Kaip kandidatams skirti pirmumo balsus ir pildyti biuletenius?

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkėjų sulaukia nemažai klausimų, ką reiškia kandidatų į savivaldybių tarybų narius reitingavimas ir kaip teisingai pasinaudoti reitingavimo teise – skirti kandidatams pirmumo balsus.
Įvairiose valstybėse proporcinėje rinkimų sistemoje kandidatų sąrašo eilė gali būti nustatoma arba rinkėjų, arba kandidatų sąrašą keliančios politinės partijos, rinkimų komiteto ar partijų susitarimu, kai keliamas koalicinis sąrašas.
Lietuvoje galutinio kandidatų sąrašo eilę nustato rinkėjai. Reitinguoti – atiduoti pirmumo balsus – viena iš rinkėjo teisių. Kuo daugiau rinkėjų atiduos pirmumo balsų kandidatui, tuo jis pakils į aukštesnę kandidatų sąrašo vietą.
Reitinguoti galima penkis kandidatus
Daugiamandatės rinkimų apygardos biuletenio apačioje esantys penki laukeliai yra skirti rinkėjui įrašyti kandidatų numerius iš pasirinkto kandidatų sąrašo. Kandidatų sąrašus rinkėjai ras balsavimo kabinoje.
Svarbu atminti, kad to paties kandidato eilės numerio įrašymas į kelis langelius kandidatui suteikia tik vieną pirmumo balsą. Pirmumo balsų įrašymo eiliškumas nėra svarbus, visi balsai yra lygiaverčiai. Reitinguoti galima bet kurį sąrašo kandidatą. Nesuteikus nei vieno pirmumo balso, biuletenis bus galiojantis, tačiau rinkėjo pirmumo balsai niekam neatiteks, tuo atveju, rinkėjai išreikš palaikymą partijos ar visuomeninio rinkimų komiteto sudarytam sąrašo eiliškumui.
Pagal visoje Lietuvoje suskaičiuotus balsus nustatoma kiekvieno kandidatų sąrašo porinkiminė eilė. Pirmiausia kiekviena savivaldybė suskaičiuoja savo savivaldybėje gautus pirmumo balsus. Pirmuoju sąraše įrašomas kandidatas, gavęs daugiausiai reitingo balsų, tai yra kandidatas, kurio rinkimų numeris biuleteniuose buvo užrašytas daugiausiai kartų. Antruoju rašomas gavęs daugiausiai reitingo balų kitas kandidatas. Jeigu kandidatai yra gavę vienodai reitingo balų, pirmesniu rašomas tas, kuris buvo pirmesniu įrašytas pradiniame, ikirinkiminiame kandidatų sąraše.

VRK informacija

Total
0
Dalinasi
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts