Socialiniai tinklai

Aktualijos

Saugi vaikų vasara

Avatar

Paskelbta

data

Viena populiariausių vaikų poilsio formų jau daugelį metų yra stovyklos. Jos rengiamos mokyklose, neformaliojo ugdymo įstaigose, dienos centruose, dar kitas vaikams parenka ir už jas sumoka tėvai. Kad ir kokioje stovykloje vaikai leistų laiką, atsakomybę už jų saugumą turi perimti vadovai ir auklėtojai. Kad įvairios veiklos būtų ne tik smagios, bet ir saugios, stovyklose mažieji mokomi savarankiškai pasirūpinti savo saugumu.

,,Kad vaikai būtų saugūs, jiems reikia pagalbos. Vieni namie palikti arba su suaugusiaisiais laiką leidžiantys, bet iš jų akiračio, kad ir trumpam dingę vaikai, gali patekti į bėdą. Mažamečiai neretai menkai suvokia grėsmes – užsimiršta judriuose žaidimuose, ne visada įvertina savo elgesio pasekmes prie vandens, žaidimų aikštelėse, o taip pat gali nuklysti žaisdami slėpynes, gaudynes, neįvertinti savo veiksmų tarpusavyje rungtyniaudami ar norėdami tiesiog pasipuikuoti prieš draugus laipiodami ar šokinėdami. Ilgiau neprižiūrimi vyresnieji vaikai gali pasiduoti draugų įtakai ir bandyti rūkyti ar dar blogiau. Taigi – stovykla yra viena saugiausių vaikų poilsio formų“, – sako psichologė Neringa Jankauskaitė.

Svarbiausia vaikų saugumas

Šiaulių apskrityje visą vasarą veikia dešimtys stovyklų. Net tose, kurios veikia dienos centruose ir mokyklose pasikeičia veiklos ir atmosfera – nėra pamokų ruošos, vaikai į stovyklas renkasi ne ankstų rytą, o priešpiet, vykdomos edukacijos, žaidimai, poilsiaujama. Panašiai dirbama ir mokamose stovyklose. Vadovų požiūris į vaikų saugumą visuomet griežtas – stovyklose, į kurias per vasarą jau pakviesti Šiaulių apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai, vaikai yra supažindinti su saugios veiklos principais, įspėti, ko negalima daryti ir kaip elgtis, kai kyla kokių nors klausimų. Griežčiausi įspėjimai galioja, kai vaikai ilsisi ir žaidžia prie vandens. Dauguma jų žino, kad be suaugusiųjų priežiūros negalima eiti prie vandens, o besimaudant negalima bristi giliai, stumdytis, atiminėti vieniems iš kitų žaislus. Taip pat vaikai įspėti stebėti savo savijautą – ar ne per karšta, ar nesvaigsta galva, ar nepykina, o pasijutus blogiau kreiptis į arčiausiai esantį stovyklos darbuotoją. Visi sutikti stovyklautojai dėvėjo ryškiaspalves liemenes, buvo su kepuraitėmis, turėjo geriamo vandens, vaikams sudarytos sąlygos nueiti į tualetą ir nusiplauti rankas.

,,Matyti, kad visi nepilnamečiai stovyklautojai išmokyti saugaus elgesio, pagarbiai elgiasi su vadovėmis ir vienas su kitu, yra paslaugūs ir drausmingi, paiso įspėjimų, kad negalima bėgti per gatvę, negalima stumdytis, laisvesniu laiku negalima nubėgti toli nuo vadovių“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė Monika Pažarauskienė.

Nors siekiama, kad stovyklaudami vaikai patirtų kuo daugiau teigiamų emocijų, išmėgintų įvairias veiklas, nuolat ieškoma priemonių ir išeičių, kurios garantuotų maksimalų mažųjų saugumą. Išvykos pėsčiomis, dviračiais ar paspirtukais rengiamos tik turint būtinąsias apsaugas nuo traumų, veiklos organizuojamos atsižvelgiant į oro sąlygas.

Stovyklose dirbantys specialistai primena, kad suaugusieji turėtų būti atidūs, kai vasarą poilsiauja ir pramogauja su vaikais. Neretai jie patiria traumas iškritę iš medžių, nukritę nuo sūpynių ar batutų. Kasmet nelaimių nutinka ir mėgaujantis vandens pramogų malonumais. Jeigu vaikas namie neturi šuns, katės, nežino arklio elgesio ypatumų, paliktas kaime vasaroti gali nukentėti nuo gyvūnų – vaikams verta paaiškinti, kad nuo nepažįstamų gyvūnų derėtų laikytis šiek tiek atokiau. Taip pat pasitaiko apsinuodijimų, ypač tada, kai cheminės medžiagos pilamos į maisto tarą ar indus. Nežinodamas, kad vaisvandenio butelyje trąšos ar kiti chemikalai, vaikas gali jų išgerti. Būna, kad vasarą vaikai atsipalaiduoja ir gatvėse, atsidūrę transporto priemonių eisme užmiršta saugaus elgesio taisykles. Visa tai priminti ir nuo didesnių pavojų bent stovyklos darbo metu mažuosius apsaugoti stengiasi vadovai. ,,Visi šeimų pasirinkimai leisti vaikus į stovyklas yra geri, nes jose su vaikais dirba patyrę specialistai. Svarbu, kad stovykla atitiktų vaiko amžių, tenkintų jo fizinius, emocinius bei pažintinius poreikius ir užtikrintų saugumą“, – sako M. Pažarauskienė.

Stovyklos –  pažinimų šaltinis

Nors vasaros stovyklos daugiausiai skirtos poilsiui, tačiau veiklos organizuojamos taip, kad vaikai ko nors išmoktų. Pavyzdžiui, vienos stovyklos rengėjai Šiaulių botanikos sode surengė pažintinį žaidimą ,,Augalų detektyvas“ – vadovaudamiesi nuorodomis, vaikai turėjo surasti ir pažinti augalus, tiksliai nurodyti jų pavadinimus.

,,Jeigu mokymas pateikiamas išradingai, jis gali duoti daugiau naudos, negu įprastinė pamoka. Stovyklose vaikai atsipalaidavę, niekas nerašo pažymių, todėl tyrinėjimams, sportui, skaitymui, naujiems pažinimams gali skirti daugiau laiko bei į mokymosi procesą pažvelgti kūrybiškai. Bet kokios naujos žinios, įgūdžiai išlieka vaiko atmintyje, taigi gali būti pritaikomi grįžus į mokyklą ir tęsiant mokymosi procesą. Gerai, kad stovyklose ilsisi skirtingo amžiaus vaikai – jie mokosi vieni iš kitų. Mažesnieji iš vyresnių mokosi sumanumo, vyresnieji išmoksta atjausti ir suprasti mažesnius, taip vystosi socialiniai įgūdžiai“, – sako N. Jankauskaitė.

Asociatyvi nuotr.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Už „Smart-ID“ programėlės gali kyšoti ir neatidžius vartotojus žvejojanti sukčių meškerė

Avatar

Paskelbta

data

Patikliai „Smart-ID“ programėlę atnaujinusi šiaulietė neteko 1000 eurų. Rugsėjo 21-osios vakare 27 metų šiaulietė mobiliuoju telefonu gavo žinutę su nurodymu mobiliajame telefone atnaujinti „Smart-ID“ paskyrą. Mergina paspaudė ant nuorodos ir telefono ekrane atsidarė „Swedbank“-o langas, kuriame buvo prašoma suvesti savo identifikacijos banke kodą bei asmens kodą. Atlikus šiuos nurodymus, šiaulietės  buvo paprašyta  suvesti  PIN 1  ir PIN 2 kodus. Kai mergina ir tai padarė, sulaukė žinutės, jog iš jos sąskaitos buvo nuskaičiuota ir į sąskaitą užsienio banke pervesta 1000 eurų. Kadangi mergina nei jokių pirkimų, nei pinigų pervedimų tuo metu nevykdė, todėl iš karto kilo įtarimas, jog elektroninės bankininkystės duomenis  išviliojo ir  pinigus pasisavino sukčiai.

Pastaruoju metu daugėja tokių sukčiavimo atvejų, kai elektronine bankininkyste besinaudojantiems gyventojams  pasiūloma „atnaujinti” „Smart ID“ profilį, jie nukreipiami ne į tikrą, o suklastotą banko tinklalapį, kuris atrodo kaip tikras banko tinklapis, ir  reikalaujama suvesti asmens kodą, identifikacijos banke numerį, taip pat abu PIN kodus. Tai vadinamasis fišingas – sukčiavimo forma, skirta konfidencialiems duomenims išvilioti, naudojant internetinius adresus, panašius į iš tikro egzistuojančios institucijos adresą. Tokiu būdu iš neatidžių banko ar kitos institucijos klientų išgaunami prisijungimo prie internetinės bankininkystės kodai ar kredito kortelių numeriai.

Toks apgaulės būdas Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje – pirmas. Gretimoje, Telšių apskrityje, šį mėnesį  tokiu pat būdu buvo apgauta irgi viena mergina. Rugsėjo 8 d. iš 26 metų telšiškės banko sąskaitos į svetimą sąskaitą iškeliavo 3900 eurų. Nors mergina po 5minučių  paskambino į banką su prašymu blokuoti pavedimą, tačiau šaukštai buvo jau  po pietų.

Policijos tyrėjai dėl sukčiavimo, neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos ir neteisėto elektroninės priemonės ar jos duomenų panaudojimo pradėjo ikiteisminius tyrimus, o gyventojus ragina būti atidžius ir neužkibti ant analogiškos sukčių meškerės.

Pats paprasčiausias būdas to išvengti – gavus žinutę su nurodymu atnaujinti „Smart-ID“ paskyrą, nieko nedaryti, o skambinti į savo banką. Nespauskite ant elektroniniame laiške ar SMS žinutėje  įterptų nuorodų, niekada neatsakinėkite į tekstinę žinutę, reikalaujančią nurodyti PIN kodus, internetinės bankininkystės slaptažodį ar bet kuriuos kitus asmeninius duomenis.

„Smart-ID“ programėlę sukūrusios bendrovės „SK ID Solutions“ vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas sako, kad visada yra svarbu pačiam vartotojui jungtis prie norimų puslapių, o ne spausti nuorodas, kurios gautos el. paštu ar trumposiomis žinutėmis. Būtina įsitikinti, kad interneto naršyklėje svetainės adresas yra toks, į kurį norėjote nueiti,  prie jos adreso turėtumėte matyti https, bet ne http. Kai tvirtinate veiksmą internete, svarbu prisiminti, kad PIN1 kodas naudojamas prisijungti prie paskyros,  o PIN2 – patvirtinti tik jūsų pačių inicijuotam veiksmui – banko operacijai patvirtinti ar pasirašyti dokumentą. Jeigu jūs pats jokios operacijos neinicijavote, tad pagalvokite, kokiu tikslu jūsų prašoma PIN2. Atsakymas vienas – jūsų pinigams pavogti.

                      Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Ligoninės vadovas nesusitvarko su viruso plitimu, meras atsakomybės neprisiima

Avatar

Paskelbta

data


Radviliškio ligoninei tapus viruso Covid – 19  židiniu, jis sparčiai paplito visame  mieste. Sekmadienį savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų valdymo centras nusprendė įkurti mobilųjį punktą, kuriame galėtų išsitirti kiekvienas norintis Radviliškio savivaldybės gyventojas.
Covid -19 patikros punktas pirmadienį įsikūrė Radviliškyje, Radmės g. 1 (buvusioje degalinėje).

