Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Vandentiekio įvedimo prioritetas – partiškumas?

Avatar

Paskelbta

data

Redakciją laikas nuo laiko pasiekia vis daugiau skundų dėl savivalės įvedant vandentiekio ir kanalizacijos tinklus. Ypatingai skausminga problema yra Radviliškio miesto sodų bendrijose. Gresiant Europos Komisijos sankcijoms dėl vandentvarkos srityje nepasiektų tikslų bei rodiklių, Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ vadovai griebiasi abejotinų metodų. Pasirodo, kad įmonė tapo medžiagų sandėliu, kur net nereikia susimokėti už vamzdžius ir kitas būtinas detales. Dar daugiau. Išaiškėjo, kad nevengiama ir naudotis pareigybėmis.
Darbuojasi mėgėjai
Kaip „Radviliškio krašto“ redakciją informavo nenorėjusi savo pavardės skelbti moteris, sodų bendrijoje „Ąžuolas“ mėgėjai kasa griovius ir tiesia vamzdžius. Ji nuogąstavo dėl darbų kokybės ir garantijos. Patikrinus faktus vietoje, informacija pasitvirtino. Prie griovių sutiktas jaunas vyras neslėpė namuose norintis turėti vandentiekį ir kanalizaciją. Jis teigė, kad tinklus pačiam įsivesti rekomendavo Savivaldybės įmonės esami ir buvę specialistai: „Čia daug proto nereikia – imi ekskavatorių ir kasi griovį. Sujungi vamzdžius ir užkasi žemes.“ Maža to, įmonė savo sąskaita jam duoda vamzdžius, teikia konsultacijas, atlieka suvirinimo darbus, vykdo techninę priežiūrą. Tad kooperuojantis plečiamas įmonės vandentvarkos sistemos tinklas.
Neteisėta, bet naudinga
Paklaustas apie tokią praktiką, įmonei vadovaujantis Egidijus Barčkus gerokai sutriko. Vėliau raštu atsiuntė paaiškinimą, kuriame teigė, kad „už neįvykdytą direktyvą gresia ES sankcijos Radviliškio ir Šeduvos miestams.“ Direktorius patvirtino, kad yra palaikomos gyventojų iniciatyvos patiems įsivesti vandentiekio ir kanalizacijos sistemas – tik vėliau visa tai be jokių gyventojų teisių pereina į įmonės balansą. Ar tokią tvarką yra patvirtinusi Radviliškio rajono savivaldybės Taryba, ir kodėl nesilaikoma politikų nustatyto eiliškumo, vadovas atsakyti negalėjo. Tuo tarpu inžinierius investicijoms Jonas Povilaitis situacijos komentuoti nebuvo linkęs: „Aš nesiveliu į tuos žaidimus.“ Vėliau jis užsipuolė žurnalistus retoriškai klausdamas, ar stengiamasi rasti procedūrinių pažeidimų, ar padėti gyventojams. Paklaustas, kodėl būdamas valdančiojoje daugumoje nesiekia dalies rajono biudžeto lėšų skirti tinklų plėtrai, „valstiečių“politikas nebebuvo toks kalbus.
Miesto seniūno peripetijos
Redakcijos žiniomis, Radviliškio miesto seniūnijai vadovaujantis Ernestas Mončauskas taip pat veda vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius. Tiesa, nors greta gyvenantys sodų bendrijos „Bitutė“ gyventojai kone kasdien mato kaimynystėje namą statantį valdininką, šis apsimeta nieko nežinantis. Paprašytas pakomentuoti situaciją, seniūnas raštu atsakė, kad ten ne jo turtas. Pasirodo, kone visas miestas kalba, kur namą statosi valdininkas – tik jis vienas nežino. Net seniūnui priklausantis visureigis stovi statomo namo kieme, bet ir to nepakanka žinojimui. Registrų centro duomenimis, naujai pastatyto namo sklypas priklauso seniūno motinai. Tokia pasirinkta nežinojimo taktika padeda mėtyti pėdas – į pateiktus klausimus, kiek prisideda Savivaldybės įmonė, galima nebeatsakyti. E.Mončauskas net nebepastebi, kad prie naujos statybos vandentiekio trasų netikėtai atsiranda Savivaldybės įmonės darbuotojai. Sodų bendrijos gyventojai pastebi, Savivaldybės įmonės vadovas pastebi, o pats seniūnas – ne.
Pasipylė grasinimai
Pakartojus klausimus apie Aronijų gatvėje vykstančias namo statybas, seniūnas E.Mončauskas prisiminė teisę į privatų gyvenimą. Valdininkas nebuvo sužavėtas, kad juo ir jo artimaisiais vėl susidomėjo žiniasklaida. Atsiųstame atsakyme valstybės tarnautoju esantis E.Mončauskas rašė: „ Mano motina yra privatus asmuo ir aš negaliu teikti jokios informacijos apie privataus asmens gyvenimą, nes tokiu būdu pažeisčiau jos teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą. Jūs savo veiksmais galimai pažeidžiate mano mamos teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą, nes renkate informaciją ir stebite jos privatų gyvenimą. Apie Jūsų užklausą būsiu priverstas informuoti asmenį, kurio teisės galimai yra pažeidžiamos.“ Galime priminti, kad būdamas pilnametis dabartinis seniūnas E.Mončauskas nelabai galvojo apie privačių asmenų teises – su sėbrais apvogdamas automobilius ir nuimdamas padangas, radviliškiečių automobilius palikdavo stovėti ant tuščių šampano butelių.


Vieni lygesni už kitus
Vandentvarkos įmonės direktorius E. Barčkus patvirtino, kad jo vadovaujami darbuotojai vyko į Aronijų gatvę, kurios pabaigoje yra minėtas namas. Kokia darbų vertė, vadovas patvirtinti negalėjo nurodęs, kad darbai nėra galutinai pabaigti. Tačiau ši situacija, kai neaiškiomis aplinkybėmis kai kuriems asmenims suteikiamos itin palankios sąlygos įsivesti vamzdynus, nėra pirmoji. Įmonės vyr. inžinierius Mindaugas Gapšys nenorėjo atskleisti, kaip vanduo atsirado jo tėvams priklausančiame sodo namelyje. Taip pat niekas nesiaiškino, kad jo pirmtako Kęstučio Pranskevičiaus sodo namelyje neaiškiomis aplinkybėmis ir nežinomu finansavimu buvo įvestas vanduo, nors tam reikėjo poros šimtų metrų ilgio trasų. Visus šiuos atvejus sieja bendras vardiklis – narystė partijoje. Žinoma, ne bet kokioje, o „teisingiausioje“. Nors yra patvirtinta Tarybos tvarka, tačiau Savivaldybės įmonė ar kiti asmenys rajono Taryboje nėra nesuinteresuoti jos laikytis. Matyt, drumstame vandenyje lengviau paslėpti suinteresuotumą nuo pašalinių žvilgsnių. Ar paskui kas susigaudys, kur patys gyventojai trasas įsivedė, kur Savivaldybės įmonė ūkio būdu dirbo, o kur rangovai už ES lėšas naujus vamzdžius dėjo…

Marius Aleksiūnas

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams brangs šiluma

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. vykusiame Tarybos posėdyje be kitų klausimų buvo svarstomas ir klausimas dėl šilumos branginimo Baisogalos bei Pakiršinio gyventojams. Posėdžio metu kilo daug diskusijų – ar būtų galima šilumos kainos nedidinti baisogaliams bei pakiršiniečiams, paieškoti kitų būdų.

UAB „Baisogalos bioenergija“ šiuo metu galioja pirmiems bazinės kainos galiojimo metams perskaičiuota vienanarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 3,34 ct/kWh ir perskaičiuota dvinarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 24,35 Eur/kW per mėnesį. Sprendimo projekte teigiama, kad šilumos kaina didėja dėl sumažėjusio realizuoto šilumos kiekio ir infliacijos, tad naujai apskaičiuota šilumos vienanarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 3,48 ct/kWh, dvinarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 25,33 Eur/kW per mėnesį. Palyginus su bazinėmis šilumos kainomis, šilumos kainos pastoviosios dedamosios didėja: vienanarės kainos – 4,20 proc., dvinarės kainos – 4,02 proc.

Tarybos narių balsavimu buvo nutarta branginti šilumą UAB „Baisogalos bioenergija“ klientams, tai yra Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams.
Situacija paradoksali – šilumos tiekėjai junta infliaciją ir prašo didinti šilumos kainą, o mokesčio mokėtojai, kad ir jausdami infliaciją piniginėse, privalės mokėti už šilumą ženkliai daugiau. Už tai, kad Baisogalos ir Pakiršinio gyventojai gerokai paplonintų savo pinigines mokėdami
daugiau už šilumą, balsavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (konservatoriai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos („valstiečiai“) partijų nariai. Prieš įkainių didinimą balsavo nepartinio visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai.

