Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Dėl ligoninės vadovo kėdės „muštynės“ teisme

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 8 d.  Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose toliau buvo nagrinėjama Radviliškio ligoninės konkurso byla. Po padarytos pertraukos teisėja Giedrė Kairienė išklausė ginčo puses. Buvusi įstaigos vadovė Danutė Povelauskienė teigė, kad ja buvo atsikratyta. Tuo tarpu Vaidas Smalinskas, dėl kurio kvalifikacijos tinkamumo ir kyla ginčas, įsitikinęs, jog darbas „Sodroje“ turi būti prilygintas socialiniam darbui. Teisininko išsilavinimą turintis V. Smalinskas posėdžio metu Temidės tarnams įrodinėjo, kad jam teko konsultuoti ir klausimais, kur pigiau įsigyti … malkų.
Du viename
Vienintelis likęs Savivaldybės administracijos juristas A. Matuzevičius pristatė tiek Savivaldybės, tiek Savivaldybės administracijos poziciją. D. Povelauskienės advokatė Eugenija Povilaitienė klausimais bandė išsiaiškinti, kam iš tikro atstovauja juristas. Net ir įsigilinusiems į savivaldos darbą buvo gerokai keblu suprasti, kaip dvi institucijos yra persipynusios. Klausimas po klausimo ir buvo puikiai atskleista, kaip yra uzurpuota savivaldybės administracijos institucija. Stebint iš šono, susidarė įspūdis, kad meras A. Čepononis dalina nurodymus sau nepavaldiems darbuotojams, kurie iki paskutinio „kraujo lašo“ gina savivaldybės vadovo poziciją. A. Matuzevičius atskleidė, jog meras nuolat domėjosi konkurso eiga. Kam merui aktyviai lįsti į konkursą, tėra retorinis klausimas.

Meras domėjosi ligoninės viešaisiais pirkimais
Posėdžio metu „prispaustas“ D. Povelauskienės advokatės klausimų, A. Matuzevičius išdavė, kad, be kita ko, meras itin domėjosi vienu viešuoju pirkimu. Juristo teigimu, meras tikrino informaciją apie padarytus pažeidimus, kadangi jam esą buvo pranešta apie LR Viešųjų pirkimų įstatymą. Priminsime, kai Viešųjų pirkimų tarnyba išnagrinėjo su Radviliškio baseinu susijusius pirkimus, konservatorius A. Čepononis nebuvo itin kategoriškas savo bendrapartietės Jolantos Margaitienės atžvilgiu. Kaip ir su sutartimis dėl nemokamo mokinių maitinimo nebuvo nubaustas kitas jo bendrapartietis Vaidas Jakavičius. Nesugebėdamas argumentuotai apginti mero reputacijos, A. Matuzevičius kaip kokia užsikirtusi ir įkyriai besikartojanti plokštelė po kone kiekvieno pasisakymo nuolat pridurdavo: „Tai ne bylos dalykas. Su byla tai nesusiję.“

Buvęs politikas demonstruoja sklerozę
Atstovaudamas savo klientui, advokatas Justinas Usonis itin kazuistiniu pasisakymu į aukštumas kėlė V. Smalinską. Tačiau iš esmės jis nepasakė nieko svarbaus, todėl liudyti buvo iškviestas buvęs politikas. Paklaustas, kokias pareigas ir kiek laiko jas ėjo Savivaldybėje, kokie ryšiai sieja su komisijos nariais, ar tinkamai užpildė dokumentus į konkursą, ar jis nėra pripažintas pažeidusiu Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, ligoninės direktorius V. Smalinskas perėjo į amnezijos būseną. Tūlas pilietis pagalvos, kad naudinga tokia taktika: kas naudinga – atsimenu, kas nenaudinga – neatsimenu. Tauta turėtų žinoti, kad nuo 2015 metų pavasario iki 2018 metų vasaros vienam iš svarbiausių komitetų vadovavo asmuo, kuris, praėjus vos porai mėnesių nuo pareigų pasikeitimo, nebesugeba atsiminti, kokia tvarka yra priimami teisės aktai Savivaldybėje!

