Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Baisogalos kultūros centro renovacijos pabaigtuvių „fiasko“

Avatar

Paskelbta

data

Birželį, Antaninių metu, pompastiškai buvo atidarytas naujai rekonstruotas Baisogalos kultūros centras. Miestelio šventei švęsti trims dienoms buvo plačiai atvertos dar nebaigto statybos objekto durys, tačiau tuomet tikėtasi, kad iki projekto pabaigos visi reikalingi rekonstrukcijos darbai bus atlikti. O kad taip ir būtų, pirštu statybininkams pagrūmoti nepamiršo ir pats rajono vadovas.

Kaimyninių autoritarinių šalių vadovų stiliumi. Jis pareikalavo vykdyti duotus įsipareigojimus, bet konkrečiai, ką statybininkai ne taip padarė, niekas net nesivargino aiškintis. Mero vadovaujama savivaldybė į darbą priėmė naują direktorę J. Juškaitę ir sukūrė kelis papildomus etatus. Taip pat nesibodėjo rizikuodami žmonių sveikata organizuoti keletą kitų renginių ir susitikimų. Pagal virš 900 tūkst. eurų vertės projektą centras turėjo būti užbaigtas spalio pabaigoje. Bet nepasitikėjimo ir kaltinimų atmosferoje jis ne tik nepradėtas eksploatuoti, bet miestelio ir jo apylinkių meno kolektyvai ir toliau glaudžiasi buvusios katilinės pastate, kur nėra idealių sąlygų kūrybinei veiklai.

Priimta direktorė glaudžiasi buvusios katilinės patalpose


Praėjus beveik pusmečiui nuo „neoficialaus“ atidarymo, Baisogalos kultūros centras vis dar stovi tuščias. Vasaros pabaigoje organizuotą konkursą direktoriaus vietai užimti laimėjo J. Juškaitė. Ji yra šalia kultūros centro įsikūrusios Baisogalos PSPC direktorės A. Juškienės dukra.  Kartu su kitais šio centro specialistais naujoji direktorė dar negali pereiti į naujai rekonstruotas patalpas ir renginius organizuoja iš buvusios katilinės patalpų. Baisogaliai tikriausiai pastebėjo, jog pats kultūros centras vis tik kartais priima lankytojus. Šiame centre su rinkėjais šį rudenį susitiko ir Seimo pirmininkas V. Pranskietis, tačiau patys Radviliškio rajono vadovai dažnai čia lankytis nenori. Ar tai susiję su nenoru rizikuoti savo sveikata neužbaigtame objekte, ar antro pagal rangą valstybės vadovo gyvybė mažiau vertesnė nei jų pačių, jie nėra linkę atskleisti.

Darbo inspektoriai kategoriški


Paprašyti suteikti teisinę konsultaciją dėl renginių organizavimo veiklos neužbaigtame bei nepriduotame statybos objekte, taip pat galimos rizikos susižeisti įstaigos darbuotojams ir interesantams, valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai buvo itin kategoriški. „Nepriduotame objekte renginių organizavimo veiklos vykdyti negalima. Už bet kokią nelaimę būtų atsakingas asmuo, leidęs tokiame kultūros objekte vykdyti renginius, o šiuo atveju tai būtų įstaigos vadovo atsakomybė sunkinančiomis aplinkybėmis. Tokia veikla yra neteisėta. Bet kuris savivaldybės vadovas, reikalaujantis, kad jam pavaldus įstaigos vadovas tokiais veiksmai pažeistų įstatymą ir rizikuotų žmonių sveikata, piktnaudžiautų savo įgaliojimais. Žmonių gyvybėmis ir sveikata neturi būti rizikuojama dėl viešųjų ryšių akcijų ar savo populiarumui didinti.“ – porino jie. Jų nuomone, nelaimingo atsitikimo atveju atsakytų įstaigos vadovas, o jei jis yra spaudžiamas, tada turėtų kreiptis į policiją dėl neteisėto poveikio darymo. Vis tik inspektoriai taip pat atkreipė dėmesį ir į protingumo kriterijų, jei objekte yra užbaigti statybos darbai, bet neužbaigti „popieriniai“ formalumai.

