Socialiniai tinklai

Aktualijos

Sunkiasvore technika – prieš valdančiųjų sprendimus

Avatar

Paskelbta

data

Lapkričio 26 d. Radviliškio rajono žemdirbiai aktyviai įsijungė į įspėjamąją protesto akciją „Lietuva, tavo kaimas miršta“, kurią organizavo Radviliškio krašto ūkininkų sąjunga.

Akcijos rytą ūkininkai su savo sunkiasvore technika rikiavosi  paplentėje ties Antaniškių mišku ir prieš dvyliktą valandą, lydimi policijos  pareigūnų, pajudėjo  kelio Panevėžys –Šiauliai atkarpa per Radviliškio miestą, Vytauto Landsbergio – Žemkalnio ir Šiaulių gatvėmis, iki žiedo Radviliškio miesto gale.

Įspūdingą traktorių, papuoštų vėliavomis bei plakatais, koloną sveikino pravažiuojantys vairuotojai, radviliškiečiai. Akcijos Radviliškio rajone organizatoriai sakė suskaičiavę 137 traktorius, atriedėjusius iš įvairių kaimų bei gyvenviečių.

„Akcijos masiškumas pranoko visus lūkesčius, manėme, kad atvažiuos apie 50-60 traktorių, tačiau kad jų bus per šimtą tikrai nesitikėjome“,- sakė Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas.

Žemdirbių atstovai sakė, kad jie protestuoja norėdami atkreipti visuomenės dėmesį į sunkią žemdirbių padėtį: juos žlugdo  valdžios ketinimai didinti mokesčius, skaudina visuomenės nuomonė, kad jie nemoka mokesčių ir gauna daug lengvatų.

Pasak ūkininkų, jų tikslas – siekti  sisteminio mokesčių peržiūrėjimo: „Mes turime lengvatas tik dyzeliniam kurui, bet jas turi ir kitų šalių ūkininkai, net didesnes. Jau dabar Lietuvos žemdirbiai negali konkuruoti su  Ukrainos žemdirbiais – jie gali laisvai į Lietuvą įvežti grūdus, kurių savikaina yra kitokia nei Lietuvoje“.

Taip pat ūkininkai sakė taip pat protestuojantys prieš miesto ir kaimo supriešinimą. „Kai miestui reikėjo pagalbos išvalyti ir išvežti sniegą, mes padėjome: valėme gatves, vežėme sniegą, o kai ūkininkams reikia pagalbos ir palaikymo, rajono valdžios atstovų nesimato. Matosi, kad visiems ūkininkams prastai, nes labai daug susirinko šiandien “,- sakė akcijos dalyviai.

Pademonstravę vienybę prieš valdžios sprendimus bei neigiamą visuomenės požiūrį į žemdirbius, protesto akcijos dalyviai  rinkosi į aikštelę prie automobilių turgaus.

„Akcijos gausumas pranoko lūkesčius!!! Mūsų buvo gerokai daugiau kaip dvigubai, nei buvo planuota – suskaičiuoti 137 traktoriai. Tiek gausumu, tiek pasiruošimu mūsų kolona buvo viena įspūdingiausių visos Lietuvos mastu. Ačiū valdybos nariams  Aivarui Rimkui, Renatui Rimavičiui, Algimantui Žesdriui, Svajūnui Diržinauskui, Benui Elzbergui, Žygimantui Dijokui, kurie dėjo daug pastangų, kad šis akcijos etapas vyktų, ačiū tiems, kurie kvietėte savo pažįstamus, kaimynus dalyvauti, taip pat tiems, kurie skyrėte laiko ir įdėjote darbo ruošdami, dekoruodami traktorius. Smagu, puikiai atstovavote sau, kovojame už savo teisėtus interesus, už savo ateitį! Šiandien mes parodėme, kad esame vieningi – tokio žemdirbių vieningumo nebuvo jau gal daugiau nei dvidešimt metų. Tik susivieniję galime pasiekti savo tikslų. Po šios taikios akcijos rajone ruoškimės su sunkiasvore technika kelionei į Vilnių, prie Seimo rūmų“,- sakė Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas, dėkodamas akcijos dalyviams.

„Ne visi ūkininkai laiku sužinojo apie akciją, jeigu ji būtų organizuota dar po dviejų dienų, būtų atvažiavę ne 137 traktoriai, bet  237. Būtų dar atvažiavę ūkininkų iš Sidabravo, Vadaktų. Tiesa, dar yra ir tokių, kurie į akciją žiūri „pro kampą“,- sakė ūkininkas Rimantas Budreckis, atvykęs iš Baisogalos seniūnijos, Valatkonių kaimo.

„Kaimo ateitis – žemdirbių rankose! Šiandien kartu su visos Lietuvos žemdirbiais prieš valstybės užmojus taikyti didesnius individualios veiklos mokesčius bei didinti kuro kainas protestuoja ir Radviliškio ūkininkai. Palaikau Jūsų reikalavimus ir tikiu, kad į juos bus atsižvelgta. Pagarba, šaunuoliai! Lauksiu jūsų ir prie Radviliškio rajono savivaldybės su traktoriais kitais metais, kai meras su konservatoriais bei  „valstiečiais“ norės vėl dvigubai didesnio mokesčio už žemę negu kaimyninio Šiaulių rajono. Bendromis jėgomis viskas įmanoma. O žemdirbių vienybė verslininkams – labai geras pavyzdys kovojant už savo interesus“,- sakė Tarybos narys, „Radviliškio verslininkų asociacijos“ vadovas Gediminas Lipnevičius, atvykęs  į akcijos vietą palaikyti rajono žemdirbių.

Meras konservatorius  A. Čepononis ir „valstietis“ LR Seimo narys A. Gaidžiūnas susitikti su protestuojančiais žemdirbiais neatvyko.

Paklausti, kodėl su savo sunkiasvore technika nevažiuoja prie savivaldybės, žemdirbiai juokavo: „Tai kad miesto centre trinkelės labai prastai sudėtos, nenorime savo technikos gadinti“.

Radviliškio krašto ūkininkų sąjunga dėkoja Radviliškio rajono policijos komisariato vadovams, pareigūnams už pagalbą užtikrinant sklandų technikos judėjimą žemdirbių protesto akcijos metu.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Vaistai ir saulė – ką reikėtų žinoti?

Avatar

Paskelbta

data

Vis labiau šylant orams ir dažniau mėgaujantis vasaros saule, kai kuriuos vaistus vertėtų vartoti ypač atsargiai ir atsakingai, mat galima sąveika tarp vaisto sudėtyje esančios veikliosios medžiagos ir saulės spindulių bei karščio. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai atkreipia dėmesį, kad tokiu atveju vaistai gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. Ką derėtų žinoti?

Būtina, kad visi vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai, pastebėję nepageidaujamą reakciją į vaistą, apie ją praneštų VVKT. Kiekvienas pranešimas yra labai svarbus, mat padeda gauti daugiau informacijos apie vaistus ir prisideda prie saugaus jų vartojimo.

Kalbant apie vaistų ir saulės sąveiką, ji gali turėti trejopas pasekmes.

Fototoksinės reakcijos

Ko gero, tai – dažniausiai pasitaikančios reakcijos. Jas išprovokuoti gali bet kokia farmacinė vaisto forma: tiek geriama tabletė, piliulė ar kapsulė, tiek injekcija, tiek išoriškai vartojamas tepalas. Fototoksinė reakcija į vaistą dažniausiai pasireiškia pirmosiomis valandomis arba dienomis pabuvus saulėje – oda parausta, peršti, patinsta, ją gali dilgčioti, išmarginti dėmės, taip pat odoje gali susidaryti skausmingų pūslių ar gilesnių nudegimų. Paprastai taip sureaguoja nuo saulės nepridengtos kūno vietos: veido, kaklo, rankų oda. Pasitaiko net tokių atvejų, kad odos pažeidimai išlieka ar yra jaučiami daug metų, net nustojus vartoti vaistą.

