Socialiniai tinklai

Aktualijos

Bendruomenės popietėje – pokalbis su gydytoja E. Petraitiene apie išgyventą karantiną

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 22 dieną „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai rinkosi į tradicinę „Kavos popietę“, kurią organizavo ir vedė bendruomenės  pirmininkas bei Tarybos narys Gediminas  Lipnevičius. Šį kartą popietėje  lankėsi Radviliškio poliklinikos vidaus ligų gydytoja Elena Petraitienė, kuri su bendruomenės nariais kalbėjosi apie tai, kaip pavyko išgyventi ilgą karantino dėl koronaviruso pandemijos laikotarpį.

Koronavirusas – piktas mutantas

„Šiandien norėčiau pakalbėti, kas yra koronavirusas. Jis  gyveno tarp mūsų visą laiką, kaip ir daugybė kitų virusų.  Koronavirusas yra gyvulinės kilmės, juo buvo užsikrėsta Kinijos turgavietėje. Koronaviruso „giminaičiai“ pradėjo reikštis ir žmonėms. 2012 m. Saudo Arabijoje atsirado naujas virusas „Mers“, kuriuo užsikrėtė 2 tūkst. žmonių, o šaltinis buvo kupranugariai. 2019  m. pabaigoje Kinijoje buvo užregistruotas pirmas virusinis susirgimas, kurį sukėlė koronavirusas. 70 procentų pagal simptomus  jis  panašus į „Surs“ ir „Mers“ virusus. Jau  atrasti  45 virusai, kurie sukelia įvairiausias ligas, tačiau jie nėra tokie pikti. Tai yra virusas mutantas – agresyvus, lipnus, greitai plintantis ir labai atsparus aplinkai. Jeigu kitas virusas gyvas išbūna apie 2 valandas, šis išbūna nuo 4 iki 5 dienų. Žmogaus organizme  virusas atrandamas  ir po 30 parų. Mes daug apie jį nežinome, jis labai pavojingas, nematomas, neatpažįstamas mūsų priešas“,- pavojingą virusą apibūdino gydytoja  E. Petraitienė.

Pasak gydytojas, pavojingas koronavirusas  kartais žmogaus organizme aptinkamas labai vėlai, nes apie 80 proc.  koronaviruso nešiotojų neturi jokių nusiskundimų, nepajunta jokių simptomų. Štai į Baisogalą iš Rusijos grįžęs vyras virusu apkrėtė žmoną ir sūnų. Jis taip pat nežinojo, kad serga, galvojo, kad sveikas. Daug žmonių, užsikrėtusių šiuo virusu, yra šalyse, kur žmonės mėgsta artimai bendrauti, apsikabinti, pasibučiuoti. Lietuvoje šiam virusui plisti nėra tokios palankios sąlygos.

„Pats virusas primena karūną su čiuptukais, o juo užsikrečiama oro lašeliniu keliu – kalbant, čiaudant, dainuojant sukelia ligą COVID – 19, ji pradėjo plisti iš  Kinijos. Žmonės iš šios šalies  skrido į Šiaurės Italiją paslidinėti, tad infekcijos židinys persikėlė į Italiją. Koronavirusas pirmiausia įsimetė į ligonines, slaugos skyrius – ten mirė tūkstančiai žmonių. Per pirmas epidemijos valandas buvo 15 gydytojų mirčių. Mirtis nuo koronaviruso yra labai sunki – žmogus negauna oro ir  uždusta. Pradėjus žaibiškai plisti virusui, dirbtinių kvėpavimo apartų nebuvo daug, prasidėjo žmonių skirstymas – ligoniai, kuriems buvo per  80 metų, neturėjo jokių galimybių būti prijungti prie aparatų, mirė be jokios pagalbos. Uždelsus ligą, galima prarasti gyvybę. Turime nemažai pavyzdžių, kai nuo koronaviruso mirė jauni, stiprūs, aktyvūs, sportuojantys  žmonės“,- apie ligos eigą nuo šio viruso pasakojo gydytoja.

