Socialiniai tinklai

Aktualijos

Teismas svarstė, kas gėrė prie Dubysos

Avatar

Paskelbta

data

Praėjusį penktadienį teismas pradėjo nagrinėti administracinių nusižengimų bylą pagal Antano Čepononio pareiškimą. Radviliškio rajono savivaldybės meras jaučiasi pažemintas, nes žurnalistas Marius Aleksiūnas aprašydamas valdininkų išgertuves prie Dubysos upės paminėjo ir jį. Tad mero persekiojamas žurnalistas atsidūrė teisme. Politikas nepatingėjo prirašyti gausybę skundų į kone visas įmanomas instancijas. Tiesa, ne pats asmeniškai, bet per teisininkus ir administraciją.

Bylą nagrinėjanti Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Edita Jusevičienė į posėdį išsikvietė liudyti mero sutuoktinę Nijolę Čepononienę, juristą Arnoldą Matuzevičių, kurį galimai skęstantį ištraukė kolegos. Liudyti pakviestas ir Justinas Pranys, kuris, kaip ir bendrapartietis A. Čepononis, yra pateikęs skundą Visuomenės informavimo etikos komisijai.

Administracijos, kuri surašė protokolą dėl valstybės politiko įžeidimo, atstovas Remigijus Rudžianskas teismo prašė atidėti posėdį, kol žurnalistų etikos sargai išnagrinės mero skundą Visuomenės informavimo etikos komisijoje. Tokiam prašymui prieštaravo administracinėn atsakomybėn traukiamas žurnalistas. Anot jo, administracinė atsakomybė ir etikos svarstymas dėl publikacijos yra du skirtingi dalykai. Teisėja E. Jucevičienė netenkino administracijos juristo prašymo ir pradėjo posėdį.

Nagrinėjant bylą paaiškėjo, kad būtina paimti garso įrašą, darytą Visuomenės informavimo etikos komisijos posėdyje. Jo metu A. Čepononis tvirtino, kad ėjo svirduliuodamas dėl sunkių motociklininkų batų. Nors R. Rudžianskas prieštaravo, teismas palaikė žurnalisto prašymą ir nusprendė išsireikalauti minėtą garso įrašą.

Duodamas parodymus, rajono vadovas prisipažino, kad beveik nesinaudoja socialiniu tinklu „Facebook“. Kam yra sukurta jo vardo paskyra, dabar jau tėra tik retorinis klausimas. Meras bandė suminkštinti Temidės širdį, esą, jis buvo apjuodintas ir apšmeižtas. Prisimindamas birželį vykusį incidentą, pasak politiko, jis atvyko pas pažįstamus ir gerus draugus į privatų vakarėlį. Jame buvo vartojamas alkoholis ir valdininkai viešoje vietoje elgėsi netinkamai. Anot jo, jis su žmona norėjo tik pasveikinti ir nieko daugiau.

Paaiškėjo, kad privataus renginio metu buvo krikštijami „naujokai“. Įsižeidęs A. Čepononis patvirtino buvus tokią procedūrą, bet neigia vartojęs alkoholinius gėrimus – ten esą buvo pienas. Kartu su Jolanta Margaitiene ant scenos, pasak Čepononio, jie pakrikštijo du naujus Administracijos darbuotojus. Beje, panašu, kad vienas jų ištraukė iš Dubysos upės ant kojų nebepastovintį A. Matuzevičių.

Kolegų iš vandens ištrauktas akivaizdžiai sutrikusios koordinacijos A. Matuzevičius, pasak jo, išgėrė vos porą alaus ir jį pakirto karštis. Kodėl pablogėjus sveikatai, kaip liudininkas pats tvirtina, nesikreipė į medikus, atsakymą numano tikriausiai kiekvienas. Toliau teismui jis sakė nematęs išgeriančio ar svirduliuojančio mero. Belieka spėlioti, kas galėtų atsakyti į klausimą, kai nuo menamo karščio, ar „padauginus“ tik du butelius alaus nebepastovi ant kojų taip, kad nebesugeba išlipti iš vandens, ar kiti žmonės matosi svirduliuojantys, ar ne. Teismas to net nesiims vertinti, nes tai jau priklausomybę nuo „baltosios karštinės“ gydančių ekspertų sritis.

Liudydamas J. Pranys – tas pats, kuris vandenyje „saikingai vartojo“ alkoholį, taip pat nematė vynelį siurbiančio ar iš alaus butelio traukiančio mero. Nors paklaustas prisipažino, kad nebudėjo prie jo visą laiką. Tiesa, juk ir negalėjo, nes labiau rūpėjo jaunų moterų kompanija. Net mero sutuoktinė N. Čepononienė nestovėjo prie politiko visą apsilankymo laiką. Ką veikė atvykusi policija, politikas su sutuoktine sako nežinantys – abu teigė, kad jie išvažiavo dar prieš pasirodant pareigūnams.

Teismas atidėjo posėdį iki gruodžio 19 dienos. Tik įdomu, ar į teismą atvyks byloje  nukentėjusiuoju įvardintas  rajono meras, nes  tą pačią dieną jis turėtų pirmininkauti Tarybos posėdžiui.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Vaistai ir saulė – ką reikėtų žinoti?

Avatar

Paskelbta

data

Vis labiau šylant orams ir dažniau mėgaujantis vasaros saule, kai kuriuos vaistus vertėtų vartoti ypač atsargiai ir atsakingai, mat galima sąveika tarp vaisto sudėtyje esančios veikliosios medžiagos ir saulės spindulių bei karščio. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai atkreipia dėmesį, kad tokiu atveju vaistai gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. Ką derėtų žinoti?

Būtina, kad visi vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai, pastebėję nepageidaujamą reakciją į vaistą, apie ją praneštų VVKT. Kiekvienas pranešimas yra labai svarbus, mat padeda gauti daugiau informacijos apie vaistus ir prisideda prie saugaus jų vartojimo.

Kalbant apie vaistų ir saulės sąveiką, ji gali turėti trejopas pasekmes.

Fototoksinės reakcijos

Ko gero, tai – dažniausiai pasitaikančios reakcijos. Jas išprovokuoti gali bet kokia farmacinė vaisto forma: tiek geriama tabletė, piliulė ar kapsulė, tiek injekcija, tiek išoriškai vartojamas tepalas. Fototoksinė reakcija į vaistą dažniausiai pasireiškia pirmosiomis valandomis arba dienomis pabuvus saulėje – oda parausta, peršti, patinsta, ją gali dilgčioti, išmarginti dėmės, taip pat odoje gali susidaryti skausmingų pūslių ar gilesnių nudegimų. Paprastai taip sureaguoja nuo saulės nepridengtos kūno vietos: veido, kaklo, rankų oda. Pasitaiko net tokių atvejų, kad odos pažeidimai išlieka ar yra jaučiami daug metų, net nustojus vartoti vaistą.

Fotoalerginės reakcijos

Kai saulės spinduliuotė per įvairias organizme esančias fermentų sistemas šiek tiek pakeičia vartojamo vaisto struktūrą, žmogų gali ištikti fotoalerginė reakcija: odą išberia, ją nemaloniai niežti, gali atsirasti ryškiai raudonų dėmių, pleiskanų. Taip nutinka dėl to, kad imuninė sistema pasikeitusį vaistą pradeda „suprasti“ kaip svetimkūnį ir ima su juo kovoti. Fotoalerginės reakcijos, vartojant tam tikrus vaistus, paprastai pasireiškia ne iškart – į pakitusią vaisto struktūrą imunitetas sureaguoja vėliau, po antrojo ar kitų kartų pabuvimo saulėje. O rezultatas, t. y., bėrimai gali būti matomi bet kurioje kūno vietoje, net tose, kurios neturėjo tiesioginio sąlyčio su saule, mat fotoalergija yra sisteminio pobūdžio bėda. Daugiausia fotoalerginių reakcijų sukelia išoriškai tepami vaistai.

Egzema

Saulė, sąveikaudama su kai kuriais vaistais, taip pat gali sukelti ir egzemą. Tai rečiau pasitaikanti nepageidaujama reakcija, būdingesnė tiems asmenims, kurie jau yra sirgę egzema, mat tokių žmonių oda apskritai yra gerokai jautresnė karščiui, UV spinduliams, prakaitui. Odą, pasireiškus egzemai, ima niežėti, ji išsausėja, pleiskanoja, jos paviršių gali nusėti pūslės su skaidriu skysčiu.

Kokie vaistai „nedraugauja“ su saule?

– Kai kurie antibiotikai, tokie kaip ciprofloksacinas, levofloksacinas, sulfametazolas su trimetoprimu, doksiciklinas, tetraciklinas.

– Aknei gydyti skirtas vaistas isotretinoinas bei išoriškai vartojamas benzoilo peroksidas.

– Kai kurie antimaliariniai vaistai, tokie kaip chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas.

– Kai kurie vaistai nuo depresijos ar žoliniai preparatai nuo depresijos, pavyzdžiui, jonažolė.

– Kai kurie geriamieji kontraceptikai.

– Diuretikai, tokie kaip  hidrochlorotiazidas, chlorthalidonas, chlorotiazidas, furosemidas ir triamterenas.

– Antihistamininiai vaistai, tokie kaip cetirizinas, difenhidraminas, loratadinas, prometazinas, ciproheptadinas.

– Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys preparatai, tokie kaip simvastatinas, atorvastatinas, lovastatinas, pravastatinas.

– Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, piroksikamas.

– Vaistai padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti, pavyzdžiui, diltiazemas.

– Benzokainas.

– Vaistai glikemijai reguliuoti, tokie kaip glipizidas, gliburidas.

– Kai kurie neuroleptikai, tokie kaip chlorpromazinas, flupenazinas.

– Vaistai nuo aritmijų, tokie kaip amjodaronas.

– Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip flucitozinas, griseofulvinas, vorikanozolas.

Kaip saugiai vartoti vaistus ir išvengti neigiamo saulės poveikio?

Jei vasarą visgi tenka vartoti vaistų, o gydytojas ar vaistininkas nepabrėžė vaistų vartojimo būdo arba žmogui pasimiršo pateikta informacija, prieš vartojant vaistus, būtina perskaityti pakuotės lapelį. Visa informacija, kaip vartoti vaistą, yra pateikta pakuotės lapelio 3-me skyrelyje  ir tų rekomendacijų būtina paisyti.

Tuo tarpu informacija apie galimą šalutinį poveikį yra surašyta pakuotės lapelio 4-ame skyrelyje.

Pakuotės lapelis yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat jį galima rasti VVKT interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą. Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o pavyzdžiui,  tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba. 

Vartojant vaistus, kurie gali sukelti fotoalerginių ar fototoksinių reakcijų, patariama vengti būti saulės atokaitoje (būtina rinktis pavėsį), nešioti akinius nuo saulės, galvos apdangalą, vilkėti natūralaus pluošto ir kuo daugiau kūno dengiančius drabužius, reguliariai naudoti specialią kosmetiką su plataus spektro (UVA, UVB) saulės filtrais.

