Padidintas mokestis už žemę verčia įmones prašyti išmaldos

Kaip jau buvo rašyta savaitraštyje „Radviliškio kraštas“, socialdemokratai ir „valstiečiai“ Radviliškio rajone 75 procentais padidino valstybinės žemės ūkio nuomos mokestį. Tarybai svarstyti pateiktame projekte buvo siūloma nustatyti beveik dvigubai didesnį  nuomos mokestį už valstybinę žemę, žemės ūkio paskirties žemei vietoje 2 procentų didinti mokestį iki  3,5 procentų.

Tarybos posėdyje pasisakęs opozicijos lyderis Gediminas Lipnevičius griežtai nepritarė valdančiųjų norams padidinti žemės mokestį ir paprašė Tarybos narių nepalaikyti šio sprendimo, nes tai bus didelė žala rajono ūkininkams. Rezultatų ilgai laukti nereikėjo.

Mokesčių sumažinimo prašė avininkystės ūkis

Lapkričio 16 dieną vykusiame Radviliškio rajono tarybos posėdyje buvo sulaukta net dviejų kreipimosi dėl valstybinės žemės nuomos mokesčio sumažinimo.

UAB „Genetinių išteklių“ vadovas Rimantas Kairys kreipėsi į Tarybą prašydamas jo vadovaujamai įmonei sumažinti žemės nuomos mokestį, nes ji pastaruoju metu sunkiai išsilaiko, o nemaži žemės plotai reikalingi avių ganymui.

Valstybinei mokesčių inspekcijai perskaičiavus žemės kainą, visiems šalies žemės valdytojams ji perpus pabrango, tačiau Radviliškio rajone dėl valdžios sprendimų ūkininkai baudžiami du kartus – ir padidėjusio valstybinės žemės nuomos mokesčiu ir dėl ženkliai padidėjusios žemės vertės.

Jeigu 2022 metais UAB „Genetiniai ištekliai“ už žemės mokestį gavo 27 414 eurų sąskaitą, tai už 2023 m. savivaldybės administracija įmonei pateikė net 67 945 eurų sąskaitą.
UAB „Genetiniai ištekliai“ prašė Tarybos padaryti 60 proc. nuolaidą už žemės mokestį, tokiu būdu stengdamasi mokestį sumažinti iki praėjusių metų lygio.

„Jūs, valdantieji, neseniai priėmėte sprendimą padidinti žemės mokestį 75 procentais. Įmonė mokėjo 27 tūkst. eurų, kurie po jūsų sprendimo pakilo iki daugiau  kaip 60 tūkst. eurų. Įmonė prašo sumažinti žemės mokestį, kad galėtų išsilaikyti. Mūsų Investicijų ir kaimo reikalų komitete buvo pritarta, kad UAB „Genetiniai ištekliai“ žemės mokestis būtų sumažintas 50 procentų“,-  kreipdamasis į kolegas sakė Tarybos narys Gediminas Lipnevičius.

Vis dėl to, mero vadovaujami socialdemokratai ir „valstiečiai“, „Vardan Lietuvos“ šios įmonės pagalbos šauksmo neišgirdo.

Tarybos narių daugumos sprendimu, UAB „Genetiniai ištekliai“ žemės mokestis buvo sumažintas tik 30 procentų, tai yra, 20 tūkstančių eurų. Po sprendimo sumažinti žemės mokestį, UAB „Genetiniai ištekliai“ už žemę dabar mokės apie 47 tūkstančius eurų.

Beveik padvigubėjęs žemės mokestis kelia klausimą, ar ši įmonė išsilaikys ir garsins Radviliškio rajoną išskirtinėmis avių veislėmis. Ši įmonė garsėja kasmetine švente  „Avis ir aprengs, ir pamaitins“, pritraukiančia į rajoną, besidominančius avininkyste iš visos Lietuvos.

„Radviliškio rajone žemės mokestis vienas didžiausių Lietuvoje. Avių ganymui reikia pievų ir ganyklų, o mokestis už jas prilygintas komercinės žemės mokesčiui. Jeigu praėjusiais metais dar sukrapštėme 27 tūkst. eurų už žemės mokestį, tai šiemet turbūt teks parduoti avis, kad sumokėtume šį mokestį. Tarybos nariai galėjo atsižvelgti į tai, kad mūsų bendrovė turi pati išsilaikyti, jokios paramos ar finansavimo iš Žemės ūkio ministerijos negauname, jokia komercine grūdine veikla neužsiimame. Tarybos sprendimu tik 30 proc.sumažinti mokestį už žemę esame nepatenkinti”,- sakė avininkystės ūkio vadovas R. Kairys.

Padidėjęs žemės mokestis – galvos skausmas ir verslininkams

Tarybos narių sumažinti mokestį už žemę prašė ir verslininkas, turintis neįgalumą. Pasak verslininko, iki šiol jis sąžiningai mokėjo mokesčius, tame tarpe ir už žemę. Verslui pradėjus strigti, verslininkas į Tarybą kreipėsi pagalbos, nes susimokėti žemės mokesčio galimybės nebeturi. 

Pasak vyriškio, jis turi neįgalumą, darbu aprūpina kelis asmenis, tad tikrai yra nusipelnęs lengvatos.

„Čia ir vėl padidėjusio mokesčio už žemę pasekmė. Verslininkas prašo mokestį už žemę sumažinti 300 eurų. Atėjo sunkmetis, pablogėjo įmonės situacija ir prašo mokestį sumažinti. Manau, turime padėti verslininkui, paprašiusiam pagalbos, nes jis prašo pagalbos pirmą kartą“,- į kolegas kreipėsi Tarybos narys, opozicijos lyderis G. Lipnevičius.

Šį kartą Tarybos nariai vienbalsiai nutarė sumažinti neįgaliam verslininkui sumažinti mokestį už žemę.

Sunkiai besiverčiantiems yra vilties

Kadangi ir ūkininkus, ir žemės ūkio bendroves staiga užgriuvo didelių mokesčių našta, Tarybos narys, opozicijos lyderis jiems pasiūlė išeitį: „Noriu kreiptis į radviliškiečius, kurie susiduria su problemomis. Juk ne visi galite susimokėti žemės mokesčius. Dėl padidėjusių žemės mokesčių galima kreiptis į Tarybą pagalbos, o mes, jūsų išrinkti Tarybos nariai, stengsimės padėti“.

Jonas Petrikas

Padidinus žemės mokestį iškilo grėsmė avininkystės ūkio išlikimui
Total
0
Dalinasi
Related Posts