Fotoalerginės reakcijos

Kai saulės spinduliuotė per įvairias organizme esančias fermentų sistemas šiek tiek pakeičia vartojamo vaisto struktūrą, žmogų gali ištikti fotoalerginė reakcija: odą išberia, ją nemaloniai niežti, gali atsirasti ryškiai raudonų dėmių, pleiskanų. Taip nutinka dėl to, kad imuninė sistema pasikeitusį vaistą pradeda „suprasti“ kaip svetimkūnį ir ima su juo kovoti. Fotoalerginės reakcijos, vartojant tam tikrus vaistus, paprastai pasireiškia ne iškart – į pakitusią vaisto struktūrą imunitetas sureaguoja vėliau, po antrojo ar kitų kartų pabuvimo saulėje. O rezultatas, t. y., bėrimai gali būti matomi bet kurioje kūno vietoje, net tose, kurios neturėjo tiesioginio sąlyčio su saule, mat fotoalergija yra sisteminio pobūdžio bėda. Daugiausia fotoalerginių reakcijų sukelia išoriškai tepami vaistai.

Egzema

Saulė, sąveikaudama su kai kuriais vaistais, taip pat gali sukelti ir egzemą. Tai rečiau pasitaikanti nepageidaujama reakcija, būdingesnė tiems asmenims, kurie jau yra sirgę egzema, mat tokių žmonių oda apskritai yra gerokai jautresnė karščiui, UV spinduliams, prakaitui. Odą, pasireiškus egzemai, ima niežėti, ji išsausėja, pleiskanoja, jos paviršių gali nusėti pūslės su skaidriu skysčiu.

Kokie vaistai „nedraugauja“ su saule?

– Kai kurie antibiotikai, tokie kaip ciprofloksacinas, levofloksacinas, sulfametazolas su trimetoprimu, doksiciklinas, tetraciklinas.

– Aknei gydyti skirtas vaistas isotretinoinas bei išoriškai vartojamas benzoilo peroksidas.

– Kai kurie antimaliariniai vaistai, tokie kaip chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas.

– Kai kurie vaistai nuo depresijos ar žoliniai preparatai nuo depresijos, pavyzdžiui, jonažolė.

– Kai kurie geriamieji kontraceptikai.

– Diuretikai, tokie kaip  hidrochlorotiazidas, chlorthalidonas, chlorotiazidas, furosemidas ir triamterenas.

– Antihistamininiai vaistai, tokie kaip cetirizinas, difenhidraminas, loratadinas, prometazinas, ciproheptadinas.

– Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys preparatai, tokie kaip simvastatinas, atorvastatinas, lovastatinas, pravastatinas.

– Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, piroksikamas.

– Vaistai padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti, pavyzdžiui, diltiazemas.

– Benzokainas.

– Vaistai glikemijai reguliuoti, tokie kaip glipizidas, gliburidas.

– Kai kurie neuroleptikai, tokie kaip chlorpromazinas, flupenazinas.

– Vaistai nuo aritmijų, tokie kaip amjodaronas.

– Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip flucitozinas, griseofulvinas, vorikanozolas.

Kaip saugiai vartoti vaistus ir išvengti neigiamo saulės poveikio?

Jei vasarą visgi tenka vartoti vaistų, o gydytojas ar vaistininkas nepabrėžė vaistų vartojimo būdo arba žmogui pasimiršo pateikta informacija, prieš vartojant vaistus, būtina perskaityti pakuotės lapelį. Visa informacija, kaip vartoti vaistą, yra pateikta pakuotės lapelio 3-me skyrelyje  ir tų rekomendacijų būtina paisyti.

Tuo tarpu informacija apie galimą šalutinį poveikį yra surašyta pakuotės lapelio 4-ame skyrelyje.

Pakuotės lapelis yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat jį galima rasti VVKT interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą. Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o pavyzdžiui,  tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba. 

Vartojant vaistus, kurie gali sukelti fotoalerginių ar fototoksinių reakcijų, patariama vengti būti saulės atokaitoje (būtina rinktis pavėsį), nešioti akinius nuo saulės, galvos apdangalą, vilkėti natūralaus pluošto ir kuo daugiau kūno dengiančius drabužius, reguliariai naudoti specialią kosmetiką su plataus spektro (UVA, UVB) saulės filtrais.

