Socialiniai tinklai

Aktualijos

Po to, kai rašėme

Avatar

Paskelbta

data

Eilės pas psichiatrą

Vietoj paantraštės Jums pateiksiu pokalbį iš Psichikos sveikatos centro.
Senolis, atsistojęs į eilę prie registratūros, pastebėjęs pažįstamą ant viso koridoriaus užbaubė:
-O , kaimynka pas durnių daktarą!

Susigėdusi ir sutrikusi moteris:
– Tai kad neužmiegu.
Senolis, mosuodamas med. apžiūros lapu:
-Tai, ką nori tapti proškininke?
Pabandysiu pateikti kai kuriuos paaiškinimus. Žodžiai „daktaras“ ir „durnius“ šnekamoje kalboje galimi vartoti, nors „daktaras“ išvertus pažodžiui reiškia mokytoją, o šiaip aukščiausią mokslinį laipsnį, tinka kaip pagarbus kreipinys į gydytoją.
Durnius šnekamojoje kalboje, anot a. a. rašytojo V.Misevičiaus, taip pat vartotinas, apibūdinant keistuolius ir pan. Šiaip tai slaviška svetimybė, reikšianti kvailį, mulkį, kvaišą, pusgalvį, avigalvį, vėplą, kvanką, žioplį ar pan. Todėl reikėtų sakyti ne „durnių daktaras“, o psichiatras – psichikos (sielos) ligų gydytojas.
Žodis „proškas“ taip pat slaviškos kilmės ir kai kurie vyresni žmonės naudoja jį kaip miltelių pavidalo vaistų apibūdinimą. Tiesa, tai labiau taikoma benzodiazepinams (raminamiesiems vaistams, o „proškininkais“ vadinami raminamųjų vartotojai ar nuo jų priklausomi asmenys.
Po šių paaiškinimų galima pradėti eilių pas psichiatrus atsiradimo temą. Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje benzodiazepinų (toliau naudosiu žodį raminamieji) suvartojimas yra du kartus didesnis nei Latvijoje ir tris kart didesnis nei Estijoje, ir dėl šalutinio šių vaistų poveikio ir pasekmių ėmėsi priemonių. Šiaulių teritorinė ligonių kasa, vykdydama Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymą pradėjo suaugusiųjų, vartojančių raminamuosius darinius, stebėseną. Nustatyta, kad daugiau nei 40-iai procentų pacientų raminamieji buvo skirti ilgalaikiam gydymui, o tai kategoriškai prieštarauja preparatų charakteristikose nurodytai gydymo trukmei. Atsižvelgdamas į situaciją, Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius R. Mažeika išleidžia raštą (2018-04-09 Nr.S-1666) „Dėl benzodiazepinų dariniams priskiriamų vaistų stebėsenos rodiklio“. Jame atkreipiamas gydytojų dėmesys į esančią situaciją ir informuojama, kad visi pažeidimai nuo 2018 m. liepos 1d. bus perduoti kontrolės procedūroms. Arba, paprastai kalbant, gydytojams, kurie skirs raminamuosius preparatus ilgiau nei 30 dienų gydymui, gali būti „nudirtas skalpas“. 30 dienų yra tam, kad gydytojas galėtų įvertinti, ar skirtas gydymas yra tinkamas, ar nereikia keisti skiriamo vaisto arba jo dozės. Esmė ta, kad gydymas raminamaisiais turi būti skiriamas trumpiausią įmanomą laiką. Minėtas datas 2018-04-03 ir 2018-07-01 laikykime didelės problemos pradžia. Paaiškėjo, kad rajone šimtai, jeigu ne tūkstančiai, ilgą laiką, net dešimtmečius, vartojusių raminamuosius. Šeimos gydytojams „užsukus kranelį“ prasidėjo masinis raminamųjų vartotojų antplūdis pas psichiatrus. Eilės talonui užimamos net nuo šeštos valandos ryto. Dėl raminamųjų vartotojų gausos pas psichiatrą tapo sunku patekti sunkiems psichikos ligoniams.
O dabar apie tai, ką derėtų žinoti apie raminamuosius,o informacijos apie juos – gausu. Tačiau kai kurie priminimai nepakenks. Nervų sistemą slopinančių priemonių žmonija ieškojo (ir rado) tūkstantmečiais, tai įvairūs natūralūs kvaišalai, prie kurių priskiriamas ir alkoholis bei raminamieji. Šiaip raminamieji yra reikalingas vaistas, tarkim, nuraminimui prieš operaciją, trumpalaikiam nemigos gydymui ir pan. Vienintelis ir esminis reikalavimas-vartoti šiuos vaistus kuo trumpiau. Ir čia galiu pateikti paradoksalų pastebėjimą – net hipochondrikai, kurie liguistai rūpinasi ir įsikalba ligas, serga visomis mirtinomis ligomis nesirgdami