Socialiniai tinklai

Aktualijos

Šiauliuose rinkosi regiono verslo asociacijų vadovai

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 4 d.  Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmuose rinkosi visų Šiaulių regione veikiančių verslo asociacijų vadovai. Pradedami nauji ir tęsiami pradėti darbai. Dar 2014 metais buvo įkurtas savarankiškų regiono verslo organizacijų susirinkimas – Šiaulių regiono verslo forumas. Jo formatas suteikia galimybę svarstyti ir teikti pasiūlymus aktualiais verslui klausimais. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmuose verslo asociacijų vadovai aptarė aktualijas: rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų nustatymo regiono savivaldybėse bei Šiaulių apskrities ekonominės specializacijos klausimus.

Pasitarimo metu buvo pasidalinta informacija ir išryškintos problemos, kurias sukėlė regiono savivaldybių tarybų priimtos praėjusių metų pabaigoje tvarkos. Informaciją pateikė ir Šiaulių regiono atliekų centro direktorė Jolita Šalkauskienė. Tvarkos savivaldybėse skiriasi, tačiau visose yra ženklus rinkliavos padidėjimas verslui. Tai sukelia daug nepasitenkinimo bei reikalauja loginio pagrindimo iš atliekų surinkimo sistemos pusės.
Susitikimo dalyviai pritarė „Radviliškio verslininkų asociacijos“ prezidento Gedimino Lipnevičiaus pasiūlymui rinkliavą už atliekas skaičiuoti nuo darbuotojų skaičiaus ir fakto (šiukšlių svorio), o ne nuo kvadratų skaičiaus. Susirinkusieji pasiūlė tokį dvinarės rinkliavos modelį taikyti visose Šiaulių regiono savivaldybėse. Kaip minėjo G. Lipnevičius, toks modelis nėra tobulas, bet tai „mažesnė blogybė“, nei mokėti už kvadratus, tikrai „negaminančius“ šiukšlių.  Tiesa, toks modelis yra taikomas daugelyje savivaldybių, išskyrus Šiaulių rajono ir Kelmės.

Pasak G. Lipnevičiaus, reikia atkreipti dėmesį į vis didėjančią rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą: gyventojų mažėja, verslas traukiasi, o mokesčiai didėja ir nesimato galo tam didėjimui.  Jam antrino Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Alfredas Januška – 2018 m. planuojama, kad rinkliavos mokestis gali didėti tiek gyventojams, tiek verslui.

Pasitarimo metu sutarta, kad regiono verslo asociacijų ir Rūmų vardu būtina paruošti ir inicijuoti LR Vyriausybei nutarimo „Dėl vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklių” bei atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus. Taip pat sutarta dėl teikimo ir įtakojimo regiono savivaldybių tarybų vienodų įmokos pastoviosios ir kintamos dalių apskaičiavimo principų taikymo. Rinkliavą rekomenduojama skaičiuoti nuo darbuotojų skaičiaus ir nuo fakto, įvertinus atliekų susikaupimo normas.

Šiaulių regiono verslo forumo dalyviai nutarė, kad reikia leisti atliekų surinkėjams pardavinėti surinktas atliekas, pavyzdžiui, makulatūrą, baldų gamybos atliekas ir kt. Šiaulių verslininkų asociacijos vadovas Žydrūnas Grinius iškėlė problemą – baldus gaminanti įmonė „Grafų baldai“ gamybos atliekas veža į Lenkiją – ten galima krosnis kūrenti baldų atliekomis, kas Lietuvoje draudžiama. Leidus atliekų surinkėjams pardavinėti baldų atliekas, verslininkai ženkliai sutaupytų.

Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į Aplinkos ministerijos baigiamos diegti Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (toliau – GPAIS), kuri pradėjo veikti 2018 m. sausio 1 d. ir yra privaloma visam verslui: gamintojams ir importuotojams, jų organizacijoms, atliekų tvarkytojams, darytojams ir kitiems atliekų sektoriaus dalyviams. Sutarta išanalizuoti šios sistemos poveikį verslo įmonėms.

