Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Vandentiekio įvedimo prioritetas – partiškumas?

Avatar

Paskelbta

data

Redakciją laikas nuo laiko pasiekia vis daugiau skundų dėl savivalės įvedant vandentiekio ir kanalizacijos tinklus. Ypatingai skausminga problema yra Radviliškio miesto sodų bendrijose. Gresiant Europos Komisijos sankcijoms dėl vandentvarkos srityje nepasiektų tikslų bei rodiklių, Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ vadovai griebiasi abejotinų metodų. Pasirodo, kad įmonė tapo medžiagų sandėliu, kur net nereikia susimokėti už vamzdžius ir kitas būtinas detales. Dar daugiau. Išaiškėjo, kad nevengiama ir naudotis pareigybėmis.
Darbuojasi mėgėjai
Kaip „Radviliškio krašto“ redakciją informavo nenorėjusi savo pavardės skelbti moteris, sodų bendrijoje „Ąžuolas“ mėgėjai kasa griovius ir tiesia vamzdžius. Ji nuogąstavo dėl darbų kokybės ir garantijos. Patikrinus faktus vietoje, informacija pasitvirtino. Prie griovių sutiktas jaunas vyras neslėpė namuose norintis turėti vandentiekį ir kanalizaciją. Jis teigė, kad tinklus pačiam įsivesti rekomendavo Savivaldybės įmonės esami ir buvę specialistai: „Čia daug proto nereikia – imi ekskavatorių ir kasi griovį. Sujungi vamzdžius ir užkasi žemes.“ Maža to, įmonė savo sąskaita jam duoda vamzdžius, teikia konsultacijas, atlieka suvirinimo darbus, vykdo techninę priežiūrą. Tad kooperuojantis plečiamas įmonės vandentvarkos sistemos tinklas.
Neteisėta, bet naudinga
Paklaustas apie tokią praktiką, įmonei vadovaujantis Egidijus Barčkus gerokai sutriko. Vėliau raštu atsiuntė paaiškinimą, kuriame teigė, kad „už neįvykdytą direktyvą gresia ES sankcijos Radviliškio ir Šeduvos miestams.“ Direktorius patvirtino, kad yra palaikomos gyventojų iniciatyvos patiems įsivesti vandentiekio ir kanalizacijos sistemas – tik vėliau visa tai be jokių gyventojų teisių pereina į įmonės balansą. Ar tokią tvarką yra patvirtinusi Radviliškio rajono savivaldybės Taryba, ir kodėl nesilaikoma politikų nustatyto eiliškumo, vadovas atsakyti negalėjo. Tuo tarpu inžinierius investicijoms Jonas Povilaitis situacijos komentuoti nebuvo linkęs: „Aš nesiveliu į tuos žaidimus.“ Vėliau jis užsipuolė žurnalistus retoriškai klausdamas, ar stengiamasi rasti procedūrinių pažeidimų, ar padėti gyventojams. Paklaustas, kodėl būdamas valdančiojoje daugumoje nesiekia dalies rajono biudžeto lėšų skirti tinklų plėtrai, „valstiečių“politikas nebebuvo toks kalbus.
Miesto seniūno peripetijos
Redakcijos žiniomis, Radviliškio miesto seniūnijai vadovaujantis Ernestas Mončauskas taip pat veda vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius. Tiesa, nors greta gyvenantys sodų bendrijos „Bitutė“ gyventojai kone kasdien mato kaimynystėje namą statantį valdininką, šis apsimeta nieko nežinantis. Paprašytas pakomentuoti situaciją, seniūnas raštu atsakė, kad ten ne jo turtas. Pasirodo, kone visas miestas kalba, kur namą statosi valdininkas – tik jis vienas nežino. Net seniūnui priklausantis visureigis stovi statomo namo kieme, bet ir to nepakanka žinojimui. Registrų centro duomenimis, naujai pastatyto namo sklypas priklauso seniūno motinai. Tokia pasirinkta nežinojimo taktika padeda mėtyti pėdas – į pateiktus klausimus, kiek prisideda Savivaldybės įmonė, galima nebeatsakyti. E.Mončauskas net nebepastebi, kad prie naujos statybos vandentiekio trasų netikėtai atsiranda Savivaldybės įmonės darbuotojai. Sodų bendrijos gyventojai pastebi, Savivaldybės įmonės vadovas pastebi, o pats seniūnas – ne.
Pasipylė grasinimai
Pakartojus klausimus apie Aronijų gatvėje vykstančias namo statybas, seniūnas E.Mončauskas prisiminė teisę į privatų gyvenimą. Valdininkas nebuvo sužavėtas, kad juo ir jo artimaisiais vėl susidomėjo žiniasklaida. Atsiųstame atsakyme valstybės tarnautoju esantis E.Mončauskas rašė: „ Mano motina yra privatus asmuo ir aš negaliu teikti jokios informacijos apie privataus asmens gyvenimą, nes tokiu būdu pažeisčiau jos teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą. Jūs savo veiksmais galimai pažeidžiate mano mamos teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą, nes renkate informaciją ir stebite jos privatų gyvenimą. Apie Jūsų užklausą būsiu priverstas informuoti asmenį, kurio teisės galimai yra pažeidžiamos.“ Galime priminti, kad būdamas pilnametis dabartinis seniūnas E.Mončauskas nelabai galvojo apie privačių asmenų teises – su sėbrais apvogdamas automobilius ir nuimdamas padangas, radviliškiečių automobilius palikdavo stovėti ant tuščių šampano butelių.


