Socialiniai tinklai

Aktualijos

Aukso kasykla Šeduvoje

Avatar

Paskelbta

data

Šeduvos vilnų karšykla tampa aukso kasykla. Jau išleista beveik trečdalis milijono eurų, o uždengtas tik „kultūros vertybės” stogas ir pakeistos durys. Kad istorinė karšykla kada nors veiks, mažai kas tiki, tačiau tai netrukdo „įsisavinti” milžiniškas lėšas.

Galbūt nedaugelis Radviliškio rajono gyventojų žino apie Šeduvoje, Panevėžio gatvėje, esančią vilnų karšyklą, kuri 1995 m. buvo įtraukta į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą ir yra saugoma valstybės kaip kultūros vertybė. Į karšyklą, priklausančią rajono savivaldybei, jau investuota nemažai lėšų, tačiau kol kas ji stovi uždaryta ir nežinia, kada atvers duris lankytojams bei edukacinių užsiėmimų mėgėjams.

Pinigus „siurbia“ jau kelerius metus

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo rajono mero A. Čepononio bei administracijos direktorės J. Margaitienės, kiek jau investuota lėšų į labai abejotiną projektą – Šeduvos vilnų karšyklos atgaivinimą. Pasirodo, lėšų nuo 2017 metų į šį pastatą jau investuota  net 330 tūkst. eurų! Ir tai dar ne pabaiga – pasak valdininkų, dar reikia parengti techninį projektą, kuriame turi būti numatytas konkretus pastato panaudojimas. Bus skelbiamas viešas pirkimas, kurio metu dar papildomai bus „ištratinta“ 40 tūkst. eurų.

Atrodytų, už tokią nemažą sumą, ištaškytą valdininkų, šeduviai jau būtų naują karšyklą pastatę. Už daugiau nei trečdalį milijono eurų turėtų būti padaryta ir nemažai darbų, tačiau realybė kitokia – už šią sumą tik pakeisti stogas, langai, durys, ištinkuotos sienos, sutvarkytos palėpės ir išvedžiota elektra.

Kiek kainuos įranga?

Už šias nemažas lėšas vykdomi tik karšyklos pastato tvarkybos darbai, o norint, kad vilnų karšykla veiktų ir joje vyktų edukaciniai užsiėmimai, reikia ir įrangos. O įrangos kol kas kaip ir nėra. Šeduvos vilnų karšykla prieš kelerius metus buvo apvogta: nuo trijų karšimo mašinų pagrobta keturiolika metalinių karšimo volų, vienas elektros variklis bei aštuoniasdešimt siūlų prispaudimo cilindrėlių. Suskaičiuota, kad vagys pridarė žalos už daugiau nei 3700 eurų. Vagys taip ir nebuvo surasti, nors įrangai išvežti reikėjo nemažai pastangų ir laiko.

O kad „auksinė“ Šeduvos karšykla pradėtų veikti, jos įrenginių remontui dar reikės ne mažiau kaip 50 tūkst. eurų.

Muziejai – vis dar popieriuose

Pastaruoju metu Šeduvos miestui, kaip ir Radviliškiui, labai nesiseka su muziejais – buvęs Kraštotyros muziejus uždarytas, o jo eksponatai dulka Burbiškio dvaro fonduose, būsimo pasaulinio garso muziejaus „Dingęs Štetlas“ statybos stringa ir net nežinia, kada bus baigtos. Dabar būsimo muziejaus vietoje – tik iškasti grioviai. Šeduviai tikėjosi, kad į jų miestą bus sugrąžintas Kraštotyros muziejus, kuris įsikurs Užvažiuojamuose namuose, tačiau kol kas tai liko tik svajonės ir mero pažadai, žymimi kaip politinė reklama.

Kai tiek muziejinių idėjų žlunga, nemažai lėšų investuojama į dar vieną neva būsimą muziejų – Šeduvos vilnų karšyklą su technologine įranga.

Idėja abejoja ir patys

Įdomi tendencija Radviliškio rajone – jau sukurti muziejai naikinami, o nauji kuriami už šimtatūkstantines lėšas. Beje, iš savivaldybės gautame atsakyme teigiama, kad Šeduvos karšykla kaip edukacinė erdvė pradės veikti ne anksčiau kaip 2025 metais.

