Už „nekaltus“ laiškus nuteistiesiems – ilgi metai už grotų

Du broliai, Žygimantas ir Nojus Juozapaičiai, 2023 m. balandžio 28 d. buvo nuteisti už tai, kad siuntinėdami iš pažiūros „nekaltus“ laiškus, taip platino psichotropines medžiagas įkalinimo įstaigose – Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje bei Marijampolės pataisos namuose. Laiškai su lapais, supurkštais sintetiniu kanabinoidu, pasiekdavo šias įstaigas, tačiau, sukėlę įtarimų pareigūnams, adresatų nepasiekė. Buvo aiškinamasi, kas tokiu būdu siuntė narkotikus kaliniams. Paaiškėjo, kad vokai buvo išsiųsti iš pašto Šeduvoje. Laiškai, dėl kurių vyko teismo procesas, buvo išsiųsti nuo 2021 m. rugpjūčio mėnesio iki 2021 m. gruodžio.

Nepažįstamasis iš juodo BMW

Teisme apklaustas kaltinamasis Žygimantas J. savo kaltę pripažino. Pasak jo, jis, būdamas girtas, vaikščiojo gatvėje, kai privažiavo juodas BMW automobilis ir jo vairuotojas paprašė išsiųsti kelis vokus. Žmogus esą nurodė, kad pats išsiųsti neturi laiko. Žygimantui J. esą buvo paduoti keturi vokai ir ant lapelio užrašyti adresai. Vyras sutiko padėti neva dėl to, kad visiems padeda, yra labai geros širdies. Ant daugelio vokų adresus ir pavardes rašė jis pats, tačiau būdavo ir taip, kad prašydavo žmonos ir jaunesnio, tuomet dar nepilnamečio, brolio. Atseit jam pačiam užrašyti ant vokų nebeišeidavo, nes tuo metu smarkiai gėrė ir pats nebepajėgdavo. Žygimantas J. teisme teigė, kad jokio atlygio už šias paslaugas negavo. Vokus vyras nurodė iki šiol tebeperkąs, nes daug susirašinėja su įvairiais žmonėmis, taip pat ir iš kalėjimų. Pasak Žygimanto J., jis nesupratęs, kuo ypatingi išsiunčiami lapai, tačiau vis tik pripažino, jog savo brolio yra prašęs atkirpti juostelę nuo lapo.

Neva nesuprato, ką daro

Jaunesnysis brolis Nojus J. savo kaltės nepripažino. Jis pasakojo, jog vieną dieną brolis paprašė ant voko užrašyti adresą. Tuo metu Nojus J. buvo nepilnametis. Jis esą nesidomėjo, kam ir kodėl siunčia. Brolis neva pats teksto užrašyti negalėjo, nes buvo pernelyg girtas. Vaikinas tvirtino, jog narkotikų nevartoja, jokios juostelės nuo lapo neatkirpo. Taip pat Nojus J. pripažino, kad rašė tekstą ant lapo, kuris buvo kažkiek kitoks, bet kodėl jis buvo neįprastas, nesigilino. Tekstą reikėjo tiesiog nurašyti.

Apžiūrėjo vokus

Teisme taip pat buvo apklausti kalėjimų pareigūnai, kurie atplėšinėjo į įkalinimo įstaigas patekusius vokus. Jie konkrečių atvejų neprisiminė, tačiau papasakojo, kad nuteistieji jų akyse atplėšinėjo vokus, kurių turinys sukėlė įtarimų. Lapai, esantys viduje, sukėlė įtarimų, nes buvo šiurkštesni, dėmėti, matėsi neaiškios kilmės medžiagų likučiai, įsigėrę į lapą. Paprastai taip atrodo psichotropinėmis priemonėmis supurkšti lapai. Tokie lapai nebūna atiduodami nuteistiesiems. Panašiais atvejais surašomi tarnybiniai pranešimai ir vokai nešami į Kriminalinės žvalgybos skyrių. Vokai, gauti įkalinimo įstaigose, tikrinami visais atvejais.

