Nemokamas vaikų maitinimas tampa pasityčiojimu?

Radviliškio rajone nerimsta aistros dėl mokinių maitinimo. Mokyklose prasidėjus nuotoliniam mokymui, tėvams sunku susigaudyti, už kokį laikotarpį pateikiami sauso maisto daviniai, nes kiekvienoje mokykloje jie atiduodami už skirtingą laikotarpį. Taip pat tėveliams kyla klausimų dėl maisto davinių turinio – kai kuriose mokyklose jie tikrai skurdūs, didžiąją dalį sudaro miltai, kruopos ar sausi pusryčiai.

Tėveliai pagalbos kreipėsi į Tarybos narį

Gavę vaikams skirtą sauso maisto davinį, Šeduvos gimnazijos tėveliai kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį Gediminą Lipnevičių. „Sveiki, Šeduvos gimnazijoje dalino maisto davinius mokiniams už 24 mėnesio dienas, kas valgo už talonus. Tai labai nustebino davinio „gausa“. Pieno ir jogurtukų su obuoliais ir morkom nefotografavau, nes juos gauna visi vaikučiai pagal pieno ir vaisių programą. Sakyčiau labai „dosnus“ davinys kaip už tris su virš savaites. Na, tikrai nebadaujame, bet su vyru juokėmės, kad tik tiek. Manau, nesąžininga, jei skriaudžia kitus vaikus, kuriems tikrai sunku šiuo laikotarpiu. Aš nesiskundžiu, mūsų šeimai, ačiū Dievui, užtenka, bet išdrįsau netylėti už kitas šeimas…“- rašė šeduvių mokinių tėvai, pridėdami nuotraukas. Nuotraukose matyti, jog Šeduvos gimnazijoje didžiąją maisto davinio dalį sudarė tik sausi pusryčiai, aliejus bei miltai. Pasak VšĮ „Bruneros“ atstovų, tėvų atsiųstoje nuotraukoje neatsispindi visas maisto davinio turinys.

Produktai atrenkami pagal vaikų mitybą reglamentuojančius teisės aktus. Ar tikrai?

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija kreipėsi į VšĮ „Bruneros“ vadovus, siekdama išsiaiškinti, kokia suma maistui per dieną skiriama mokiniams ir už kokį laikotarpį šie daviniai dalinami.

Pasak Radviliškio rajono vaikų maitinimą organizuojančios įmonės, maisto davinio dydis priklauso nuo laikotarpio, už kurį ruošiamas davinys, dienų skaičiaus. Vaikų maitinimui taip pat skiriamos skirtingos sumos, priklausomai nuo vaikų amžiaus: 1- 4 klasių mokiniams skiriama 1,8 euro vienai dienai, 5-12 klasių mokiniams -1,90 euro dienai. Siūloma maisto davinių sudėtis už vienodus laikotarpius suderinimui visoms Radviliškio rajono mokykloms pateikiama vienoda.

Tik tada įdomu, kodėl  rajono mokyklose dalinami sauso maisto daviniai kardinaliai skiriasi?

Šeduviai davinius gavo už dešimt dienų

Kadangi dėl maisto davinių turinio skundėsi Šeduvos gimnazijos tėveliai, pasiteiravome VšĮ „Bruneros“, už kokį laikotarpį šie daviniai buvo dalinami ir koks buvo jų turinys.

Pasak „Bruneros“ atstovų,   Šeduvos gimnazijoje sauso maisto daviniai buvo dalinami už 10 dienų laikotarpį, o juos sudarė sausi pusryčiai „AHA“ 400 g.-2 vnt., eko aliejus – 0,5 l., eko kvietiniai miltai „Malsena“- 1 kg., eko fermentinis sūris 45% – 200 g., eko pienas- 1ltr. – 2 vnt.

Paklausti, kodėl į maisto paketus įdėti neekologiški sausi pusryčiai, „Bruneros“ atstovai atsakė, jog toks buvo gimnazijos vadovų  pageidavimas.
Kadangi maisto paketai buvo dalinami už 10 dienų, nesunku paskaičiuoti, jog jų turinys turėjo kainuoti apie 20 eurų. Pažvelgus į šiuos paketus, jų kaina tikrai verčia suabejoti, nors „Bruneros“ vadovai tikina, kad, nors ir produktų itin mažai, bet jie ekologiški ir brangesni…

O tėvelius kviečiame atkreipti dėmesį, ar visi tiekėjų išvardinti produktai pateko į maisto paketus.

Gražinos mokyklos mokiniai maisto paketus atsiėmė už penkias dienas

Kadangi buvo gauta skundų ir iš Gražinos pagrindinės mokyklos, pasiteiravome, už kokį laikotarpį maisto paketai buvo atiduodami šioje mokykloje.

Už 5 dienų laikotarpį maisto paketo turinį sudarė: 1–4 klasių mokiniams: eko perlinės kruopos (1 kg), eko konservuoti žirneliai (2×330 g), eko varškė (2×300 g), maišelis su rankena. Iš viso – 9 eurai.
5–10 klasių mokinių maisto produktų paketą sudarė: eko miežinės kruopos (1 kg), „Malsenos“ eko miltai (1 kg), eko konservuoti žirneliai (330 g), eko varškė (2×330 g), maišelis su rankena. Iš viso – 9,5 euro.
Kaip matome, paketų turinys skiriasi nuo Šeduvos gimnazijos – nėra sūrio, sausų pusryčių, šie produktai kažkodėl pakeisti kruopomis ir žirneliais.

Netvarka mokyklose dalinant maisto paketus tęsiasi

Mokinių tėvelius piktina ir maisto paketų dalinimo tvarka, arba tiksliau, netvarka rajono mokyklose. Tėvai nežino, už kokį laikotarpį gaus šiuos paketus, jų dalinimo datos dažnai keičiasi.

Štai Gražinos pagrindinėje mokykloje apie dalinamus maisto paketus yra pranešama prieš vieną dieną, konkrečios jų dalinimo dienos nėra, maisto paketus Gražinos mokykloje galima pasiimti per savaitę laiko. Kaip informavo mokyklos vadovai, maisto paketas už vasario 22-26 d. laikotarpį pradėtas dalinti nuo 2021-03-04 ir bus dalinamas iki 03-12 d.

Šeduvos gimnazijoje maisto paketai dažniausiai dalinami trečiadieniais ir ketvirtadieniais.

Tačiau ar ne lengviau būtų įvesti bendrą maisto paketų dalinimo tvarką visose rajono švietimo ir ugdymo įstaigose, nurodant konkrečią datą ir dienų, už kurias jis skiriamas, skaičių – tada ir tėvelių skundų būtų mažiau, ir būtų daugiau aiškumo – ar maisto davinio turinys atitinka dienų skaičiaus kainą.

Dėl  tvarkos įvedimo Tarybos narys ugdymo įstaigoms paruošė rekomendacijas

Redakcijos žiniomis, Tarybos narys G. Lipnevičius, siekiant išvengti neaiškumų bei nesusipratimų dėl maisto paketų turinio bei dalinimo, mokyklų vadovams paruošė rekomendacijas, kurios netrukus juos pasieks. Tarybos narys siūlo maisto paketų dalinimo vietose, švietimo įstaigos internetiniame puslapyje gerai matomose vietose paskelbti informacinius pranešimus, kuriuose būtų nurodyta: data, kada bus dalinami maisto daviniai; už kurį laikotarpį skiriami produktai; kokia davinio energetinė vertė, tenkanti vienai dienai; su kokiu asmeniu suderinta davinio maistinė vertė (suderinusio asmens vardas, pavardė, pareigos, suderinimo data). Taip pat išvardyti maisto produktus, kurie priklauso vienam davinio gavėjui, nurodant jų kiekį, svorį, talpą.

Tikimės, kad šiomis rekomendacijomis mokyklų vadovai pasinaudos ir netvarkos bei nesusipratimų dalinant maisto produktus bus mažiau. O kokie maisto  produktai  buvo apskritai  pateikti  vaikams per  praėjusius kelis mėnesius, informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

Jonas Petrikas

Total
31
Dalinasi
Related Posts