Patikros punkte sparčiai mažėjo vietų

Pirmadienį tik atidarius patikros punktą, radviliškiečiai aktyviai registravosi ir  laisvų vietų sparčiai mažėjo. Pasak punkto darbuotojų, pirmadienį buvo patikrinta tik 16 gyventojų. „Šiandien dirbame pirmą dieną, priimsime tik 16 norinčiųjų pasitikrinti. Žmones priiminėsime 15 minučių intervalu. Kitomis dienomis priiminėsime daugiau gyventojų – 5 minučių  intervalu, dirbs ne viena pamaina, nes vienos pamainos darbuotojai gali dirbti tik  4 valandas“,- sakė dirbantieji patikros punkte.

Radviliškio gyventojams atliekant tyrimus, prioritetai teikiami asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, ugdymo įstaigų darbuotojams, pareigūnams, prekybininkams, vaistininkams.

Ligoninėje nustatyta daug pažeidimų

Radviliškio ligoninei tapus koronaviruso židiniu, Nacionalinis visuomenės sveikatos centro darbuotojai šioje įstaigoje  atliko neplaninį patikrinimą ir nustatė infekcijų kontrolės pažeidimų, galimai galėjusių prisidėti prie koronavirusinės infekcijos (COVID-19) išplitimo įstaigoje. Dėl to gydymo įstaigai nurodyta nedelsiant stabdyti naujų pacientų priėmimą į gydymo įstaigą, t. y. ne tik į Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, bet ir visus kitus ligoninės padalinius. NVSC vertinimu, šioje gydymo įstaigoje buvo netinkamai atskirti pacientų bei personalo srautai, nėra sudarytos darbuotojų pamainų grupės, skirtos teikti gydymo paslaugas atskiriems pacientams. Ligoninei nurodyta organizuoti vadinamųjų „švarių“ ir „nešvarių“ srautų judėjimą ligoninėje, izoliuoti Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus pacientus, kuriems COVID-19 nepatvirtinta. Gydymo įstaiga taip pat privalo užtikrinti, kad dirbtų tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų ir kitų susirgimų požymių, taip pat darbuotojai, nesantys privalomoje izoliacijoje. NVSC ligoninei pavedė užtikrinti, kad visam personalui ir pacientams būtų atlikti laboratoriniai tyrimai koronavirusui nustatyti PGR metodu – imant tepinėlį iš nosiaryklės.

Kad ligoninės direktorius V. Smalinskas  nesusitvarko su savo  pareigybėmis, rodo ne tik  Covid – 19 viruso išplitimas ligoninėje, bet ir visai dar  neseniai  Radviliškio ligoninę lankytojams  uždariusi niežų epidemija.

Ar ligoninės vadovas turės prisiimti asmeninę atsakomybę?

Dėl rastų pažeidimų  Radviliškio ligoninėje bei  jau antros kilusios epidemijos per trumpą laikotarpį, rajono vadovai turėtų spręsti klausimą dėl  šios įstaigos vadovo V. Smalinsko tinkamumo eiti savo pareigas. Tačiau rajono meras galimai taip negalvoja. Lankydamasis patikros punkto atidaryme A. Čepononis kvietė radviliškiečius būti sėslesniais, mažiau lankytis parduotuvėse, bet nei žodžiu neužsiminė, jog svarstys ligoninės vadovo tinkamumą eiti savo pareigas – juk dėl šioje įstaigoje nustatytų daugybės pažeidimų  miestas gali būti uždarytas.

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga šiuo atveju buvo griežtesnis. Pasak ministro, NVSC ligoninei yra surašiusi nurodymus, kuriuos ji privalo įgyvendinti, ir, jei to padaryti nepavyks, vadovas turės prisiimti atsakomybę.

Beje, dėl  nesuvaldyto COVID-19 infekcijos protrūkio iš pareigų buvo atšaukta Marijampolės ligoninės direktorė.

