Socialiniai tinklai

Aktualijos

Trijų Karalių sulaukus

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 6 dieną, minint Trijų karalių šventę, Šiaulių PRC Prekybos ir verslo skyriaus nuotolinių šventinių susitikimų cikle dalyvavo etnologė, tautosakininkė Gražina Kadžytė. Ją kalbino skyriaus vedėja dr. Renata Veršinskienė. Susitikime kalbėta apie Trijų karalių šventę, jos kilmę, prasmę, tradicijas. Etnologė pabrėžė, kad Trijų karalių dieną baigiasi visas šventinis laikotarpis, o lietuviai Tris karalius dar vadina riebiosiomis Kūčiomis.

G. Kadžytė, kalbėdama apie šią šventę, pasakojo, jog mūsų senoliai tikėjo, mūsų tėvai tikėjo ir mes tikime, jog senovėje vaikščiodavo genties pasiųsti atstovai, kurie apvaikščiodavo savo bendruomenės namus ir juos palaimindavo ant durų staktos brėždami tris kryželius ir tris raides KMB. Ši tradicija išlikusi iki dabar, mūsų vyresnieji šeimos nariai ar seneliai, parsinešę šventintą kreidą iš bažnyčios, įbrėžia tris kryželius ir tris raides KMB ir visi žinome, jog tos trys raidės, tai Trijų karalių vardai: Kasparas, Merkelis, Baltazaras, o durys ženklinamos tam, kad pro jas neįeitų blogis, piktoji dvasia. Tai tarytum namų užraktas.

Kadangi etnologė G. Kadžytė daug domėjosi šios šventės kilme, papročiais, jai kilo daug klausimų, į kuriuos ieškojo atsakymų. Pavyzdžiui, kodėl Šventajame rašte minimi trys išminčiai, atėję iš Rytų šalies, o mes kalbame apie tris karalius? Iš kokios Rytų šalies atėjo tie karaliai? Kodėl būtent tokie jų vardai? Kodėl tie karaliai skirtingos odos spalvos? Ką simbolizuoja jų atneštos dovanos?

Susitikime etnologė pasidalino savo įžvalgomis, vaizdžiai ir išsamiai atsakė į šiuos klausimus, taip pagilindama bendruomenės žinias apie Trijų karalių šventę.

Atsisveikindama Gražina Kadžytė linkėjo, kad krepšeliai būtų kupini iš karalių gautų dovanų, o namai, paženklinti Trijų karalių ženklu, būtų labai tvirta apsauga nuo visų nelaimių, nuo visų rūpesčių, nuo viso to, ką atneša blogos jėgos.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje…

Avatar

Paskelbta

data

Kalba, kurią kalbam ir didžiuojamės, yra mūsų kalba!

Joje užtenka žodžių meilei

ir neapykantai, džiaugsmui

ir liūdesiui…

Ji niekuo negrasina, ji nieko neatstumia… Kaip ir visos kitos… Ji nori gyventi!!!

Kas moka žodį, randa kelią

Visur ir visada…

J.Marcinkevičius

Vasario 25-ą Vinco Kudirkos progimnazijos Indigo mieste vyko edukacinės pamokėlės, skirtos Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. Jose dalyvavo priešmokyklinio  ugdymo programos vaikai. Pamokėlės prasidėjo J. Marcinkevičiaus eilėraščiu Gimtųjų žodžių apkabintas, kurį deklamavo Pelėdžiukų grupės mokinė Ema Blinstrubaitė. Lietuvių kalbos mokytoja Jovita Brunienė vaikams papasakojo apie gimtosios kalbos kilmę, jos išskirtinumą iš kitų pasaulio kalbų. Vaikai sužinojo, kad pirmąją lietuvišką abėcėlę sudarė pirmosios lietuviškos knygos Katekizmas autorius Martynas Mažvydas. Su bibliotekininkėmis mokiniai rinko gražiausius žodžius, kuriais tapo Mama, Lietuva. Vėliau vaikai atsakinėjo į viktorinos klausimus apie Lietuvą ir kalbą. Džiugu, kad mokiniai žinojo, kas parašė Lietuvos himną, kas Lietuvos sostinė, iš ko susideda sakiniai, puikiai atsakinėjo į klausimus, iš raidžių dėliojo žodžių dėliones. Pasibaigus pamokėlėms, palinkėjome priešmokyklinės grupės vaikams, kad mūsų gimtoji kalba skambėtų ne tik lūpose, bet ir jų širdelėse.

Vladislava Šiaudvytienė, bibliotekininkė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Į Radviliškio ligoninę pateko narkotikų perdozavusi moteris

Avatar

Paskelbta

data

Vasario 25 d. 13.45 val. Radviliškyje, V. Kudirkos g. bute rastas
plastikinis maišelis, kuriame buvo balti milteliai, įtariama,
narkotinė medžiaga. Iš buto į Radviliškio ligoninės priėmimo
skyrių atvežta moteris, gim. 1994 m., įtariama, perdozavusi
narkotinių medžiagų.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi