Šeduvos aerodromą „saviems“ atidavė už gražias akis

Praėjusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje valdantieji konservatoriai ir „valstiečiai“, palaikomi rajono mero Vytauto Simelio, pademonstravo sau nebūdingą dosnumą – Šeduvos aerodromą ir visus jo orlaivius metams padovanojo Šiaulių aeroklubui. Atidavė be jokių konkursų ir už gražias akis. Valdžios užmojais išparceliuoti savivaldybės valdomą turtą pasipiktinę rajono opozicijos atstovai ketina kreiptis į teisėsaugą, kad ši sustabdytų tokią savivalę ir nubaustų atsakingus asmenis.

Aerodromo šturvalas – V. Jakavičiaus rankose

Turbūt ne sutapimas, kad praeityje Šeduvos aerodromo turtas vis sukdavosi aplinkui Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centro vadovą, įtakingą konservatorių Vaidotą Jakavičių. Iki 2017 metų aerodromas ir jame esantis turtas priklausė valstybei, o jį valdė Kūno kultūros ir sporto departamentas, kuris pagal panaudą leido aerodromu naudotis asociacijos statusą turinčiam Šiaulių aeroklubui. Vieša paslaptis, kad tuo metu šio klubo narys buvo būtent minėtas V. Jakavičius. Yra manančių, kad jis faktiškai ir vadovavo asociacijos statusą turinčiai įmonei. Nuo 2017 metų sausio mėnesio, Radviliškio rajono savivaldybei vadovaujant merui, konservatorių partijos atstovui Antanui Čepononiui, su savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Margaitienės žinia, šis turtas buvo perleistas Radviliškio rajono savivaldybei. Savivaldybė aerodromą perdavė valdyti Švietimo ir sporto paslaugų centrui, kurios vadovas, kaip jau minėta, – konservatorius V. Jakavičius. Taigi, ir toliau Šeduvos aerodromas išliko šio įtakingo konservatoriaus rankose. 

STT pradėjus čirškinti padus – naujas viražas

Minėtu V. Jakavičiumi šiais metais susidomėjo ir teisėsaugininkai. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai inicijavo tyrimą dėl galimos korupcijos, kai ilgametis Švietimo ir sporto skyriaus vadovas, atostogaudamas Palangoje, apsistojo poilsiavietėje, siejamoje su Radviliškio rajone moksleivius maitinančia įmone VšĮ „Bruneros“. Skandalais apipintą vaikų maitinimo konkursą, kuris irgi buvo sudominęs prokurorus, o rajono ugdymo įstaigoms ilgam sukėlė galvos skausmą, organizavo to paties V. Jakavičiaus vadovaujamas Švietimo ir sporto paslaugų centras.

Turimais duomenimis, tyrimą kuravo Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos skyrius. Deja, ikiteisminis tyrimas baigėsi šnipštu – jis prokuroro nutarimu buvo nutrauktas. Surinkta medžiaga buvo perduota Valstybinei mokesčių inspekcijai dėl galimų buhalterinės apskaitos įstatymo pažeidimų.

Vos tik Specialiųjų tyrimų tarnyba ėmė čirškinti padus V. Jakavičiui, rajono savivaldybėje gimė sprendimas Šeduvos aerodromą neatlygintinai, panaudos pagrindais, atiduoti valdyti Šiaulių aeroklubui, kuris savo buveinę kaip tyčia įregistravo adresu Radvilų gatvė 17, Radviliškyje. Būtent šiuo adresu yra įsikūręs ir V. Jakavičiaus vadovaujamas Švietimo ir sporto paslaugų centras. 

Šios sąsajos leidžia manyti, kad aeroklubo perdavimui privatininkams per savo partiečius ir toliau galimai diriguoja V. Jakavičius, nors ir sakosi nebesąs Šiaulių aeroklubo narys. 

