Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Politikei nusispjauti ant įstatymų

Avatar

Paskelbta

data

Ilgametė Radviliškio rajono savivaldybės narė Aldona Januševičienė nesibodi rodyti panieką LR įstatymams. Ne vienoje kadencijoje dirbusi politikė nežino, kas yra pareiga ir kaip ją vykdyti. Akivaizdus pavyzdys – jos požiūris į Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje  įstatymo nuostatų laikymąsi. Etikos sargai pripažino, kad padarytas pažeidimas, tačiau beveik 70 metų politikė neskuba jo ištaisyti.

Skirtingos deklaracijos
Įstatymai numato pareigą politikams ir valstybės tarnautojams deklaruoti turtą ir interesus. Tai vienas korupcijos prevencijos būdų, ir galima stebėti, kaip kinta politikų ar valdininkų turtas. Politikai deklaruoja turtą pagal Gyventojų turto deklaravimo įstatymą, o interesus – pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje. Tačiau konservatorė Aldona Januševičienė vienoje deklaracijoje nurodė turinti akcijų, o kitoje – nė žodžio apie tai. Bet kuriam susidomėjusiam liktų spėlioti, ar politikė nebando ko nors paslėpti. Pavyzdžiui, turi akcijų rajono įmonėje, kuri pernelyg dažnai laimi viešuosius pirkimus.

VTEK įpareigojo rajoninę komisiją
Etikos sargai gavo pranešimą apie A.Januševičienės nedeklaruotus interesus. Jie įpareigojo Radviliškio rajono Etikos komisiją išnagrinėti aplinkybes ir priimti sprendimą. Valstiečio Jono Povilaičio vadovaujama komisija jau ne kartą gauna tokius pavedimus iš Vilniaus dėl savo kolegų politikų elgesio įvertinimo. Šeši komisijos nariai – darbietis Jurgis Baublys, socdemė Eglė Ivanauskytė, valstietis Jonas Povilaitis, konservatoriai Pranas Sluckus,  Birutė Mickaitienė, Ina Rudžianskienė – paprašė A.Januševičienės pasiaiškinti.

Patirties stoka
KonservatorėA.Januševičienė visą situaciją aiškino patirties stoka: „Užpildant privačių interesų deklaraciją, pripažįstu, kad dėl patirties stokos galimai pažeidžiau LR Viešųjų ir privačių interesų įstatymą. Ypatingą dėmesį skyriau pildydama Gyventojo pajamų ir turto deklaracijas. Būtent gyventojo turto deklaracijoje ir nurodžiau akcijų vertę, pamiršdama turimų AB Telia Lietuva akcijų skaičių nurodyti Viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje. 2019 m. sausio 2 d. papildžiau Viešųjų ir privačių interesų deklaraciją.“

Deklaracija neatnaujinama
Etikos komisija priėmė sprendimą, kad politikė pažeidė įstatymą. VTEK vasario 27 dienos posėdyje pritarė tokiam sprendimui, kadangi toks politikės A.Januševičienės veikos įvertinimas atitiko Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatas. Taigi, tarsi viskas ir turėtų būti aišku: sargai pagrūmojo pirštu ir pasakė, ką reikia padaryti. Bet ne kone visatos viešpačiais besijaučiantiems konservatorių politikams. Jiems nusispjauti ant LR įstatymų ir juose numatytų pareigų vykdymo. Iš Senovės Romos atkeliavęs posakis „Kvailas įstatymas, bet vis tiek įstatymas“  keičiamas kone kitu –„Darysime taip, kaip mums gerai“. Patikrinus VTEK duomenų bazę, matosi, kad A.Januševičienė neatnaujino deklaracijos. Atstovai iš VTEK patvirtina, kad jei per VMI deklaracija atnaujinama, tada VTEK duomenų bazėje per parą atnaujinami duomenys.

Kokios kompetencijos politikai Taryboje?
Bet kuriam rajono gyventojui kiltų pagrįstas klausimas: daugybę metų vadovavusi kolektyvui, tačiau nesugeba atlikti paprastos užduoties. Nejaugi tinkamas viešųjų ir privačių interesų deklaravimas yra misija neįmanoma? Tai kaip tokie politikai priima sprendimus biudžeto, sveikatos, švietimo ir kitais kompleksiniais klausimais? O gal jie ir yra kviečiami į komandą, kadangi tai kažkam labai naudinga, kad jie ir nesupranta?

Imsis papildomų veiksmų
Paprašytas pakomentuoti situaciją dėl neatnaujinamos deklaracijos, Etikos komisijos pirmininkas J.Povilaitis teigė: „Nežinau, kodėl ji taip daro. Tačiau duokite man dar savaitę laiko – aš susisieksiu su ja. Jei nesusitvarkys, tada dar sykį svarstysime. Įstatymas visiems vienodas. Juk ir su K.Dočkumi turėjome nemažai reikalų, kol tinkamai deklaravo savo interesus.“ Pati politikė, išgirdusi klausimą apie įstatymo pažeidimą ir prievolės nevykdymą, dangstėsi liga: „Aš po ligos ir nieko nekomentuosiu.“

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar G. Lipnevičiaus projektas „Muziejaus gatvė“ taps realybe?

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 27 d. Radviliškio rajono savivaldybėje  vyko projekto  „Muziejaus gatvė Radviliškyje“, kurį pristatė šios idėjos autorius, Radviliškio rajono tarybos narys bei „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas, Gediminas Lipnevičius. Pasak pranešėjo, tai būtų mažai analogų Europoje ir visame pasaulyje turintis  projektas.
Projektui –  žalia šviesa?
„Man  patiko Gedimino pristatyta idėja apie muziejaus gatvę Radviliškyje, tad šiandien jo paprašysiu, kad ją pristatytų Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariams“,- sakė Radviliškio rajono meras A. Čepononis.
„Ši idėja yra tik projektinė, kurią, manau, bendromis jėgomis derinsime, šlifuosime ir įgyvendinsime. Prie šio projekto daug prisidėjo bendruomenės nariai, taip pat bendruomenės gidas A. Vitartas. Manau, kad šioje gatvėje įsikurtų apie 20 muziejinių eksponatų ir ekspozicijų“,-  prieš pristatymą sakė G. Lipnevičius.
Ši idėja „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui kilo daug keliaujant su bendruomene. „Kodėl geležinkelininkų sostinės gyventojai turi važiuoti į Anykščius pasižiūrėti Geležinkelio muziejaus?“- retoriškai klausė G. Lipnevičius.
Muziejaus gatvėje – per 10  lankytinų objektų
Pasak G. Lipnevičiaus, automobilių stovėjimo aikštelėje, esančioje  prie geležinkelio stoties, turėtų įsikurti vagonas – restoranas, kuriame galėtų pailsėti bei užkąsti atvykę turistai. Autobusai atvyktų į Muziejaus gatvę pro Dariaus ir Girėno gatvę, o išvyktų pro Sakalausko gatvę.

Prie geležinkelio stoties jau yra puikus eksponatas – garvežys, prie kurio mėgsta fotografuotis vestuvininkai. „Ši vieta bus dar patrauklesnė, kai bus pastatytas „Radviliškio krašto bendruomenės“ laimės suolelis. Šiam projektui pritarė meras, jau kalbėjau su menininku E. Titu, kad jis padėtų  idėją įgyvendinti. Šis suolelis būtų masyvus, kaip sostas, manau, kad  ant jo pamėgtų fotografuotis miesto svečiai, vestuvininkai“,- sakė G. Lipnevičius.
Kitas objektas būtų ąžuolas, pasodintas apie 1928 metus. Kokia proga jis buvo pasodintas (yra keletas versijų), šiuo metu dar tikslinama.
Geležinkelio stotis, kaip ir namelis prie jos, jau yra  paveldo objektai. Į paveldo objektų sąrašą yra įtrauktas vagonų depas bei vandens bokštas šalia jo.
Pasak G. Lipnevičiaus, geležinkelio stoties laukiamojoje salėje turėtų įsikurti Geležinkelio muziejus, nes Radviliškis – geležinkeliečių sostinė. Rašytojo Jono Marcinkevičiaus name turėtų įsikurti jo memorialinis muziejus. „Šiame name dar gyvena gyventojai, kuriuos reikėtų iškelti, o patį namelį suremontuoti“,- sakė pranešėjas.
Kitas Muziejaus gatvės eksponatas būtų tremtinių vagonas, kuriame jau yra ekspozicija, susijusi su tremtimi. Šalia tremtinių vagono esančiame tuščiame plote turėtų įsikurti su geležinkelio istorija susiję eksponatai: vagonai, drezinos su bėgiais. „Anykščiuose yra ratukai ant bėgių, kuriais smagu pavažinėti ir vaikams, ir suaugusiems, tad, kad muziejus būtų patrauklus, reikia ne tik eksponatų, bet ir atrakcijų. Kitoje pievoje, šalia Ramovės, galėtų įsikurti senoviniai automobiliai. Beje, kalbėjau su  klubo  „Retromobile“  atstovu J. Juču, kuris mielai palaikė šią idėją ir sutiko, kad klubo turimi senoviniai automobiliai galėtų būti eksponuojami šioje vietoje. O taip pat šioje pievoje galėtų įsikurti ir karinė technika bei pabūklai, tikimės, kad prie ekspozicijos įrengimo prisidės Oro gynybos batalionas bei kiti entuziastai“,- sakė idėjos autorius.

Buvusiame Karininkų ramovės pastate turėtų įsikurti muziejus, susijęs su mūšiu su bermontininkais, kuris vyko Radviliškio rajone, partizanine kova bei smulki karinės tematikos ekspozicija. Taip pat muziejau lankytojai galės išbandyti savo taiklumą bei karinius gebėjimus interaktyviose salėse.
Kitoje Laisvės alėjos gatvės pusėje yra pirmosios Gelžkelio gimnazijos pastatas, kuriame turėtų įsikurti Radviliškio krašto muziejus.
Šiuo metu esančiuose Gedulo namuose buvo įsikūrusi pirmoji Radviliškio mergaičių mokykla, ir ant pastato reikėtų pakabinti tai liudijančią lentelę.
Kitas įdomus objektas – Vydūno gatvė, likusi vienintelė bruko, akmenimis grįsta, gatvė, kuri galėtų būti įtraukta į Muziejaus gatvės objektus.
Buvusio žydų viešbučio, kuris vadinosi „Ramybė“, yra autentiški rūsiai, bei jį perstačius čia galėtų įsikurti V. Karmono įkurtas Kosminio modeliavimo muziejus, kuris kol kas yra vienintelis Europoje. Taip pat šioje vietoje turėtų įsikurti edukacinės erdvės, kuriose būtų lipdoma iš molio, audžiama, kepama duona, vykdomos  kitokios veiklos.
Muziejaus gatvės idėja bus „šlifuojama“
„Kai savaitraštyje „Radviliškio kraštas“ buvo paviešinta ši idėja, paskambinę verslininkai pasiūlė, kad pastatų stogai būtų suvienodinti, pavyzdžiui, padengti klasikine skarda“,- sakė G. Lipnevičius. Pasak pranešėjo, tai būtų išskirtinis objektas, kurio pažiūrėti atvyktų žmonės ir iš Lietuvos, ir iš viso pasaulio, kuris atneštų didelę finansinę naudą rajonui, būtų įdarbinta nemažai žmonių, o miesto kavines, parduotuves užplūstų turistai. Šiuo metu Radviliškyje nėra  muziejaus.
G. Lipnevičiui paantrino Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas V. Simelis: „Šaunu, kad Gediminas iškėlė šią idėją, kaip išnaudoti paveldą. Mes jau dabar vedame miesto svečių ekskursijas nuo geležinkelio tilto, nuo kurio atsiveria geležinkelio ir miesto vaizdas. Yra  vandens bokštas, statytas 1933 metais, apie kurį galima pasakoti, yra per plenerą išdrožtų batų pora, apie kuriuos sakome: „Traukinys išvažiavo, o batai liko“. Vadinamas J. Marcinkevičiaus namelis yra tipiškas geležinkelininko namas, kuriame gyveno ir stoties viršininkas – ten gali būti  Radviliškio istorijos muziejus“.
„Mes turėtume „uždėti ranką“ ant viso kvartalo, esančio prie geležinkelio, kad namų savininkai žinotų, kokias statybas galėtų vykdyti nusipirkę sklypą Muziejaus gatvėje. Pėsčiųjų gatvė jau beveik prarasta, reikėtų suvaldyti šią situaciją“, – sakė V. Simelis.
Dar vienas šios idėjos privalumas, kad turistai galės aplankyti muziejų kompleksą atvykdami traukiniu. Toks keliavimo būdas, manome, sudomins daugelį mokyklų.
Atsirastų naujų darbo vietų
Tarybos narys G. Lipnevičius pasiūlė pasikviesti visus radviliškiečius, neabejingus savo krašto ateičiai bei atminčiai, prisidėti įgyvendinant Muziejaus gatvės idėją.
Pasak patyrusio bendruomenės gido A. Vitarto, Muziejaus gatvė būtų labai naudinga Radviliškio krašto žmonėms ir turistams. „Kuriant tokią gatvę, reikia, kad būtų žmonių. Jeigu nebus žmonių, šio projekto neišplėtosime į tai, ko norime. Taip pat jau reikia ruošti muziejininkus, kurie kauptų medžiagą, turėtų būti nemažai etatų – apie 20. Šiuolaikiniai turistai nori kažko naujo, atrakcijų, tad reikia stengtis, kad muziejus būtų interaktyvus“,- sakė A. Vitartas.
Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai, kartu su vicemeru M. Pauliuku, vienbalsiai patvirtino G. Lipnevičiaus pasiūlytą Muziejaus gatvės projektą ir susitarė dar kartą susitikti liepos 17 d., 15 val. Į šį susitikimą, kuris vyks Radviliškio rajono savivaldybės mažojoje salėje, kviečiami visi, neabejingi savo krašto ateičiai bei istorijai, pateikti pasiūlymus Muziejaus gatvės projekto tobulinimui.
Ar taps Radviliškis vienu lankomiausių miestų Lietuvoje, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Puipiečiai savo jėgomis sutvarkė aplinką prie paminklo

Avatar

Paskelbta

data

Puipių gyventojai kiek galėdami puoselėja ir tvarko savo  kaimo aplinką: Edmundas Diržinskas, Renata Gutauskaitė, Lina ir Gintarė Ivinskienės savo jėgomis sutvarkė aplinką prie 1928 metais statyto paminklo. Šis paminklas skirtas už Lietuvos laisvę žuvusiems kariams bei Lietuvos nepriklausomybės 10 – mečiui.
„Šiuo paminklu nesirūpino nei seniūnija, nei paveldosaugininkai, tad kaimo gyventojai patys sutvarkė aplinką prie jo, nes per žoles paminklo nebesimatė“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“  Puipių skyriaus vadovė Gintarė Ivinskienė.
„Šaunu, kad Puipių bendruomenė, nelaukdama pagalbos iš seniūnijos, pati  rūpinasi savo kaimo aplinka.Tokie darbštūs bei iniciatyvūs žmonės – pavyzdys  ir kitoms bendruomenėms“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius.
Bendruomenės, nesulaukdamos pagalbos iš seniūnijų, vis dažniau imasi iniciatyvos ir gražina savo gyvenvietes. Tad lieka klausimas, ką veikia seniūnas ir seniūnijos darbuotojai,  kuriems už seniūnijos viešųjų erdvių  priežiūrą mokamas atlyginimas?!

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019