Socialiniai tinklai

Aktualijos

Nemokamas vaikų maitinimas tampa pasityčiojimu?

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio rajone nerimsta aistros dėl mokinių maitinimo. Mokyklose prasidėjus nuotoliniam mokymui, tėvams sunku susigaudyti, už kokį laikotarpį pateikiami sauso maisto daviniai, nes kiekvienoje mokykloje jie atiduodami už skirtingą laikotarpį. Taip pat tėveliams kyla klausimų dėl maisto davinių turinio – kai kuriose mokyklose jie tikrai skurdūs, didžiąją dalį sudaro miltai, kruopos ar sausi pusryčiai.

Tėveliai pagalbos kreipėsi į Tarybos narį

Gavę vaikams skirtą sauso maisto davinį, Šeduvos gimnazijos tėveliai kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį Gediminą Lipnevičių. „Sveiki, Šeduvos gimnazijoje dalino maisto davinius mokiniams už 24 mėnesio dienas, kas valgo už talonus. Tai labai nustebino davinio „gausa“. Pieno ir jogurtukų su obuoliais ir morkom nefotografavau, nes juos gauna visi vaikučiai pagal pieno ir vaisių programą. Sakyčiau labai „dosnus“ davinys kaip už tris su virš savaites. Na, tikrai nebadaujame, bet su vyru juokėmės, kad tik tiek. Manau, nesąžininga, jei skriaudžia kitus vaikus, kuriems tikrai sunku šiuo laikotarpiu. Aš nesiskundžiu, mūsų šeimai, ačiū Dievui, užtenka, bet išdrįsau netylėti už kitas šeimas…“- rašė šeduvių mokinių tėvai, pridėdami nuotraukas. Nuotraukose matyti, jog Šeduvos gimnazijoje didžiąją maisto davinio dalį sudarė tik sausi pusryčiai, aliejus bei miltai. Pasak VšĮ „Bruneros“ atstovų, tėvų atsiųstoje nuotraukoje neatsispindi visas maisto davinio turinys.

Produktai atrenkami pagal vaikų mitybą reglamentuojančius teisės aktus. Ar tikrai?

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija kreipėsi į VšĮ „Bruneros“ vadovus, siekdama išsiaiškinti, kokia suma maistui per dieną skiriama mokiniams ir už kokį laikotarpį šie daviniai dalinami.

Pasak Radviliškio rajono vaikų maitinimą organizuojančios įmonės, maisto davinio dydis priklauso nuo laikotarpio, už kurį ruošiamas davinys, dienų skaičiaus. Vaikų maitinimui taip pat skiriamos skirtingos sumos, priklausomai nuo vaikų amžiaus: 1- 4 klasių mokiniams skiriama 1,8 euro vienai dienai, 5-12 klasių mokiniams -1,90 euro dienai. Siūloma maisto davinių sudėtis už vienodus laikotarpius suderinimui visoms Radviliškio rajono mokykloms pateikiama vienoda.

Tik tada įdomu, kodėl  rajono mokyklose dalinami sauso maisto daviniai kardinaliai skiriasi?

Šeduviai davinius gavo už dešimt dienų

Kadangi dėl maisto davinių turinio skundėsi Šeduvos gimnazijos tėveliai, pasiteiravome VšĮ „Bruneros“, už kokį laikotarpį šie daviniai buvo dalinami ir koks buvo jų turinys.

Pasak „Bruneros“ atstovų,   Šeduvos gimnazijoje sauso maisto daviniai buvo dalinami už 10 dienų laikotarpį, o juos sudarė sausi pusryčiai „AHA“ 400 g.-2 vnt., eko aliejus – 0,5 l., eko kvietiniai miltai „Malsena“- 1 kg., eko fermentinis sūris 45% – 200 g., eko pienas- 1ltr. – 2 vnt.

Paklausti, kodėl į maisto paketus įdėti neekologiški sausi pusryčiai, „Bruneros“ atstovai atsakė, jog toks buvo gimnazijos vadovų  pageidavimas.
Kadangi maisto paketai buvo dalinami už 10 dienų, nesunku paskaičiuoti, jog jų turinys turėjo kainuoti apie 20 eurų. Pažvelgus į šiuos paketus, jų kaina tikrai verčia suabejoti, nors „Bruneros“ vadovai tikina, kad, nors ir produktų itin mažai, bet jie ekologiški ir brangesni…

O tėvelius kviečiame atkreipti dėmesį, ar visi tiekėjų išvardinti produktai pateko į maisto paketus.