Su karšyklos projektu susipažinęs savivaldybės tarnautojas, dėl suprantamų priežasčių prašęs neatskleisti pavardės, pripažino – tikėtina, kad Šeduvos karšykla realiai gali ir nepradėti veikti.

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Pinigus iš senų žmonių grobusios kaltinamosios apsimesdavo įstaigų darbuotojomis

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka per vieną posėdį išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje dvi romų tautybės, Marijampolės rajono gyventojos – 50 metų R. B. ir 56 metų T. S. – kaltinamos įsibrovusios į pagyvenusių žmonių namus ir pagrobusios jų pinigus bei asmens dokumentą. Byloje yra devyni garbaus amžiaus nukentėjusieji iš Pakruojo ir Radviliškio rajonų bei Šiaulių miesto. Keturi atvyko į teismo posėdį.  

Šiandien prokuroras perskaitė kaltinamąjį aktą, buvo apklaustos abi kaltinamosios. Ikiteisminio tyrimo metu abi kaltinamosios neigė savo kaltę, tačiau šiandien jos prisipažino visiškai ir nurodė, kad labai gailisi dėl padarytų nusikalstamų veikų. Detaliai paaiškinti apie įvykdytas vagystes, vietoves, kur jos lankėsi ir pagrobė pinigus, kaltinamosios negalėjo. Jos sakė, kad nebeprisimena, bet kaltinamajame akte viskas teisingai parašyta. Anot kaltinamųjų, jos norėjo užsiimti būrimu. R. B. turėjusi verslo liudijimą minėtai veiklai, tačiau vagystėmis užsiėmusi iš nevilties, nes reikėjo pinigų. Viskas, anot kaltinamųjų, vyko ekspromtu.

Abi kaltinamosios yra ne kartą teistos: R. B. – 6 kartus, T. S. – 18 kartų. Paskutiniu nuosprendžiu už  analogiškas veikas kaltinamosioms bausmės paskirtos šių metų pavasarį. Abi kaltinamosios bausmę atlieka Panevėžio pataisos namuose.

R. B. ir T. S. kaltinamos, kad dalyvaudamos organizuotoje grupėje, pagrobė svetimą turtą įsibraudamos į gyvenamąsias patalpas. Jos kaltinamos, kad nuo 2018 metų gruodžio pradžios iki 2019 metų vasario pabaigos, susitarusios ir pasisamdžiusios apie nusikalstamą veiką nieko nežinojusį vairuotoją, važinėjo po įvairias Lietuvos vietas, užsukdavo pas senyvus žmones į namus ir pagrobdavo pinigus. Kaltinamosios prisistatydavo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos arba elektros tinklų darbuotojomis. Dažniausiai nusikalstamos veikos scenarijus būdavo toks: R. B. užeidavo į senolių namus ir nurodydavo, kad atėjo grąžinti 50 eurų permoką už elektros energiją ir pateikdavo 100 eurų kupiūrą. Nukentėjusieji, norėdami atmesti grąžą, atsinešdavo savo santaupas. Tuomet į nukentėjusiųjų namus įeidavo kita kaltinamoji T. S. Tuo tarpu R. B. pagrobdavo pinigus. Moterys kaltinamos iš nukentėjusiųjų pagrobusios skirtingas sumas: nuo 250 eurų iki 1595 eurų. Tačiau kaltinamosioms ne iš visų nukentėjusiųjų pavyko pagrobti pinigus.

Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose nuosprendis skelbiamas rugsėjo 11 dieną 15 valandą.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Aktualijos

Į namus įsiveržusiam ir senolį žiauriai sumušusiam Radviliškio rajono gyventojui – laisvės atėmimo bausmė

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose paskelbtas nuosprendis 34 metų Radviliškio rajono gyventojui E. N., kuris įsiveržė į senolio namus, žiauriai jį sumušė ir apiplėšė. Be to, kaltinamasis prieš tai įsibrovė į parduotuvę, pavogė degtinės, cigarečių ir sugadino dalį parduotuvės turto. Teismas 14 kartų teistam E. N. skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią subendrinus su ankstesniu nuosprendžiu, kaltinamajam pataisos namuose teks praleisti 4 metus 6 mėnesius. Be to, kaltinamasis turės sumokėti civilinius ieškinius turtinei ir neturtinei žalai atlyginti.

„Kaltinamasis, įsibrovęs į svetimus namus, sužalojo pagyvenusį, silpną žmogų. Jis žiauriai mušė nukentėjusįjį net tuo metu, kai senolis gulėjo ant žemės, nesigynė ir nesipriešino, – sako baudžiamąją bylą nagrinėjęs Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėjas Augustinas Mitkus. – Kaltinamasis paliko senolį labai sunkioje būklėje, dėl ko kilo sunkios ir iki šiol besitęsiančios pasekmės.“ 

Anot teisėjo A. Mitkaus, nusikaltimų darymas kaltinamajam yra tapęs gyvenimo būdu, išvadų nedaro, yra linkęs nusikalsti. E. N. abejingai žiūri į nusikaltimais sukeliamas pasekmes nukentėjusiesiems. Kaltinamasis tvirtina, kad parduotuvėje vogė norėdamas valgyti, tačiau jo žodžius paneigia tai, kad iš parduotuvės E. N. išnešė degtinę ir cigaretes. Plėšimo metu kaltinamasis smurtavo prieš pagyvenusį silpną žmogų. Nors E. N. pripažino civilinius ieškinius, tačiau nei kiek jų neatlygino, nesitarė su ieškovais. 

Kaltinamasis E. N. padarė du tyčinius nusikaltimus, kurie priskiriami apysunkių ir sunkių nusikaltimų kategorijai bei baudžiamąjį nusižengimą. Jis yra teistas 14 kartų, tarp jų ir už analogiškas nusikalstamas veikas. Nusikalto turėdamas neišnykusį teistumą, recidyvistas.

Kaltinamojo atsakomybę sunkinanti aplinkybė – nusikalto būdamas recidyvistu. Lengvinanti aplinkybė – visiškai prisipažino ir nuoširdžiai gailėjosi dėl padarytų nusikalstamų veikų.

Kadangi kaltinamasis visiškai prisipažino, baudžiamoji byla išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tryimo tvarka, teisme nukentėjusieji ir liudytojai nebuvo apklausiami, dėl to jam bausmė sumažinta vienu trečdaliu.

Teismas nukentėjusiojo senolio civilinį ieškinį neturinei žalai atlyginti tenkino iš dalies ir priteisė 5000 eurų. Be to, kaltinamasis turės sumokėti 370 eurų ir beveik 888 eurų nukentėjusiosioms turtinei žalai atlyginti. Šiaulių teritorinei ligonių kasai priteista beveik 3096 eurų. E. N. privalės atlyginti parduotuvei padarytus nuostolius. 

Teismas nustatė, kad kaltinamasis įsibrovė į maisto prekių parduotuvę Baisogaloje, 2018 metų lapkritį, laikotarpiu nuo 10-os dienos 22 val. iki 11-os dienos ryto. Jis išdaužė laukųjų durų stiklą ir pagrobė 40 eurų, 5 butelius degtinės ir 4 pakelius cigarečių. E. N. pagrobė prekių už beveik 407 eurus. Kaltinamasis, įsibraudamas į patalpas, tyčia išdaužė ne tik stiklą, bet ir sudaužė elektros apšvietimo žibintą, sugadino apsaugines žaliuzes bei kasos aparatą. Sugadino parduotuvės turtą už 209 eurus.

Tų pačių metų gruodžio 30-osios vakare, apie 19 valandą E. N. įsibrovė į Radviliškio rajone gyvenusio senolio namus. Kaltinamasis akmeniu išdaužė gyvenamojo namo langą. Kai namų šeimininkas atrakino duris, užpuolikas rankomis suėmė nukentėjusįjį, apsuko jį nuo savęs ir tris kartus rankomis stūmė jį į nugarą. Nukentėjusysis tris kartus griuvo, keturis kartus trenkėsi galvą į durų staktą, grindis. Kaltinamasis penkis kartus spyrė nukentėjusiajam į galvą, krūtinę, nugarą, rankas, kojas. E. N., sumušęs senolį, pagrobė jo dukros daiktus už 466 eurų. Maždaug po pusvalandžio namo grįžo nukentėjusiojo dukra, kuri namuose rado sumuštą tėvą, gulintį ant žemės. Nukentėjusiojo rūbai buvo kruvini, senolis sunkiai kalbėjo.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

https://siauliu.teismai.lt/
https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019