Direktoriaus pavaduotoja neutrali
Į teismą pakviesta Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja Kristina Vyšniauskienė pasirinko neutralumo taktiką. Kartu su advokatu Aisčiu Damulevičiumi ji nereiškė jokių atskirų reikalavimų. Galime tik priminti, jog po konkurso ji liko antra, ir, jei teismas pripažintų, jog V. Smalinsko darbo patirtis „Sodroje“ nebūtų laikoma kvalifikuota socialinės pagalbos patirtimi, tai būtent atsilaisvinusi direktoriaus kėdė liktų jai. Ar rajonui ir jo gyventojams tikrai nebūtų geriau, kad jauna, medicinos srityje turinti patirties ambicinga ir nebijanti iššūkių medikė užimtų didžiausios įstaigos rajone vadovo postą? V. Smalinsko protegavimas bet kokia kaina kelia tikrai pagrįstų minčių dėl beatodairiškos konservatorių partijos Radviliškio skyriaus nepotizmo politikos. Tiesa, liudydama, K. Vyšniauskienė mėtė kaltinimus ir buvusiai vadovei. Ji teismui pasakė, kad D. Povelauskienė, sužinojusi apie jos apsisprendimą dalyvauti konkurse, darė moralinį ir psichologinį spaudimą. Anot jaunos specialistės, tuometinė direktorė neišleidusi jos mokamų atostogų, nes esą jos pavaduotoja ruošis konkursui. Mes skaitytojus galime tik informuoti, jog, prašant informacijos iš Savivaldybės administracijos, žiniasklaidai nebuvo pateiktos konkurso pretendentų pavardės. Valdininkai net ribojo visuomenės atstovų dalyvavimą šiame konkurse stebėtojų teisėmis.

Ignoruojamos įstatymo normos
V. Smalinsko ir jam palankių advokatų susierzinimas tikrai suprantamas. Rimtais veidais ir be jokios sąžinės graužaties jie teismui įrodinėjo, kad buvęs komiteto pirmininkas tik vykdė Tarybos nario pareigas ir toks elgesys nepažeidžia jokių teisės aktų. Tokia išvada tikrai teisinga. Tik jie patogiai „pamiršo“, kad kitas įstatymas, tai yra Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje, draudžia valstybės tarnyboje dirbusiems asmenims vienerius metus eiti pareigas tose įstaigose ar įmonėse, kurias jie kontroliavo. O to neneigia nei esamas direktorius, nei jo advokatas. Tikriausiai mažai kas žino, kad būtent Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija neleido A. Čepononiui 2012 metais užimti Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ direktoriaus posto. Tiesa, jam to ir nereikėjo, nes vėliau tenkinosi gerokai žemesnėmis abonentinio skyriaus viršininko pareigomis. Niekas nenustebo, kad jos buvo sukurtos būtent šiam asmeniui. Tad sistema yra sukurta ir ją reikia išlaikyti bet kokia kaina.

V. Smalinskas mėtė kaltinimus D. Povelauskienei
Esamas ligoninės direktorius nesidrovėjo pateikti kaltinimų buvusiai vadovei. Dar kartą pakviestas liudyti, jis garsiai teismui pareiškė, jog esą šiuo teismo procesu D. Povelauskienė bando paslėpti visus padarytus pažeidimus! Per du darbo mėnesius jis jau pastebėjęs krūvą pažeidimų. Paprašytas konkretizuoti, kas konkrečiai buvo pažeista, kaip nustatyti pažeidimai, ar buvo atliktas auditas, kokių priemonių ligoninės direktorius imsis, V. Smalinskas pradėjo išsisukinėti. Jo parengtame raštiškame atsakyme lakoniškai buvo atsakyta, jog: „šiuo metu yra peržiūrimi iki šiol priimti sprendimai. Esant reikalui, bus atliekami tyrimai.“ Ar buvo būtina teismo salėje diskredituoti ankstesnio vadovo patirtį be jokių pateikiamų faktinių įrodymų, spręsti reikėtų buvusiam politikui. Tačiau sukto būdo asmeniui ir menkinimas, ir kaltinimai, turintys net šmeižto požymių, yra savaime pateisinamos priemonės, kad išsaugotų savo kailį. Turintis keliolikos metų teisininko stažą, kartą susipainiojęs viešuose ir privačiuose interesuose ,V. Smalinskas drebančiomis rankomis nesugebėjo rišliai pasakyti baigiamosios kalbos.
Teismas byloje verdiktą paskelbs spalio 29 dieną 11 valandą.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Politikai posėdžiavo „senoviniu būdu“

Avatar

Paskelbta

data

Prieš pat rudens pradžią politikai susirinko į Tarybos posėdį. Tiesa, ne vasaros palydėti, o sprendimus priimti. Posėdyje buvo patvirtintas naujas Administracijos direktoriaus pavaduotojas, nustatyti žemės mokesčio tarifai bei šilumos kainos, pakoreguotas rajono biudžetas. Gerokai užtrukusiame posėdyje patvirtintos viešųjų įstaigų stebėtojų tarybos, paraginti Vyriausybės atstovo, politikai po kelių mėnesių patvirtino Etikos komisiją, kurios pirmininku niekas nenorėjo būti. Taip pat diskutuota dėl investicijų „Radviliškio ligoninėje“.

Posėdžiaujama be interneto
Tarybos posėdžiui vadovavo mero pavaduotojas „valstietis“Mindaugas Pauliukas – rajono meras Antanas Čepononis atostogavo. Informatikams stengiantis atkurti interneto ryšį, M. Pauliukas informavo kolegas apie savo kelionę į Kiniją. Nepaisant pastangų, ryšys nebuvo atkurtas ir Taryba apsisprendė posėdžiauti bei balsuoti „senoviniu būdu“ – rankų pakėlimu. Prieš pradedant nagrinėti sprendimo projektus, nepartinis Gediminas Lipnevičius pateikė klausimus administracijos direktorei Jolantai Margaitienei. Kaip jau tapo įprasta, valdininkė stengėsi išvengti tiesių atsakymų. Neretai ją saugojo šalia įsitaisęs Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Arnoldas Matuzevičius.

Naujas Administracijos direktorės pavaduotojas
Mero teikimu iki šiol Šeduvos seniūnijai vadovavęs Justinas Pranys pasiūlytas J. Margaitienės pavaduotoju. Seniūnui kelią į šį postą atlaisvino Ernestas Mončauskas, kuris ten dirbo vos porą mėnesių. Socdemų frakcijai vadovaujantis Kazimieras Račkauskis pastebėjimu labai tiksliai apibūdino didžiausios partijos desperaciją ir idėjų badą: „Kandidatas neteistas, nesėdėjęs. Jaučiasi tam tikras proveržis“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ grupės seniūnas Gediminas Lipnevičius padėkojo šiuo metu dar Šeduvos seniūno pareigas einančiam J. Praniui už nepartinio visuomeninio rinkimų komiteto įgyvendintą siūlymą – idėją – įrankių stendo prie Šeduvos miesto kapinių įrengimą. Dabar šios idėjos įgyvendinimu gali pasidžiaugti Šeduvos miesto svečiai ir gyventojai.
„Darbietė“Zita Žvikienė ypatingai gyrė pretendentą, įvardindama jo teikimą kaip tam tikros konservatorių klaidos ištaisymą. Po slapto balsavimo paaiškėjo, kad už J. Pranį balsavo 19, prieš – 3.

Švietimas – jautri sritis
Švietimo įstaigų vadovų priėmimas ir atleidimas iš darbo yra išimtinė Tarybos prerogatyva. Politikai vienbalsiai pritarė iš Baisogalos mokyklos – darželio direktorės pareigų atleisti Vitą Fessler. Taip pat Taryba pritarė Grinkiškio gimnazijos direktore skirti jau porą metų laikinai įstaigai vadovaujančią Sigitą Šegždienę. Be to, Asta Varkulevičienė buvo atleista iš Pakalniškių pagrindinės mokyklos direktorės pareigų ir paskirta lopšelio darželio „Eglutė“ vadove. Svarbiausias klausimas – mokinių skaičiaus mažėjimas – liko kone nepastebėtas. Sveikintina Savivaldybės iniciatyva iš dalies Savivaldybės biudžeto lėšomis prisidėti prie kai kurių klasių finansavimo. Nebuvo nė vieno klausimo apie rajone atsiradusį privatų licėjų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų teigimu, valstybė už kiekvieną moksleivį lėšas perveda savivaldybėms, kurios sudaro atskiras sutartis su kiekviena mokykla. Tiesa, „Pažinimo licėjus“ veiklą pradėjo poilsio paskirties pastate Arimaičių kaime ir pirmąją naujų mokslo metų dieną dar neturėjo nei statybas užbaigiančio leidimo, nei higienos paso.

Šilumininkai priversti raudonuoti

Taryboje buvo nustatomos šilumos kainos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ vartotojams. Pernai gruodį nustatytai 5,35 centų už kilovatvalandę kainai nepritarė Valstybinė energetikos reguliavimo tarnybai (buvusi Kainų komisija, VERT). G. Lipnevičius paklausė „Radviliškio šiluma“ vyr. finansininkės Vilmos Smalinskienės, ar anksčiau taip pat kainos buvo paskaičiuotos su klaidomis. Už įmonės skaičius atsakinga V. Smalinskienė tiesaus atsakymo duoti nesugebėjo. Galima tik priminti, kad šis kartas buvo trečias iš eilės, kai VERT specialistai Vilniuje patikrinę rasdavo skaičiavimo klaidų. Dar daugiau. Jų nurodymu šilumos vartotojams buvo sugrąžinta permoka. Kodėl į posėdį neatėjo įmonės direktorius, žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis Pranas Mickaitis, o atsiuntė buvusį policijos pareigūną – tik retorinis klausimas. Taryba vienbalsiai pritarė mažesnėms VERT paskaičiuotoms kainoms.

Investicijos „Radviliškio ligoninėje“
Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė kvietimą paraiškoms dėl atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo. Tarybai pateiktame sprendimo projekte nurodoma, kad kvietime galėtų dalyvauti didžiausia rajono įstaiga VšĮ „Radviliškio ligoninė“. Į tribūną pakviestas direktorius nelabai gaudėsi politikų klausimuose ir su jam įprasta maniera išsisukinėjo nuo tiesioginių klausimų. Įstaigos direktorius turėjo gerokai paprakaituoti, kol atsimušinėjo į nepatogius ir iš anksto su juo nesuderintus klausimus. „Darbietė“Z. Žvikienė teiravosi, kokią dalį nuo suvartojamo viso kiekio energijos pagamins saulės fotovoltinės energijos elektrinė, bei koks bus atsipirkimas. Ligoninės vadovas V. Smalinskas atsakė, kad įstaiga pati neturi lėšų, o, anot jo, pagal paskaičiavimus atsipirkimas būtų per 25 metus.
Ir tai tik tuo atveju, jei bus prisidėta ketvirtadaliu lėšų – prašoma suma yra 25 tūkstančiai eurų. Palyginimui galime pasakyti, kad ant ligoninės kaimynystėje įsikūrusio policijos komisariato stogo įrengta panaši saulės kolektorių elektrinė. Per metus 37 tūkstančius kilovatvalandžių pagaminanti elektrinė kainavo 66 tūkstančius eurų, o prisidėjimas prie projekto atsiėjo vos 4 tūkstančių eurų.
Pastebėjimas – nors ligoninės direktorius minėjo, kad įstaiga neturi pinigų, tačiau operacinį stalą planuojama pirkti net už tris kartus didesnę sumą, nei įsigijo Šiaulių ligoninė.

Ilgiausias posėdis
Nors sprendimo projektų buvo 43, tačiau politikai posėdžiavo daugiau nei tris valandas. Tai tikriausiai yra rekordinis laikas, kadangi Tarybos vidurkis – maždaug viena minutė sprendimo projektui. Vienas iš veiksnių, kad  Tarybos posėdžiai pastaruoju metu trunka ilgiau – Taryboje atsirado nepartiniai V. Aleknienė bei G. Lipnevičius, pateikiantys Tarybai aktualių klausimų.
Nors posėdis vyko neveikiant internetui, jis praėjo sklandžiai. Tarybos narys G. Lipnevičius posėdžio pabaigoje padėkojo vicemerui M. Pauliukui už sklandų Tarybos darbą. Politikas pagirtinas už sugebėjimą netrukdyti pasisakyti opozicijos nariams, užduoti įvairius klausimus. Žinoma, klausiančiųjų nėra tiek daug – kaip visada lyderis G. Lipnevičius, taip pat klausimų uždavė ir Z. Žvikienė. Ar kiti politikai nesugeba, ar nenori atstovauti savo elektoratui, spręsti reikia patiems rinkėjams.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Už šimtatūkstantinę sumą geras asfaltas bus keičiamas kitu asfaltu

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie  Radviliškio rajono valdininkų užmojus rekonstruoti Žalgirio gatvę, keičiant joje asfalto dangą bei įrengiant  saugaus eismo priemones: bus įrengti greičio ribojimo kalneliai, perėjos neįgaliesiems, sutvarkyti šaligatviai, apšvietimas bei lietaus ir paviršinės nuotekos.
Tarybos posėdyje užvirė aistros dėl Žalgirio gatvės rekonstrukcijos. Dėl saugaus eismo priemonių įrengimo niekas neprieštaravo, tačiau Tarybos nariams iškilo klausimas, kam gadinti puikios būklės asfaltą? Ar tai nebus lėšų taškymas, beje, nemažų? Rekonstrukcijos kaina – net 650 tūkst. eurų.
Tarybos narys Gediminas Lipnevičius paklausė, kas defektavo šią gatvę ir nustatė, kad jos danga susidėvėjusi?
Administracijos direktorė  J. Margaitienė atsakė, kad Žalgirio gatvės asfalto danga defektuota nebuvo. Tad  kaip čia yra, ar administracijos direktorė siūlo gerą dangą keisti dar geresne, kai Radviliškio mieste neasfaltuotų gatvių yra dešimtys, o be jokių šaligatvių – dar dvigubai daugiau…
Taip pat administracijos direktorė informavo, kad rekonstrukcija vyks Žalgirio gatvės atkarpoje nuo Maironio gatvės iki plento.
Administracijos direktorė vėliau bandė pateisinti planuojamas šimtatūkstantines išlaidas: „ES lėšas skyrė saugaus eismo priemonių įrengimui. Šios gatvės šaligatvių būklė labai prasta, joje didelis judėjimas į Lizdeikos gimnaziją, turgų, muzikos mokyklą. Žalgirio gatvėje buvo užfiksuota nemažai eismo įvykių, todėl ji ir buvo pasirinkta rekonstrukcijai. Kai bus įrengtos eismo saugumo priemonės, esama gatvės danga nebebus tinkama“.
Tarybos nariai pastebėjo, kad  nors Dariaus ir Girėno gatvėje eismo saugumo užtikrinimui prie buvusios Jaunimo mokyklos buvo prisukti greičio ribojimo kalneliai ir sutvarkyti šaligatviai, asfalto dangos keisti nereikėjo…
Tarybos narys „valstietis“ J. Povilaitis paantrino G. Lipnevičiui  ir taip pat suabejojo, ar reikėtų keisti pakankamai gerą asfalto dangą  bei teiravosi, kaip giliai bus iškasama esama danga.
Pasak administracijos direktorės J. Margaitienės, asfalto danga bus keičiama, o kaip giliai ji bus iškasta, ji atsakyti negalinti.
Tarybos narys K. Račkauskis teiravosi, kiek laiko užtruks Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbai – jeigu pakankamai judrioje gatvėje kelininkų darbai užsitęs taip ilgai kaip Turgaus ar Vaisių gatvėse, gali kilti didelių problemų.
Projektą pristačiusi G. Rutkauskienė atsakė, kad Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbus planuojama pradėti 2020 metais, o jų trukmė planuojama 36 mėnesiams.
Tarybos narys G. Lipnevičius, išgirdęs valdininkų norą net trejiems metams įklampinti radviliškiečius vienos judriausių gatvių statybos darbuose, teikė siūlymą: „Žalgirio gatvės asfalto būklė labai gera, lyginant su kitomis gatvėmis, taip pat Radviliškyje yra daug neasfaltuotų gatvių. Manau, kad tai yra pinigų taškymas ir siūlau šio klausimo svarstymą atidėti“.
Posėdį stebėjusius gyventojus nustebino  valdininkų  skuba kuo greičiau „įsisavinti“ Europos Sąjungos lėšas bet kokiais būdais, net ir prasilenkiančiais su sveiku protu ar ūkiškumu. Mero A. Čepononio kolegės J. Margaitienės siekis ardyti geros būklės asfaltą perša mintį, ar „nenusės“  ES lėšos kažkieno sąskaitose?
Nors politikai ir abejojo, ar verta ardyti gerą Žalgirio gatvės asfaltą, bet posėdį stebėjusius radviliškiečius  balsavimas šokiravo ir parodė, kad politikų žodžiai nuo darbų skiriasi, o jų kalbos  – tik būdas  pasireklamuoti. 
Už projektą, kad gera asfalto danga būtų keičiama geru asfaltu, pagal gautą protokolą balsavo 19 Tarybos narių: konservatoriai  A. Budrikas, K. Dainius, S. Dišlė, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius,  G. Verdingas; „valstiečiai“ J. Povilaitis, K. Dambrauskas, V. Krikščiūnas, M. Pauliukas; socialdemokratai E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, J. Pravilonis, K. Račkauskis, „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė; prieš balsavo 2 Tarybos nariai – visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius balsavo prieš šį abejotiną projektą. Susilaikiusių šiuo klausimu nebuvo.
Posėdžio pabaigoje Tarybos narys G. Lipnevičius žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Nors tokie keisti lėšų „įsisavinimai“ rajoną valdančių konservatorių ir jiems prijaučiančiųjų vyksta jau seniai ir daugeliui radviliškiečių yra gerai žinomi, šį kartą mane labiau nustebino ne administracijos direktorės pristatytas Žalgirio gatvės rekonstrukcijos projektas, o kai kurių politikų dviveidiškumas. Prieš rinkimus sakę rinkėjams, kad dės pastangas, jog biudžeto lėšos nebūtų švaistomos, po rinkimų elgiasi priešingai. Belieka tikėtis, kad kai kitą kartą administracija, teikdama siūlymus, atsižvelgs į Radviliškio miesto šimtametes neasfaltuotas gatves bei gatves be šaligatvių“.
Meras A. Čepononis posėdyje nedalyvavo – vietoje Tarybos posėdžio pasirinko atostogas. 

Agnė Dapkutė

 


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019