Vieni lygesni už kitus
Vandentvarkos įmonės direktorius E. Barčkus patvirtino, kad jo vadovaujami darbuotojai vyko į Aronijų gatvę, kurios pabaigoje yra minėtas namas. Kokia darbų vertė, vadovas patvirtinti negalėjo nurodęs, kad darbai nėra galutinai pabaigti. Tačiau ši situacija, kai neaiškiomis aplinkybėmis kai kuriems asmenims suteikiamos itin palankios sąlygos įsivesti vamzdynus, nėra pirmoji. Įmonės vyr. inžinierius Mindaugas Gapšys nenorėjo atskleisti, kaip vanduo atsirado jo tėvams priklausančiame sodo namelyje. Taip pat niekas nesiaiškino, kad jo pirmtako Kęstučio Pranskevičiaus sodo namelyje neaiškiomis aplinkybėmis ir nežinomu finansavimu buvo įvestas vanduo, nors tam reikėjo poros šimtų metrų ilgio trasų. Visus šiuos atvejus sieja bendras vardiklis – narystė partijoje. Žinoma, ne bet kokioje, o „teisingiausioje“. Nors yra patvirtinta Tarybos tvarka, tačiau Savivaldybės įmonė ar kiti asmenys rajono Taryboje nėra nesuinteresuoti jos laikytis. Matyt, drumstame vandenyje lengviau paslėpti suinteresuotumą nuo pašalinių žvilgsnių. Ar paskui kas susigaudys, kur patys gyventojai trasas įsivedė, kur Savivaldybės įmonė ūkio būdu dirbo, o kur rangovai už ES lėšas naujus vamzdžius dėjo…

Marius Aleksiūnas

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Politikai posėdžiavo „senoviniu būdu“

Avatar

Paskelbta

data

Prieš pat rudens pradžią politikai susirinko į Tarybos posėdį. Tiesa, ne vasaros palydėti, o sprendimus priimti. Posėdyje buvo patvirtintas naujas Administracijos direktoriaus pavaduotojas, nustatyti žemės mokesčio tarifai bei šilumos kainos, pakoreguotas rajono biudžetas. Gerokai užtrukusiame posėdyje patvirtintos viešųjų įstaigų stebėtojų tarybos, paraginti Vyriausybės atstovo, politikai po kelių mėnesių patvirtino Etikos komisiją, kurios pirmininku niekas nenorėjo būti. Taip pat diskutuota dėl investicijų „Radviliškio ligoninėje“.

Posėdžiaujama be interneto
Tarybos posėdžiui vadovavo mero pavaduotojas „valstietis“Mindaugas Pauliukas – rajono meras Antanas Čepononis atostogavo. Informatikams stengiantis atkurti interneto ryšį, M. Pauliukas informavo kolegas apie savo kelionę į Kiniją. Nepaisant pastangų, ryšys nebuvo atkurtas ir Taryba apsisprendė posėdžiauti bei balsuoti „senoviniu būdu“ – rankų pakėlimu. Prieš pradedant nagrinėti sprendimo projektus, nepartinis Gediminas Lipnevičius pateikė klausimus administracijos direktorei Jolantai Margaitienei. Kaip jau tapo įprasta, valdininkė stengėsi išvengti tiesių atsakymų. Neretai ją saugojo šalia įsitaisęs Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Arnoldas Matuzevičius.

