Už šnipinėjimą Rusijai nuteistas prieš valstybę veikęs buvęs konservatorius

Balandžio 10 dieną Šiaulių apygardos teismas neviešai išnagrinėtoje baudžiamojoje byloje, kurioje 83 metų Lietuvoje gyvenantis šiaulietis, buvęs konservatorių partijos narys Eduardas Manovas, kaltinamas šnipinėjimu organizuota grupe užsienio valstybei, paskelbė nuosprendį, kuriuo jam paskyrė bausmę – laisvės atėmimą 8 metams 6 mėnesiams.

Teismas nustatė, kad Lietuvos ir Rusijos pilietybes turintis E. Manovas vykdydamas užsienio valstybės – Rusijos Federacijos (RF) žvalgybos organizacijos užduotį ir veikdamas šios organizacijos pavedimu, veikdamas organizuota grupe su užsienio valstybės žvalgybos atstovais – Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų žvalgybos darbuotojais, tyrimo tiksliau nenustatytu laikotarpiu, bet ne vėliau kaip nuo 2021 m. spalio 16 d. iki 2024 m. sausio 13 d., už piniginį atlygį rinko svetimos valstybės žvalgybą dominančią informaciją, kurią perdavė RF žvalgybos organizacijai, t. y. šnipinėjo. E. Manovas nuolat rinko užsienio žvalgybos organizacijos atstovus dominusią informaciją, ją analizavo, darė apibendrinimus, vertinimus, rengė informacines pažymas rusų kalba bei šiuos duomenis nuotoliniu būdu perdavinėjo RF žvalgybos organizacijai šifruotais pranešimais.

RF žvalgybos organizacijos atstovai labiausiai buvo suinteresuoti per šį asmenį gauti informacijos apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, Lietuvoje vykusias NATO aljanso narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių. E. Manovas, palaikydamas slaptą ryšį su Rusijos žvalgybos organizacijos atstovais, privalėjo laikytis itin griežtų instrukcijų, buvo apmokytas ir naudojosi jam suteikta šifravimo įranga, kompiuterine, radijo technika su specialiai sukurta programine įranga, kurią pareigūnai rado E. Manovo namuose tuo metu, kai jis buvo sulaikytas. Šiaulietis užduotis šnipinėjimui gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu pagal griežtai nustatytą grafiką. Piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų E. Manovas buvo perduodamos jam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.

Bylą nagrinėjant teisme E. Manovas tvirtino, kad savo kaltę pripažįsta tik iš dalies. Neneigė, jog tekstus siuntė, bet tik ne Rusijos specialiosioms tarnyboms. Tvirtino, kad duomenis siuntė Ukrainos draugams, kurie esą buvę infiltruoti į Rusijos žvalgybos struktūras, bet iš tikrųjų veikę savo tėvynės – Ukrainos – naudai. Sakydamas savo paskutinį žodį vyras teigė esąs nekaltas ir prašė jį paleisti.

Bylą išnagrinėjęs teismas nurodė, kad E. Manovo padaryta nusikalstama veika yra įrodyta kriminalinės žvalgybos pateiktais duomenimis, per ikiteisminį tyrimą atliktų procesinių veiksmų metu gauta, ištirta ir įvertinta bei kita byloje esančia medžiaga. Kaltinamojo argumentus, kad jis duomenis siuntė ne Rusijos žvalgybos struktūroms, o draugams ukrainiečiams, teismas atmetė, įvertindamas juos kaip kaltinamojo siekį sušvelninti savo padėtį, taip išvengiant griežtos bausmės. Priimdamas apkaltinamąjį nuosprendį, teismas rėmėsi kriminalinės žvalgybos pateiktais duomenimis, per ikiteisminį tyrimą atliktų procesinių veiksmų metu gauta, ištirta ir įvertinta bei kita byloje esančia medžiaga, kuri teismui nekėlė abejonių.

Šiuo metu kaltinamajam taikoma griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas – paliktas galioti iki nuosprendžio įsiteisėjimo. Šis nuosprendis yra neįsiteisėjęs ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Paruošta pagal
Šiaulių apygardos teismo informaciją

Total
0
Dalinasi
Related Posts