Tarybos narys siūlo nedelsiant sudaryti komisiją

Nepartinis Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius raštu kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, merą  A. Čepononį bei administraciją, siūlydamas kuo greičiau spręsti klausimą dėl V. Smalinsko tinkamumo eiti  Radviliškio ligoninės direktoriaus pareigybes.

„Radviliškio rajono savivaldybės taryba (toliau – Taryba) yra VšĮ „Radviliškio ligoninė“ steigėja, todėl privalo prisiimti atsakomybę dėl susidariusios situacijos. Šiais metais, kai Lietuvoje buvo kovojama su koronavirusu, mes Radviliškio ligoninėje turėjome niežų epidemiją.

Šiomis dienomis turime itin didelio masto Covid -19 epidemiją Radviliškio ligoninėje ir jau už jos ribų. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paviešino dokumentą, kuriame nurodoma apie nustatytus pažeidimus Radviliškio ligoninėje.

Kadangi jau du pacientai, užsikrėtę Covid -19, mirė ir sergančių patvirtinta daugiau nei septyniasdešimt atvejų, o per vienerius metus įvyko net dvi epidemijos, manau, ilgiau delsti nebegalime, privalome priimti principingus sprendimus. Atsižvelgiant į susirūpinusių gyventojų nuogąstavimus, siūlau:
1. Tarybai, merui skubiai sudaryti komisiją ištiriant pažeidimus Radviliškio ligoninėje;
2. Spręsti dėl Radviliškio ligoninės direktoriaus V. Smalinsko tinkamumo eiti pareigas.

Kol vyks komisijos tyrimas (prašau į komisiją įtraukti ir mane), siūlau vadovavimą perduoti ligoninės direktoriaus pavaduotojui. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad dėl ženkliai mažesnių pažeidimų Marijampolės ligoninės direktorė paliko savo postą“,- savo kreipimesi rašė G. Lipnevičius.

Rajono  meras  nežada prisiimti atsakomybės

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija  pasiteiravo  mero A. Čepononio, ar nebus svarstomas VšĮ „Radviliškio ligoninė“ vadovo V. Smalinsko atsakomybė  dėl niežų ir Covid-19 epidemijų,  kilusių Radviliškio ligoninėje.

Iš mero bei administracijos direktorės gautame atsakyme informuojama, jog „šiuo metu šie klausimai nėra svarstomi. Radviliškio ligoninės direktoriaus atsakomybės klausimas bus sprendžiamas tuomet, kai steigėjui bus pateiktos atsakingų institucijų  išvados“.

Lyg merui būtų per mažai Nacionalinis visuomenės sveikatos centro paviešinto dokumento dėl daugelio pažeidimų  Radviliškio ligoninėje.
Kadangi ligoninės vadovu buvo paskirtas ilgametis mero kolega, pasiteiravome ir A. Čepononio, ar jis  prisiima asmeninę atsakomybę už ligų protrūkius rajone ir ar neplanuoja trauktis iš užimamų pareigų?

Į šį klausimą meras atsakė su jam būdinga arogancija: „Kai tą padarys pasaulio, Europos valstybių vadovai, šių valstybių, atlaikiusių  infekcijos protrūkius, miestų merai, tą svarstys ir Radviliškio rajono savivaldybės meras“.

Kaip matome, netrūksta mūsų merui  puikybės – save lygina su Europos valstybių vadovais ir  apie save kalba trečiuoju asmeniu… O kaip bus pasielgta  su epidemiologinės situacijos ligoninėje  nesuvaldžiusiu ligoninės direktoriumi V. Smalinsku, parodys laikas.

Gal politikai atsižvelgs į Tarybos nario G. Lipnevičiaus  siūlymus ir sudarys  komisiją išsiaiškinti niežų ir Covid – 19 epidemijų protrūkius Radviliškio ligoninėje  ir ar ligoninės vadovas tinkamai vykdė savo pareigas.

(Bus daugiau)

Petras Jonaitis

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019