Socialiniai tinklai

Aktualijos

Nepartiniai Tarybos nariai atsiskaitė savo rinkėjams

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 8 dieną „Radviliškio krašto bendruomenė“ atnaujino  „Kavos popietes“. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose po ilgoko karantino laikotarpio vyko tradicinė „Kavos popietė“, kurią organizavo bendruomenė. Šioje popietėje buvo aptartos bendruomenės kelionės, planuojama veikla bei nepartiniai  Tarybos nariai, atstovaujantys  rinkimų komitetui „Už geresnį gyvenimą visiems“  Vilma Aleknienė ir Gediminas Lipnevičius atsiskaitė savo rinkėjams už nuveiktus darbus 2019 metais.

Tarybos narių darbai matomi visiems

„Radviliškio rajono savivaldybės tarybą sudaro 25 nariai – poziciją sudaro  12 konservatorių ir 4  „valstiečiai“ bei  prisistatanti opozicija –  5 socialdemokratai bei du „darbiečiai“ ir mes, du nepartiniai. Mūsų visuomeninis komitetas vadinasi „Už geresnį gyvenimą visiems“, šiuo pavadinimu, bent jau labai panašus, buvo panaudotas prezidento rinkimuose – „Gerovės Lietuva“. Manau, tikrąją opoziciją Taryboje sudarome tiktai mes – 2 nepartiniai. Mes keliame gyventojų problemas, balsuojame atsakingai, sąžiningai. Į Tarybą atėjome  dirbti jums, už kiekvieną mūsų balsavimą galiu atsakyti asmeniškai“,- sakė visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ grupės seniūnas, Tarybos narys G. Lipnevičius.

Bendruomenės susirinkime Tarybos narys pasidžiaugė, kad  buvo atsižvelgta į nepartinių Tarybos narių  pasiūlymus – jau asfaltuojamos šimtametės Radviliškio miesto gatvės, prie veikiančių rajono kapinių atsirado nemokamos įrankinės, buvo atnaujintas Radviliškio bažnyčios fasadas ir daugelis kitų nuveiktų darbų.

„Noriu pasidžiaugti, kad asfaltuojamos šimtametės Radviliškio miesto gatvės, kurių niekas netvarkė net  30 metų. Išasfaltuotos arba asfaltuojamos Vaisių, Klaipėdos, Vilniaus, Šermukšnių, Lukšio, Stiklo ir daugelis kitų gatvių. Aišku, kelių tvarkymo darbai vyksta ir kitose vietovėse“,- sakė G. Lipnevičius.

Ataskaitos pristatymo metu buvo aptartos ir rajono problemos, tokios kaip pagrinde socialdemokratų, konservatorių balsais  Radviliškio ligoninės trijų skyrių – Vaikų ligų, Ginekologijos bei Nervų ligų – uždarymas.

„Dėl Vaikų ligų skyriaus kilo didelis triukšmas, socialdemokratai kartu su konservatoriais uždarė šį skyrių, po to buvo renkami parašai dėl jo atidarymo, netgi kaltinamas ministras A. Veryga, kuris tikrai niekuo dėtas dėl Vaikų ligų skyriaus uždarymo“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Pasak G. Lipnevičiaus, Radviliškio rajono savivaldybės taryboje nuolat pažeidžiamas reglamentas, Tarybos nariams klausimai pateikiami pavėluotai, o dirbant nuotoliniu būdu posėdžiai būdavo dažniau nei numatyta.

„Visus pribloškė ligoninės direktoriaus noras turėti atstovą spaudai, prieš tokį absurdišką pasiūlymą susivienijo visi Tarybos nariai, išskyrus konservatorius. Tokio Tarybos narių vieningumo jau daugelį metų nebuvo“,- sakė G. Lipnevičius.

Buvo prisiminta ir Šiaulių atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) pralaimėta byla, pagal kurią šiai įmonei sumoje pateiktas 5,8 milijonų  eurų ieškinys, kurį galimai teks apmokėti mokesčių mokėtojams. Dėl aplaidumo ir kitų priežasčių rinkliavos už atliekų išvežimą radviliškiečiams  gali didėti net iki 50 eurų.

„Gavau informacijos, kad rinkiminiame štabe per praėjusius rinkimus vyko negražūs dalykai, tad raštu kreipiausi į  komisijos pirmininką, mero A. Čepononio bendrapartietį  V. Jakavičių, ir  paprašiau leisti susipažinti su sugadintais biuleteniais. Turiu atsakymą – nutarė neleisti susipažinti. Manau, kad nepartinių Tarybos narių būtų buvę daugiau, tačiau balsai atsidūrė sugadintų biuletenių krūvoje. Šių, mūsų pirmųjų, rinkimų rezultatai buvo vis tiek geri, tai patvirtino ir daugelis politikų. Džiugu, kad mumis pasitikėjo daugelis radviliškiečių, o toks vis tiek neblogas rezultatas nuteikė optimistiškai“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Taip pat  buvo pastebėta, kad Tarybos narys G. Lipnevičius teikia daugiausia pasiūlymų gyventojams aktualiais klausimas ir pagal aktyvumą bei teiktus pasiūlymus Radviliškio rajono savivaldybės taryboje yra vienas iš lyderių.

Ataskaitoje – ir apie nepigią šilumą bei sutaupomas socialines lėšas

Renginio metu buvo  paliestos ir šilumos bei  elektros energijos kainos. „Radviliškyje šilumos energija  buvo viena pigiausių Lietuvoje, tačiau dabar pabrango ir likome vidutiniokai. Taip surenkama daugiau pinigų, po to įvyksta labai brangus trasos keitimo projektas. Kaip jau buvo rašyta savaitraštyje „Radviliškio kraštas“, keičiant šilumos  vamzdžius vieno vamzdžio paklojimas kainavo apie 900 eurų už metrą, kai kitur vamzdžius klojo maždaug už 300 eurų už metrą. Rajone taupomos ir socialinės lėšos. Ne visi šios grupės gyventojai žino, kokia savivaldybės pagalba jiems priklauso ir ja nepasinaudoja, tokiu būdu atlieka daug socialinėms reikmėms skirtų pinigų, kurie anksčiau virsdavo „auksiniais“ bordiūrais arba trinkelėmis. Po kreipimosi į Socialinės apsaugos ir darbo ministrą L. Kukuraitį, jis informavo,  kad  socialinės lėšos gali būti naudojamos tik socialinėms reikmėms“,- „Kavos popietėje“ sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Renginyje buvo diskutuota ir apie gatves, ir apie geležinkelį

Bendruomenės nariai aptarė ir rajone vykdomus ypač brangius viešuosius pirkimus. „Vilniaus  gatvės gyventojai skundėsi dėl techninio šaligatvio, kuris padengtas tik žvyru, tačiau nėra trinkelių. Paklausiau Statybos skyriaus vedėjo G. Vičo, kiek kainuotų iškloti šį šaligatvį trinkelėmis. Pasirodo, 1 metro  kaina būtų  apie 30  eurų, tačiau savivaldybėje daugelis darbų atliekami kelis kartus  brangiau. Taip pat prie geležinkelio bus statomos garso mažinimo sienelės, tikrai reikalingas daiktas, tačiau man niekas neatsako į klausimą, kodėl jos tokios brangios. Atsakymas vienas: „Dar vyksta konkursas“. Rajone dažnai perkama už bet kokią kainą“,- sakė G. Lipnevičius.

Numatyti darbai

Ataskaitos pristatymo metu buvo aptarti ir būsimi darbai. „Teiksiu siūlymą dėl Eibariškių parko  tvenkinio dugno išvalymo. „Įdomu, kaip atlieka vandens tyrimus, kai dumblo iki kelių, vandenyje – ančių išmatos, bet vis tiek vanduo maudynėms tinkamas. Beje, parko tvarkymo suma „netikėtai“ nuo 470 tūkstančių išaugo iki  900 tūkstančių eurų…

Kalbant apie sporto aikštynus, nei meras, nei kiti atsakingi asmenys nesugebėjo paaiškinti, kodėl prireikė beveik pusės milijono eurų daugiau. Aukštelkuose ir Grinkiškyje buvo įrengtos teniso ir krepšinio aikštelės, nors aikštelių išmatavimai panašūs, tačiau Aukštelkų aikštelė dvigubai brangesnė negu Grinkiškio.  Paskambinę aukštelkiškiai juokavo, tokia didelė kaina, nes pas seniūnę namuose vyksta remontai. Nežinau, ar remontai, tačiau tokių didelių kainų skirtumų negali būti“,- sakė Tarybos narys.

Radviliškiečiai prisiminė, kad daug kartų į „Kavos popietes“ buvo kviestas meras, tačiau jis neatvyko. „Norėtume mero pasiteirauti, kodėl Radviliškio rajone toks mažas verslumas, kodėl žmonės nenori statytis namų, kurtis mūsų rajone“,-  sakė radviliškiečiai.

Tarybos narys G. Lipnevičius pasidžiaugė, kad rajone pavyko sumažinti, nors ir nedaug, žemės  mokesčius. „Rajone vyksta keisti dalykai – valdininkai mano, kad jiems įstatymai neegzistuoja. Štai administracijos direktorė net 7 mėnesius nevykdė teismo nutarties. Kitoje situacijoje eiliniam žmogui už tai grėstų antstolio sankcijos, tačiau valdininkams, pasirodo, viskas galima. Taip pat slepiama informacija, kokių ir už kiek prekių buvo pirkta  kovai su koronavirusu. Pirkta buvo iš bendrapartiečių įmonių. Šiuo klausimu Antikorupcijos komitetas atliko tyrimą. Kiekvieno dokumento reikia prašyti, nors klausimai užduodami itin paprasti, pavyzdžiui, kiek kainavo viena kaukė. Paklausus socialdemokrato Antikorupcijos komisijos pirmininko S. Luščiko, kiek vienos kaukės kaina su PVM, pasirodo, kad jis nieko nežino, nors ir atliko tyrimą“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Buvo aptartas ir dar vienas rajono skaudulys – susisiekimo klausimas. Rajono gyventojai skundžiasi, kad vasarą, kai vaikai nelanko mokyklų, nevažiuoja autobusai, žmonės neturi su kuo atvykti pas gydytojus. „Ši problema yra man žinoma. Artėja rinkimai, manau, pasikeis rajono vadovas ir problemą išspręsime“, – sakė Tarybos narys

Darbas vyksta kiekvieną dieną

Pasak Tarybos nario G. Lipnevičiaus, darbas rajono Taryboje vyksta kiekvieną dieną, o spręstinų problemų labai daug. „Tarybos posėdžiuose vyksta nešvarūs žaidimai – mums, nepartiniams, neleidžiama pasisakyti, išjungiami mikrofonai, taip norima išmušti iš vėžių. Reikėtų, kad rajono žmonės būtų aktyvesni, pakovotų už save. Štai geras pavyzdys –  Alksniupių gyventojai. Jie susivienijo ir pasiekė, kad  gyvenvietėje nebūtų statomos  vėjo jėgainės. Jei teisingai mane informavo, senas vėjo jėgaines, demontuojamas Vokietijoje, norima vėliau sumontuoti mūsų rajone. Padėvėtos jėgainės dar labiau kenktų žmonių sveikatai, skleistų didesnį triukšmą. Taip pat mane, nepartinį Tarybos narį, jau ne vieną kartą svarstė Etikos komisija. Buvau svarstomas už tai, kad gyniau medikus, kuriems buvo pakištos pasirašyti jiems nenaudingos darbo sutartys bei dėl to, kad teikiau siūlymą padėti verslininkams, nukentėjusiems nuo karantino “,- apie užkulisinius politinius žaidimus papasakojo Tarybos narys G. Lipnevičius.

Ataskaitos pristatymo pabaigoje Tarybos narė V. Aleknienė susirinkusiems padėkojo už pasitikėjimą ir palaikymą, taip pat patvirtino, kad ir toliau Taryboje bus atstovaujama radviliškiečių interesams, o ne partinių ar kai kurių partijų narių asmeniniams interesams radviliškiečių sąskaita. Susirinkę radviliškiečiai už pirmųjų nepartinių Tarybos narių pateiktą ataskaitą padėkojo gausiais aplodismentais.

Diskutuota apie artėjančius LR Seimo rinkimus ir būsimas keliones

Pasibaigus Tarybos narių ataskaitai už 2019 metus, radviliškiečiai diskutavo apie artėjančius LR Seimo rinkimus, būsimas keliones. Daugelis kandidatų dėl neveiklumo ar korupcijos skandalų buvo atmesti. Radviliškiečiai nutarė, kad LR Seime nori matyti dirbantį bei jų interesams atstovaujantį Seimo narį.

Užsitęsęs karantinas sutrukdė „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariams keliauti. Popietėje buvo nutarta atnaujinti vasaros metu keliones į Palangą bei Jūrmalą, o rudenį galbūt bus organizuojama kelionė į Siguldą. Bendruomenės nariai norėtų ir artimesnių kelionių, pavyzdžiui, į Šiaulių universiteto botanikos parką, pažiūrėti, kaip žydi rododendrai.

Tad bendruomenės nariai nutarė neužsisėdėti namuose, o keliauti po Lietuvą bei artimąjį užsienį.

Už sutvarkytą bendruomenės namų salę visi nariai dėkoja Onai Paplevkinai, Bronei Tamoševičienei, Janinai Bagdžiūnienei, Genovaitei Chodosovskajai.

„Radviliškio krašto“ informacijaKomentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

„Slaptas“ savivaldybės projektas – rajone iškils devyni gigantiški bokštai

Avatar

Paskelbta

data

Visai dar neseniai rajono valdantieji  Radviliškio kraštą norėjo paversti  vėjo jėgainių parku – čia būtų montuojami iš  Danijos atgabenti jau  nurašyti „vėjo malūnai“. Tačiau aktyviai pasipriešinus bendruomenėms, šio  projekto valdininkams teko atsisakyti. Tiesa, vėjo jėgainių  projektas buvo viešinamas, aptartas Radviliškio rajono savivaldybės taryboje, tad rajono bendruomenės iš anksto buvo informuotos apie jų statymo vietas ir turėjo  laiko  organizuoti susirinkimus, į kuriuos kvietėsi ir rajono politikus, kad  išsakytų savo pasipriešinimą vėjo jėgainių statybai. Netikėtai paaiškėjo, kad  savivaldybėje rengiamas tvirtinti naujas projektas –  Radviliškio rajone bus statomi net devyni ryšių bokštai!

Sunerimęs Tarybos narys problemą iškėlė į viešumą

Sunerimęs dėl galimos žalos gyventojams šią problemą savo „Facebook“ paskyroje iškėlė Tarybos narys Gediminas Lipnevičius, su gyventojais kovojęs prieš vėjo jėgainių statybas per arti gyvenamųjų  namų: „Visai dar neseniai kartu su gyventojais, bendruomenėmis kovojau dėl valdininkų noro statyti vėjo jėgaines arti gyvenviečių. Šiandien savivaldybėje rengiamas tvirtinti naujas projektas – net devyni ryšio bokštai Radviliškio rajone! Daugelis kaimų gyventojų dar nežino, kad rajono valdžia iškart po rinkimų ruošia „dovanėlę“ – leidimą statyboms įspūdingo aukščio, net 65 metrų, ryšio bokštams šalia jūsų namų. Pasiteiravau projektuotojų, kokie tai bokštai, kam jie reikalingi. Jie informavo, kad bokštai reikalingi neva greitesniam internetui, o į klausimą, ar neatsitiks taip, kad šie bokštai netrukus taps 5G siųstuvais, kurių taip bijomasi dėl galimos žalos sveikatai, atsakė, kad ateityje visko gali būti. Mieli Radviliškio krašto žmonės, domėkitės, kreipkitės į seniūnus, bendruomenės vadovus, dalyvaukite svarstyme, kuris vyks spalio 23 dieną, nes čia jums, o ne ponams valdininkams reikės gyventi šių bokštų pašonėje. Visada su Jumis -Tarybos narys Gediminas Lipnevičius“. Taip trumpai galimą problemą paviešino nepartinis Tarybos narys.

Bokštai reikalingi greitesniam internetui

Leidimus statyti įspūdingo aukščio – net  65 metrų – ryšio bokštams  projektuotojai  jau gavo, tad netrukus šie gigantai gali iškilti: Sidabravo seniūnija: Beinoravos k.;  Birželių k., Taikos g. 1. Radviliškio seniūnija:  Varnionių k., Klevų g. 23;  Miežaičių k.; Šniūraičių k. Grinkiškio seniūnija: Kairėnėlių k. Šaukoto seniūnija:  Papušynio k. Tyrulių seniūnija: Vendrės k. 5. Baisogalos seniūnija:  Valatkonių k.

O kad šis projektas netrukus bus įgyvendintas, rodo jau pradėti vietovių, kuriose stovės gigantiški bokštai, geologiniai tyrimai.

Įslaptintas“  projekto viešinimas

Paprastai privalomi įvairių projektų viešinimai vyksta Radviliškio rajono savivaldybės didžiojoje salėje, juose dalyvauja bendruomenių atstovai, gyventojai, kurie renginio metu gali išsakyti savo nuomonę, pateikti pasiūlymus. Šį kartą valdininkams  labai  „pagelbėjo“ susibūrimų draudimas dėl Covid – 19 pandemijos – šio projekto viešinimas spalio 23 dieną, 17 val., vyks nuotoliniu būdu. Ne paslaptis, jog kaimuose, kuriuose numatoma statyti 65 metrų  ryšių bokštus, gyvena pagyvenę žmonės, kurie nelabai „draugauja“ su kompiuteriu, tad ir pareikšti savo nuomonės dėl  ryšių bokštų statybos neturės galimybės.

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija  pasiteiravo seniūnų, kurių valdose numatomi statyti ryšių bokštai, ar jie buvo informuoti apie numatomas statybas, ar žino apie spalio 23 dieną vyksiantį projekto viešinimą.

Sidabravo seniūnas Vidmantas Blužas apie projekto viešinimą informuotas nebuvo

Sidabravo seniūnijos seniūnas V. Blužas sakė, jog apie projekto viešinimą informuotas nebuvo: „Pirmą kartą girdžiu, kad ši sistema bus, girdėjau, kad bus, bet niekas neklausė mano nuomonės. Gal apie tai ir nereikia kaimo seniūnams žinoti, ką stato, kadangi čia galbūt yra aukštesnės institucijos. Jie turi leidimus, apie žalą žmonių sveikatai sprendžia daktarai, seniūnas to nenuspręs. Informuoti galėjo, gal dar informuos. Kadangi dar tik vyksta projektavimo darbai, gal dar paskambins, pakvies, kol kas su manimi niekas nesusisiekė“.

Grinkiškio seniūnijos seniūnė Giedrė Bložienė  dalyvaus projekto viešinime

„Konkrečiai gavau pranešimą į elektroninį paštą apie bokšto statybą bei būsimą projekto viešinimą. Pas mus dabar uždrausti bet kokie susirinkimai uždaroje erdvėje, tai tas trukdo dalyvauti viešinime. Prisijungti į viešinimą galbūt atvyks tik bendruomenės pirmininkas su keletu atstovų“,- sakė seniūnė Grinkiškio seniūnijos seniūnė G. Bložienė.

Apie bokšto statybą Šaukoto seniūnas Vidmantas Tamošiūnas informavo gyventojus

Šaukoto seniūnijos seniūnas V. Tamošiūnas redakcijai sakė, jog apie projekto viešinimą buvo informuotas, šia informacija pasidalino ir su seniūnijos gyventojais. „Pačių papušiniškių  ir nepaklausiau, ar jie dalyvaus ryšių bokštų statybos viešinime – čia jiems aktualiausia, bet gyventojai apie tai žino. Žmonių  nuomonių yra įvairių – vieni bijo spinduliavimo, kiti ne, bet juk ryšio irgi reikia, tai ką daryti?“

Tyrulių seniūnas Rimantas Liukumas pirminę informaciją gavo „per aplinkui“

Tyrulių seniūnas R. Liukumas redakcijai sakė apie ryšių bokšto statybą pirmą kartą sužinojęs iš Tytuvėnų regioninio parko  direktoriaus: „Direktorius parašė man laišką sakydamas, kad statys bokštą, klausė, kokia mano nuomonė, kokios spalvos bus tas bokštas. Atsakiau, kad  niekas manęs neklausė apie spalvą. Nebuvo jokių apklausų, derinimo, man tai buvo naujiena. Vėliau iš savivaldybės gavau raštą apie būsimą projekto viešinimą. Kiek suprantu, su privatininku dėl žemės bokšto statybai klausimai  jau  suderinti“.

Informaciją apie bokšto statybą Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė paviešino pagal įstatymą

Baisogalos seniūnė R. Masiulienė sakė, jog pranešimą apie ryšių bokšto statybą Valatkonių kaime iš savivaldybės yra gavusi ir ši informacija paviešinta seniūnijos skelbimų lentoje. „Kaip suprantu, šis bokštas bus statomas privačiame sklype, su šeimininkais  viskas yra suderinta. Su seniūnaičiu apie šio bokšto statybą kalbėjomės, o apie platesnį žmonių informavimą  ir susirinkimą negalvojome. Kadangi bokštas statomas privačiame sklype, o ne viešoje erdvėje, sklypo savininko teisė leisti statybas. Viešinimas apie renginį yra įstatymo nustatyta tvarka – informacija dedama į skelbimo lentas. Pas mane buvo atvažiavęs projektuotojas, su juo kalbėjome, jis išaiškino to reikalo būtinybę“.
Pasiteiravus baisogališkių, ar jie ką nors  žino apie ryšių  bokštų statybas, visi vienbalsiai atsakė, jog pirmą kartą girdi.

Radviliškio seniūnijoje,vadovaujamoje Gabrielės Kuraitienės, iškils net  trys ryšių bokštai

Radviliškio seniūnė G. Kuraitienė, kurios seniūnijoje iškils net trys gigantiški 65 metrų bokštai, redakcijai sakė, jog  žiemą buvo atvykę  projektuotojai, sakė, kad statys kažkokius inžinerinius tinklus, tarėsi dėl žemės sklypų. „Seniūnija apie šį reikalą neturi jokios informacijos. Su seniūnija kaip įstaiga konkrečiai nepriklauso derintis, viskas eina per savivaldybę. Informaciją apie būsimą projekto viešinimą gavome, bet ten  prirašyta aukštom materijom, sunku suprasti, kas bus statoma. Jeigu žmonės  sutiko, kad  jų  žemės sklypuose būtų statomi bokštai, ne seniūno reikalas kištis į asmeninius žmonių reikalus, tik įdomu, ar tiems žmonėms buvo pasakyta, kas ten  stovės. Kaip suprantu, šie bokštai bus statomi dėl  5G  internetinio ryšio, jeigu pastatys bokštus arti gyvenviečių, įvairūs dažniai gali kenkti ir žmonėms, ir gyvuliams –  kaip žinoma, gyvuliai labiau nei žmonės reaguoja į įvairius dažnius“,- sakė seniūnė.

Ar ryšių bokštai pavojingi žmonių sveikatai?

Be abejo, gyventojams, kurių kaimynystėje iškils 65 metrų ryšių bokštai, pirmiausia rūpi, ar jie nepavojingi sveikatai. Yra įvairių mokslinių hipotezių: vienos teigia, jog jokio pavojaus sveikatai ryšių bokšto spinduliuotė nekelia, kitos – jog  pavojus žmonių sveikatai vis dėlto yra.

Asociacija „Firmus medicus“ pateikė  pasaulio mokslininkų tyrimų išvadas apie ryšių bokštų kaimynystės  įtaką gyventojų sveikatai.  Asociacijos pranešime teigiama, jog: „Tyrimais nustatyta, kad  mobiliojo ryšio bokštų kiekio didėjimą lydėjo ne tik ženkliai išaugęs elektromagnetinės spinduliuotės lygis aplinkoje, bet ir moksliniai stebėjimai bei pranešimai apie žmonių sveikatos blogėjimą ir biologinės įvairovės mažėjimą daugelyje šalių. 2019 m. atlikto tyrimo tikslas buvo ištirti įvairų radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės poveikį sveikatai, lyginant netoliese gyvenusius asmenis ir tuos, kurie nebuvo veikiami elektromagnetinės spinduliuotės. Pastebėtos sveikatos problemos buvo suskirstytos į dvi kategorijas – trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį. Trumpalaikį poveikį apėmė smegenų elektrinė veikla, kognityvinės funkcijos, miegas, širdies dažnis ir kraujo spaudimas. Ilgalaikiam poveikiui priskirtas spengimas ausyse, galvos skausmas, galvos svaigimas, nuovargis, karščio pojūčiai, galvos odos disestezija, su rega susiję simptomai, atminties praradimas, miego sutrikimai, raumenų problemos ir epidemiologinis poveikis, įskaitant vėžį ir smegenų navikus“.

Specialistai ryšių bokštų poveikį sveikatai vertins po viešinimų

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento, Radviliškio skyriaus vadovės Loretos Stirblienės, ar su jų tarnyba buvo derintas devynių ryšių bokštų Radviliškio rajone statybos projektas dėl poveikio žmonių sveikatai. „Spalio 23 dieną bus tik projekto viešinimas, su mumis derinimas būna vėliau, po viešinimo procedūrų. Pastaruoju  metu dėl ryšio bokštų projektų derinimui nesu gavusi. Jeigu viešinimo metu projektuotojai gauna pastabų, atsižvelgia į jas, projektus koreguoja, o po  to tik derina su visomis kitomis institucijomis“,- sakė L. Stirblienė.

Kadangi savivaldybės tinklalapyje šio projekto viešinimas sunkiai surandamas ir ne visi seniūnai žino informaciją apie bokštų statybas, galima įtarti savivaldybės valdininkų nenorą jo viešinti. Tad savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija dar kartą  informuoja, kad spalio 23 d., 17 valandą, vyks viešas šio projekto svarstymas internetu. Gyventojams dėl prisijungimo į projekto viešinimą  informacija paskelbta savivaldybės tinklalapyje radviliskis.lt, langelyje „Teritorijų planavimas ir statyba“, arba jos teiraukitės  projektų vadovo Pauliaus Žymančio: paulius.zymancius@enpro.lt, tel. 8 603 50 352.

(Bus daugiau)

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Apžvalgos

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 17 d. nakčiai nuėmus savo tamsųjį dangalą atsiverčiau 1982-01-06 (trečiadienis) Komunizmo aušros numerį Vienas. Ir iškart  pastebiu – komunizmas taip niekad ir neišaušo, nors ir pabandė.

Pradžia

Pirmą puslapį puošė išvaizdus vyras, Šeduvos apylinkės deputatas K. Andrijauskas. Trumpa informacija apie Šaukoto kolūkio pirmininkui P. A. Breikštui suteiktą nusipelniusio žemės ūkio darbuotojo vardą, ŽŪMG grasinimą pagaminti viršplaninės produkcijos ir…dėmesio!!! Fanfaros – straipsnis apie kompiuterius žemės ūkiui. Žinodamas to metu kompiuterinę techniką, užimdavusią milžiniškas patalpas (karinė tilpdavo automobilio priekaboje), net žagtelėjau. Toliau pagal įprastą scenarijų naujovės į gamybą, gyvulininkystei rimtą dėmesį, sutelkti dėmesį laikmečio reikalavimams, kiekvienam darbui – jaunatvišką energiją ir pan. ir t. t. Kino teatre „Kosmosas“ rodė prancūzišką šlamštelį „Dingęs inkų auksas“. Trepsutis analizavo alkoholizmo apraiškas (blaivykloje pabuvojo 1475 asmenys, nakvynė kainuodavo 20 rublių) iš jų 50 – iš ŽŪMG. Gyvenimo mintyse-naujametinės laidotuvės, vėliau šalčiai, besibraunantys į fermas. Apie kelionę po Kareliją rašo tūlas A. Skirbliauskas. Šešioliktoje sovietų respublikoje buvo į ką pasižiūrėti. R. Petrikas porina, jog grūdas prie grūdo – aruodas, S. Gentvila – apie gyvenimą skubant, knygynai siūlo „Pokalbius pasaulėžiūros klausimais“. Aš siūlau perėjimą.

Perėjimas

Gyvenimo mintyse apie nemirtingą autochamų broliją, pagerbtas inspektorius J. Šilkaitis, suvirintojas A. Baltrušaitis, beje, ne tik puikus suvirintojas, bet ir moterų žinovas. Vėl gyvenimo mintys – apie telefoninius chuliganus. Melžėjos, Zaporožės plienas, A. Valterienės eilės: Suvenyrais aš džiaugiuosi,-/Juos parsivežu pati,/Kai galėsiu, vėl važiuosiu/Pas draugus apsilankyt. Reikia komentaro?Garbės raštais apdovanoti 7 radviliškiečiai, diplomais ir prizais dar 21-as. Puslapis ŽŪMG. Nežinia kelintą kartą pagerbtas vienas dainuojančio konclagerio suvirintojas. „Ka“ redaktorius A. Mikelis „važiuoja“ ant dvasininkų (už tai ir algą gaudavo). Gyvenimo mintyse – motina, savaitę neatsiėmusi mirusio naujagimio. Ir ko norėti, tokia komunistinė moralė, beje, nesiskiriant nuo šiuolaikinės. Patvorinių, padugninių buvo visada. Partijos funkcionierius V. Paliūnis rašo: „Pasiaukojamais darbinės bei visuomeninės politinės veiklos pavyzdžiais ypač svarbu auklėti besimokantį jaunimą“… Įdomu, ar jis žinojo apie spec. davinius, spec. parduotuves, spec. gydymo įstaigas ir pan? J. Damanskienė rašo apie žmogžudį V. Raziūną. Pagerbti ŽŪMG darbuotojai P. Povilianskas, P. Kavalskis, Susivienijimo karjeruose vyko žiemos šventė. Įdomu ne tai, man įdomiau, kad atsikasus iki kovo mėn. visiškai nieko vertingo,dominančio, turinčio išliekamąją vertę taip ir nesuradau. Stagnacija tęsėsi.

Stagnacija

Kaip reikšmingą įvykį „Ka“ pateikia TSKP CK nutarimą Dėl Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos įkūrimo 60-ųjų metinių. Reikšmingiau, ko gero, nebūna. Pagerbti keturi jaunieji ŽŪMG komunistai ir tos pačios gamyklos autokaro vairuotoja B. Čepulienė. Ir šis tas įdomesnio – R. Staliliūnaitės ir V. Tomkaus straipsneliai apie kūrybą. Gyvenimo mintyse – laikrodžio rodyklių sukiojimas. Ir kodėl neatsikratome šios trenktos anglų Antrojo pasaulinio karo metais išrastos mados? Pagerbti – šaltkalvis P. Škeliovas, vairuotojai Z ir J. Varkulevičiai. Apdovanotos 9-ios daugiavaikės motinos. Nūnai tokių retenybė. Rytoj V. Lenino minėjimo diena, komunistinė talka. 30 kolūkiečių apdovanoti ordinais, medaliais ir kitais meduoliais. Su pakilia nuotaika į Gegužės pirmosios šventinę demonstraciją rinkosi Radviliškio miesto darbo žmonės… Juos sveikino rajono galva P. Šidlauskas. Galvos nuotraukos nėra, ne mūsų meras. ŽŪMG tekintojų, suvirintojų meistriškumo konkursas. Pirmas vietas laimėjo komunistiški komjaunuoliai arba komjaunuoliški komunistai. Taip pat minėtoje gamykloje vyko atviro laiško savaitė. Sėjos pabaigtuvės, vėl ŽŪMG stendas, garbės raštais apdovanoti 11 radviliškiečių, pagerbti 6 medikai – profsąjungos aktyvistai. Gegužės 22 d. Antaniškiuose vyko tradicinė rajono dainų šventė. Eilinis puslapis ŽŪMG. Apie rusų kalbą – draugystės kalbą rašo mokytoja I. Žibaitienė. Šalies rusifikacijai – taip! Gyvenimo mintyse – kolekcininkai. Už gerą pašarų ruošimą uodegos pakeltos keturiems kolūkiams ir jų pirmininkams. Informacija mediko dienos proga.1982 m. rajone buvo 545 šios srities darbuotojai. Kiek šiandien, nežinau. ŽŪMG savo tradicinę šventę organizavo Antaniškiuose. Vėl pašarų gamintojai ir kiti baisūs miškų žvėrys. Pagerbti trys MPG darbuotojai, apie pieno supirkimą rašo V. Šiošė, sviesto gamyklos direktorius. Mums metas į kitą pastraipą.

Kita pastraipa

Pašarų gamintojai, liaudies gerovės kėlimo programa. Pasiaukojančiai dirbą Tarybų Sąjungos 60-mečio metais Radviliškio žemės ūkio mašinų gamyklos kolektyvas. „Visas pastangas partijos uždaviniams įvykdyti“ (autorius anonimas). Pagerbtas milicininkas R. Šidlauskas. Antaniškiuose šventė geležinkelininkai. Kur apdovanojimai? Javapjūtės pirmūnai,šiaudų dorojimas, pasiruošimas tvartiniam laikotarpiui ir klausimas pačiam sau – kaip iš tokio mėšlo parašyti įdomią apžvalgą?Yra straipsnelis apie ŽŪMG turistų klubą ir jo įkūrėja R. Motiejūną. Kartais ir vienas žmogus padaro labai daug. Apie gerų knygų deficitą bibliotekoje, pasitaikydavo ir mėgstančių lėtai skaityti, ir nuganyti geresnius leidinius. Pagerbtas teisėjas A. Morkūnas. Skėmių komunistas (ai). Trepsutis – apie sunykusį užrašą DAS-o (darbininkų aprūpinimo skyrius) parduotuvėje, netoli stoties. Pradėjo veikti Kovo 8-os kojinių fabriko valgykla, vėliau – „Vaikų sala“, dabar ir „Pegaso“ knygyno filialas. Šeduvis A. Skukauskas kino seanso metu į salę atvedė arklį. Pokštininkas. Pagerbtas mokytojas V. Juozapaitis. Kombinuotasis silosas, cukriniai runkeliai, sėkmingai darbuojasi Radviliškio sviesto gamykla. Kada iš pavadinimo dingo žodis „centrinė“ ir nepastebėjau. Antaniškiuose šventė žemdiribiai. R. Kestenis apdovanotas garbės raštu. ŽŪMG pagamino 10 tūkstantąjį žolės miltų gramuliatorių, ta proga buvo ir garbės raštų lietus. Radviliškyje svečiavosi gausus būrys šalies ir Lietuvos literatų ir pirma 1982 m. rajono vado P. Šidlausko nuotrauka. Pagerbti trys ATĮ vairuotojai, puslapis Uzbekijai. Partijos funkcionierius V. Paliūnis spalinių proga rašo: „Didžiojo Spalio socialistinės revoliucijos 65-ųjų metinių proga Partijos rajono komiteto, rajono liaudies deputatų tarybos vardu sveikinu rajono darbo žmones ir linkiu naujų laimėjimų darbe ir visuomeninėje veikloje“… Pagerbtas geležinkelininkas S. Mikalčius. Yra  A. Tipelienės ir A. Valterienės eilių. Na taip! Reportažas iš lapkričio 5 d. vykusio iškilmingo minėjimo ir lapkričio 7 d. demonstracijos. Atkreipiau dėmesį į kliošines kelnes.71 radviliškietis apdovanotas meduoliais, atsiprašau, medaliais. Puslapis Turkmėnijai. Pagerbta geležinkelietė L.Travkina, 9 RRĮ darbuotojai, trys milicininkai. Pirmas 1982-11-17d. Nr. 52 puslapis, skirtas ypatingam įvykiui. 1982-11-10 d., 8 valandos 30 minučių, mirė Sovietų vadas Leonidas Brežnevas. Puslapis Kirgizijai, gedulo mitingai rajone. Apie Ispaniją rašo K. Augulis, Partijos rajono komiteto organizacinio skyriaus instruktorius. Pirmajame Nr.53 puslapyje apie naują generalinį sekretorių J. Andropovą, bet sovietų sąjunga, kaip ir naujasis jos vadovas, jau merdėjo. Bandymai stiprinti drausmę sėkmingai žlugo, nes kitaip ir negalėjo būti. E. Prascevičius, o…Įsijaučiau.

Įsijautimas

Net nepastebėjau, kad pastraipa išpampo iki neregėtos apimties. Tai stagnacijos poveikis. Na, o E. P. rašo apie Balio ir Jono Buračų gimtinės išsaugojimą. Ar buvo išsaugota – nežinau. Yra interviu su ŽŪMG turistų klubo vadu R. Motiejūnu. Puslapis Tadžikijai. Pagerbta medikė R. Savickienė. Garbės raštais apdovanoti 59 radviliškiečiai. Jų tarpe – G. Dunauskienė, ir šiandien neapleidusi plunksnos. Puslapis Estijai. ŽŪMG kultūros namų salėje rinkosi aktyvios komunizmo kūrėjos. Apie Šiaulėnų stribus rašo R. Petrikas. Literatūriniame puslapyje eilės, jumoreska, ištrauka iš V. Petkevičiaus knygos „Kasdieniškos legendos“ ir nuotrauka „Miestas naktį“.Tikrai naktis, bet nebūtinai miestas. 27 radviliškiečiai apdovanoti garbės raštais. Pagerbta staklininkė J. Klibavičienė. Orientacija į veislininkystę. Aptariamas kraštotyrinis darbas žemės ūkio kolektyvuose. Puslapis pilstymo iš tuščio į kiaurą. Apie poetinį šlamštą – gyvenimo mintyse. Įdomu, ar taip vadinama poezija, spausdinta „Ka“ puslapiuose – vertybė? 4 radviliškiečiai apdovanoti garbės raštais. Puslapis Maskvai, mokyklos statyba Aukštelkuose, beje, šiandien nebereikalinga, montavimo darbai Radviliškio grūdų produktų punkte. Kai kas išliko. Pagerbtas ŽŪMG suvirintojas A. Ancius. Šįkart klaidos nepadarysiu, nes prieš akis Naujametinis „Ka“ numeris. Jis pabaigai.

Pabaiga

Tai 1982 m. gruodžio 29 d. Nr. 58. Kaina 9 kapeikos. Su įspūdingu Petro Šidlausko ,Partijos rajono komiteto pirmojo sekretoriaus, palinkėjimu pirmajame puslapyje (be nuotraukos). 19 radviliškiečių apdovanoti įvairiais prizais Pagerbti 9 įvairių sričių specialistai. Tarp jų – med. sesuo E. Pakėnienė, mokytojas V. Karmonas, šaltkalvis V. Benevičius (asmenys, kuriuos pažinojau ir šiandien gerbiu). Apie praėjusius įsimintus metų įvykius pasakoja ŽŪMG šaltkalvis V. Kazlauskas, apie madas – technologė S. Abromonienė. Literatūriniame puslapyje… Kažkokios išskirtinės informacijos taip pat nerasta. Na, nebent tai, kad 1982 m. neatiduota naudoti nė viena iš trijų statomų valgyklų ir nė vienas iš dviejų statomų lopšelių darželių. Tiesos vardan turime sutikti, kad per nepriklausomybės metus apskritai nebuvo pastatytas nė vienas vaikų darželis. Priešingai, dalis nebereikalingų uždaryti ir pakeitė profilį. Tiek to. Kitai apžvalgai – 1983 m. „Ka“ komplektas. Net mąstau apjungti su 1984 m. Tiesiog ten nėra jokios vertingos, įdomios informacijos. Taškas.

Paruošė Vytautas Mikalauskis

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019