Naujas Administracijos direktorės pavaduotojas
Mero teikimu iki šiol Šeduvos seniūnijai vadovavęs Justinas Pranys pasiūlytas J. Margaitienės pavaduotoju. Seniūnui kelią į šį postą atlaisvino Ernestas Mončauskas, kuris ten dirbo vos porą mėnesių. Socdemų frakcijai vadovaujantis Kazimieras Račkauskis pastebėjimu labai tiksliai apibūdino didžiausios partijos desperaciją ir idėjų badą: „Kandidatas neteistas, nesėdėjęs. Jaučiasi tam tikras proveržis“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ grupės seniūnas Gediminas Lipnevičius padėkojo šiuo metu dar Šeduvos seniūno pareigas einančiam J. Praniui už nepartinio visuomeninio rinkimų komiteto įgyvendintą siūlymą – idėją – įrankių stendo prie Šeduvos miesto kapinių įrengimą. Dabar šios idėjos įgyvendinimu gali pasidžiaugti Šeduvos miesto svečiai ir gyventojai.
„Darbietė“Zita Žvikienė ypatingai gyrė pretendentą, įvardindama jo teikimą kaip tam tikros konservatorių klaidos ištaisymą. Po slapto balsavimo paaiškėjo, kad už J. Pranį balsavo 19, prieš – 3.

Švietimas – jautri sritis
Švietimo įstaigų vadovų priėmimas ir atleidimas iš darbo yra išimtinė Tarybos prerogatyva. Politikai vienbalsiai pritarė iš Baisogalos mokyklos – darželio direktorės pareigų atleisti Vitą Fessler. Taip pat Taryba pritarė Grinkiškio gimnazijos direktore skirti jau porą metų laikinai įstaigai vadovaujančią Sigitą Šegždienę. Be to, Asta Varkulevičienė buvo atleista iš Pakalniškių pagrindinės mokyklos direktorės pareigų ir paskirta lopšelio darželio „Eglutė“ vadove. Svarbiausias klausimas – mokinių skaičiaus mažėjimas – liko kone nepastebėtas. Sveikintina Savivaldybės iniciatyva iš dalies Savivaldybės biudžeto lėšomis prisidėti prie kai kurių klasių finansavimo. Nebuvo nė vieno klausimo apie rajone atsiradusį privatų licėjų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų teigimu, valstybė už kiekvieną moksleivį lėšas perveda savivaldybėms, kurios sudaro atskiras sutartis su kiekviena mokykla. Tiesa, „Pažinimo licėjus“ veiklą pradėjo poilsio paskirties pastate Arimaičių kaime ir pirmąją naujų mokslo metų dieną dar neturėjo nei statybas užbaigiančio leidimo, nei higienos paso.

Šilumininkai priversti raudonuoti

Taryboje buvo nustatomos šilumos kainos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ vartotojams. Pernai gruodį nustatytai 5,35 centų už kilovatvalandę kainai nepritarė Valstybinė energetikos reguliavimo tarnybai (buvusi Kainų komisija, VERT). G. Lipnevičius paklausė „Radviliškio šiluma“ vyr. finansininkės Vilmos Smalinskienės, ar anksčiau taip pat kainos buvo paskaičiuotos su klaidomis. Už įmonės skaičius atsakinga V. Smalinskienė tiesaus atsakymo duoti nesugebėjo. Galima tik priminti, kad šis kartas buvo trečias iš eilės, kai VERT specialistai Vilniuje patikrinę rasdavo skaičiavimo klaidų. Dar daugiau. Jų nurodymu šilumos vartotojams buvo sugrąžinta permoka. Kodėl į posėdį neatėjo įmonės direktorius, žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis Pranas Mickaitis, o atsiuntė buvusį policijos pareigūną – tik retorinis klausimas. Taryba vienbalsiai pritarė mažesnėms VERT paskaičiuotoms kainoms.