Verslo asociacijų vadovams buvo pranešta, kad regiono savivaldybės netrukus gaus nemažai lėšų verslo skatinimui. Verslo asociacijų vadovai turėtų stebėti, kad šios lėšos būtų panaudotos pagal paskirtį, o ne bereikalingoms statyboms ar paprasčiausiai „pravalgyti“. „Manau, kad kontroliuojančios institucijos ypač turėtų atkreipti dėmesį, kad verslo skatinimui skirtos lėšos savivaldybėse nepavirstų „auksinėmis“ trinkelėmis ar brangiais bordiūrais“,- sakė „Radviliškio verslininkų asociacijos“ prezidentas G.Lipnevičius.

Buvo  pristatyti procesai, kurie vyksta ministerijų ir regionų plėtros tarybų lygmenyje dėl regiono ekonominės specializacijos. Šiaulių miesto savivaldybė, prisidedant kitoms apskrities savivaldybėms, rengs ekonominės specializacijos pagrindimo ir pasirinkimo studiją.

Čia ypatingą vaidmenį turėtų vaidinti verslo asociacijos. Sėkmė priklausys nuo verslo atstovų aktyvumo ir bendradarbiavimo rengiant dokumentą.

Verslo atstovai pasidžiaugė iniciatyva susitikinėti, dalintis patirtimi bei derinti pozicijas, įtakojant verslo aplinkos gerinimo procesus Šiaulių regiono savivaldybėse.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriuje abiturientų ir absolventų šventė

Avatar

Paskelbta

data

RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus bendruomenė rinkosi į virtualią Šimtadienio ir Paskutinio skambučio šventę. Šventė kiek neįprasta, ne tokia, prie kokios esame įpratę, tačiau nemažiau reikšminga. Dvyliktokai pažymėjo šimto dienų laiką, likusį iki brandos egzaminų. Trečio kurso mokiniai – Paskutinio skambučio šventę, po kurios jų pamokos mokykloje baigėsi, o iki finišo tiesiosios – tai yra kompetencijų vertinimo egzaminų – liko tik praktikos atlikimas darbo vietose.

Renginyje netrūko gražių žodžių, palinkėjimų ir sveikinimų. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stanislava Kavaliauskienė linkėjo mokiniams sėkmės ir džiaugėsi jaunuolių gebėjimu prisitaikyti prie nuotolinio mokymo. Pirmo kurso mokiniai įteikė abiturientams Šimtadienio kalendorių, padėsiantį neprarasti laiko nuovokos. Absolventai perskaitė savo „testamentą“ ir įteikė atminimo dovaną mokyklai. Gražius žodžius vieni kitiems skyrė ir patys mokiniai, ir administracijos darbuotojai, ir grupių vadovai. Galima tik pasidžiaugti, kad virtualus bendravimas, neatima galimybės švęsti mums svarbias šventes ir leidžia neprarasti svarbaus bendrystės jausmo.

Linkime savo abiturientams ir absolventams nepamiršti, kad gyvenimas yra dinamiškas: siekimai ir tikslai keičiasi, bet svarbiausia – suprasti, kas Jums teikia laimę. Džiaukitės darydami tai, kas Jums patinka, ir gerbkite save už tai, kad sugebate džiaugtis ir suprantate, ko trokštate.

Neformaliojo švietimo organizatorė Audra Kisežauskė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Prieš „vėjo malūnus“ sukilo rajono bendruomenės

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie tai, kad mūsų rajonas staiga tapo labai patraukliu vėjo jėgainių statytojams, nors ir nėra prie jūros, kur nuolat pučia vėjai. Radviliškio rajone buvo planuojama pastatyti apie 30 tokių jėgainių, kurių aukštis – iki 300 metrų. Tačiau sulaukus aktyvaus bendruomenių pasipriešinimo, „vėjo malūnų“ rajone gali ir sumažėti.