Įsiminė paštininkė

Šeduvos pašte dirbanti moteris paliudijo, kad pardavinėjo pašto ženklus ir vokus, paimdavo laiškus iš pašto dėžutės. Ji sakė pastebėjusi, kad laiškai siunčiami į kalėjimus. Tokių vokų užrašai būdavę užrašyti tuo pačiu raštu. Siunčiami į kalėjimus laiškai būdavę kitokie, storesni ir sukeldavo įtarimą. Į paštą nusipirkti vokų ir pašto ženklų ateidavo du ar trys asmenys. Tai buvo du vyrai ir viena mergina. Paštininkė sakė, kad šių asmenų nepažįsta.

Bausmė – net iki dešimties metų kalėjime

Žygimantui J. pareikšti kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 260  straipsnio 1 dalį dėl psichotropinių medžiagų platinimo dviejuose epizoduose ir dar dviejuose – pagal Baudžiamojo kodekso 260  straipsnio 2 dalį dėl didelio kiekio psichotropinių medžiagų platinimo, kadangi abu kartus į vieną voką buvo sudėti trys sintetine psichotropine medžiaga supurkšti lapai, kuriuose rasta virš 0,6 g sintetinio kanabinoido, tai yra, didelis kiekis medžiagos. Nojui J. kaltinimas pateiktas dėl vieno epizodo, kai buvo išsiųstas didelis kiekis psichotropinės medžiagos, ja supurškus tris popieriaus lapus. Atsakomybė už šį nusikaltimą numatyta Baudžiamojo kodekso 260  straipsnio 2 dalyje. Jeigu asmuo platino nedidelį kiekį psichotropinių ar narkotinių medžiagų, įstatymas numato laisvės atėmimo bausmę nuo dvejų iki aštuonerių metų. Už didelio kiekio šių medžiagų platinimą numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo aštuonerių iki dešimties metų.

Įrodyta, jog suprato, kas yra vokuose

Nors Nojus J. išsigynė supratęs, kad ant jo užrašytų vokų buvo sudėti lapai impregnuoti narkotinėmis medžiagomis, buvo įrodyta priešingai. Ikiteisminio tyrimo metu buvo klausomasi abiejų brolių pokalbių telefonu. Buvo užfiksuotas toks pokalbis:

– Nu, karoče, paėmiau aš tavo tuos laiškus.

– Atėjo, atėjo?

– Gerai, tegul būna. Padėk kur nors.

– Nu, karočė, vieną lapą aš turiu su savimi, karočė. Va čia su savimi chatoje yra.

– Negerai, nieko nedaryk, padėk visus.

– Aš, karočė, biški nukirpau parūkyti.

– Nedaug, nedaug, nebijok. Bet primesk, kokie tie lapai geltoni. Dar net nerūkiau. Nes turėjau su savimi atsinešti, su tavimi parūkyti.

Iš šio pokalbio matoma, kad Nojus J. suprato, jog paima narkotinėmis medžiagomis impregnuotus lapus, tai puikiai suvokdamas, atsikerpa popieriaus juostelę, siūlo surūkyti kartu broliui Žygimantui J. Taip pat įrodyta, kad Nojus J. lietė popieriaus lapus, o ne tik užrašinėjo adresą. Tai nustatyta pagal pėdsakus ant lapo, kuriuos ištyrė Valstybinės teismo medicinos tarnybos serologijos ir DNR laboratorijos specialistas.

Broliams – nuo 5,5 iki 11,5 metų kalėjimo

Žygimantui Juozapaičiui už keturis nusikaltimus, priskirtus sunkių nusikaltimų kategorijai, paskirta galutinė subendrinta 11 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Nojui Juozapaičiui už vieną nusikaltimą, didelio kiekio psichotropinių medžiagų – trijų impregnuotų sintetiniu kanabinoidu lapų –  platinimą, paskirta 5 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmus.

Rita Grigalienė

Asociatyvus nuotraukų koliažas

Total
0
Dalinasi
Related Posts