Socialiniai tinklai

Aktualijos

Aukso kasykla Šeduvoje

Avatar

Paskelbta

data

Šeduvos vilnų karšykla tampa aukso kasykla. Jau išleista beveik trečdalis milijono eurų, o uždengtas tik „kultūros vertybės” stogas ir pakeistos durys. Kad istorinė karšykla kada nors veiks, mažai kas tiki, tačiau tai netrukdo „įsisavinti” milžiniškas lėšas.

Galbūt nedaugelis Radviliškio rajono gyventojų žino apie Šeduvoje, Panevėžio gatvėje, esančią vilnų karšyklą, kuri 1995 m. buvo įtraukta į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą ir yra saugoma valstybės kaip kultūros vertybė. Į karšyklą, priklausančią rajono savivaldybei, jau investuota nemažai lėšų, tačiau kol kas ji stovi uždaryta ir nežinia, kada atvers duris lankytojams bei edukacinių užsiėmimų mėgėjams.

Pinigus „siurbia“ jau kelerius metus

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo rajono mero A. Čepononio bei administracijos direktorės J. Margaitienės, kiek jau investuota lėšų į labai abejotiną projektą – Šeduvos vilnų karšyklos atgaivinimą. Pasirodo, lėšų nuo 2017 metų į šį pastatą jau investuota  net 330 tūkst. eurų! Ir tai dar ne pabaiga – pasak valdininkų, dar reikia parengti techninį projektą, kuriame turi būti numatytas konkretus pastato panaudojimas. Bus skelbiamas viešas pirkimas, kurio metu dar papildomai bus „ištratinta“ 40 tūkst. eurų.

Atrodytų, už tokią nemažą sumą, ištaškytą valdininkų, šeduviai jau būtų naują karšyklą pastatę. Už daugiau nei trečdalį milijono eurų turėtų būti padaryta ir nemažai darbų, tačiau realybė kitokia – už šią sumą tik pakeisti stogas, langai, durys, ištinkuotos sienos, sutvarkytos palėpės ir išvedžiota elektra.

Kiek kainuos įranga?

Už šias nemažas lėšas vykdomi tik karšyklos pastato tvarkybos darbai, o norint, kad vilnų karšykla veiktų ir joje vyktų edukaciniai užsiėmimai, reikia ir įrangos. O įrangos kol kas kaip ir nėra. Šeduvos vilnų karšykla prieš kelerius metus buvo apvogta: nuo trijų karšimo mašinų pagrobta keturiolika metalinių karšimo volų, vienas elektros variklis bei aštuoniasdešimt siūlų prispaudimo cilindrėlių. Suskaičiuota, kad vagys pridarė žalos už daugiau nei 3700 eurų. Vagys taip ir nebuvo surasti, nors įrangai išvežti reikėjo nemažai pastangų ir laiko.

O kad „auksinė“ Šeduvos karšykla pradėtų veikti, jos įrenginių remontui dar reikės ne mažiau kaip 50 tūkst. eurų.

Muziejai – vis dar popieriuose

Pastaruoju metu Šeduvos miestui, kaip ir Radviliškiui, labai nesiseka su muziejais – buvęs Kraštotyros muziejus uždarytas, o jo eksponatai dulka Burbiškio dvaro fonduose, būsimo pasaulinio garso muziejaus „Dingęs Štetlas“ statybos stringa ir net nežinia, kada bus baigtos. Dabar būsimo muziejaus vietoje – tik iškasti grioviai. Šeduviai tikėjosi, kad į jų miestą bus sugrąžintas Kraštotyros muziejus, kuris įsikurs Užvažiuojamuose namuose, tačiau kol kas tai liko tik svajonės ir mero pažadai, žymimi kaip politinė reklama.

Kai tiek muziejinių idėjų žlunga, nemažai lėšų investuojama į dar vieną neva būsimą muziejų – Šeduvos vilnų karšyklą su technologine įranga.

Idėja abejoja ir patys

Įdomi tendencija Radviliškio rajone – jau sukurti muziejai naikinami, o nauji kuriami už šimtatūkstantines lėšas. Beje, iš savivaldybės gautame atsakyme teigiama, kad Šeduvos karšykla kaip edukacinė erdvė pradės veikti ne anksčiau kaip 2025 metais.

Su karšyklos projektu susipažinęs savivaldybės tarnautojas, dėl suprantamų priežasčių prašęs neatskleisti pavardės, pripažino – tikėtina, kad Šeduvos karšykla realiai gali ir nepradėti veikti.

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

„Auksinė krivūlė“ – ne už rajono pasiekimus

Avatar

Paskelbta

data

Vietos savivaldos dienos išvakarėse Vilniuje Lietuvos savivaldybių asociacija tradiciškai suorganizavo savivaldos apdovanojimus „Auksinė krivūlė“. Šį kartą  apdovanojimas po ilgos pertraukos pasisekė ir Radviliškio rajoną, jo į Vilnių atsiimti vyko meras Antanas Čepononis su Moterimi Saule – administracijos direktore Jolanta Margaitiene.

Ar „Auksinė krivūlė“ buvo išmaldauta?

Ne paslaptis, kad konservatoriams valdant Radviliškio rajoną, jis pagal gyventojų atlyginimų dydį bei gyventojų skaičiaus mažėjimą sparčiai grimzta į dugną. Gal todėl ir savivaldybių asociacijos apdovanojimas „Auksinė krivūlė“ jau aštuonerius metus aplenkdavo Radviliškio rajoną. O ir už kokius pasiekimus galima teikti apdovanojimą, kai  Radviliškio rajono savivaldybės ypatingi nuopelnai būtų nebent dažnas valdininkų lankymasis teisme, nebaigtos brangios statybos, mažiausi medikų ir mokytojų atlyginimai regione bei visoje Lietuvos žiniasklaidoje skambantys skandalai apie Viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimus.

Tačiau merui A. Čepononiui  susiruošus   dalyvauti Seimo rinkimuose, situacija pasikeitė – Radviliškio rajonui „Auksinė krivūlė“ įteikta už glaudų savivaldos ir Lietuvos kariuomenės bendradarbiavimą.

Dėl tokios  nominacijos kyla šiokių tokių abejonių – ar tik ne tos krivūlės rajono meras  spalio 5 dieną vyko į Vilnių maldauti? Juk reikia pasirodyti – štai dar netapęs Seimo nariu auksinius daiktus į rajoną parveža, o kai taps, tai jau visus auksu apipils ir iš visų jėgų dirbs, kad  tik „rajonui būtų geriau“.

Rajono ir kariuomenės bendradarbiavimas susiklostęs istoriškai

Dar kyla klausimas, ar  yra koks  bent koks Radviliškio rajono savivaldybės nuopelnas dėl to, kad  rajonas apsuptas Lietuvos kariuomenės padalinių? Rajone nuo seno yra dislokuoti Lietuvos kariuomenės Depų tarnybos Arsenalas, Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas, Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Krašto apsaugos savanoriai. Tiesa, dar Radviliškio rajone planavo įsikurti Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas, tačiau savo dislokacijos vieta batalionas pasirinko Šilalės miestelį.

„Glaudus bendradarbiavimas“ – stovėjimas šalia kariškių?

Na, o pastaruoju metu „labai glaudų“ bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene rajono meras A. Čepononis ir administracijos direktorė J. Margaitienė pademonstruoja  pastovėdamas šalia kariškių per iškilmingą  priesaikos ceremoniją,  vykstančią Radviliškio miesto aikštėje. Meras ir direktorė  paprastai stovi šalia aukšto rango kariškių, vadinasi, „glaudžiai bendradarbiauja“?

Ateities vizija – apdovanojimai už realius darbus

Belieka tikėtis, jog ateityje, galbūt rajoną valdant naujam merui, „Auksinės krivūlės“ Radviliškio rajonui bus teikiamos ne „pritempiant“ nuopelnus už  bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene, o už realius pasiekimus. Pavyzdžiui, už atsakingą požiūrį į efektyvų finansų valdymą, kaip  Varėnos rajono savivaldybei ar  už smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą, kaip Plungės rajono savivaldybei.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Replika Invaziniai kurmiai

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškį pamėgo invazinis Sosnovskio barštis. „Paplentės“ soduose karaliauja invaziniai šliužai, tačiau tuo invazinės bėdos nesibaigė.

Miško gatvėje pastebėtas ir invazinis kurmis. Ieškodamas patelės poravimuisi, jis perkniso kelkraštį, įgriaudamas trinkeles. Kalbama, jog panaudos savo būsto įrengimui. Bet ir tai juokas, pasakojama, kad kai kuriose Lietuvos savivaldybėse esama ir invazinių merų. Kai pagalvoji – siaubas.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019