Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pastebėjimai ir pamąstymai

Avatar

Paskelbta

data

Ruduo, krenta lapai auksiniai… Deja, ne ta daina, lapai tikrai krenta, žvaigždėtas dangus pranašauja šalnas, o į pašto dėžutes byra priešrinkiminiai kandidatų bezdalų maišai, įgavę skrajučių, lankstinukų ar net laikraščių pavidalą. Nuo jų ir pradėsiu.

Pradžia

Tik nepagalvokite, jog blusinėsiu priešrinkiminius antraturius opusus. Tai gali baigtis liūdnai, nes yra tipų, kurie antireklamoje taip pat mato reklamą, ypač politinę. Kaip sakė vienas žurnalistas, jei kandidatą pavadinsi žodžiu, prasidedančiu „š“ raide, tai atsiras ir tokių, kurie patikės, jog kandidatas tikrai „š…“ Tai kur čia reklama. Ir aš abejoju, ar neigiami atsiliepimai apie tą ar kitą politiką pridėtų jiems rinkėjų balsų, bet yra kaip yra. Šįkart mano rankose 17-os pavadinimų 34 laikraščių egzemplioriai, apimantys pajūrį ir šiaurinį regioną. Jie ir leis geriau pažinti tolimesnių kaimynų, žemaičių ir aukštaičių kasdienybę. „Šilalės artojas“, kaip ir visi, aptarinėja rinkimų rezultatus. Savaitės komentarus šiam laikraščiui rašantis žurnalistas Česlovas Iškauskas pažymi politinės švytuoklės posūkį dešinėn. Taip pat šiame rajone plinta koronavirusas. Sergančių skaičius radviliškiečiams pasirodytų juokingas – net aštuoni. O šiaip viskas kaip ir pas mus. Perpildyti šiukšlių konteineriai, pjaunami pakelės medžiai ir vienas keistuolis, taranavęs lengvuoju automobiliu renovuotą daugiabutį. Kitas panašus tipas partrenkęs 13-metę iš įvykio vietos paspruko. Gal buvo girtas, o gal tik paprasčiausias bailys. Pradžiai užteks, kitoje pastraipoje Jūsų laukia tolesnė apžvalga ir kai kurie mano paaiškinimai.

Paaiškinimai

„Rk“ skaitytojams pranešu, jog mano „Pastebėjimų ir pamąstymų“ skiltis ir jos mūza vis dar atostogauja. Tik artėjantys rinkimai vėl privertė imtis plunksnos, nes noriu išsakyti savo nuomonę apie pageidaujančius seimo lovio. Tęsiame. Šilutėje gyvena trys laikraščiai – „Šilokarčema“ ir „Pamarys“, dar aptarnaujantys ir Pagėgių savivaldybę, ir „Šilutės naujienos“. Rinkimų rezultatai, koronovirusas, neatsakingų vairuotojų aukos. Yra ir „vinučių“ ir iškalbingų straipsnių pavadinimų. „Šturmai (toks kaimo pavadinimas) gedi buliaus subadyto ūkininko, veterinarai ragina stebėti jaučių agresyvumą“, „Išankstiniai rinkimai Šilutėje: rinkėjai blaivūs, bet jų antplūdžio nebuvo“. Įdomu, ar ten į rinkimus eina tik įkaušę, gal tam, jog galėtų pasiteisinti: „Buvau girtas, neatsimenu, už ką balsavau“. Kažkas ten dar pragėrė draugo mamos automobilį, kažkas galimai padegė žmonos automobilį, yra ir siautėjančių 12 kartų teistų recidyvistų. Visus juos perspjovė ūkininkė, įsigudrinusi privatizuoti kapines ir neįleidžianti į jas lankytojų. Akivaizdu, jog Šilutės valdžioje, kaip ir pas mus – impotentai. Tad pereikime į kitą pastraipą.

Perėjimas

Arčiau jūros. Šį regioną be garsios „Klaipėdos“ ir „Vakarų ekspreso“ aptarnauja „Banga“, „Pajūrio naujienos“, „Palangos tiltas“, „Švyturys“. Jau girdėtas temas praleisiu. Laikraščiuose – gyvenimiškos istorijos ir tragedijos, istorinis paveldas. Beje, „Pajūrio naujienos“ turi išskirtinį priedą „Smiltys“. Jis menai. Yra ir vinis, nebe vinutė, tai straipsnis „Už priglaustus šunis – beveik 6 tūkst. Eur sąskaita“. Autorė A. Griežienė pasakoja apie tai, kad iš nelegalių veislynų suvežtus bendrovei „Nuaras“ šunis savivaldybės pamiršta užsimokėti. Straipsnis pailiustruotas ir kraupiomis žiauraus elgesio su gyvūnais istorijomis. Skuodiškių leidinys „Mūsų žodis“ man pasirodė panašus į mūsų oficiozą. Pervertei ir viskas. Tiesa, situaciją šiek tiek gelbėja priedas „Vakarų Lietuva“, kuriuo dar naudojasi šešių savivaldybių leidiniai. Beje, šią apžvalgą rašau naudodamasis spalio 9-13 d. numeriais. Be to, netgi nesidomėjau ar, pavyzdžiu, toks miestas kaip Mažeikiai be „Santaros“ turi ir kitų leidinių. Temos klasikinės: rinkimai, „koronė“ ir išskirtinis apie atidarytą viaduką per geležinkelį. Neįgyvendintą radviliškiečių svajonę. Tiesa, jei jau turite svajonę apie kitą pastraipą, ji jau laukia Jūsų dėmesio.

Kita pastraipa

Ir kitas kraštas bei laikraštis. Tai biržiečių „Šiaurės rytai“. Išeina tris kartus per savaitę, porinėmis dienomis. Temų įvairovė: automobilių sportas, brakonieriai, naminės gamintojas, juntamas – galimas žemės drebėjimo atgarsis, reportažas iš Nemunėlio Radviliškio darželio, knygyno veikla, galima poliklinikos privatizacija ir pan. Iš įvairesnių – aviečių auginimas Dauguvietynėje  ir rudeninė impresija Galinai Dauguvietytei. Literatūros kampelyje hitu (lyg eilėraštis proza) ir Aliaus Balbieriaus verlibras (laisvosios eilės) keliui. Impresija šiuo atveju laikraštinis meno kūrinys, perteikianti asmeninę nenurodyto autoriaus nuotaiką. G. Dauguvietytės padarytą įspūdį. „Gimtasis Rokiškis“ man panašus į jaunesnį „Respublikos“ brolį, panašiai, kaip Radviliškio „VB“ į Raseinių „Alio, Raseiniai“. Žinomas temas praleisim, nes Rokiškio dvasininkus sukrėtė pornografijos skandalas. Patiems Rokiškio gyventojams daug įdomesnė naujiena – Taikos g. daugiabučio siena, pasipuošusi „Obuolių derliumi“. Įspūdingas dekoras, o netoli Jūžintų kažkas raudonai nudažė medį – sausuolį ir it musmirę išmargino baltais taškais. Beje, Jūžintų gyventoja išaugino ir veik trijų kilogramų morką. Minėto laikraščio Nr. 81, 6 puslapis su straipsniu „Tėvo Stanislovo palikimo įprasminime – rokiškėnų nuopelnas“. Išleista knyga „Tėvo Stanislovo palikimas: siuvinėtų liturginių rūbų rinkinys“. Manau, visą straipsnį, gavę autorės Vilmos Bičiūnaitės ir redakcijos sutikimą, galėtų perspausdinti kuris nors iš Radviliškio savaitraščių. Aš nenorėdamas Jūsų dėmesio kamuoti ilgais tekstais, pasiūlysiu dar vieną apžvalginę pastraipą.

Dar viena

„Kupiškėnų mintyse“ primenamas rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis. Priminsiu ir aš, kad likus 30 valandų iki rinkimų pradžios visokių formų rinkiminė agitacija yra draudžiama. Pas mus, likus porai valandų iki rinkimų pabaigos, Šiaulių TV kuo puikiausiai demonstravo laidą „Radviliškis šiandien – miręs rytoj“, kurioje nuolat šmėžavo kandidatas į seimą  A. Čepononis. Kažkodėl mąstau, kad mūsų rinkiminės komisijos vadas V. Jakavičius, nors ir nešioja akinius, čia pažeidimo neįžvelgs. Šį kartą kupiškėnų laikraštis nepagailėjo vietos rimtiems kultūriniams straipsniams, bet ir surado vietos geriems anekdotams. Pasvalio „Darbo“ puslapius okupavo istorinė-meninė tematika, tačiau vietos surado turgus, dviračio ir kirvio vagis  bei prekyba narkotikais. Pakruojo „Auksinė varpa“  skaitytojus lepino… Atsiprašau, pajuokavau. Mano nuomone, apie šį juodai baltą rajono laikraštį galima kalbėti tik gerai arba nieko. Mūsų oficiozas šalia šios varpos – princas. Apimtis – vienas spaudos lankas, kaina pusė euro. Kaip, pavyzdžiui, „Alio, Raseinių“ apimtis 20 spaudos lankų, kaina 90 centų. Tiek to, pereinu prie savo pagrindinės skilties dalies, kurią pavadinau „Nuomonė“.

Nuomonė

Nuomonė, kaip žinia, – ne faktas. Pasibaigus pirmajam rinkimų ratui turime dilemą. Teks rinktis tarp giljotinos ir įkalinimo iki gyvos galvos. Manau, niekas neapkaltins manęs meile į antrąjį rinkimų turą patekusiems kandidatams. Valstiečių nemėgstu dėl tokių ministrų  kaip A. Veryga ar S. Skvernelis, Markizo Karabaso meilės istorijų ir panašių dalykų. Paskutinį S. Skvernelio pasisakymą vertinu kaip jo milicinės – policinės praeities recidyvą. Kaip vertina finansų ministras – nespėliosiu. Jei A. Gaidžiūną vėl išrinks į seimą, kritikos jo ir jo partijos atžvilgiu nesumažinsiu. Tiesa, yra dalykų, kuriuos reikia pripažinti. Žaliavalstiečiai per visą Lietuvos seimų istoriją šį tą dirbo ir tikrai nuveikė. Antrasis pretendentas prie seimo ėdžių per savo kadencijas elgėsi it sraigė – trejus metus miegodavo ir pabusdavo tik prieš rinkimus. Po to vėl ant šono. Valdant A. Čepononiui, rajonas prarado apie 20 tūkstančių gyventojų, o mes visi atsidūrėme ekonominėje Lietuvos šiknos skylutėje. Atėjus šiems rinkimams meras suprato, kiek storai padarė ir sprunka iš skęstančio laivo it koks italų kapitonas. Tvirtinimai, kad seime bus naudingesnis – bezdalų vėjai. Kas jam trukdė dirbti ankstesnius dešimtmečius, juk neblogas šokėjas. Artėjant finalui siūlau skaitytojams gerai pagalvoti prieš priimant sprendimą. Asmeniškai aš renkuosi įkalinimą iki gyvos galvos, nukirstos giljotina atgal nebeprisiūsi. O šiaip man reikia priklijuoti skilties pabaigą.

Pabaiga

Pasaulyje, bent jau mūsų pusrutulyje karaliauja ruduo ir tai geriau nei kokio caraičio Narcizo imperija. Žliaugiant šaltam, o kitoks ir negali būti, spalio vidurių lietui, man mintyse  kažkodėl skamba M. Legrano melodija kino filmui „Šerburo lietsargiai“. Lietsargiai, o ne kokie nors kalbininkų skėčiai. Beje, ir muzika buvo parašyta 1964 m., kai buvau dar visai žalias jaunuolis. Prisipažinsiu, skilties pabaigai liko tik nuotrupos nuo pyrago. Savaitgalį rašiau apžvalgas, kedendamas 1982 m. „Komunizmo aušros“ komplektą. Tai buvo tarsi specifinis susitikimas su mirusiaisiais. Anapilin išėjusiais bendradarbiais, bendramoksliais, pažįstamais, kaimynais. Arba, kaip rašė legendinis šveicarų psichologas C. G.Jungas: „Tačiau naktį mirusieji vėl atėjo, nutaisę graudžias veido išraiškas, ir tarė: „Mes pamiršome aptarti dar vieną dalyką. Pamokyk mus apie žmogų“. Neįsivaizduoju, kaip šiandien mus, gyvuosius, mokytų garbus profesorius, psichologijos korifėjus. Kaip įvertintų tai, kad Radviliškio baseinas, pasak nuogirdų, kas ketvirtį „suvalgo“ 100 tūkstančių eurų dotaciją iš mūsų kišenių. Arba šventųjų gyvūnų namą V. Kudirkos gatvėje, kur Dievo gyvulėlių ištrypta veja neranda padoraus gyventojo su grėbliu, kuris išlygintų ištryptą želdyną. Apie šio namo gyventojų filosofiją girdėjau: „aš nesiruošiu čia gyventi“. Klausti apie dabartinį gyvenimą beprasmiška. Vatinės smegenys neduos atsakymo apie bendrabūvį. Juk ir erkės, kurios neturi akių, puola auką pagal kvapą, o ne vadovaudamosis protu. Pasak C.G.Jungo: „Į tai mirusieji nieko neatsakė, jie pakilo į viršų tarytum laužo, kūrenamo savo bandą naktį saugančio piemens, dūmai“. Laikas eina, aš nepritariu C. G. Jungui ir žinau, kad spalio 23 d. rinkimų metu gyvieji atskirs save nuo mirusiųjų. Taškas.

Vytautas Mikalauskis

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Virtualioje konferencijoje apie 500 dalyvių aptarė vaikų globos sistemos pertvarkos rezultatus

Avatar

Paskelbta

data

Kadangi šie metai yra paskutiniai, kai vaiko globa gali būti nustatyta institucijoje, Lietuvoje veikiantiems 66-iems Globos centrams ir savivaldybių administracijoms tenka svarbi užduotis. Be tėvų globos likusiems vaikams ieškoma globėjų, įtėvių ar šeimynų. Pirmą kartą nuotoliniu būdu vykusioje dviejų dienų konferencijoje aptarti šioje srityje nuveikti darbai, Globos centrų veiklos rezultatai ir laukiantys iššūkiai. Pabrėžta, kad mūsų šalyje labai pasiteisino budinčio globotojo instituto įvedimas. Konferencijoje dalyvavo apie pusė tūkstančio specialistų, dirbančių vaiko teisių ir globos srityje, Globos centrų darbuotojų.

„Tenka girdėti, kaip specialistai, dirbantys su globojamais vaikais, džiaugiasi galėdami apie kiekvieną iš jų pasakyti – „prasidėjo savigyda“. Rodos – savaiminis paties vaiko pasiekimas. Tačiau be vaiko adaptacinio laikotarpio stebėjimo, individualių jo poreikių vertinimo, psichologinės, socialinės, teisinės pagalbos ir galybės konsultacijų savigyda vargu ar prasidėtų. Tokia svarbi ir prasminga jūsų veikla. Tai, jog globojami, įvaikinti ar budinčių globotojų prižiūrimi vaikai anksčiau ar vėliau ima jaustis saugiai, yra jūsų nuopelnas“, – taip į virtualioje erdvėje susirinkusius specialistus kreipėsi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Pasak direktorės, kiekvienas globoti ar įvaikinti pasiryžęs žmogus padeda ne tik tam vaikui, su kuriuo dalijasi savo namų šiluma, apgaubia meile, bet padeda ir visai mūsų visuomenei, dalindamiesi savo patirtimi, žiniomis, yra daugelio įkvėpimas ir pavyzdys.

„Klausite, o kas įkvepia juos? Atsakymą jūs puikiai žinote – tai esate jūs. Mokote, raginate, palaikote, esate šalia, kai pritrūksta vilties, drąsos ar žinių. Ta kraitelė, kurią perduodate tėvams yra nepaprastai svarbi ir prasminga“, – taip Globos centrų darbuotojų veiklą įvertino I. Skuodienė.

Lietuvoje šiuo metu veikiantys 66 globos centrai pagal specialią Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programą (GIMK) nuolat rengia mokymus būsimiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), globėjams giminaičiams ir įtėviams. Globos centrai taip pat teikia ir organizuoja paslaugas bei pagalbą budintiems globotojams, globėjams ir įtėviams bei jų globojamiems vaikams.

Lietuvoje vaikų globos namuose šiuo metu gyvena 1670 vaikų. Didžioji jų dalis (1412) yra vyresnio amžiaus  10-18 metų. Mūsų šalyje kol kas labai trūksta žmonių, kurie pasiryžtų globoti vyresnio amžiaus be tėvų globos likusius vaikus. Konferencijoje taip pat pabrėžta, kad Lietuvoje nepakanka paslaugų globojamiems vaikams ir jų globėjams.

Dvi dienas trukusioje virtualioje konferencijoje dalyvavo dvi dešimtys pranešėjų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilma Augienė apžvelgė Globos centrų ir budinčio globotojo instituto veiklą, akcentavo jų reikalingumą ir prasmę. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė konferencijos dalyviams kalbėjo apie tėvų globos netekusių vaikų teisių ir teisėtų interesų užtikrinimą Lietuvoje.

Tarp kitų temų konferencijoje taip pat buvo pristatyta geroji Belgijos patirtis teikiant tęstines paslaugas Globos centrų klientams. Gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Jovita Anikinaitė skaitė paskaitą apie tai, kodėl vaikų globos namuose augantiems vaikams reikia ieškoti globėjų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupės vyresnioji patarėja Laura Purinė skaitė paskaitą apie tai, kaip parinkti šeimą, galinčią geriausiai tenkinti likusio be tėvų globos vaiko poreikius. Konferencijos dalyviams taip pat pristatytos Biržų rajono Globos centro veiklos gerosios patirtys. Apie nuotolinį darbą šeimos ir vaiko gerovės srityje, dirbant individualiai ir su grupėmis, kalbėjo psichologas, neformaliojo ugdymo lektorius Andrius Katarskis.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Teismo išteisinti įtariamieji į teismą siunčiami antrąkart

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo pareigūnai kartu su prokurorais baigė tirti ir teismui nagrinėti perdavė baudžiamąją bylą dėl įvykio, kurio aplinkybės teisme jau buvo nagrinėtos   praėjusių metų lapkritį. Tada du automobilio vagyste kaltinami šiauliečiai dėl šios nusikalstamos veikos buvo išteisinti, o Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmai  informavo prokuratūrą, jog atsirado  pagrindas spręsti klausimą dėl galimos kitokio pobūdžio nusikalstamos veikos – sukčiavimo, sudėties požymių  buvimo. Konstatuota, kad  vienai Šiaulių įmonei   priklausantis mikroautobusas MERCEDES -BENZ SPRINTER galėjo būti ne pagrobtas, o tik inscenizuota jo vagystė, siekiant bendrovei neteisėtai (apgaule) gauti draudimo išmoką. Iš to išplaukė ir įtarimas dėl dar vienos nusikalstamos veikos – melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą. Nustatytoms aplinkybėms išsiaiškinti tapo būtina pradėti naują ikiteisminį tyrimą. Ir tada įtariamųjų skaičius padidėjo iki trijų, tarp kurių buvo ir pats įmonės vadovas.

Pirmąkart įvykis buvo pradėtas tirti 2018 metų balandžio 15 d., kai tik buvo gautas bendrovės vadovo pranešimas apie Šiauliuose,  Vilniaus g. esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, palikto mikroautobuso vagystę. Trejų metų senumo transporto priemonę bendrovė buvo įsigijusi prieš keletą mėnesių, pora kartų ją remontavo, tad patirtą turtinę žalą  įmonės vadovas įvertino 15 000 eurų.

Po trijų tyrimo savaičių kriminalistai sulaikė pirmą įtariamąjį – niekur nedirbantį  26 metų šiaulietį, kuris policijai žinomas kaip daug kartų už vagystes teistas asmuo, teistumo biografiją pradėjęs jau nuo 16 metų. Po savaitės sulaikytas ir antras įtariamasis – pirmojo bendraamžis. Jiems buvo pareikšti įtarimai dėl vagystės ir byla nukeliavo į teismą. Bet čia vienas įtariamųjų pakeitė parodymus ir teismui kilo pagrindas manyti, kad tai nėra paprasta automobilio vagystė, o imituota vagystė, siekiant apgaule gauti draudimo išmoką.

Taigi kriminalistai ir prokurorai ėmėsi naujai kvalifikuotos nusikalstamos veikos tyrimo. Kaltinimai dėl sukčiavimo pareikšti trims įtariamiesiems, tarp kurių ir pats bendrovės direktorius, ankstesniame tyrime turėjęs nukentėjusiojo statusą. Pastarajam dar pareikštas įtarimas ir dėl pranešimo apie nebūtą nusikaltimą. 

Įtariama, kad bendrovės vadovas,  sumanęs neteisėtu būdu iš draudimo bendrovės gauti draudimo išmoką, pasiūlė pažįstamam asmeniui imituoti jo bendrovei priklausančio automobilio „MB SPRINTER“ vagystę. Buvo sutarta, kada ir iš kur turės būti paimtas ir kur nuvarytas  automobilis. Už tai vykdytojas turėjo gauti 500 eurų atlygį. Atlygis viliojo, tačiau šiaulietis pabūgo tapti šio neteisėto užsakymo vykdytoju ir jį perleido savo pažįstamam bendraamžiui, kuriam vagystės buvo įprastas dalykas. Jam buvo pasakyta, kad automobilis neva blogai važiuoja, todėl reikia apgauti draudimo bendrovę ir tokiu būdu atgauti nesėkmingai pirkiniui išleistus pinigus. Tarpininkas  vykdytojui padavė iš bendrovės vadovo gautus automobilio užvedimo raktelius, paaiškino, kad automobilį jis ras Vilniaus g., netoli Prūdelio, esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje ir jį turės nuvairuoti į Šiaulių r. esantį Kuzavinės kaimą. Vagystę imituoti turėjęs šiaulietis teisės vairuoti neturėjo ir buvo sugipsuota koja, tačiau buvo padrąsintas, kad automobilis yra su automatine pavarų dėže, todėl  problemų dėl traumuotos kojos neturėtų kilti, o policijos nėra ko bijoti – gaus baudą dėl vairavimo be teisių ir viskas.

Viskas tą vakarą vyko sklandžiai. Kuzavinės kaime „vagies“ jau laukė jo pažįstamas, kuriam jis  atidavė automobilio raktelius, o pastarasis  juos perdavė bendrovės vadovui. Šis toliau reikalus tvarkėsi pats: melagingai informavo teisėsaugos institucijas bei draudimo bendrovę apie neva įvykdytą automobilio vagystę ir dėl to  buvo išmokėta 13 529 eurų draudimo išmoka.

Per tą laiką, kol dėl to paties įvykio buvo atliekami net du ikiteisminiai tyrimai,  visi trys  dabar jau 29 metų sulaukę įtariamieji spėjo su teisėtvarka susipykti dar ne kartą. Vykdytojas pateko už grotų ir dabar teismo už sukčiavimą laukia, atlikdamas bausmę už  spėtas įvykdyti dar ir vagystes. Tarpininkas taip pat įtariamas naujomis nusikalstamomis veikomis ir dabar po Šiaulius vaikšto su apykoje, intensyviai prižiūrimas elektroninės įrangos. Bendrovės vadovas 2018 m. birželį išklausė Šiaulių apygardos teismo nuosprendį dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis.

                      Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019