Jei pakuotės lapelyje nėra įspėjimo apie galimą šalutinį poveikį, tačiau pacientas, vartodamas vaistus, visgi jį patyrė, apie tai būtina informuoti VVKT. Norint pranešti informaciją apie šalutinį vaistų poveikį, tereikia paspausti šią nuorodą: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv. Jokiu būdu nereikėtų savarankiškai liautis vartoti vaistų ar juos keisti kitais – dėl to reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Daugiau informacijos:

Aistė Tautvydienė

Atstovė spaudai

Vyriausiasis specialistas

tel. +370 608 10849,

el. p. aistetautvydiene@vvkt.lt

Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių nuoširdumas įkvepia naujiems iššūkiams

Avatar

Paskelbta

data

Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno tragedija sukrėtė daugelį žmonių ir inspiravo jų empatiją policijos bendruomenei, kasdien tarnyboje susiduriančiai su neprognozuojamu elgesiu, kurio pasekmės nenuspėjamos. Per pastarąsias dienas Šiaulių apskrities policijos pareigūnai patyrė žmonių pasitikėjimo ir nuoširdumo apraiškų, kurios jaudina ir  įkvepia jėgų naujiems iššūkiams atlaikyti.

Po tragiškų įvykių Mažeikiuose Šiauliuose buvo mobilizuojamos policijos pareigūnų pajėgos vykti į įvykio vietą. Pietiniame Šiaulių mikrorajone gyvenantis vyriausiasis patrulis Darijus Malyševas, po naktinės pamainos nespėjęs numigti, taip pat buvo iškviestas į Patrulių rinktinės dislokacijos vietą Purienų g. esančiame Šiaulių AVPK pastate. Tokiais atvejais pareigūnų operatyvumas turi būti maksimalus. Minutės bėgo, o  autobusų stotelėje mindžiukuojantis pareigūnas autobuso vis nesulaukė. Netoliese stovėjo taksi, tačiau pareigūnas su savimi grynųjų pinigų neturėjo, tik banko mokėjimo kortelę, o ja už taksi paslaugas neatsiskaitysi. Matydamas, kad išeities nėra, Darijus  žengė prie taksi vairuotojo ir papasakojo, kokioje situacijoje atsidūrė. Vairuotojas tik pasakė, kad girdėjęs apie įvykį Mažeikiuose, ir  nedvejodamas pareigūnui liepė sėsti į automobilį. Darijus operatyviai atsirado pareigūnų mobilizacijos vietoje ir kartu su kitais išvyko padėti  Mažeikių kolegoms. Kai vakare, atlikęs pareigą, jis paskambino taksi vairuotojui, norėdamas atiduoti skolą už suteiktą paslaugą, vairuotojas atlygio atsisakė ir palinkėjo gero vakaro. Tačiau Darijus jautėsi skolingas. Ne vien pinigais. Jautėsi skolingas už supratingumą bei pasitikėjimą. Kitą dieną jis susirado jam pagelbėjusį vairuotoją Žydrūną Vaičiulį ir policijos vardu padėkojo jam už pilietiškumą ir pažinčiai prisiminti įteikė arbatos puodelį su policijos atributika bei didžiulį šokoladą.

Žuvusio Mažeikių pareigūno laidotuvių dieną jo kolegas Šiauliuose sujaudino dar vienas eilinio piliečio poelgis. Į Purienų g. esantį policijos pastatą atėjo Lietuvoje šiuo metu gyvenantis Ukrainos pilietis Maksimas. Priėjęs prie informacinio langelio, jis ištraukė iš piniginės 100 eurų ir padavė čia esančiai darbuotojai.

  • „Žinau apie nelaimę Mažeikiuose. Perduokit šiuos pinigus žuvusiojo šeimai. Mano sūnūs – tokio pat amžiaus kaip jis. Viską suprantu ir užjaučiu, nes gimtinėje turiu draugų, policijos pareigūnų.

Nepaprašė net pinigų gavimo kvito.Toks pasitikėjimas labai sujaudino Šiaulių apskrities policijos pareigūnus. Nepažįstamojo paaukoti pinigai jau iškeliavo žuvusiojo šeimai ir artimiausiu metu ją pasieks.

Toks nuoširdumas ir pasitikėjimas, kurį parodo žmonės kritiniais atvejais, įkvepia policijos bendruomenę naujiems iššūkiams.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019