Pirmoji pasipriešino „Draugo“  bendruomenė

Vėjo jėgaines UAB „Archstudija“ buvo užsibrėžusi statyti Radviliškio rajono Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose, tačiau sulaukė aktyvaus Pakalniškių seniūnijos gyventojų pasipriešinimo. „Draugo bendruomenės“ nariai, kartu su pirmininku J. Malinausku surinko gyventojų parašus, pasikvietė valdžios atstovus ir tarė ryžtingą „Ne“ vėjo jėgainių projektavimui bei konstravimui Pakalniškių seniūnijoje.

Atvykusiems valdžios atstovams šios bendruomenės nariai argumentuotai paaiškino, kodėl jie nenori savo seniūnijos teritorijoje matyti milžiniškų „vėjo malūnų“.

„Pirmiausia tai foninis, mechaninis ir aerodinaminis triukšmas, turintis įtakos žmonių ir gyvūnų savijautai bei sveikatai, kuri priklauso nuo jėgainės įrengimo atstumo. Dėl jėgainių įtakos padaryta nemažai tyrimų. Nustatyta, kad daugeliui žmonių, gyvenančių iki 3 kilometrų atstumu nuo jėgainių, vystosi chroniška nemiga, klausos sutrikimai, nuovargis, galvos skausmai bei depresija.

32-jų decibelų triukšmas jau erzina, 40-ies daugeliui sukelia stiprų erzinimą. Prie pat jėgainės būna apie 105 decibelus, tolstant triukšmo lygis mažėja. 500 metrų atstumu yra 36 decibelai. Ne tik žmones, bet ir gyvūnus labai veikia žemo dažnio infragarsas: kinta kraujospūdis, pasireiškia kvėpavimo, nervų sistemos sutrikimai, galvos svaigulys“,- vėjo jėgainių poveikį žmogaus sveikatai įvertino šios bendruomenės nariai.

Pasak šios bendruomenės narių, danai žengė pirmi su vėjo jėgainėmis, tačiau jie jau stumia jėgaines kuo toliau nuo gyventojų į jūrą. Jie infragarsą fiksuoja ir esant 15 -os kilometrų atstumui.

Dar vienas faktas – vėjo jėgainės labai muša būsto kainas – ten, kur jų yra, būstai atpinga iki kelių kartų.

Užsimota keisti Tarybos sprendimą

Po tokio aršaus bendruomenės pasipriešinimo, buvo nutarta koreguoti 2019 m. birželio 27 d. Tarybos sprendimą ir vietoje Pakalniškių seniūnijos vėjo jėgaines statyti Sidabravo seniūnijoje. Šis sprendimas dabar skambėtų taip: „Leisti UAB „Archstudija“ pradėti rengti vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentą ؘ– Vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą“.

Sulaukta Kunigiškių bendruomenės aktyvaus pasipriešinimo

Tik klausimas, ar nereikės dar kartą keisti šio sprendimo projekto dėl vėjo jėgainių statymo plano, nes sulaukta aktyvaus Kunigiškių bendruomenės pasipriešinimo bei kreipimosi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą:
„2020 -02-04 Kunigiškių seniūnaitijos bendruomenę pasiekė žinia apie vėjo jėgainių parko įrengimo planus pagal Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos 2019-06-27 priimtą sprendimą Nr. T-51 „Dėl leidimo rengti vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą“.

Informuojame, kad Kunigiškių seniūnaitijos gyventojai savo parašais išreiškė prieštaravimą vėjo jėgainių statymui Kunigiškių seniūnaitijoje arčiau nei 5 km nuo kiekvienos Kunigiškių seniūnaitijai priklausančios gyvenvietės kraštinės sodybos. Kreipiamės į jus dėl planų koregavimo ir prašoma atstovauti bendruomenės interesus.

Pridedama. Kunigiškių seniūnaitijos gyventojų nesutikimai, 94 lapai“.
Raštą pasirašė asociacijos „Kunigiškių bendruomenė“ pirmininkė Dalia Balčiūnienė.