Baisogalos seniūnas pats ėmėsi iniciatyvos?


R. Kalvaitis, Baisogalos seniūnijos seniūnas, paklaustas, kodėl taip buvo skubama vasarą organizuoti renginius dar nepriimtame objekte rizikuojant visų sveikata ir gal net gyvybėmis, trumpai atrėžė: „Jei atsižvelgsi į visus įstatymus ir jų reikalavimus, tai geriau tada nieko neorganizuoti, nieko nedaryti!“ Anksčiau jis yra minėjęs, kad jo pagrindinis noras buvo kuo greičiau „atsikratyti“, kaip jis įvardino, „kultūrininkais“. Tuo metu jo vadovaujamos seniūnijos etatų sąrašuose figūravo ir savo kaltę teisme prisipažinęs dainininkas R. Juzukonis, vėliau labai trumpam sugrįžęs į Radviliškio miesto kultūros centro direktoriaus kėdę. Ar seniūnas stengėsi atsikratyti  juo ir išvengti nemalonumų su teisėsauga ir kitomis kontroliuojančiomis institucijomis, ar lėmė kitos plačiajai visuomenei nežinomos priežastys, belieka spėlioti. O priežastys galimai gali būti labai žemiškos: Antaninių proga norint pagerbti vieną varduvininką, pusmečiu „paankstintas“ centro taip vadinamas „neoficialus“ atidarymas.

Kaltina vieni kitus


Kad situacija tapo komplikuota, pripažįsta ir naujoji direktorė, ir seniūnas, ir Radviliškio savivaldybės administracijos statybų skyriaus vedėjas G. Vičas. Juk iš rajono biudžeto reikia papildomai išlaikyti keletą naujų darbuotojų, įskaitant ir direktorę, kurie neturi gerų sąlygų dirbti. Vis tik labiausiai šioje istorijoje stebina administracijos valdininkų neveiklumas baigiamojoje objekto perdavimo stadijoje, nors labiausiai kaltinami rangovo statybininkai iš UAB „Orestinos montažas“. Užsakovo atstovas G. Vičas nurodė, kad statybininkai turi padarę darbų broko, kurį reikia taisyti. Tačiau ir jis sutinka, kad tai nėra esminis pažeidimas, dėl kurio valstybinė komisija negalėtų priimti objekto. Tuo labiau, kad pati statybų bendrovė nevengia atsakomybės ir pasižada atėjus pavasariui ir esant geroms oro sąlygoms ištaisyti išorinio fasado trūkumus. Tuo tarpu seniūnas R. Kalvaitis jų atžvilgiu itin griežtas: „Rangovas mokės netesybas, taip pat komunalinius mokesčius ir už šildymą. Gal patys atsitokės, kai piniginė suplonės.“ UAB „Orestinos montažas“ direktorius D. Grigaitis nebuvo linkęs plačiau komentuoti situacijos, tačiau pasakė, jog iš įmonės pusės viskas padaryta, kad būtų perduotas „durų raktas“ pastato valdytojams. Nuo projekto dokumentacijos patikrinimo prasideda objekto perdavimo procedūra. Jo nuomone, Užsakovas, tai yra Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorės J. Margaitienės vadovaujami valdininkai, dar nėra sutvarkę projekto A laidos projekto pakeitimo formalumų. Tad ir stringa iš esmės visas perdavimas.

Iki Kalėdų centras tikriausiai dar nebus perduotas

Patikrinti visą dokumentaciją bei atitinkamų sričių valstybinės komisijos specialistai realiai apžiūrėtų objektą ir leistų oficialiai atidaryti Baisogalos kultūros centrą, užtruktų apie mėnesio.  Kol kas Statybų inspektoriai dar nėra gavę užregistruoto prašymo ir dokumentacijos, todėl labai tikėtina, jog nepaisant rajono vadovo įsikišimo ir jo asmens pamaloninimo, iki šių Kalėdų centras tikriausiai nebus oficialiai atidarytas. Tuo tarpu savivaldybės politikai, balsavę už šio centro įsteigimą ir skyrę lėšų kelių naujų etatų darbo užmokesčio fondui, gerokai apsiskaičiavo.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi