Vaiko teisių gynėjai: dažniausiai vaikus reikia apsaugoti nuo neblaivių tėvų

Visi specialistai, kurie dirba su šeimomis, vienija jėgas, kad tiek vaikai, tiek visi šeimos nariai nekentėtų nuo žmogaus, kuris serga priklausomybe. Tai dažniausiai būna girtavimas. Klausiama ir vietos bendruomenių nuomonės, nes jos gali duoti naudingų patarimų, pastebėti, kokie metodai neveikia, o kokie veiksmingesni, taip kartu geriau galima padėti šeimoms.

Statistika atskleidžia tikrąją padėti, nuo 2020 m. sausio iki rugpjūčio mėnesio Akmenės rajone gauti 353 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus; 47  vaikai paimti iš nesaugios aplinkos ir laikinai apgyvendinti saugioje aplinkoje; 39  vaikai perduoti įstatyminiams atstovams; 8  kartus vaikams nustatyta laikinoji globa (rūpyba). Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, matyti, kad skaičiai auga.  Pernai per pirmus aštuonis mėnesius gauti 305 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus; 33  vaikai paimti iš nesaugios aplinkos ir laikinai apgyvendinti saugioje aplinkoje;  31 vaikas perduotas įstatyminiams atstovams;  2  vaikams nustatyta laikinųjų globų (rūpybų).

Vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos Akmenės rajone priežastys:

  • Neblaivūs, apsvaigę nuo narkotinių medžiagų – 70%
  • Smurtas artimoje aplinkoje – 20%
  • Vaikai likę be įstatyminių atstovų ar su kitais asmenimis, kurie neužtikrina vaikams saugios aplinkos – 5%
  • Netinkamas vaiko elgesys (neblaivumas; apsvaigimas nuo narkotinių medžiagų) – 5%
  • Kitos priežastys.

Policijos pareigūnai pabrėžia, kad smurto protrūkių beveik negalima atsieti nuo girtavimo – galima teigti, kad apie 90% vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos atvejų yra susiję su įstatyminių atstovų girtavimu.

Panaši statistika dėl vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos dominuoja ir kituose apskrities rajonuose – 70-80% visų atvejų, kada vaikui prireikia pagalbos, yra tie, kuomet už jį atsakingi asmenys šeimoje girtauja.

Akmenės rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) patarėja Rūta Amražūnė sako, kad priklausomybių tema yra opi, skaudi ir specialistams žinoma ne pirmą dešimtmetį.  „Būtina parodyti, kokie tai mastai ir kokios pasekmės, o taip pat priminti, kad tiek VTAS, tiek socialiniai darbuotojai, atvejo vadybininkai tarpininkauja ieškant pagalbos priklausomiems asmenims, tai gali būti psichologo, psichiatro konsultacija, pagaliau reabilitacijos programos“, – sako R. Amražūnė.

Būtent mobiliosios komandos specialistai yra tie vaiko teisių gynėjai, kurie skuba į pagalbą, kai šeima patenka į gilią krizę – kai tenka priimti sprendimą, bent laikinai vaikus perkelti į saugią aplinką. Mobiliojoje komandoje dirba ir psichologas, ir priklausomybių specialistas, kurie ne tik konsultuoja, bet ir suteikia platesnę informaciją dėl kitų pagalbos būdų.

,,Kai į šeimą ateina tokia nelaimė, kaip priklausomybė, visų pirma reikia ne bijoti, o kreiptis pagalbos. Mūsų tikslas ne atriboti vaikus nuo šeimos, o šeimai rasti geriausią pagalbos pasiūlymą“, – sako VTAS vyr. specialistė Ingrida Mockutė. Pagalba gali būti įvairi: psichologo konsultacijos, psichiatro pagalba, priklausomybių ligų specialisto vizitai. Tokioms šeimoms ranką tiesia ir labdaros ir paramos fondas ,,Prieglobstis“.

,,Didelė užduotis šeimoms, ypač stengiantis dėl vaikų ateities, išeiti iš užburto rato, kurį sukelia priklausomybė. Mes, VTAS specialistai, matome, kad užburtas ratas sukasi ne tik ,,geriu, nes neturiu darbo, neturiu darbo, nes geriu“, bet nutinka kur kas blogiau – vaikai, užaugę šeimose, kur girtaujama, smurtaujama, nesirūpinama vienas kitu, tokį pat gyvenimo modelį atsineša į savo kuriamas šeimas“, – tokie pastebėjimai skambėjo Akmenės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro, policijos pareigūnų, bendruomenės ir VTAS susitikime.

Silva Šimkevičienė

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius

Šiaulių apskrityje

Tel. 861830722

El.p.  silva.simkeviciene@vaikoteises.lt

Asociatyvi nuotr.

Total
1
Dalinasi
Related Posts