Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Vandentiekio įvedimo prioritetas – partiškumas?

Avatar

Paskelbta

data

Redakciją laikas nuo laiko pasiekia vis daugiau skundų dėl savivalės įvedant vandentiekio ir kanalizacijos tinklus. Ypatingai skausminga problema yra Radviliškio miesto sodų bendrijose. Gresiant Europos Komisijos sankcijoms dėl vandentvarkos srityje nepasiektų tikslų bei rodiklių, Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ vadovai griebiasi abejotinų metodų. Pasirodo, kad įmonė tapo medžiagų sandėliu, kur net nereikia susimokėti už vamzdžius ir kitas būtinas detales. Dar daugiau. Išaiškėjo, kad nevengiama ir naudotis pareigybėmis.
Darbuojasi mėgėjai
Kaip „Radviliškio krašto“ redakciją informavo nenorėjusi savo pavardės skelbti moteris, sodų bendrijoje „Ąžuolas“ mėgėjai kasa griovius ir tiesia vamzdžius. Ji nuogąstavo dėl darbų kokybės ir garantijos. Patikrinus faktus vietoje, informacija pasitvirtino. Prie griovių sutiktas jaunas vyras neslėpė namuose norintis turėti vandentiekį ir kanalizaciją. Jis teigė, kad tinklus pačiam įsivesti rekomendavo Savivaldybės įmonės esami ir buvę specialistai: „Čia daug proto nereikia – imi ekskavatorių ir kasi griovį. Sujungi vamzdžius ir užkasi žemes.“ Maža to, įmonė savo sąskaita jam duoda vamzdžius, teikia konsultacijas, atlieka suvirinimo darbus, vykdo techninę priežiūrą. Tad kooperuojantis plečiamas įmonės vandentvarkos sistemos tinklas.
Neteisėta, bet naudinga
Paklaustas apie tokią praktiką, įmonei vadovaujantis Egidijus Barčkus gerokai sutriko. Vėliau raštu atsiuntė paaiškinimą, kuriame teigė, kad „už neįvykdytą direktyvą gresia ES sankcijos Radviliškio ir Šeduvos miestams.“ Direktorius patvirtino, kad yra palaikomos gyventojų iniciatyvos patiems įsivesti vandentiekio ir kanalizacijos sistemas – tik vėliau visa tai be jokių gyventojų teisių pereina į įmonės balansą. Ar tokią tvarką yra patvirtinusi Radviliškio rajono savivaldybės Taryba, ir kodėl nesilaikoma politikų nustatyto eiliškumo, vadovas atsakyti negalėjo. Tuo tarpu inžinierius investicijoms Jonas Povilaitis situacijos komentuoti nebuvo linkęs: „Aš nesiveliu į tuos žaidimus.“ Vėliau jis užsipuolė žurnalistus retoriškai klausdamas, ar stengiamasi rasti procedūrinių pažeidimų, ar padėti gyventojams. Paklaustas, kodėl būdamas valdančiojoje daugumoje nesiekia dalies rajono biudžeto lėšų skirti tinklų plėtrai, „valstiečių“politikas nebebuvo toks kalbus.
Miesto seniūno peripetijos
Redakcijos žiniomis, Radviliškio miesto seniūnijai vadovaujantis Ernestas Mončauskas taip pat veda vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius. Tiesa, nors greta gyvenantys sodų bendrijos „Bitutė“ gyventojai kone kasdien mato kaimynystėje namą statantį valdininką, šis apsimeta nieko nežinantis. Paprašytas pakomentuoti situaciją, seniūnas raštu atsakė, kad ten ne jo turtas. Pasirodo, kone visas miestas kalba, kur namą statosi valdininkas – tik jis vienas nežino. Net seniūnui priklausantis visureigis stovi statomo namo kieme, bet ir to nepakanka žinojimui. Registrų centro duomenimis, naujai pastatyto namo sklypas priklauso seniūno motinai. Tokia pasirinkta nežinojimo taktika padeda mėtyti pėdas – į pateiktus klausimus, kiek prisideda Savivaldybės įmonė, galima nebeatsakyti. E.Mončauskas net nebepastebi, kad prie naujos statybos vandentiekio trasų netikėtai atsiranda Savivaldybės įmonės darbuotojai. Sodų bendrijos gyventojai pastebi, Savivaldybės įmonės vadovas pastebi, o pats seniūnas – ne.
Pasipylė grasinimai
Pakartojus klausimus apie Aronijų gatvėje vykstančias namo statybas, seniūnas E.Mončauskas prisiminė teisę į privatų gyvenimą. Valdininkas nebuvo sužavėtas, kad juo ir jo artimaisiais vėl susidomėjo žiniasklaida. Atsiųstame atsakyme valstybės tarnautoju esantis E.Mončauskas rašė: „ Mano motina yra privatus asmuo ir aš negaliu teikti jokios informacijos apie privataus asmens gyvenimą, nes tokiu būdu pažeisčiau jos teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą. Jūs savo veiksmais galimai pažeidžiate mano mamos teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą, nes renkate informaciją ir stebite jos privatų gyvenimą. Apie Jūsų užklausą būsiu priverstas informuoti asmenį, kurio teisės galimai yra pažeidžiamos.“ Galime priminti, kad būdamas pilnametis dabartinis seniūnas E.Mončauskas nelabai galvojo apie privačių asmenų teises – su sėbrais apvogdamas automobilius ir nuimdamas padangas, radviliškiečių automobilius palikdavo stovėti ant tuščių šampano butelių.


Vieni lygesni už kitus
Vandentvarkos įmonės direktorius E. Barčkus patvirtino, kad jo vadovaujami darbuotojai vyko į Aronijų gatvę, kurios pabaigoje yra minėtas namas. Kokia darbų vertė, vadovas patvirtinti negalėjo nurodęs, kad darbai nėra galutinai pabaigti. Tačiau ši situacija, kai neaiškiomis aplinkybėmis kai kuriems asmenims suteikiamos itin palankios sąlygos įsivesti vamzdynus, nėra pirmoji. Įmonės vyr. inžinierius Mindaugas Gapšys nenorėjo atskleisti, kaip vanduo atsirado jo tėvams priklausančiame sodo namelyje. Taip pat niekas nesiaiškino, kad jo pirmtako Kęstučio Pranskevičiaus sodo namelyje neaiškiomis aplinkybėmis ir nežinomu finansavimu buvo įvestas vanduo, nors tam reikėjo poros šimtų metrų ilgio trasų. Visus šiuos atvejus sieja bendras vardiklis – narystė partijoje. Žinoma, ne bet kokioje, o „teisingiausioje“. Nors yra patvirtinta Tarybos tvarka, tačiau Savivaldybės įmonė ar kiti asmenys rajono Taryboje nėra nesuinteresuoti jos laikytis. Matyt, drumstame vandenyje lengviau paslėpti suinteresuotumą nuo pašalinių žvilgsnių. Ar paskui kas susigaudys, kur patys gyventojai trasas įsivedė, kur Savivaldybės įmonė ūkio būdu dirbo, o kur rangovai už ES lėšas naujus vamzdžius dėjo…

Marius Aleksiūnas

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019