Socialiniai tinklai

Aktualijos

Narkotikai neturi griauti nei vaikų, nei suaugusiųjų gyvenimų

Avatar

Paskelbta

data

Tarptautinę kovos su narkomanija dieną Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė 1987 m. birželio 26-ąją. Minint šią dieną pabrėžiama, kad visuomenei, tiek suaugusiems, tiek vaikams, reikia pagalbos, ją teikiant būtina ieškoti naujų pagalbos būdų ir susitelkti visiems specialistams, kurie teikia medicinines ir socialines paslaugas.

Pasak visuomenės sveikatos specialistų, asmenų, vartojančių kvaišalus amžius vis jaunėja.

„Ne išimtis ir Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS), gauname pranešimų, kad vaikai kvaišinasi, kad jiems prieinamos narkotinės medžiagos. Tenka susirūpinti ir tada, kai suaugusieji, vaikų tėvai, klimpsta į narkomanijos liūną“, –  sako Šiaulių apskrities VTAS vyresnioji patarėja Ala Šimkus.

Dauguma gydymo bei socialinės reabilitacijos paslaugas teikiančių centrų orientuoti į suaugusius asmenis. Galima tik pasidžiaugti, kad Šiauliuose yra pagalba ir nepilnamečiams.

Ankstyvosios intervencijos programą siūlo Visuomenės sveikatos biuro specialistai. Jie akcentavo, kad pagalba vaikams, patekusiems į kvaišalų pinkles yra, programa Šiaulių mieste veikia daugiau nei metus. (Ankstyvosios intervencijos programa skirta rizikingos elgsenos jaunuoliams (14-21 metų), kurie eksperimentuoja ar nereguliariai vartoja psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką), bet nėra nuo jų priklausomi).

,,Iš pernai pagalbos grupes lankiusių 20 jaunuolių, tik du programos nebaigė dėl įvairių priežasčių. Kiti rado motyvaciją ne tik lankyti, bet ir baigti programą, o tai jau didelis pasiekimas“, sako Visuomenės sveikatos biuro specialistė Renata Jadlauskienė.

Garantuojamas  konfidencialumas: neklausinėjama nepilnamečių, kur jie mokosi, kur gyvena, su kuo draugauja.

Tėvų reakcija sužinojus, kad vaikas kvaišinasi: ,,Netikiu, kad mano vaikui taip galėjo nutikti“

Neretai tėvai, sužinoję, kad vaikas svaiginasi, ima gintis, neigti, prieštarauti.

 ,,Programose dalyvaujantys paaugliai sako, kad įkliūva tie, kurie nespėja pabėgti nuo policijos,        mokytojų, tėvų, arba nemoka slėptis“ , – nerimą keliančias mintis išsakė Visuomenės sveikatos biuro specialistė Renata Jadlauskienė.

Vaikai gali būti patekę į didesnę bėdą, nei iš pirmo žvilgsnio atrodo. Visuomenės sveikatos biuro specialistės pasakoja, kad pagalbos grupėse ima aiškėti ir su svaiginimusi susijusios kitos problemos. ,,Vaikai gali būti reketuojami, t.y. iš jų kvaišalų tiekėjai ar jų draugai, o gal kvaišalų siūlytojai gali reikalauti esamų ar tariamų skolų, vaikai gali būti brutaliais būdais skatinami vartoti kvaišalus ar alkoholį“, – sako Visuomenės sveikatos biuro specialistė Diana Gedminienė.

Šeimoms, kurioms reikia pagalbos dėl nepilnamečių priklausomybių, informacijos yra –  nuo lankstinukų iki informacijos ant mieste važinėjančių autobusų. Ir tai jau duoda rezultatą.


Visuomenės sveikatos biuras interesantus priima Šiauliuose, Varpo 9.

Visuomenės sveikatos specialisčių kontaktai:
Diana Gedminienė Tel. (8-41) 43 99 83, kab. 311 Mob. tel. 8 676 85 076 El. paštas: diana.gedminiene@sveikatos-biuras.lt
Renata Jadlauskienė Tel. (8-41) 43 99 70, kab. 315 Mob. tel. 8 676 84 313 El. paštas:

 renata.jadlauskiene@sveikatos-biuras.lt
Daugiau informacijos rasite:

Visą informaciją apie Ankstyvosios intervencijos programą ir prašymo formą teikia ir Šiaulių    apskrities VTAS Šiauliuose, Tilžės 22.

Pagalbos reikia ir suaugusiems

Skaudžiausia, kad šeimose, kur kvaišinasi suaugusieji, kenčia vaikai. Dėl tėvų priklausomybės ima trūkti pinigų ir dėmesio vaikams, kyla konfliktai.  Su tokiomis šeimomis tenka dirbti mobiliosios komandos (MK) specialistėms. MK psichologė Neringa Jankauskaitė sako, kad pirmiausia gilinamasi į priežastis.

 ,,Priežastys, nulemiančios asmens polinkį vartoti kvaišalus ar alkoholį, gali būti labai įvairios ir asmeniškos. Dirbant su šeimomis pastebėta, kad dažniausiai noras svaigintis atsiranda siekiant išvengti realybės. Žmogus dažnai negali susitaikyti su sąlygomis, kuriomis gyvena, su problemomis/sunkumais, kuriais susiduria.“, – sako psichologė.

Ar sunku asmeniui, vartojančiam kvaišalus, padėti?

Labai dažnai asmenys, turintis polinkį svaigintis nėra linkę iš karto pripažinti, kad jiems patiems sunku nutraukti vartojimą. Dažnai galima išgirsti tokius žodžius kaip.: „Aš pats galiu sustoti“. „Kada norėsiu, tada ir nevartosiu“. „Aš neturiu problemų“.

,,Stebimos tokios psichologinės gynybos kaip neigimas, kai asmuo linkęs savo žalingą elgesį paaiškinti taip, kad pasiteisintų prieš save ir kitus. Pvz.:  nes buvo mano gimtadienis, draugas pasiūlė, buvau pavargęs“, – sako psichologė.

Kas įprastai vyksta šeimoje, kai joje yra priklausomas asmuo

Dažnai nutinka taip, kad sutrinka šeimos funkcionalumas. Tėvai negeba atlikti savo funkcijų bei vaidmenų. Pasak psichologės, kartais vyresni vaikai perima tėvų vaidmenis, rūpinasi mažaisiais broliais/seserimis. Tai sukelia konfliktus tarp vaikų ir tėvų, skatina vaikus atsiriboti nuo jų, tėvai praranda autoritetą vaikų akyse, vaikai elgiasi nepagarbiai. Dirbant su šeimomis, kuriose vienas iš tėvų arba abu yra vartojantys, pastebėta, kad vaikai yra linkę slėpti, dangstyti tėvų priklausomybes. Paklausus vaikų, ar jie kalba su tėvais apie tokį jų elgesį bei neigiamas šios elgesio pasekmes jų šeimai, dažnai atsako, kad ne, nes nenori jų skaudinti. Tokiu atveju vaikai su savo patiriamais sunkumais vengia dalintis su tėvais, bando tvarkytis patys, be jų pagalbos ir  tai ne visada būna veiksminga ir gali sukelti dar daugiau problemų.

Kokios pagalbos, Jūsų manymų, dar reikėtų šeimoms, kur yra priklausomų asmenų?

Sunkiausia yra žmogų motyvuoti pripažinti, kad jis turi priklausomybę ir kad vienam su ja tvarkytis nepavyksta, jog galėtų priimti siūlomą pagalbą. Mažuose mietuose, miesteliuose paslaugos yra ribotos, trūksta specialistų, o važinėti į didesnius miestu žmonės dažnai neturi galimybių, ypač dėl sunkios finansinės padėties.