Investicijos „Radviliškio ligoninėje“
Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė kvietimą paraiškoms dėl atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo. Tarybai pateiktame sprendimo projekte nurodoma, kad kvietime galėtų dalyvauti didžiausia rajono įstaiga VšĮ „Radviliškio ligoninė“. Į tribūną pakviestas direktorius nelabai gaudėsi politikų klausimuose ir su jam įprasta maniera išsisukinėjo nuo tiesioginių klausimų. Įstaigos direktorius turėjo gerokai paprakaituoti, kol atsimušinėjo į nepatogius ir iš anksto su juo nesuderintus klausimus. „Darbietė“Z. Žvikienė teiravosi, kokią dalį nuo suvartojamo viso kiekio energijos pagamins saulės fotovoltinės energijos elektrinė, bei koks bus atsipirkimas. Ligoninės vadovas V. Smalinskas atsakė, kad įstaiga pati neturi lėšų, o, anot jo, pagal paskaičiavimus atsipirkimas būtų per 25 metus.
Ir tai tik tuo atveju, jei bus prisidėta ketvirtadaliu lėšų – prašoma suma yra 25 tūkstančiai eurų. Palyginimui galime pasakyti, kad ant ligoninės kaimynystėje įsikūrusio policijos komisariato stogo įrengta panaši saulės kolektorių elektrinė. Per metus 37 tūkstančius kilovatvalandžių pagaminanti elektrinė kainavo 66 tūkstančius eurų, o prisidėjimas prie projekto atsiėjo vos 4 tūkstančių eurų.
Pastebėjimas – nors ligoninės direktorius minėjo, kad įstaiga neturi pinigų, tačiau operacinį stalą planuojama pirkti net už tris kartus didesnę sumą, nei įsigijo Šiaulių ligoninė.

Ilgiausias posėdis
Nors sprendimo projektų buvo 43, tačiau politikai posėdžiavo daugiau nei tris valandas. Tai tikriausiai yra rekordinis laikas, kadangi Tarybos vidurkis – maždaug viena minutė sprendimo projektui. Vienas iš veiksnių, kad  Tarybos posėdžiai pastaruoju metu trunka ilgiau – Taryboje atsirado nepartiniai V. Aleknienė bei G. Lipnevičius, pateikiantys Tarybai aktualių klausimų.
Nors posėdis vyko neveikiant internetui, jis praėjo sklandžiai. Tarybos narys G. Lipnevičius posėdžio pabaigoje padėkojo vicemerui M. Pauliukui už sklandų Tarybos darbą. Politikas pagirtinas už sugebėjimą netrukdyti pasisakyti opozicijos nariams, užduoti įvairius klausimus. Žinoma, klausiančiųjų nėra tiek daug – kaip visada lyderis G. Lipnevičius, taip pat klausimų uždavė ir Z. Žvikienė. Ar kiti politikai nesugeba, ar nenori atstovauti savo elektoratui, spręsti reikia patiems rinkėjams.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Už šimtatūkstantinę sumą geras asfaltas bus keičiamas kitu asfaltu

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie  Radviliškio rajono valdininkų užmojus rekonstruoti Žalgirio gatvę, keičiant joje asfalto dangą bei įrengiant  saugaus eismo priemones: bus įrengti greičio ribojimo kalneliai, perėjos neįgaliesiems, sutvarkyti šaligatviai, apšvietimas bei lietaus ir paviršinės nuotekos.
Tarybos posėdyje užvirė aistros dėl Žalgirio gatvės rekonstrukcijos. Dėl saugaus eismo priemonių įrengimo niekas neprieštaravo, tačiau Tarybos nariams iškilo klausimas, kam gadinti puikios būklės asfaltą? Ar tai nebus lėšų taškymas, beje, nemažų? Rekonstrukcijos kaina – net 650 tūkst. eurų.
Tarybos narys Gediminas Lipnevičius paklausė, kas defektavo šią gatvę ir nustatė, kad jos danga susidėvėjusi?
Administracijos direktorė  J. Margaitienė atsakė, kad Žalgirio gatvės asfalto danga defektuota nebuvo. Tad  kaip čia yra, ar administracijos direktorė siūlo gerą dangą keisti dar geresne, kai Radviliškio mieste neasfaltuotų gatvių yra dešimtys, o be jokių šaligatvių – dar dvigubai daugiau…
Taip pat administracijos direktorė informavo, kad rekonstrukcija vyks Žalgirio gatvės atkarpoje nuo Maironio gatvės iki plento.
Administracijos direktorė vėliau bandė pateisinti planuojamas šimtatūkstantines išlaidas: „ES lėšas skyrė saugaus eismo priemonių įrengimui. Šios gatvės šaligatvių būklė labai prasta, joje didelis judėjimas į Lizdeikos gimnaziją, turgų, muzikos mokyklą. Žalgirio gatvėje buvo užfiksuota nemažai eismo įvykių, todėl ji ir buvo pasirinkta rekonstrukcijai. Kai bus įrengtos eismo saugumo priemonės, esama gatvės danga nebebus tinkama“.
Tarybos nariai pastebėjo, kad  nors Dariaus ir Girėno gatvėje eismo saugumo užtikrinimui prie buvusios Jaunimo mokyklos buvo prisukti greičio ribojimo kalneliai ir sutvarkyti šaligatviai, asfalto dangos keisti nereikėjo…
Tarybos narys „valstietis“ J. Povilaitis paantrino G. Lipnevičiui  ir taip pat suabejojo, ar reikėtų keisti pakankamai gerą asfalto dangą  bei teiravosi, kaip giliai bus iškasama esama danga.
Pasak administracijos direktorės J. Margaitienės, asfalto danga bus keičiama, o kaip giliai ji bus iškasta, ji atsakyti negalinti.
Tarybos narys K. Račkauskis teiravosi, kiek laiko užtruks Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbai – jeigu pakankamai judrioje gatvėje kelininkų darbai užsitęs taip ilgai kaip Turgaus ar Vaisių gatvėse, gali kilti didelių problemų.
Projektą pristačiusi G. Rutkauskienė atsakė, kad Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbus planuojama pradėti 2020 metais, o jų trukmė planuojama 36 mėnesiams.
Tarybos narys G. Lipnevičius, išgirdęs valdininkų norą net trejiems metams įklampinti radviliškiečius vienos judriausių gatvių statybos darbuose, teikė siūlymą: „Žalgirio gatvės asfalto būklė labai gera, lyginant su kitomis gatvėmis, taip pat Radviliškyje yra daug neasfaltuotų gatvių. Manau, kad tai yra pinigų taškymas ir siūlau šio klausimo svarstymą atidėti“.
Posėdį stebėjusius gyventojus nustebino  valdininkų  skuba kuo greičiau „įsisavinti“ Europos Sąjungos lėšas bet kokiais būdais, net ir prasilenkiančiais su sveiku protu ar ūkiškumu. Mero A. Čepononio kolegės J. Margaitienės siekis ardyti geros būklės asfaltą perša mintį, ar „nenusės“  ES lėšos kažkieno sąskaitose?
Nors politikai ir abejojo, ar verta ardyti gerą Žalgirio gatvės asfaltą, bet posėdį stebėjusius radviliškiečius  balsavimas šokiravo ir parodė, kad politikų žodžiai nuo darbų skiriasi, o jų kalbos  – tik būdas  pasireklamuoti. 
Už projektą, kad gera asfalto danga būtų keičiama geru asfaltu, pagal gautą protokolą balsavo 19 Tarybos narių: konservatoriai  A. Budrikas, K. Dainius, S. Dišlė, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius,  G. Verdingas; „valstiečiai“ J. Povilaitis, K. Dambrauskas, V. Krikščiūnas, M. Pauliukas; socialdemokratai E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, J. Pravilonis, K. Račkauskis, „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė; prieš balsavo 2 Tarybos nariai – visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius balsavo prieš šį abejotiną projektą. Susilaikiusių šiuo klausimu nebuvo.
Posėdžio pabaigoje Tarybos narys G. Lipnevičius žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Nors tokie keisti lėšų „įsisavinimai“ rajoną valdančių konservatorių ir jiems prijaučiančiųjų vyksta jau seniai ir daugeliui radviliškiečių yra gerai žinomi, šį kartą mane labiau nustebino ne administracijos direktorės pristatytas Žalgirio gatvės rekonstrukcijos projektas, o kai kurių politikų dviveidiškumas. Prieš rinkimus sakę rinkėjams, kad dės pastangas, jog biudžeto lėšos nebūtų švaistomos, po rinkimų elgiasi priešingai. Belieka tikėtis, kad kai kitą kartą administracija, teikdama siūlymus, atsižvelgs į Radviliškio miesto šimtametes neasfaltuotas gatves bei gatves be šaligatvių“.
Meras A. Čepononis posėdyje nedalyvavo – vietoje Tarybos posėdžio pasirinko atostogas. 

Agnė Dapkutė

 


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019