Kadangi, kaip jūs žinote, partijoms atstovauja Tarybos nariai, tai už šilumos kainos didinimą baisogaliams bei Pakiršinio gyventojams balsavo Tarybos nariai: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas , T. Januševičius, I. Palionienė, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas, K. Dambrauskas, J. Povilaitis, V. Krikščiūnas. Prieš šilumos kainos didinimą balsavo nepartiniai Tarybos nariai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius.
Kiti Tarybos nariai neapsisprendė, ar didinti mokesčius baisogaliečiams bei Pakiršinio gyventojams už šilumą, ar ne.

Apie kitus Tarybos narių sprendimus informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Demokratijos pamokos Radviliškio poliklinikoje

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. (ketvirtadienį) VšĮ Radviliškio r. PSPC (poliklinikoje) įvyko darbuotojų susirinkimas. Reikia pridurti, jog jie (susirinkimai) vyksta reguliariai, o esant reikalui sušaukiami skubos tvarka.

Šį kartą dienotvarkėje: atlyginimų padidinimas, galimi priedai suderinti su  Darbo taryba, naujų gydytojų priėmimas. Apsvarstytos žurnalisto Mariaus Aleksiūnio pastabos dėl registratūros darbo, taip pat pietų pertraukos derinimas atsižvelgiant į pacientų srautus. Aštriai svarstytas nepanaudotų atostogų klausimas, eilių į procedūrinį kabinetą mažinimas, teikiant itin sunkiems ligoniams šias paslaugas namuose.

Dėl sudėtingos rajono demografinės padėties (metai iš metų nuosekliai mažėja gyventojų skaičius, daugėja vyresnio amžiaus asmenų), todėl numatoma pakoreguoti medicinos punktų darbą. Ir apie tai, kad poliklinikos remonto darbai bus pradėti tik po naujų metų.
Visi poliklinikos darbuotojai turėjo galimybę nebijodami, kaip kai kuriose sveikatos įstaigose administracijos persekiojimo, išreikšti savo nuomonę, pageidavimus, pateikti dalykinius pasiūlymus.

Pasibaigus susirinkimui, „Radviliškio kraštas“ pakalbino direktoriaus pavaduotoją medicinai Aloyzą Juodį ir paprašė trumpai apibūdinti stipriąsias poliklinikos puses, kurios padėtų išgyventi šiuo sudėtingu laikotarpiu. Pasak A. Juodžio, tai struktūra. Visi reikalingiausi sveikatos priežiūros specialistai sutelkti vienoje vietoje. Yra trys ginekologui, tiek pat chirurgų, 5 odontologai (jų, tikėtina, bus daugiau) ir visi kiti profesionalai, be kurių joks darbas sveikatos priežiūros srityje būtų neįmanomas. Be to, prie struktūros galima priskirti tris ambulatorijas ( Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių) ir med. punktų tinklas, tad  kaimų gyventojai turėtų gerai pagalvoti apie prisirašymą privačiose gydymo įstaigose. Ir štai kodėl. Visų pirma privačios gydymo įstaigos neteikia paslaugų namuose (poliklinika turi transportą ir gydytojai vyksta į iškvietimus pas ligonius). Privačios struktūros neturi nei ambulatorijų, nei med. punktų  ir kaimų gyventojams šios srities paslaugų neteikia. Kadangi Radviliškio poliklinika yra ne pelno siekianti organizacija, visi pinigai už medicinines paslaugas nukreipiami pacientų reikmėm ir nereikia skirti lėšų savininkų dividendams ar panašiems dalykams.
Jei neliktų poliklinikos, būtų uždarytos ambulatorijos, med. punktai, o nemedicininių paslaugų kainos neabejotinai išaugtų ( nemedicininės paslaugos, tai profilaktiniai sveikatos patikrinimai, pažymų išdavimas ir pan.). Tad niekad nederėtų pamiršti, jog pagrindinis privatininkų siekis – pelnas, o ne kokybiškesnis, pigesnis, prieinamesnis gydymas, ypač kaimo vietovėse. Ar supras šias paprastas tiesas gyventojai, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019