Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos STEAM centre auginome kristalus

Lapkričio mėnesį Radviliškio r. Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos septintos, aštuntos bei devintos klasių mokinai kartu su gamtos mokslų mokytojomis Erika Dzežulskiene ir Silva Morkūniene buvo nuvykę į Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos STEAM centrą ir ieškojo atsakymų atlikdami tiriamuosius darbus „Kristalų mikropasaulis“.

Dauguma buityje naudojamų medžiagų yra kristalinės, pavyzdžiui, valgomoji druska, cukrus, citrinų rūgštis, valgomoji soda ir t.t. Mokinai užsiėmimo metu po kruopelę įdėmiai apžiūrėję šias medžiagas, rado stebėtinai taisyklingos formos gabaliukų kurie ir yra vadinami kristalais. Mokiniai dirbdami poromis ir naudodami mikroskopus, chemines stiklines, Pastero pipetes, valgomąją druską, vario sulfatą, svarstykles, elektrines kaitlentes, maišymo lazdeles, distiliuotą vandenį, laikmačius, milimetrinį popierių  iš skirtingų cheminių medžiagų užaugino mikrokristalus bei juos apžiūrėjo mikroskopu. Vaikai taip pat stebėjo kristalų augimo greitį bei pasigamino akmens druskos NaCl heksaedro (kubo) formos popierinį lankstinį ir apskaičiavo, kiek natrio chlorido NaCl atomų sudaro vieną elementariąją gardelę. Mokiniai tyrinėjo ir dažniausiai augaluose aptinkamus kalcio oksalato kristalus bei sužinojo, kad jų forma priklauso nuo augalų rūšies, pavyzdžiui svogūno ląstelėse randamos drūzos – sferiški kristalų klasteriai.  

Net po dviejų valandų trukmės edukacinės veikos užsiėmimo, mokiniai grįžo iš Šiaulių miesto į Grinkiškio miestelį. Jie džiaugėsi, pagilinę žinias apie kristalų mažiausią struktūrinį vienetą – elementariąją gardelę bei supratę, kaip apskaičiuoti elementariajai gardelei priklausančių atomų skaičių, gebėdami savarankiškai pasiruošti persotintus tirpalus kristalų auginimui.

Dėkojame entuziastingiems užsiėmimo organizatoriams bei mūsų mokyklos direktorei Sigitai Šegždienei už suteiktą galimybę tobulintis tyrinėjant ir tikime, kad dar ne kartą apsilankysime Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos STEAM centre!

Silva Morkūnienė, Grinkiškio gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė

Total
0
Dalinasi
Related Posts