Tarybai pritarus UAB „Emtra“ autobusais bus galima važiuoti nemokamai

Tarybos narys pateikė sprendimo projektą dėl nemokamo važiavimo viešuoju transportu

Kretingos, Mažeikių, Kelmės, Telšių, Tauragės bei kitų rajonų gyventojai jau kurį laiką mieste bei rajone keliauja nemokamai. Rokiškėnai ir miesto svečiai vietiniais autobusais važinėja už dyką nuo šių metų sausio 1 d. Šių rajonų gyventojai sako esantys patenkinti suteikta galimybe. Radviliškiečiai kol kas galimybės nemokamai važinėti miesto bei priemiestiniais autobusais neturi. Ar radviliškiečiams taip pat bus suteikta privilegija keliauti autobusais nemokamai, turėtų paaiškėti netrukus.

Tarybos narys paruošė bei pateikė sprendimo projektą

Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, nepartinis Gediminas Lipnevičius, atstovaujantis visuomeninį komitetą UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS, savivaldybės administracijai pateikė sprendimo „Dėl nemokamo keleivių vežimo reguliaraus vietinio (miesto ir priemiestinio) susisiekimo autobusų maršrutais Radviliškio rajone“ projektą. Siūloma, kad visi Radviliškio miesto ir rajono gyventojai UAB „Emtra“ autobusais mieste bei rajone galės važiuoti nemokamai. Keleivių pervežimo bendrovė savivaldybei pateiks duomenis apie išlaidas, o savivaldybė jas sumokės iš savo biudžeto, o taip pat atliks priežiūrą, kad kompensavimo tvarka būtų itin skaidri.

Atliks socialinę misiją

Pasak G. Lipnevičiaus, toks sprendimas savivaldybei nebus finansiškai skausmingas, kadangi metų pabaigoje ir taip lieka lėšų, skirtų gyventojų socialinėms reikmėms, likutis. Pavyzdžiui, pernai buvo nepanaudota net 300 tūkst. eurų. Nemokamas keleivių vežimas – taip pat pagalba rajono žmonėms. Ne paslaptis, kad ir iki šiol didžiausią viešojo transporto keleivių dalį sudarydavo savo transporto neturintys ar mažiausias pajamas turintys gyventojai. Tai, kad jiems apskritai nebereikės mokėti už keliones rajono autobusais – didelė pagalba. Toks sprendimas padėtų spręsti socialines problemas. Būtų sudaryta galimybė keleiviams nemokamai vykti į darbovietes, mokyklas, gydymo ir kitas įstaigas.

Mažėtų oro tarša

Be finansinės pagalbos nepasiturintiems gyventojams, galimybė važiuoti miesto bei priemiesčio autobusais nemokamai, turi ir daugiau pliusų. Tarybos narys G. Lipnevičius sako, kad ši lengvata palies itin daug rajono gyventojų. Prognozuojama, kad, įgyvendinus nemokamą keleivių pavėžėjimą, pavyks pakeisti gyventojų įpročius – jie bus skatinami naudotis viešuoju transportu, taip mažės oro tarša, nuosavų automobilių kiekis mieste ir srautai rajone, didės eismo saugumas. Priėmus šį sprendimą, kitas Tarybos nario siūlymas – atlikus gyventojų apklausą, padidinti autobusų maršrutų skaičių rajone, nes daugelis rajono gyventojų negali atvykti į gydymo įstaigas, darbovietes nustatytu laiku.

Prašė padėti gyventojai

Kaip sako Tarybos narys G. Lipnevičius, ši idėja jam kilo, atlikus savivaldybių, kuriose keleiviai vietiniais maršrutais yra vežami nemokamai, sprendimų analizę. Kadangi minėtas Tarybos narys yra ir „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas, daug bendraujantis su rajono gyvenviečių senjorais bei kitais gyventojais, kurie važinėja autobusais, apie nemokamų kelionių poreikį jis sužinojo, sulaukęs daugelio gyventojų prašymų. Radviliškio rajono gyventojai išsakė pastebėjimus dėl vietinio susisiekimo autobusų maršrutų, kad jų yra per mažai, kreipėsi į Tarybos narį, prašydami padėti Radviliškio rajono savivaldybei neatsilikti nuo kitų rajonų ir sudaryti galimybes UAB „Emtra“ autobusais važiuoti nemokamai.

