat pavertė savo gyvenimo būdo įkaitais. Aplinkui gyvenantieji bijo kištis į konfliktą ir atsisako liudyti bijodami tokio paties likimo – šiuo metu E. ir V. sukurtas pragaras žemėje. Dar kiti kaimynai niekur nesikiša iš solidarumo – nebebus landynės, kurioje jie leisdavo laiką girtuokliaudami.
Apogėjus buvo pasiektas, kai E. K. paprašius kaimynams patraukti šunį, Marius S. ne tik kumščiu palei veidą pamosikavo, bet ir pasakė, kad „vieną dieną juos sunešiosiantis“. Su turimu garso įrašu E. K. kreipėsi į policiją dėl grasinimo nužudyti. Atvykus policijos pareigūnams D. Zarauskui ir I. Žekienei apklausti Marių S. dėl galimo grasinimo nužudyti kaimynus, buvęs kalinys iššoko iš policijos pareigūnų automobilio ir išdaužė E. K. priklausančio automobilio žibintą. Jo argumentas dėl šio veiksmo – „labai supyko dėl parašyto pareiškimo“. Kas būtų atsitikę patiems kaimynams, jei jie būtų tuo metu kieme, belieka tik spėlioti.
Tuo tarpu prokuratūrai toks vandališkas ir kerštingas poelgis nėra pagrindas pradėti baudžiamąją bylą. Prokurorės B. Pužaitienės manymu, tai administracinis nusižengimas ir sulaikytą Marių S. paleido iš areštinės. Tuo tarpu policijos pareigūnai nutarė nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl grasinimo nužudyti, nes nebuvo padaryta jokių realių veiksmų. Kol kas… O kad užkišama ventiliacija ir gali eiti mirtinai pavojingos bekvapės smalkės, to per maža. Kad nesusivaldantis buvęs kalinys nesugeba prisitaikyti visuomenėje, nedirba, be priežasties išdaužia automobilio žibintus – to per maža. Gal prokurorai laukia Kėdainių tragedijos pasikartojimo?
Šiuo metu E. ir V. tenka kovoti vieniems, nes tiek policija, tiek prokuratūra atsisako padėti. Teisėsaugai vis reikia konkretesnių įrodymų, nors Aukštelkų seniūnė A. Kubilinskienė atvirai prisipažįsta, kad bijo net lankytis šioje teritorijoje.
Marius Aleksiūnas