Aerodromą atiduos kartu su pastatais ir orlaiviais

Tarybos sprendimo projektą atiduoti Šeduvos aerodromą privatininkams parengę savivaldybės valdininkai bandė nupiešti itin liūdną vaizdelį: esą aerodromo turtas esąs susidėvėjęs, kai kurių orlaivių likutinė vertė nurodoma vos po vieną eurą. Didesnės vertės esąs tik angaras, mokomasis korpusas, garažas. „Radviliškio krašto“ žurnalistai išsiaiškino, kad iš tikrųjų Šeduvos aerodromo turtas ne toks jau ir menkas: yra angaras, mokomasis korpusas, garažas, sargo namelis, akumuliatorinė, septyni poilsio nameliai, degalų sandėlis, kiemo statiniai, du lėktuvai ir net šešiolika sklandytuvų. Ir visa tai pasiūlyta už dyką metams atiduoti Šiaulių aeroklubui. Nors Savivaldybės tarybos posėdyje pasisakęs meras Vytautas Simelis graudeno, kad privatininkams perduodamas turtas yra apgailėtinos būklės, tačiau paaiškėjo, kad realiai niekas minėto turto, prieš teikiant sprendimą, net neapžiūrėjo, nes turtas realiai paskutinį kartą įvertintas tik 2017 metais, savivaldybei turtą perimant iš Valstybės turto fondo. Stebina tai, jog Tarybos posėdyje idėją padovanoti Šeduvos aerodromą aršiai gynė ir meras V. Simelis, kuris rajono politikus įtikinėjo, kad Šeduvos aerodromas tiesiog privalo būti perduotas Šiaulių aeroklubui, nes priešingu atveju čia nutrūksianti gyvybė. Merui antrino ir konservatorius Justinas Kvėglys, kuris saliamoniškai pareiškė, kad dovanų aerodromą gavusiems privatininkams dar turėtume būti dėkingi už jų rūpestį.

Rajono politikams siūlyta nuspręsti, kuriam laikui atiduoti aerodromą Šiaulių aeroklubui: dvejiems ar vieneriems metams. Sprendimui Šeduvos aerodromą privatininkams už dyką perduoti vieneriems metams pritarė 19 Tarybos narių, o apskritai nė už vieną sprendimo variantą nebalsavo du visuomeniniam komitetui „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovaujantys Tarybos nariai – Vilma Aleknienė ir Gediminas Lipnevičius.

Mero atsakymas – nei į tvorą, nei į mietą

Tapo įdomu, kaip tokį skandalingą rajono Tarybos sprendimą vertina buvęs meras, Seimo narys konservatorius Antanas Čepononis? Jis pakomentavo trumpai: „Tai laikinai duota naudotis. Meras teikė Tarybai sprendimą ir Taryba jį priėmė. Dėl konkurso ar apklausos teiraukitės savivaldybės teisininkų. Vyriausybės nutarime aiškiai nurodyta, kokiai veiklai galima naudoti, tai ir perduotas aviacijai pagal paskirtį. Dėl naudos žmonėms turėtų pakomentuoti Radviliškio meras“.

Vykdydami A. Čepononio pasiūlymą, „Radviliškio krašto“ žurnalistai paklausė mero V. Simelio bei administracijos direktorės J. Margaitienės nuomonės, ar jie nemano, kad tokiam aerodromo perdavimui reikėjo paskelbti konkursą arba apklausą ir paprašė atsakyti, kokią naudą aerodromo dovanojimas duos Radviliškio krašto žmonėms.

J. Margaitienė iš viso nesiteikė atsakyti į žurnalistų klausimus. Sprendimą dėl aerouosto atidavimo privatininkams palaikęs ir atkakliai gynęs meras V. Simelis savo atsakymą atsiuntė, bet atsakė nei į tvorą, nei į mietą. Meras bandė kratytis savo atsakomybės ir išvedžiojo, esą klausimus jam uždavę žurnalistai nesupranta valdžių atsakomybės pasidalinimo ir nemoka užduoti klausimų tam, kam reikia ir kaip reikia.

Tarybos narys sieks sustabdyti valdžios aferą

Nepartinis rajono Tarybos narys G. Lipnevičius po posėdžio neslėpė savo nuomonės, kad rajono mero ir administracijos pasiūlyta „išeitis“ Šeduvos aerodromą be jokio konkurso perduoti naudotis privačiai įmonei yra neteisėta. Tarybos nario įsitikinimu, rajono savivaldybė privalėjo paskelbti konkursą arba apklausą ir aerodromą perduoti tam, kas pasiūlys didžiausią nuomos kainą. G. Lipnevičius pažymėjo, kad šiuo atveju valstybės turtas buvo atiduotas „saviems“ asmenims iš vieno kabineto į kitą.

„Jeigu šita afera pasiseks ir valdžios pasitaškymas nebus sustabdytas, nenustebsiu, jeigu netolimoje ateityje rajono konservatoriai, turėdami mero ir koalicijos partnerių „valstiečių“ palaikymą, privatininkams vieną po kitos įsigeis atiduoti ir rajono mokyklas bei darželius. Visi žinome, kad konservatorių pirmininko Gabrieliaus Landsbergio žmona turi privačių mokyklų tinklą“, – neskaidriu rajono valdžios sprendimu stebisi G. Lipnevičius.  

Jis pažadėjo kreiptis į teisėsaugos institucijas, kad ši valstybės turto išparceliavimo istorija būtų nuodugniai ištirta, o kaltininkai nubausti.

Apie tolesnius Savivaldybės vadovų sprendimo nepalaikiusių Tarybos narių veiksmus informuosime savaitraštyje „Radviliškio kraštas“.

Ieva Kučaitė

Total
0
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Related Posts