Karantino metu pasikeitė gydytojų darbo specifika

Pasak viešnios, karantino dėl koronaviruso pandemijos metu pasikeitė gydytojų darbo sąlygos: „Karantino metu pasikeitė poliklinikos, ligoninės darbas, buvo daug žmonių nepasitenkinimo. Karantino metu ligoniai nebuvo įleidžiami į polikliniką, su gydytoju pacientai susitardavo dėl priėmimo laiko telefonu, konsultacijos vyko taip pat nuotoliniu būdu. Aišku, toks būdas niekada nepakeis tiesioginio bendravimo su gydytoju, tačiau buvo nustatyta tokia tvarka. Gydytojai nuotoliniu būdu išrašydavo ir siuntimus, ir vaistus, ir nedarbingumo pažymėjimus. Vienas geras ir patogus dalykas –  receptų išrašymas nuotoliniu būdu – jie išrašomi greitai, pacientui nereikia eiti pas gydytoją. Šiuo metu poliklinikos koridoriai tušti, žmonės vis dar vengia joje lankytis, saugosi. Iki rudens gydymo įstaigos  turėtų dirbti 80 proc. pajėgumu“,- sakė viešnia.

Pokalbio metu buvo pastebėta ir visuotinio kaukių dėvėjimo nauda –  pavyzdžiui, šiemet nebuvo gripo epidemijos, mažiau žmonių sirgo alergija nuo žiedadulkių – žiedadulkes sulaiko kaukės.

Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius taip pat pastebėjo, kad šiemet nebuvo gripo epidemijos – vadinasi, dėvėtos  kaukės  davė efektą, sulaikė gripo viruso plitimą.

Popietės metu buvo iškeltos problemos, su kuriomis gyventojai susiduria  Radviliškio poliklinikoje: sunku prisiskambinti į registratūrą, užsiregistruoti pas gydytoją, reikia ilgai laukti prie procedūrinio kabineto, kad būtų sulašinta lašinė.

Gydytoja E. Petraitienė sutiko, kad  sveikatos apsaugos sistemoje yra dar problemų bei spręstinų klausimų. Šiuo metu Radviliškio poliklinikoje vyksta remontas, bus perskirstytos patalpos, atsiras daugiau erdvės – bus praplėstas procedūrinis kabinetas, registratūra.

Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso

„Kavos popietės“ dalyviai domėjosi, kaip reikia apsisaugoti nuo pavojingo viruso. „Norint apsisaugoti nuo koronaviruso, pirmiausia reikia laikytis asmens higienos, negalima liesti rankomis veido. Rankų plovimas turi būti dažnas, kelis kartus per dieną,  rankas patartina plauti su ūkišku muilu, jas dezinfekuoti  ne mažiau kaip 70 laipsnių stiprumo spiritiniu tirpalu. Daugiabučiuose reikia būtinai uždaryti tualeto dangčius – jeigu susirgo kaimynas kitame aukšte, galima virusu užsikrėsti per nuotekas –  kaip sakiau, jis labai gyvybingas. Šalia galima sėdėti tik su gerai pažįstamu žmogumi, kai esate užtikrinti, kad jie neserga. Kol kas negalima nusiraminti ir atsipalaiduoti, nenorėkime, kad Radviliškis būtų uždarytas kaip Nemenčinė“,- patarė gydytoja.

Pasak medikės, nuo koronaviruso  pasveikstama, kai žmogus serga lengva forma ir nedelsdamas  kreipiasi į medikus. Liga pačioje jos pradžioje pasireiškia sloga, viduriavimu, temperatūra, kosuliu, vėliau išsivysto plaučių uždegimas. Retesni simptomai – skonio, uoslės praradimas, kojų pamėlynavimas. Kai būklė pablogėja. ligoniai intubuojami. Labai pavojinga  koronavirusu susirgti žmogui, turinčiam šalutinių ligų

Bendruomenės narius dominę klausimai

Gydytojos E. Petraitienės „Kavos popietės“ dalyviai klausė, ar efektyvu valyti gerklės gleivinę čiulpiant aliejų.

„Aliejaus čiulpimas buvo labai paplitęs reiškinys, šis būdas  padeda išvalyti burnos ertmę, jame yra vitaminų A, E. Jeigu skaudą dantį, patartina ant jo  dėti česnako skiltelę arba  lašinuko gabalėlį –  jį  dažnai keičiant skausmas išnyks“,- patarė viešnia.

Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius pasiteiravo, ar nereikėtų poliklinikoje įrengti pasikalbėjimų kambario.

„Panašiai jau yra Klaipėdoje. Patalpoje kas nors sėdi iš vidurinio personalo, atėjęs pacientas pasako savo simptomus ir yra nukreipiamas pas  specialistą“,- atsakė E. Petraitienė.

Už nuoširdų bendravimą gydytojai E. Petraitienei buvo padovanota savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumerata.

Kavos popietės pabaigoje buvo aptartos tolimesnių popiečių temos, susitarta vėl keliauti prie jūros – artimiausiu metu – į Palangą, o vėliau ir į Jūrmalą.

Bendruomenės nariai už sutvarkytą bendruomenės namų  salę dėkoja Onai Paplevkinai, Janinai  Bagdžiūnienei, Genovaitei  Chodosovskajai.

„Radviliškio krašto“ informacija

Nuotraukos iš archyvo

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Šimtadienio ir Paskutinio skambučio šventės aidai

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro bendruomenė puoselėja gražią tradiciją – kiekvienais metais, likus 100 dienų iki egzaminų, trečiakursiai, mokytojai, auklėtojai, draugai kviečiami į Šimtadienio ir Paskutinio skambučio šventę.

Siekiant atsakingai saugoti savo ir kitų sveikatą šiemet šventė surengta nuotoliniu būdu. Smagu, kad ji tapo nemažiau emocinga ir įsimenanti.

Šilti šventės vedėjos specialiosios pedagogės žodžiai ir vaizdo filmukas apie trejus metus mokykloje sujaudino ne vieną: tie daug čia patirta, sužinota, keliauta, sportuota. Centro direktoriaus, pavaduotojos ugdymui, praktinio mokymo vadovo, profesijos mokytojų, auklėtojų nuoširdūs palinkėjimai palietė ne vieno mokinio ir mokytojo širdį, išriedėjo ašara. Mokinių pasisakymuose – mieli prisiminimai iš centro gyvenimo, padėka mokytojams ir auklėtojams, ateities planai.

Nesvarbu, kad šventė nuotolinė, kad nebuvo galimybės apsikabinti, paspausti ranką, įteikti gėlės žiedą. Ji tikrai nuoširdi, įsimenanti, kviečianti tolimesniam keliui į pasirinktą profesiją.

Centro informacija

Skaityti daugiau

Aktualijos

RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriuje abiturientų ir absolventų šventė

Avatar

Paskelbta

data

RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus bendruomenė rinkosi į virtualią Šimtadienio ir Paskutinio skambučio šventę. Šventė kiek neįprasta, ne tokia, prie kokios esame įpratę, tačiau nemažiau reikšminga. Dvyliktokai pažymėjo šimto dienų laiką, likusį iki brandos egzaminų. Trečio kurso mokiniai – Paskutinio skambučio šventę, po kurios jų pamokos mokykloje baigėsi, o iki finišo tiesiosios – tai yra kompetencijų vertinimo egzaminų – liko tik praktikos atlikimas darbo vietose.

Renginyje netrūko gražių žodžių, palinkėjimų ir sveikinimų. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stanislava Kavaliauskienė linkėjo mokiniams sėkmės ir džiaugėsi jaunuolių gebėjimu prisitaikyti prie nuotolinio mokymo. Pirmo kurso mokiniai įteikė abiturientams Šimtadienio kalendorių, padėsiantį neprarasti laiko nuovokos. Absolventai perskaitė savo „testamentą“ ir įteikė atminimo dovaną mokyklai. Gražius žodžius vieni kitiems skyrė ir patys mokiniai, ir administracijos darbuotojai, ir grupių vadovai. Galima tik pasidžiaugti, kad virtualus bendravimas, neatima galimybės švęsti mums svarbias šventes ir leidžia neprarasti svarbaus bendrystės jausmo.

Linkime savo abiturientams ir absolventams nepamiršti, kad gyvenimas yra dinamiškas: siekimai ir tikslai keičiasi, bet svarbiausia – suprasti, kas Jums teikia laimę. Džiaukitės darydami tai, kas Jums patinka, ir gerbkite save už tai, kad sugebate džiaugtis ir suprantate, ko trokštate.

Neformaliojo švietimo organizatorė Audra Kisežauskė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi