Socialiniai tinklai

Aktualijos

Rajono savivaldybė skaidri ar korumpuota?

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio rajono meras  A. Čepononis  Tarybos posėdyje iškilmingai pranešė, kad  nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyrius parengė savivaldybių skaidrumo tyrimą, pagal kurį Radviliškio rajono savivaldybei skyrė 4 vietą, surinkusiai 80 balų iš 100 galimų. „Dėkoju Tarybos nariams už gerą darbą, pasirodo, mūsų savivaldybė yra skaidri, nors viešojoje erdvėje jos vadovai ir vadinami korumpuotais“,- sakė meras.
Kas yra skaidrumas?
Daugeliu rajono gyventojų, išgirdus šią naujieną, iškilo klausimas, kaip savivaldybė gali būti labai skaidri, kai būrys valdininkų buvo tampomi po teismus, kai kurie buvo net nuteisti: konservatoriai buvęs Radviliškio savivaldybės administracijos direktorius E. Pranevičius,  Radviliškio poliklinikos direktoriaus pavaduotojas medicinai A. Juodis, Kultūros centro direktorius R. Juzukonis, savivaldybės Statybos skyriaus specialistas  R. Eigminas, Radviliškio ligoninėje inžinieriumi dirbęs K. Čiūdaras. Beje, kelerius metus nagrinėtoje korupcijos byloje R. Juzukonis bei K. Čiūdaras prisipažino kaltais. Šiuo metu  rajono mero A. Čepononio byla Lietuvos Aukščiausiajame teisme, į kurį jis gauna kvietimus apsilankyti.
Skaidri, kad viešina informaciją?
Pasak  nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus darbuotojų, vykdant šį skaidrumo tyrimą buvo analizuojami savivaldybių internetiniai portalai bei juose talpinama informacija: Tarybos veikla, rajono vadovų darbotvarkės, rajono vadovų susitikimai, Antikorupcinė programa. Ką gi, Radviliškio rajono savivaldybė savo internetiniame puslapyje radviliskis.lt skelbia nemažai tokios informacijos, vadinasi, yra skaidri, kad viešina informaciją? Savivaldybių skaidrumo tyrimas pirmiausiai aiškinasi, kiek jos yra draugingos gyventojams, tai nėra korupcijos lygio tyrimas.
Skaidri gali būti ir korumpuota savivaldybė
Pasak „Transparency International“ Lietuvos skyriaus darbuotojų, anksčiau, kalbant apie skaidrumą ir korupciją, dažnas greičiausiai būtų pasakęs: „Jei skaidrus, vadinasi nekorumpuotas“. Tačiau tiesa ta, kad puikiai atrodydamas ir būdamas visiškai skaidrus, žmogus gali būti korumpuotas – jis tiesiog gerai supranta, kaip atitikti skaidrumo reikalavimus.
Galimai taip yra ir su Radviliškio rajono savivaldybe – skaidri, tačiau korumpuota. Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ skaitytojai puikiai prisimena prabangių automobilių pirkimą savivaldybės valdininkams ir kad Viešųjų pirkimų organizacija liepė šį pirkimą nutraukti, centrinės aikštės rekonstrukciją už 3 milijonus eurų (beje, brokas jau dabar bado akis), plaukimo baseino papildomų darbų pirkimą, kurie galimai taip ir nebuvo atlikti, o kur dar „auksinės“ baseino kėdės… Beje, savivaldybės tinklapyje nepateikiama informacija apie Seimo kontrolieriaus daugkartinius raštus, kuriuose pažymimi savivaldybės administracijos padaryti nusižengimai ir liepiama juos ištaisyti. Dažname Seimo kontrolieriaus rašte pažymima, kad savivaldybės gyventojams nesuteikiama teisė į kokybišką viešąjį administravimą. Paviešinus tokius dokumentus, tikrai savivaldybės veikla taptų skaidresnė. Bendrai susidaro nuomonė, kad viešinama tik rajono valdininkijai palanki informaciją, o apie valdininkų „komandiruotes“ dėl korupcijos į teismus nei karto nebuvo užsiminta.
Galimos lenktynės tarp korumpuotų savivaldybių?
Kaip teigė  „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovai, „skaidrumas vertinamas kitais kriterijais, nei korupcijos lygis, todėl nenustebkite reitingo viršūnėje išvydę Širvintų arba Druskininkų savivaldybes“. Ir tikrai, šios savivaldybės įeina į skaidriausiųjų penketuką. Ką gi, kai bus renkamos labiausiai korumpuotos savivaldybės, mūsų rajono savivaldybei taip pat galimai  yra  realių galimybių atsidurti pirmajame penketuke. Tik kažin, ar tada meras girsis tokiu „pasiekimu“, ar  kalbės, kad dar yra „kur stengtis“?
Beje, daugeliui rajono gyventojų kelia šypsena savivaldybės tinklapyje paviešinta Antikorupcinė programa, kurioje yra punktai:
1) atskleisti korupcijos priežastis, sąlygas ir jas šalinti;
2) atgrasinti asmenis nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo;
3) užtikrinti realų ir veiksmingą korupcijos prevencijos teisinį reguliavimą.
Įdomu, ši programa veikianti ar „popierinė? Pagal išvardintus faktus, ji nelabai atgrasina asmenis „nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo“.
Paliekame patiems savaitraščio skaitytojams atsakyti į klausimą, ar mūsų rajono savivaldybė skaidri, ar korumpuota, o gal galimas trečias variantas – skaidri, bet korumpuota.
P.S.

2018 m. „Transparency International“ (TI) Korupcijos suvokimo indekso (KSI) tyrime Lietuvai, kaip ir pernai, skirti 59 balai iš 100 galimų ir 38 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 18 vietą iš 28 Europos Sąjungos (ES) valstybių, pirmoje vietoje ES ir pasaulyje – Danija (88 balai).

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Šeduvoje tradiciškai švęstos Žolinės

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 15 dieną šeduviai 19-ąjį kartą rinkosi į liaudiškos muzikos festivalį ,,Žolinės vainikas“.

Ši tradicinė Žolinių šventė Šeduvoje prasidėjo atlaidais Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje. Gausus būrys tikinčiųjų atėjo į bažnyčią nešini žolynais, kurie buvo pašventinti.

Susirinkusius sveikino Šeduvos kultūros ir amatų centro liaudiškos muzikos kapela ,,Užuovėja“. Vakare visi šventės dalyviai būriavosi Laisvės aikštėje pasigrožėti floristine paroda „Lietus Lietuvoje“. Parodoje buvo demonstruojami įvairiaspalviais raštais bei žolynais išdabinti skėčiai, kuriuos kūrė: Šeduvos kultūros ir amatų centras, globos namai, pirminės sveikatos priežiūros centras, neįgaliųjų draugija, biblioteka, lopšelis-darželis, Vėriškių bendruomenė, Butėnų bendruomenė, Pavartyčių bendruomenė ir kultūros namai bei Gitana Šiaulė. Susirinkusiuosius miesto aikštėje linksmino ŠAMA apdovanojimą šiais metais pelniusi Baisogalos kultūros centro netradicinė kapelija ,,Dainoriai“.

Lydimi ,,Retromobile“ klubo automobilių, šventės dalyviai iškilminga eisena iš miesto aikštės pajudėjo parko link. Šioje tradicinėje eisenoje dalyvavo LR Seimo narys, rajono meras, Tarybos nariai. Beje, šventinėje eisenoje ir miesto  parke vykusiame renginyje Šeduvos seniūnas nepasirodė. Galbūt seniūnas turėjo svarbesnių reikalų nei Šeduvos miesto šventė?
Parke vykusios šventės metu buvo  apdovanoti gražiausiai tvarkomų sodybų Šeduvos miesto seniūnijoje savininkai.

Šventėje skambėjo Baisogalos kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos ,,Žvangulis“ atliekami kūriniai, Radviliškio, Raseinių, Girkalnio, Kelmės liaudiškų kapelų muzika. Visus sužavėjo skrabalininko Egidijaus Impolio bei Rolando Sereikos (smuikas) duetas. Šventę vedė Apolionija Zizirskienė (Vaidas Pračkaila) ir muzikantas Andrius. Šventės vinis – grupės ,,Kitava“ koncertas. Visiems dalyviams įteiktos Šeduvos kultūros ir amatų centro atminimo dovanos.
„Mes stengiamės kasmet dalyvauti šioje tradicinėje Žolinių šventėje Šeduvoje. Nuoširdus ačiū Izolinai Stanulienei  ir kitiems organizatoriams už gražią ir nuotaikingą šventę“,- renginiu pasidžiaugė Tarybos nariai Vilma Aleknienė ir Gediminas Lipnevičius.
Šventę vainikavo fejerverkai.

Pagal  Šeduvos kultūros ir amatų centro informaciją


Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeduvoje bus įamžintas Palaimintojo T. Matulionio atminimas

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 6 dieną Radviliškio rajono  savivaldybės tarybos nariai aplankė Palaimintojo Teofiliaus Matulionio atminimo įamžinimo vietą Šeduvoje. Apsilankiusiuosius maloniai pasitiko Šeduvos parapijos klebonas Virginijus Kazaitis, aprodęs memorialinį kambarėlį, kuriame paskutinius savo gyvenimo metus praleido Palaimintasis T. Matulionis. Šiame kambarėlyje  demonstruojami  Palaimintojo Matulionio asmeniniai daiktai bei nuotraukos.
Kad namelis taptų piligrimų traukos centru, jam reikia remonto: sudėti langus, įrengti šildymą bei sanitarinį mazgą.
Pasak Šeduvos Šeduvos bažnyčios klebono V. Kazaičio, kol T. Matulionio name veikė šildymas, buvo kviečiami lektoriai, žmonės susirinkdavo pasikalbėti po pamaldų, tačiau neveikiant šildymui bent šaltuoju metų laiku to buvo neįmanoma padaryti. 
„Teofilius Matulionis jau garsina Šeduvos miestą, nes čia buvo jo paskutinė gyvenimo stotelė. Turime relikviją – Palaimintojo paveikslą. Jeigu T. Matulionis bus paskelbtas Šventuoju, mūsų bažnyčia dar labiau pagarsės, tad, manau, reikia tinkamai pasirūpinti  šio iškilaus dvasininko atminimu“,- sakė dvasininkas V. Kazaitis.
Kad būtų įrengti minėti patogumai, Šeduvos bažnyčios klebono V. Kazaičio nuomone, reikėtų savivaldybė prisidėjimo, tai pat prisidėtų ir parapija.

Šiame susitikime nedalyvavo Šeduvos seniūnas J. Pranys. „Man čia nieko naujo nebuvo, žinome, kad seniūnui miestelio reikalai nelabai nerūpi“,- sakė dvasininkas.
Apie T. Matulionio atminimo išsaugojimą tarėsi Radviliškio rajono  savivaldybės mero pavaduotojas M. Pauliukas, Tarybos nariai V. Aleknienė, Z. Žvikienė bei Šeduvos bažnyčios pastoracinės tarybos nariai A. Petruškienė ir V. Žitkevičius. 

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019