Socialiniai tinklai

Aktualijos

Nemalonumai dėl ant paminklų iškaltų užrašų

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškietis Vytautas Jakubaitis atėjęs į savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją skundėsi, kad yra kaltinamas kapinių paminklo suniokojimu – ant buvusios sutuoktinės paminklo galimai iškalė  nepriderantį užrašą

Visada rūpinausi šeima…

69 metų radviliškietis skundėsi, kad yra šmeižiamas, nes visada rūpinosi savo artimaisiais, šeima, kurie jam ne visada atsilygindavo geru.

„Kaip jūs pavadintumėte žmogų, kuris rūpinasi jūsų šeima? Kai būna sunku –  jis visada būna šalia. Mano žmonos brolis be mano žinios išleido mano santaupas, duotas pasaugoti jo motinai. Pinigai ilgai buvo kaupti automobiliui. Aš jam atleidau, neprašiau grąžinti pasisavintų pinigų, nors jis iš manęs ir juokėsi.

Jau buvau susiradęs pirkti automobilį, nežinojau, kad mano santaupų nebėra – už jas svainis nusipirko automobilį“,- savo gyvenimo istoriją pasakojo Vytautas.

Pasak vyriškio, iš jo pasijuokė ir svainio brolis, kuris taip pat žinojo, kad vyro kauptų santaupų nebėra – jas išleido giminaitis

Vietoje padėkos – nesantaikos kurstymas

Radviliškietis  jau ilgai  dirba kapinėse – atnaujina esamus užrašus ant paminklų, užrašo naujus, iškala ant paminklų datas.

Pasak meistro, kai nedėkingo svainio žmona mirė, šis paprašė ant  paminklo iškalti moters mirties datą.

„Paprašytas iškalti datą, aš taip ir padariau, tačiau padėkos nesulaukiau – prieš mane buvo kurstoma šeima, kuri iširo. Teko palikti šeimos butą, kelerius metus gyvenau automobilyje, kol gyventi  priėmė geri žmonės. Už tai esu labai dėkingas – jie tapo tikra mano šeima“,- graudindamasis pasakojo  radviliškietis

Ant paminklų užrašyta tiesa

Nesantaika tarp giminaičių tęsėsi, kuri buvo „įamžinta“ ant paminklų „Už savo lėšas uošviams pastačiau paminklą, prie kurio jų vaikai neprisidėjo. Beje, rūpinausi ir uošve, kol ji dar buvo gyva – pirkdavau reikalingus vaistus, maistą. Močiute jos sūnūs nesirūpino.

Po 30 metų svainis paprašė ant jo motinos, o mano uošvės, paminklo iškalti užrašą „Liūdi sūnai“. Aš ant paminklo iškaliau vien tiesą: „Nei pagarbos, nei paramos, nei meilės mamai“. Ką aš blogo padariau – juk jai gyvai būnant  sūnums motina nerūpėjo“,- guodėsi užrašų meistras.

Kai vyriškis su žmona išsiskyrė,  ant žmonos paminklo taip pat iškalė užrašą: „Nereikėjo šeimos meilės tau, dėl to mus palikai čia“.

Vyras nesijaučia esąs vandalas, išniekinęs paminklą. „Aš visada stengiuosi padėti žmonėms, užrašus iškalu  pigiau nei kiti meistrai. Radviliškio miesto bažnyčios atstovas sakė, kad Dievas davė man rankeles, kad ant paminklų kalčiau raideles. Noriu pabrėžti, kad aš nesu vandalas, nes ant paminklo iškaliau teisingą užrašą. Nenoriu, kad  būtų pajuoka, noriu, kad žmonės žinotų tiesą“,- sakė vyriškis.

Kuo baigsis savavališkas raidžių iškalimas  ant paminklų – neaišku, padaryta žala tikslinama, įvykį tiria policija.

Vytauto nuomone,  giminaičiai turėtų jam atlyginti padarytą moralinę žalą, nes policijos suvestinės žinutė apie galimai suniokotą paminklą buvo patalpinta spaudoje.

Paliekame spręsti skaitytojams, kas šioje istorijoje teisus, o kas kaltas  dėl  galimai netinkamų užrašų ant paminklų ir giminaičių nesantaikos.

Straipsnyje pateikta subjektyvi V. Jakubaičio nuomonė, giminaičių pakalbinti nepavyko.

„Radviliškio krašto“ informacija
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninėje dviejų kabinetų remontas – už milijoną…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninė pastaruoju metu garsėja brangiais Viešaisiais pirkimais. Paskutinis ligoninės vadovų pageidavimas Tarybai – leisti vykdyti geriatrijos konsultacinio kabineto ir dienos stacionaro įrengimo projekto viešuosius pirkimus ir pasirašyti pirkimų sutartis.

Ar atsiras reikalingų specialistų?

Kyla klausimas, ar Radviliškio ligoninei reikalingas geriatrijos dienos stacionaras bei konsultacinis kabinetas – juk ligoninėje yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kuris teikia paslaugas vyresnio amžiaus pacientams. Geriatrijos dienos stacionaruose 60-ies metų ir vyresnio amžiaus žmonėms teikiama kompleksinė pagalba – medicininė, psichologinė ir socialinė priežiūra, atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas, diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai ir lėtinių ligų paūmėjimai, stengiamasi pagerinti pacientų funkcinę būklę, gyvenimo kokybę, teikiamos rekomendacijos dėl tolimesnio gydymo.

Ir dar klausimas, ar atsiras specialistų, pageidaujančių dirbti už taip brangiai įrengtame dienos stacionare. Žinoma, jog šiuo metu Lietuvoje trūksta gydytojų geriatrų, nes tai ne pati patraukliausia sritis medikui – juk gydytojas visuomet nori matyti savo pacientą išgijusį, sustiprėjusį, o čia yra priešingai. Tačiau ligoninės direktorius nusiteikęs optimistiškai – jis planuoja pirmiausiai įvykdyti viešuosius pirkimus, o vėliau įdarbinti  ir sveikatos priežiūros specialistų komandą. Planuojama, jog komanda bus gausi, ją sudarys gydytojas geriatras, bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas.

Tik ar atsiras tokių specialistų – šiuo metu ligoninėje trūksta 15 įvairios kvalifikacijos medicinos specialistų.

Geriatrijos kabinetui – beveik 300 tūkst. eurų

Verčia suabejoti ir  šio konsultacinio kabineto  bei dienos stacionaro įrengimo kaina. Pasak Radviliškio ligoninės direktoriaus Vaido Smalinsko, šio projekto tikslas – VšĮ Radviliškio ligoninės II korpuso 2 aukšte esančiose patalpose įkurti geriatrijos konsultacinį kabinetą ir 6 vietų dienos stacionarą. O už projekto įgyvendinimui skirtus 283 tūkst. eurų numatyta atlikti patalpų remontą, lifto atnaujinimą bei įsigyti reikalingą medicininę, virtuvės, vonios kambario, kompiuterinę ir kitą įrangą bei įrenginius, kineziterapijos ir ergoterapijos įrangą ir priemones, baldus specialistų darbo vietoms, virtuvei, palatoms, procedūrų kabinetui, laukiamajam, pagalbinėms patalpoms. Šiuos darbus numatoma atlikti iki 2022 m. spalio 31 dienos.

Visus nustebino daugiau nei įspūdinga suma kabinetų remontui bei menkavertei įrangai įsigyti – 283 tūkst. eurų, arba suprantamiau – milijonas litais už dviejų kabinetų įrengimą, kuriame viename iš jų bus 6 lovos, o kitas – konsultacinis kabinetas. 

Kadangi  jau žinoma, jog leidimas  įrengti geriatrijos dienos centrą bei konsultacinį kabinetą Tarybos bus duotas, lauksime šio prabangaus konkurso pabaigos ir informuosime skaitytojus, kas ir už kiek buvo pirkta. 

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Statinių savininkai ir naudotojai, sustiprinkite statinių priežiūrą žiemos sąlygomis

Avatar

Paskelbta

data

Prasidėjus permainingiems orams, kai dienomis temperatūra priartės prie nulio, ant namų stogų formuosis varvekliai ir susidarys pavojingos sniego nuošliaužos. Varveklis, krentantis nuo stogo, gali stipriai sužaloti ne tik praeivius, bet ir apgadinti šalia namo stovinčius gyventojų automobilius.
Bendro naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą turi organizuoti seniūnijos. Daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės, kol dar neįvyko nelaimė, turėtų nedelsdami pasirūpinti gyventojų ir jų turto saugumu: nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kur gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis. Privačių namų savininkai arba nuomininkai turi užtikrinti praeivių saugumą, tad būtina nukasti sniegą, nukapoti susiformavusį ledą, slidžias vietas pabarstyti smėlio mišiniu.

Labai aukštai kabančių varveklių patiems gyventojams šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Privačių namų savininkams, nusprendusiems pašalinti varveklius, reikėtų laikytis pagrindinių saugumo taisyklių: 

1. Niekada nelipkite ant apsnigto ar apledėjusio stogo daužyti varveklių.

2. Niekada nestatykite kopėčių tiesiai po kabančiais varvekliais, neremkite kopėčių į apledėjusius vandens surinkimo latakus.

3. Kopėčias statykite ant lygaus ir stabilaus pagrindo.

4. Įsitikinkite, kad krisdami nudaužyti varvekliai neužkris ant žmonių, naminių gyvūnų ar asmeninio turto. Jei įmanoma, teritoriją, į kurią gali kristi varvekliai, aptverkite apsaugine juosta.

5. Varveklius daužykite pakankamo ilgio medine kartimi, kad pats nesusižeistumėte.

6. Daužydami varveklius nenaudokite perteklinės jėgos. Per smarkiai daužant varveklius galima pažeisti stogo konstrukcijas. Jei varvekliai masyvūs ir jų neįmanoma lengvai nudaužti, kreipkitės į profesionalias tarnybas.

7. Niekada nedaužykite varveklių, jei arti yra elektros perdavimo linijos ar kitų komunikacijų. Medinė kartis, kurią naudojate varvekliams daužyti, turi būti trumpesnė nei atstumas iki laidų.

8. Nudaužytus varveklius būtina nedelsiant nustumti nuo šaligatvio ar tako.

Kad būtų išvengta varveklių susiformavimo, reikia:

1. Laiku ir saugiai pašalinti sniegą nuo stogo.

2. Įrengti tinkamą palėpės apšiltinimą, kad namų šiluma nepatektų pro stogo dangą, netirpdytų sniego ir neformuotų varveklių.

3. Įrengti vandens latakų elektrinį apšiltinimą – neužšaltų vandens latakai ir nesusiformuotų varvekliai.

Eidami į darbą, mokyklą ar grįždami namo stenkitės išvengti žiemos pavojų. Labai atsargiai lipkite apledėjusiais laiptais, nepaslyskite leisdamiesi nuokalne ar eidami šaligatviu, nevaikščiokite arti aukštų pastatų, nestatykite prie jų ar apsnigtų medžių automobilių. Įspėkite vaikus apie gresiančius pavojus ir nepalikite mažamečių lauke be priežiūros.

Primename statinių savininkams ir naudotojams, kad būtina sustiprinti statinių priežiūrą žiemos sąlygomis.

Žiemą ant statinių stogų kaupiasi sniegas, o atšilus orui – ledas ar vanduo ir labai padidėja apkrovos. Tokie pokyčiai veikia statinius ir gali sukelti griūtis ar avarijas. Statinio konstrukcijų mechaniniam atsparumui ir pastovumui poveikį gali sukelti sniegas, ledas ar tirpstančio sniego ir ledo vanduo, užkemša lietaus nutekėjimo sistemas, bėga ir patenka ant statinio konstrukcijų. Šąlant vanduo ardo ir gadina konstrukcijas, mikroplyšiai didėja, veikiami temperatūrų skirtumo.

Siekiant išvengti galimų avarijų ir nelaimingų atsitikimų, reikia būtinai stebėti sniego storį, apledėjimus ir jų poveikį statiniams bei aplinkai. Susikaupęs sniegas, ledo varvekliai turi būti šalinami nuo statinių išorinių konstrukcijų. Nuo laiptelių, šaligatvių, takelių ir prieigų turi būti nuvalytas sniegas, pabarstyta smėliu. Tokiu būdu galima išvengti nelaimių ir skaudžių pasekmių.

Prašome visų atsakingų asmenų už statinių priežiūrą imtis reikalingų priemonių nelaimėms išvengti.

Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba

Skaityti daugiau

Skaitomiausi