niekuo ir kurie itin uoliai skaito vaistų pakuočių informaciją, į šalutinius raminamųjų paveikius net nekreipia dėmesio. Išvardinsiu tik mažą jų (šalutinių poveikių) dalį. Jie gali sukelti mieguistumą, nuovargį, silpnumą, svaigulį, atminties praradimą, klausos, regos haliucinacijas, mąstymo sutrikimus, paniką, agresiją, antisocialinius veiksmus, galvos skausmą, kalbos sutrikimus, drebulį, plepumą, bruzdumą, maniją, košmarus, pykinimą, vidurių užkietėjimą, burnos džiuvimą, niežulį, padidėjusį jautrumą saulės spinduliams, sąnarių skausmus, geltą, mažakraujystę ir mirtį. Tai nuodai, kaip ir kiti kvaišalai. Priklausomybė nuo šių preparatų kai kuriems asmenims išsivysto ir nuo nedidelių dozių. Priklausomi nuo raminamųjų asmenys arba ilgamečiai vartotojai, laiku negavę eilinės dozės, patiria abstinenciją, panašią kaip alkoholikai. Tai širdies plakimas, prakaitavimas drebulys, jau minėtos haliucinacijos, pykinimas, nerimas, traukuliai ir pan. Dažnas raminamųjų vartotojas net nelaiko savęs ligonių arba, kaip sako liaudis, „proškininkai“ ir suranda šimtus priežasčių, kodėl, net ir žinodami apie šalutinį vaistų poveikį, juos vis tik vartoja. Kalti visi, tik ne patys vartotojai. Dar noriu priminti – Tarptautinėje ligų klasifikacijoje, skyriuje „Psichikos ir elgesio sutrikimai“ yra poskyris „Psichikos ir elgesio sutrikimai, vartojant psichoaktyviąsias medžiagas“, yra ir diagnozė – „Psichikos ir elgesio sutrikimai, vartojant raminamąsias ir  migdomąsias medžiagas“. Neapsikentęs kvailų kaltinimų dėl esą nekeliamo telefono ragelio, klientų nurodinėjimų, ką ir kaip registruoti ar net paprasto kiauliško chamizmo vartojant necenzūrinius išsireiškimus, filmavimų,straipsnių spaudoje, kreipiausi ir į mūsų Seimo narį Aurimą Gaidžiūną. Seimo narys A. Gaidžiūnas kreipėsi į LR Seimo Sveikatos reikalų komitetą, LR Sveikatos apsaugos ministeriją.
Gavęs atsakymą sėdau prie straipsnio. Bet prieš tai norėčiau pasakyti, kad situacija būdinga ne tik mūsų rajonui, bet ir visai Lietuvai, kiek geresnė padėtis sostinėje ir didžiuosiuose šalies miestuose. Atsakyme, tarp kitko, pabrėžiama, kad „vyresnio amžiaus pacientai ypač jautrūs netinkamam vaistų vartojimui. Yra duomenų, kad netinkamas vaistų vartojimas siejamas su prastomis išeitimis, įskaitant sumišimą, griuvimo riziką ir net padidėjusį mirštamumą“. Beje, raminamųjų vartotojai neturėtų sėstis už vairo ar dirbti darbų, kur reikalinga greita reakcija ir orientacija. Pabaigai palikau informaciją, kuri gali sudominti skaitytojus, vartojančius raminamuosius, ir jų artimuosius. Ji skelbia, kad „atsižvelgiant į susidariusią situaciją, kai šeimos gydytojai pradėjo atsisakyti pacientams, ilga laiką vartojusiems benzodiazepinus, pakartotinai skirti pirmiau minėtus vaistinius preparatus ir juos siunčia konsultuotis pas gydytojus psichiatrus, ir, siekdami skatinti racionalų benzodiazepinų skyrimą ir vartojimą, artimiausiu metu planuojame organizuoti posėdį su gydytojais toksikologais, šeimos gydytojais, gydytojais klinikiniais farmokologais, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie LRSAM, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie LR SAM ekspertais, kurio metu aptarsime galimas priemones, kaip skatinti racionalų benzodiazepinų skyrimą ir saugų jų vartojimą“. Net neabejoju, kad toks posėdis bus sušauktas, o gal jau ir įvyko. Taip pat neabejoju, kad nekontroliuotos raminamųjų upės bus bent iš dalies pažabotos ir kai kam teks žvelgti į pasaulį blaiviomis akimis ir laikytis visų gydytojų nurodymų.
Tačiau pabaigsiu kita linkme. Mano nuomone, panašiomis problemomis turėtų domėtis ieškodamas sprendimo ne Psichikos sveikatos centro socialinis darbuotojas, o Radviliškio rajono Savivaldybės administracijos gydytojas, kurio pas mus, deja, nėra.

Vytautas MIKALAUSKIS,
PSC socialinis darbuotojas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Mokyklos negali ignoruoti akivaizdžių vaiko teisių pažeidimų

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) patarėja Radviliškio rajone Larisa Paurienė susitikusi su Radviliškio rajono savivaldybės ugdymo įstaigų vadovais aptarė problemas, kurios mokykloms kyla užtikrinant vaiko teisę mokytis.

Pristatydama pranešimą „Vaiko teisių bei teisėtų interesų užtikrinimas ugdymo įstaigoje“ Larisa Paurienė komentavo VTAS gaunamus pranešimus iš ugdymo įstaigų ir supažindino susirinkusius su daugeliui ugdymo įstaigų tipiškomis problemomis.

Pranešėja išskyrė tai, kad vaikai, kaip ugdymo proceso dalyviai, dažniausiai kelia tokias problemas: nelanko ugdymo įstaigos, smurtauja prieš kitus vaikus ir net suaugusiuosius, nesilaiko elgesio taisyklių, esant specialiesiems ugdymosi poreikiams negeba ugdytis pagal bendrojo lavinimo programas.

Daugiausia pranešimų dėl vaikų smurtavimo prieš kitus vaikus ir net prieš suaugusiuosius. Radviliškyje dirbantys vaiko teisių apsaugos specialistai apie smurtaujančius vaikus nuo metų pradžios gavo 5 pranešimus. Ir pasitaiko, kad mokyklos, nors labai gaila, ištisus mėnesius kai kurias problemas ignoruoja.

Kaip matyti iš pateiktos problematikos lentelės, būna, kad mokyklos problemas slepia, nebendrauja su vaiko įstatyminiais atstovais.  Kaip vieną tokių pavyzdžių patarėja Larisa Paurienė pateikė mokyklos nedėmesingumą vaikui. Vaikas apie metus laiko nesirodė mokykloje, o mokykla tik gegužę kreipėsi į Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS) Radviliškyje. Ir neaišku, ar sprendžiant problemą pakankamai bendrauta su įstatyminiais vaiko atstovais. Patarėja Larisa Paurienė tai akcentavo kaip pavyzdį, jog pražiūrėtos vaiko problemos.

 ,,Aš savo pranešimu siekiu atkreipti ugdymo įstaigų vadovų dėmesį į tai, kad būtina laiku pastebėti ir spręsti problemas, nes tai geriausiai atitiktų vaikų teisėtus interesus. Nuolatinis bendradarbiavimas su vaikų įstatyminiais atstovais (tėvais, įtėviais, globėjais/rūpintojais) taip pat yra labai svarbi ugdymo proceso dalis‘‘, – sako Larisa Paurienė, patarėja Radviliškio rajone.

Susitikime aptarti ugdymo proceso metu iškilusių problemų sprendimo būdai, paaiškinta, kad problemas galima išspręsti ugdymo įstaigos viduje, t.y. teikiant intensyvią pedagoginę psichologinę pagalbą vaikui ir šeimai, taikant įvairias Švietimo įstatyme ir poįstatyminiuose teisės aktuose numatytas poveikio priemones, pavyzdžiui, mokykla gali kreiptis į Vaiko gerovės komisiją ir prašyti psichologo bei kitos pagalbos vaikui ir šeimai. Pagaliau mokykla gali kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių dėl minimalios priežiūros priemonių vaikui taikymo. Tai galima, o gal būtina daryti, kai vaikas nelanko mokyklos, blogai elgiasi, nuolat smurtauja. 

Kai ugdymo įstaiga išnaudoja visas vaikui bei šeimai pagalbos galimybes, būtina kreiptis į atitinkamas institucijas dėl kompleksinės pagalbos šeimai teikimo bei dėl poveikių priemonių taikymo įstatyminiams atstovams ir vaikams – galima kreipti į savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių (TBK). Šiaulių apskrities VTAS patarėja Radviliškyje  akcentavo, kad pedagogams pastebėjus smurto ar vaiko nepriežiūros faktus reikia skubos tvarka kreiptis į vaiko teisių apsaugos skyrių, o jei būtina – ir į teisėsaugos instituciją. 

Diskusijos metu taip pat buvo aptartos išskirtinės Radviliškio ugdymo įstaigose įvykusios situacijos, kai mokyklos tiesiog nekreipė dėmesio į kitus vaiko teisių aspektus.  Vienas jų – mergaitė gyveno pas močiutę apie 5 metus, nors mama gyva ir sveika bei labai geros reputacijos moteris ir gyvena kitame mieste. Taip jau nutiko, kad močiutė vaiko atskyrimą nuo mamos ir kitų šeimos vaikų suprato, kaip pagalbą. Mokykla matė, kad visur vaiką atstovauja močiutė, nors globa oficialiai neįteisinta, bet nė karto nepasidomėjo, kodėl ne mama, o močiutė, neturėdama globėjos statuso atstovauja vaiką. Tai dar vienas mokyklų nedėmesingumo vaikui ir jo teisėms pavyzdys. 

Taigi, susitikime paminėta, kad vaikui ugdymo įstaigoje gali atstovauti tik tėvai ar globėjai/rūpintojai, buvo paprašyta reaguoti į atvejus, kai prašymus ugdymo įstaigoms teikia asmenys, kurie neturi teisės atstovauti vaikui. Reaguoti greitai, o ne laukti kelerius metus.

Susitikime dalyvavę ugdymo įstaigų vadovai ir vaiko teisių apsaugos specialistai  sutarė, kad prasidėjus naujiems  2019/2020 mokslo metams būtina organizuoti susitikimą bei aptarti, kaip geriausiai padėti vaikams ugdymo proceso metu.

Nuo metų pradžios Radviliškyje dirbantys vaiko teisių apsaugos specialistai gavo  2 pranešimus, kad vaikai nelanko mokyklos. Tačiau šie duomenys, kaip ir visoje Lietuvoje,  neatspindi realių skaičių, nes tik  metų gale suskaičiavus praleistų pamokų skaičių konstatuojama, kad vaikas neišklausė mokymo kurso, o metų eigoje, jeigu bent kartais toks nedrausmingas vaikas pasirodo mokykloje, ši turi viltį, kad reikalai pagerės ir mokslo metų laiku nefiksuoja, kaip mokyklos nelankymo. 

Šiaulių mieste nuo metų pradžios fiksuota iki 10 pranešimų apie tai, kad vaikai praleidinėja daug pamokų ar vengia lankyti mokyklą.

Palyginimui – Kelmės rajone dirbantys VTAS specialistai nuo metų pradžios gavo tik vieną pranešimą, kad vaikas nelanko mokyklos. Pranešė vaiko mama. Iš mokyklų tokių pranešimų Kelmėje negauta nė vieno.

Pakruojo rajone dirbantys VTAS specialistai pranešė, kad nuo metų pradžios mokyklos atkreipė dėmesį į maždaug 10 vaikų, kurie praleidžia daug pamokų.

Šiaulių rajono VTAS specialistai sako, kad rūpesčių dėl pamokų praleidinėjimo kelia maždaug 10 vaikų, tačiau ne visada ši informacija gaunama iš mokyklų.

Skaityti daugiau

Aktualijos

„Nekaltas žaidimas“

Avatar

Paskelbta

data

Antanas Stugys

 Feljetonas

Vidurvasaris. Oras – pats tas. Lietuviams – vis tiek neįtiksi. Blogai ir kai karšta, ir kai drėgna. Ir kai sinoptikai meluoja, ir kai sinoptikai teisybę sako. Užtat komersantams, tiems kurie kels produktų kainas „dėl sausros padarinių“. Ir tiems, kurie kels kainas „dėl vandens trūkumo“ – pats gazas. Semk pinigus abejomis saujomis. Ūkininkams, nesudariusiems sutarčių su Dievo tarpininku atsakingu už pasėlių palaistymą – kam kaip pasiseks…

 Gyvenu blokiniame skruzdėlyne – su patogumais. Skruzdėlių dar nėra, viso kito: lojančio, miauksinčio… Tai nei elitnamis, nei bomžatnikas – per vidurį. Užsinoriu atsigerti – pasuku kraną. Užsinoriu atlikti reikalą, arbą reikaliuką – patraukiu rankenėlę. Nori – miegok apsikabinęs žmoną. Nori – miegok apsikabinęs radiatorių. Visi patogumai. Gyvenk ir džiaukis. Vieni – taip ir nugyveną visą savo patogų gyvenimą. Džiaugdamiesi civilizacijos privalumais. Kiti, persivalgę patogumų, pradeda ieškoti nepatogumų ant savo sprando. Net bando išsiaiškinti: „Kada patogumai gali tapti dideliais nepatogumais sveikatai?“

Karštymetis. Žmona, kad būtų vėsiau, dažniau mazgoja grindis. Dažniau gauna ir „nakačkos“ – tai toks žodinis triaukštis avansas – už rūpestį ir kruopštų darbą. Už tai, kad į taziką prideda per daug Chlorkės. Ji aišku dievagojasi, kad grindis plauna tik su švariu vandeniu, nors Chlorkės smarvė nosį riečia ir akis graužia. „Net šampūno nepyliau“… Esu patiklus „kandis“. Po šešis kartus sukalbėtų poterių: „Tėve mūsų“ ir keturis kartus „Švenčiausia Marija“ – apsiraminu. Iki kito plovimo. Kai tik atėjo tas kitas kartas. Kai tik vėl pradėjo smirdėti… – savo mieląjį, žavųjį angelą ginkluotą šepečiu, paprašiau sustoti. Triaukštėmis „nakačkomis“ paprašiau neatsisakyti sudalyvauti mažame eksperimente. Išvalyti sausu skuduru dar drėgnus du kvadratus grindų. Bute su patogumais nepatogus kvapas iš karto dingo. Tada pauosčiau vandenį… Viską supratau. Kai vandenyje tiek Chlorkės – Radviliškis, Eibariškės… vasara.    

Noriu ne noriu, pradedu tikėti TUO, ką pats kiekvieną rytą užuodžiu pakėlęs vandens stiklinę prie lūpų. Tai yra – nemalonų, Chloruotos civilizacijos dvoką. Net po kasetinio filtravimo, nusistovėjusį vandenį, perpylus iš stiklinės į stiklinę 20 kartų (kad jį papildomai prisodrinti deguonimi) – Chlorkės kvapas išlieką. Vadinasi, DOZĖ – garantuoja užmušimą visų mikrobų. O kokia iš to „NAUDA“ žmogaus organizmui?! O vaiko organizmukui? Kai tokiomis porcijomis į mus kišami nuodai – vėžiniai susirgimai – GA-RAN-TUO-TI. Kas yra CHLORKĖ, aiškinti… reikia. Vienas dalykas, kai ja smirdi vieši tualetai, bet kai ja smirdi geriamas vanduo. Kuriuo plaunamos daržovės ir vaisiai. Gaminamas maistas. Jeigu „Nikotino lašas užmuša arklį“. Pasistoja klausimas: Kiek reikia kibirų Clorkės, užmušti vienam nuo kapitalizmo apspangusiam čiabuviui (lietuviui)?   

Kol nebus noro pasidomėti: „Už kokio, gyvybiškai svarbaus produkto tiekimą – galutiniam vartotojui, tiekėjui monopolistui „atsegamos ubagų ašaras“? Kokia produkto kokybė? Kokia jo nauda ir žala? Po teisybei, apie tokius „NIEKUS“ galvoti nėra kada. Daugelis žmonių – kaip ir aš. Klaidingai galvoja, kad vandeniui išvalyti nuo Chloro užtenka jį užvirinti. Iš tikrųjų, virinant vandenį, Chloras pavirsta dar pavojingesniu kancerogenu (medžiaga, skatinanti navikų susidarymą organizme) HLOROFORMU! Ant lietuviškai kalbančių čiabuvių kaklų užrištas mazgelis, po truputi narpliojasi. Žmonės iš kaimų bėgą į miestą, o čia jų laukia kas? Atspėjote – ponas VĖŽYS! Pačiomis įvairiausiomis formomis. Kas jį mums kiša ir kodėl kiša – galvokite patys. Globalizacija – gražus žodis. Chlorizacija – „nekaltas naikinimas“. Toks mažas, su visais patogumais, valstybės kontroliuojamas Aušvicas – pasmerktukų rezervate.

Kad kaimynams ir tautiečiams būtų aiškiau – prisegu porą nuorodų su labai naudinga informacija (Rusų kalba). „Kuo Chloras pavojingas žmonėms? Kaip gydytis apsinuodijus? Kaip kenkia Chloras esantis dezinfekuojančiose priemonėse? Kaip apsaugoti save nuo Chloro poveikio? Koks Chloro poveikis žmogaus organizmui? Kaip valyti vandenį nuo Chloro?  

Chloras – savotiškai patogi (leidžianti ilgiau pasispardyti) – mažo galingumo psicho-chemi-neutroninė bomba (Taktinis branduolinis ginklas, pritaikytas žudyti žmonėms, padarant nedidelę žalą statiniams). Multiplikacinį filmą „SPRAGTUKAS“ – matėte? Įkvėpei… ir AMEN. Ne tik Sirijoje, chlorą „partizanai“ deda į bombas ir bombarduodami nuodija gyventojus. Lietuvoje, savi saviems, Chlorkę deda – į geriamą vandenį. Visi viską užraukę tyli. Atbuko uoslės? Ar tiek pripratom visko bijoti ir nebetikėti ateitimi, kad gatavi mokėti už viską – kas bėga iš kranų ir vadinasi „lietuviškai švariu geriamu vandeniu“?

 Šulinistams (Geriantiems vandenį iš šachtinių šulinių) – pasisekė labiau. Jie ir gyvens ilgiau, ir supus greičiau. Jie, kol kas, patys sau ponai. Nors, pagilinti šulinį per vieną-kitą rintinį, ne viename kieme tikrai nepakenktu. O mes – dabartinės civilizacijos iškamšos – infrastruktūrininkai. Be prie sienos prisukto vandens čiaupo – gyvenimo nebeįsivaizduojame.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019