Į Kunigiškių bendruomenės kreipimąsi operatyviai sureagavo nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Jis raštu kreipėsi į rajono savivaldybės tarybą, vicemerą M. Pauliuką bei administracijos direktorę J. Margaitienę su pasiūlymu išbraukti šį klausimą iš Tarybos posėdžio darbotvarkės bei susigrąžinti administracijai koreguoti, atsižvelgiant į gyventojų prašymus.

Po operatyvaus kreipimosi į rajono vadovus bei Tarybą, G. Lipnevičius sulaukė Kunigiškių bendruomenės  padėkos: „Labai dėkojame visų bendruomenės narių vardu, kad sureagavote į mūsų pagalbos šauksmą. Suprantame,  kad kovos kelias gali būti labai ilgas, bet bandyti reikia. Norime gyventi saugioje ir gražioje aplinkoje“.

Tarybos narys kreipėsi į gyventojus

Tarybos narys G. Lipnevičius socialiniame tinklapyje „Facebook“ išplatino kreipimąsi į seniūnijų gyventojus informuodamas juos apie jų kaimynystėje numatomas statyti vėjo jėgaines: „Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijų gyventojai!

Jūsų seniūnijoje planuojamos statyti vėjo jėgainės. Nėra garantijų, kad šalia jūsų namų neišdygs 300 metrų aukščio seni, užsienyje demontuoti griozdai.
Radviliškio rajono tarybai savivaldybės administracija pateikė sprendimo projektą “Dėl leidimo rengti vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą”.

Anksčiau buvau gavęs alksniupiečių apsisprendimą bei pagalbos prašymą: jie nenorėjo šalia savo gyvenvietės 300 metrų aukščio vėjo elektrinių. Komiteto posėdyje teikiau siūlymą patvirtinti VO „Kaimo bendruomenė – Draugas“ prašymą neplanuoti vėjo jėgainių 5 km atstumu iki Alksniupių gyvenvietės. Jis buvo patvirtintas.

Kadangi komiteto posėdyje buvo teigiama, kad kitų seniūnijų gyventojų prieštaravimų dėl vėjo jėgainių negauta, noriu dar kartą jus informuoti apie planuojamas statyti vėjo jėgaines jūsų seniūnijoje. Jei nenorite, kad šalia jūsų namų būtų statomos kelių šimtų metrų aukščio vėjo elektrinės, rašykite Radviliškio rajono savivaldybės tarybai el.paštu: informacija@radviliskis.lt iki ketvirtadienį vyksiančio Tarybos posėdžio.
Komitete vykusioje diskusijoje man niekas negalėjo patvirtinti, kad mūsų rajone nebus statomos senos Vokietijoje demontuotos vėjo jėgainės… Aš esu už žalią energetiką, bet tai turi būti suderinta su gyventojais, kas iki šiol nepadaryta.

Prašau pasidalinti šia žinia, informuokite draugus, pažįstamus, gimines.
Gediminas Lipnevičius – nepartinis Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys“.

Po Tarybos nario kreipimosi – raštų lavina

Po šio kreipimosi sujudo ir kitų seniūnijų gyventojai. Šeduviai prieštaravo, kad vėjo jėgainės būtų statomos Šeduvos seniūnijoje – net planuoja paruošti peticiją.

Šaukoto seniūnijos gyventojai taip pat piktinasi sprendimu projektuoti vėjo jėgaines šioje seniūnijoje nepasitarus su gyventojais: „Niekas nei klausė, nei rodė planus Šaukoto seniūnijoje, o rašote, kad žmonės neprieštarauja? Pirmą kartą girdime apie tai!“

Ar Tarybos nariai atsižvelgs į seniūnijų gyventojų prašymus ir atidės klausimą dėl vėjo jėgainių projektavimo ir statymo Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose, paaiškės artimiausiame posėdyje.

Jonas  Petrikas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi