Nepadailinta motinystė: sveika mama – sveika šeima

Sustoti, iškvėpti, pabūti kartu su kitomis moterimis, pasidalinti tuo, kas slegia ar džiugina, nebesislėpti… Tokią žinią siunčia Šeimos erdvė „Saulė“ ir VšĮ „Mama mums rūpi“ ir kviečia į ėjimo renginį Radviliškyje gegužės 10 dieną 10 val., skirtą Pasaulinei mamų psichikos sveikatos dienai. Tačiau tai ne tik ėjimas…

VšĮ „Mama mums rūpi“ gegužės 7–11 dienomis rengia galybę renginių visoje Lietuvoje. Jų tikslas – atkreipti dėmesį į dažnai nutylimus motinystės sunkumus, skatinti emocinį raštingumą, mažinti stigmą ir stiprinti mamų psichologinį atsparumą.

„Net viena iš penkių moterų po gimdymo patiria pogimdyminės depresijos požymius. Tai nėra silpnumo ženklas – tai dažna, tačiau vis dar per retai atpažįstama būsena. Mūsų tikslas – ne tik kalbėti apie tai garsiai, bet ir kurti realius palaikymo tinklus, kuriuose kiekviena mama jaustųsi išgirsta“, – sako VšĮ „Mama mums rūpi“ vadovė Asta Petraitienė.

Daugiau nei 20 renginių mamoms

Gegužės 7–11 dienomis 24-iuose Lietuvos miestuose vyks bendruomeniniai ėjimo susitikimai, kuriuos organizuoja vietos savanorės. Tai – simbolinis kvietimas mamoms sustoti, iškvėpti, pabūti kartu su kitomis moterimis, pasidalinti tuo, kas slegia ar džiugina.

Be to, visos Lietuvos mamos kviečiamos dalyvauti dviejuose nuotoliniuose užsiėmimuose:

Gegužės 23 d. Vilniuje numatyta dar viena iniciatyva – „Miško maudynių“ sesija mamoms su kūdikiais, vedama sertifikuotos specialistės Ievos Pukelienės iš „Sielos giria“.

Mamos sveikata yra visos šeimos gerovės pamatas

Pasak psichikos sveikatos specialistų, dažnai moterys, ką tik tapusios mamomis, patiria emocinį izoliacijos jausmą, savikritiką, kaltę dėl to, kad jaučiasi pavargusios, nespėjančios su buities darbais, nors visą dieną būna namuose su kūdikiu.

„Motinystė mūsų kultūroje vis dar apipinta idealizmu ir lūkesčiais, kurie nepalieka vietos tikrumui. Tyrimai aiškiai rodo: bendrystė, emocinis palaikymas ir laiku suteikta pagalba – tai vieni efektyviausių būdų užkirsti kelią pogimdyminiams emociniams sunkumams. Todėl šių renginių esmė – ne tik žinutė mamoms, bet ir visai visuomenei: mamos neturi likti vienos augindamos vaikus“, – pabrėžia Asta Petraitienė.

Kviečiame jungtis

Renginių organizatoriai kviečia prisijungti ne tik mamas, bet ir jų partnerius, artimuosius, visus, kuriems rūpi moters emocinė gerovė motinystės kelyje.

Gegužės 7–11 d. net 24 Lietuvos miestuose vyks renginiai, skirti Pasaulinei mamų psichikos sveikatos dienai. Šią iniciatyvą, jau trečius metus vykdomą Lietuvoje, organizuoja nevyriausybinė organizacija „Mama mums rūpi“, vienijanti savanorius, mamų bendruomenes. Prie jos jungiasi šimtai mamų, sveikatos priežiūros specialistų, visuomenės sveikatos biurų bei savivaldybių visoje šalyje.

Praėjusių metų patirtys – daugiau nei skaičiai

2024-aisiais vykę renginiai 26-iuose Lietuvos miestuose subūrė per 3000 dalyvių. Mamų atsiliepimuose dažniausiai kartojosi žodžiai: „buvo gera tiesiog pabūti tarp kitų mamų“, „tarsi gavau leidimą nebeslėpti, kad sunku“. Kai kurios dalijosi, jog net ir neištarus nė žodžio – pats buvimas tarp kitų moterų su panašiais išgyvenimais padėjo nusimesti vidinę naštą.

Visa informacija apie renginius – VšĮ „Mama mums rūpi“ „Facebook“ paskyroje ir svetainėje www.mamamumsrupi.lt.

Organizatorių informacija

***

Asta Petraitienė. „Motinystė mūsų kultūroje vis dar apipinta idealizmu ir lūkesčiais. Šių renginių esmė – ne tik žinutė mamoms, bet ir visai visuomenei: mamos neturi likti vienos augindamos vaikus.“ Asmeninio archyvo nuotr.

Exit mobile version