Buvęs ir dabartinis merai idėją palaiko

Paklaustas, ar palaikys G. Lipnevičiaus idėją dėl nemokamo vežimo, Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis atsakė: „Ši mintis įdomi ir versta  detalesnės analizės.“ Savivaldybės vadovas pripažino, kad gyventojams, važinėjantiems miesto bei priemiestiniais autobusais Radviliškio mieste bei rajone, važiuoti autobusais nemokamai būtų naudinga, ypač labiau socialiai pažeidžiamoms grupėms. Pasak mero, G. Lipnevičiaus pateiktas sprendimo projektas svarstytinas. Dabar jis analizuojamas, derinamas ir planuojamas teikti Radviliškio rajono savivaldybės tarybai svarstyti. Idėjai pritarė netgi buvęs meras, o dabar Seimo narys, konservatorius Antanas Čepononis, kuris, paklaustas, ar palaikys jo vadovaujami konservatoriai Tarybos nario idėją, atsakė: „Tikrai taip, visada“ ir pripažino, kad tai, kas yra nemokama, yra naudinga gyventojams.

Ateityje – ir daugiau maršrutų

Apklausus gyventojus, ką jie mano apie galimybę autobusais važiuoti nemokamai, rajono žmonės pritarė šiai idėjai, tačiau dauguma pakalbintųjų pageidavo daugiau autobusų maršrutų. Žmonės skundėsi, kad yra ir tokių gyvenviečių, kurių autobusai nei mokamai, nei nemokamai iš viso nepasiekia. Kaip informavo G. Lipnevičius, priėmus šį sprendimą, bus svarstoma dėl maršrutų kiekio padidinimo.

Radviliškio „valstiečiai“ bando savintis iniciatyvą

Nepartiniui G. Lipnevičiui pateikus sprendimo projektą, maždaug po savaitės „atsibudo“ Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Radviliškio skyriaus „aktyvistai“, kurie socialiniuose tinkluose paskelbė, kad tai jie eis tartis su vežėju UAB „Emtra“ dėl nemokamų kelionių autobusais. Pranešta, kad tai „valstietis“ Jonas Povilaitis paskaičiavo, kad rajono biudžetui nemokamas keleivių vežimas galėtų kainuoti apie 50 tūkstančių eurų. Realybė kitokia – teikdamas sprendimo projektą, būtent G. Lipnevičius nurodė šio projekto kainą savivaldybės biudžetui – suma tokia pat. Paklausėme ir Radviliškio „valstiečių“ vadovo Aurimo Gaidžiūno nuomonės, ar palaikys šią Tarybai pateiktą idėją dėl nemokamo keleivių vežimo. Jis atsakė, kad, jei formuojant biudžetą, nemokamas keleivių vežimas bus įtrauktas, „valstiečiai“ tai neabejotinai palaikys.

Projektas – vertinimo stadijoje

Šiuo metu pateiktą Tarybai sprendimo projektą turės įvertinti savivaldybės teisininkai, finansininkai bei kalbininkai. Jeigu jie nesutrukdys, Tarybos nario pasiūlymas bus svarstomas artimiausiame Tarybos posėdyje vasario mėnesį. Iki šiol nė viena rajono partija neparuošė sprendimo projekto dėl nemokamo keleivių vežimo. Belieka tikėtis, kad partijos pritars šiam Tarybos nario siūlymui, o rajono gyventojai jau nuo 2022 m. kovo 1 d. galės miesto bei priemiestiniais maršrutais keliauti nemokamai.

Rita Grigalienė

Total
7
Dalinasi
Related Posts