Jei pakuotės lapelyje nėra įspėjimo apie galimą šalutinį poveikį, tačiau pacientas, vartodamas vaistus, visgi jį patyrė, apie tai būtina informuoti VVKT. Norint pranešti informaciją apie šalutinį vaistų poveikį, tereikia paspausti šią nuorodą: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv. Jokiu būdu nereikėtų savarankiškai liautis vartoti vaistų ar juos keisti kitais – dėl to reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Daugiau informacijos:

Aistė Tautvydienė

Atstovė spaudai

Vyriausiasis specialistas

tel. +370 608 10849,

el. p. aistetautvydiene@vvkt.lt

Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių nuoširdumas įkvepia naujiems iššūkiams

Avatar

Paskelbta

data

Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno tragedija sukrėtė daugelį žmonių ir inspiravo jų empatiją policijos bendruomenei, kasdien tarnyboje susiduriančiai su neprognozuojamu elgesiu, kurio pasekmės nenuspėjamos. Per pastarąsias dienas Šiaulių apskrities policijos pareigūnai patyrė žmonių pasitikėjimo ir nuoširdumo apraiškų, kurios jaudina ir  įkvepia jėgų naujiems iššūkiams atlaikyti.

Po tragiškų įvykių Mažeikiuose Šiauliuose buvo mobilizuojamos policijos pareigūnų pajėgos vykti į įvykio vietą. Pietiniame Šiaulių mikrorajone gyvenantis vyriausiasis patrulis Darijus Malyševas, po naktinės pamainos nespėjęs numigti, taip pat buvo iškviestas į Patrulių rinktinės dislokacijos vietą Purienų g. esančiame Šiaulių AVPK pastate. Tokiais atvejais pareigūnų operatyvumas turi būti maksimalus. Minutės bėgo, o  autobusų stotelėje mindžiukuojantis pareigūnas autobuso vis nesulaukė. Netoliese stovėjo taksi, tačiau pareigūnas su savimi grynųjų pinigų neturėjo, tik banko mokėjimo kortelę, o ja už taksi paslaugas neatsiskaitysi. Matydamas, kad išeities nėra, Darijus  žengė prie taksi vairuotojo ir papasakojo, kokioje situacijoje atsidūrė. Vairuotojas tik pasakė, kad girdėjęs apie įvykį Mažeikiuose, ir  nedvejodamas pareigūnui liepė sėsti į automobilį. Darijus operatyviai atsirado pareigūnų mobilizacijos vietoje ir kartu su kitais išvyko padėti  Mažeikių kolegoms. Kai vakare, atlikęs pareigą, jis paskambino taksi vairuotojui, norėdamas atiduoti skolą už suteiktą paslaugą, vairuotojas atlygio atsisakė ir palinkėjo gero vakaro. Tačiau Darijus jautėsi skolingas. Ne vien pinigais. Jautėsi skolingas už supratingumą bei pasitikėjimą. Kitą dieną jis susirado jam pagelbėjusį vairuotoją Žydrūną Vaičiulį ir policijos vardu padėkojo jam už pilietiškumą ir pažinčiai prisiminti įteikė arbatos puodelį su policijos atributika bei didžiulį šokoladą.

Žuvusio Mažeikių pareigūno laidotuvių dieną jo kolegas Šiauliuose sujaudino dar vienas eilinio piliečio poelgis. Į Purienų g. esantį policijos pastatą atėjo Lietuvoje šiuo metu gyvenantis Ukrainos pilietis Maksimas. Priėjęs prie informacinio langelio, jis ištraukė iš piniginės 100 eurų ir padavė čia esančiai darbuotojai.

  • „Žinau apie nelaimę Mažeikiuose. Perduokit šiuos pinigus žuvusiojo šeimai. Mano sūnūs – tokio pat amžiaus kaip jis. Viską suprantu ir užjaučiu, nes gimtinėje turiu draugų, policijos pareigūnų.

Nepaprašė net pinigų gavimo kvito.Toks pasitikėjimas labai sujaudino Šiaulių apskrities policijos pareigūnus. Nepažįstamojo paaukoti pinigai jau iškeliavo žuvusiojo šeimai ir artimiausiu metu ją pasieks.

Toks nuoširdumas ir pasitikėjimas, kurį parodo žmonės kritiniais atvejais, įkvepia policijos bendruomenę naujiems iššūkiams.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019