Gražinos mokyklos mokiniai maisto paketus atsiėmė už penkias dienas

Kadangi buvo gauta skundų ir iš Gražinos pagrindinės mokyklos, pasiteiravome, už kokį laikotarpį maisto paketai buvo atiduodami šioje mokykloje.

Už 5 dienų laikotarpį maisto paketo turinį sudarė: 1–4 klasių mokiniams: eko perlinės kruopos (1 kg), eko konservuoti žirneliai (2×330 g), eko varškė (2×300 g), maišelis su rankena. Iš viso – 9 eurai.
5–10 klasių mokinių maisto produktų paketą sudarė: eko miežinės kruopos (1 kg), „Malsenos“ eko miltai (1 kg), eko konservuoti žirneliai (330 g), eko varškė (2×330 g), maišelis su rankena. Iš viso – 9,5 euro.
Kaip matome, paketų turinys skiriasi nuo Šeduvos gimnazijos – nėra sūrio, sausų pusryčių, šie produktai kažkodėl pakeisti kruopomis ir žirneliais.

Netvarka mokyklose dalinant maisto paketus tęsiasi

Mokinių tėvelius piktina ir maisto paketų dalinimo tvarka, arba tiksliau, netvarka rajono mokyklose. Tėvai nežino, už kokį laikotarpį gaus šiuos paketus, jų dalinimo datos dažnai keičiasi.

Štai Gražinos pagrindinėje mokykloje apie dalinamus maisto paketus yra pranešama prieš vieną dieną, konkrečios jų dalinimo dienos nėra, maisto paketus Gražinos mokykloje galima pasiimti per savaitę laiko. Kaip informavo mokyklos vadovai, maisto paketas už vasario 22-26 d. laikotarpį pradėtas dalinti nuo 2021-03-04 ir bus dalinamas iki 03-12 d.

Šeduvos gimnazijoje maisto paketai dažniausiai dalinami trečiadieniais ir ketvirtadieniais.

Tačiau ar ne lengviau būtų įvesti bendrą maisto paketų dalinimo tvarką visose rajono švietimo ir ugdymo įstaigose, nurodant konkrečią datą ir dienų, už kurias jis skiriamas, skaičių – tada ir tėvelių skundų būtų mažiau, ir būtų daugiau aiškumo – ar maisto davinio turinys atitinka dienų skaičiaus kainą.

Dėl  tvarkos įvedimo Tarybos narys ugdymo įstaigoms paruošė rekomendacijas

Redakcijos žiniomis, Tarybos narys G. Lipnevičius, siekiant išvengti neaiškumų bei nesusipratimų dėl maisto paketų turinio bei dalinimo, mokyklų vadovams paruošė rekomendacijas, kurios netrukus juos pasieks. Tarybos narys siūlo maisto paketų dalinimo vietose, švietimo įstaigos internetiniame puslapyje gerai matomose vietose paskelbti informacinius pranešimus, kuriuose būtų nurodyta: data, kada bus dalinami maisto daviniai; už kurį laikotarpį skiriami produktai; kokia davinio energetinė vertė, tenkanti vienai dienai; su kokiu asmeniu suderinta davinio maistinė vertė (suderinusio asmens vardas, pavardė, pareigos, suderinimo data). Taip pat išvardyti maisto produktus, kurie priklauso vienam davinio gavėjui, nurodant jų kiekį, svorį, talpą.

Tikimės, kad šiomis rekomendacijomis mokyklų vadovai pasinaudos ir netvarkos bei nesusipratimų dalinant maisto produktus bus mažiau. O kokie maisto  produktai  buvo apskritai  pateikti  vaikams per  praėjusius kelis mėnesius, informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Strateginis veiklos planas – tik fantazija?…

Avatar

Paskelbta

data

Nemažai diskusijų  balandžio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryboje sukėlė  Radviliškio rajono savivaldybės 2021-2030 metų strateginio plėtros plano tvirtinimas. Buvo pastebėta, jog jame nėra numatyta realių  darbų, kuriuos reikėtų įgyvendinti per dešimt metų.

Strateginį veiklos planą rengė pirmakursis?

Tarybos posėdyje  nemažai kritikos Strateginiam planui kliuvo ir iš gyventojų, ir iš Tarybos narių. Buvo pastebėta, jog plane neatsispindi tragiška rajono situacija – gyventojų vidutinis amžius pats prasčiausias šalyje, o gydytojų, tenkančių vienam gyventojui, skaičius pats mažiausias.
Kadangi į rajoną įsisukęs mokyklų naikinimo vajus, Strateginiame plane taip pat nepaminėta, kokias mokyklas numatoma uždaryti ar reorganizuoti.
Strateginio plano rengėjams kliuvo ir už tai, kad paruoštame dokumente  nėra gyventojų apklausų rezultatų.

Plane  nepakankamai nušviesta ir turizmo įgyvendinimo strategija – jame paminėti dviračių takai, kuriuos gyventojai apvažinėjo jau prieš penkerius metus.

Paminėjus tokius trūkumus, iškilo klausimas, ar toks dokumentas apskritai reikalingas – jį sudaro per 80 puslapių, o  jokios konkrečios informacijos nepateikta.

Dokumentas – tik vizija…

Savo kūrinį tarybos posėdyje bandė ginti Investicijų ir turto valdymo skyriaus  vedėjas Gintaras Pilypas. „Strateginio plano ruošimą 10 metų laikotarpiui įpareigoja Seimo nutarimai, Vidaus reikalų ministerijos įstatymai.  Jis neturi būti konkretus – ką  pasieksime, kokia  kryptimi vystysime rajoną – tai sudėlios Tarybos sprendimai. Gyvenimas keičiasi ir nėra galimybės surašyti konkrečius objektus – tai daroma ruošiant 3 metų strateginį planą. Šis dokumentas neužkerta kelio keisti rajono vystymo krypties kitai Tarybai“,- sakė vedėjas.

Tarybos narė Z. Žvikienė pasiteiravo, kur vis dėlto galima susipažinti su gyventojų apklausų rezultatais – juk įdomu, kokie rajono gyventojų lūkesčiai.

Pasirodo, apklausų rezultatai buvo patalpinti tik  savivaldybės internetinėje svetainėje, o pagal juos, pasak  G. Pilypo ir buvo kuriamas Strateginis planas.

Tad  apie 90 puslapių sudarantis dokumentas – tik vizija, kuri galimai niekada nebus įgyvendinta.

Tvarkinga gatvė bus tvarkoma …  kad gatvė būtų tvarkinga

Tarybos narys G. Lipnevičius pasiteiravo G. Pilypo, kodėl ardoma  gera Vasario 16-osios gatvė. Pasak vedėjo, Radviliškio rajonas nėra tikslinė teritorija, tik geresnė už vidutinę, ir iš Europos sąjungos negavo lėšų kelių rekonstrukcijai, o tik kelių tvarkymui, gerinant eismo sąlygas. Tad  siekiant įsisavinti šias lėšas ir gerinamos eismo sąlygos trijose sankryžose: bus užtikrintas saugus pėsčiųjų judėjimas, pagerintas apšvietimas, bus lengviau judėti neįgaliesiems.

Tarp Tarybos narių buvo kilusi diskusija dėl administracijos direktorės J. Margaitienės  darbų  pirkimo konkurso už daugiau kaip 650 tūkst. eurų, nes radviliškiečiai Vasario 16-osios gatvę jau praminė „auksine“, kaip ir miesto aikštę.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Beveik 60 kartų gaisrinę saugą pirtyse tikrino ugnis

Avatar

Paskelbta

data

Prieš didžiąsias šventes, tarp jų ir Velykas, per Didįjį šeštadienį yra įprasta kūrenti pirtį. O ten, kur ugnis, visada yra didesnė ir gaisro tikimybė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien šiais metais degė 59 pirtys, pernai per tą patį laikotarpį liepsnojo 47. Net 45 gaisrai jose įsiplieskė dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų. Po kelis gaisrus sukėlė elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai ir neatsargus žmogaus elgesys.

Vien pernai ugniagesiai gesino 175 pirtis. Kaip rodo penkerių metų gaisrų statistika, vidutiniškai per metus ugnis aplanko daugiau kaip 140 pirčių.

„Didžiausias gaisro pavojus pirtyje kyla dėl netinkamos konstrukcijos dūmtraukių, kai nesilaikoma norminių atstumų tarp sumontuoto šildymo įrenginio ar dūmtraukio iki degių statinio konstrukcijų. Dūmtraukis nuo jų turi būti nutolęs ne mažiau kaip 25 cm, o nuo paties šildymo įrenginio  – nuo 25 cm iki 1 m. Be to, kūrenant pirtį  patartina jos per daug neprikūrenti ir nepalikti be priežiūros. Pakuros durelės turi būti uždarytos, o malkos laikomos ne arčiau kaip per metrą,“  – sako  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento  Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis.

Be to, priklausomai nuo pirties eksploatavimo intensyvumo, bet ne rečiau kaip kartą per metus, būtina  iš dūmtraukio išvalyti suodžius. Beje, pirties durys turi atsidaryti į išorę, jos turi būti be užraktų ar sklendžių, kad kilus gaisrui iš jos galėtumėte kuo skubiau išeiti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Skaityti daugiau

Skaitomiausi