,,Svarbi ne tik pirminė pagalba. Asmenys, turintys priklausomybę, neretai susiduria ir su atkryčiu. Ir tai paliečia ne tik juos, bet ir visą šeimą. Svarbu teikti pagalbą bei emocinę paramą ir likusiems šeimoms nariams“, – sako psichologė.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ieškomas dviračio savininkas

Avatar

Paskelbta

data

Raseinių rajono policijos komisariato pareigūnai siekia nustatyti dviračio savininką. Tamsiai mėlynos spalvos dviratis „Fischer“ buvo rastas liepos 8 d.  Raseinių r., Kniečių k., Girkalnio sen. Kas pasigedote tokio dviračio, prašytume paskambinti Raseinių rajono policijos komisariato administratorei Juditai Girdžiuvienei telefonu (8 700) 61370.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Gamta dovanoja galimybę pasveikti

Avatar

Paskelbta

data

Kaip manote, ar įmanoma vaistažolėmis ir mityba sumažinti onkologinių ligų riziką? Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos ekspertų komitetas įrodė, kad dauguma tokių ligų – netinkamo gyvenimo būdo padariniai. Vėžys išsivysto kancerogenams ilgą laiką (keliolika metų) veikiant organizmą. Todėl vėžio profilaktika ir įmanoma, ir būtina. Mitybos charakterį keičiant sveika gyvensena net 90 procentų šių ligų būtų galima išvengti. Kancerogeninių medžiagų poveikį aktyviausiai šalina dietinė mityba – pakankamas daržovių, vaisių, nevalytų grūdų ir vitaminų kiekis racione. O maisto kaloringumą – vieną svarbiausių vėžio profilaktikos priemonių – tikslinga sumažinti (ne mažiau 20 procentų visų gyvulinių riebalų, riebios mėsos, aukščiausios rūšies miltų bei cukraus).

Reikėtų mokytis gyventi sveikai!

Tiriant savaime nuo vėžio pasveikusius žmones, – o taip būna, – matyti, kad amoniakas, kaip skilimo produktas, gali sukelti vėžį. Manoma, kad 70 procentų gyvulinių baltymų racione – pavojinga riba. Taip pat didesni valgomosios druskos kiekiai, patekę su rūkyta mėsa, žuvimi, sudaro sąlygas atsirasti skandžio vėžiui.

Kancerogenų aktyvumą didina: nikotinas – pavojingi formaldehido jonai, alkoholis didina kancerogenų aktyvumą organizme, taip pat cholesterolis, antsvoris, neracionali mityba, rūgštinės ir šarminės reakcijos disbalansas. Kraujas rūgštėja, kai augalinės kilmės produktai sudaro mažiau nei pusę raciono. Patariama kasdien suvartoti ne mažiau nei 500 gramų žalių vaisių ir daržovių. Taip pat – lėtinis vidurių užkietėjimas, per didelis gyvulinių riebalų kiekis, persivalgymas – ypač mėsa ir riebalais, dažnas valgymas, nepakankamas kramtymas, per karšto ir per šalto maisto vartojimas, daržovių virimas aliuminio induose, vitaminų trūkumas – ypač A, E, C, fermentų trūkumas – jų yra vaisiuose, daržovėse, piene, meduje (fermentai suyra 50 °C temperatūroje), makro ir mikroelementų trūkumas, ultravioletiniai spinduliai, nes saulėje ilgai kaitintis po 12 valandos žalinga, stresas, nejudrus gyvenimo būdas.

Kancerogenų veiklą slopina: daržovių ir vaisių vartojimas, augalinė ląsteliena maiste, vitaminai, fermentai, mikroelementai, mažas maisto kaloringumas, iškrovos terapijos, kvėpavimo normalizavimas, grynas oras, grūdinimasis, teigiamos emocijos. Svarbiausia gydant vėžį – išgydyti ne susirgusį organą, o atkurti viso organizmo funkcijas. Būtina detoksikuoti, išvalyti organizmą, aprūpinti jį pakankamu mineralų kiekiu (ypač kalio druskų), vitaminais, fermentais ir daug kitų priemonių.

Kokios vaistažolės gali paveikti onkologines ligas?

Gydymuisi gali būti vartojami šie augalai: plačialapis gyslotis, pelkinė ir miškinė sidabražolė, beržo juodgrybis, paprastoji jonažolė (ji iš tiesų yra vaistas nuo 99 ligų), didžioji ugniažolė, didžioji varnalėša, vaistinė medetka, pelynas, takažolė, pelkinis pūkelis, paprastoji kiaulpienė, auksinė šaknis, mandžiūrinė aralija, eleuterokokas, mėlynė, dygliuotasis šaltalankis, paprastasis šermukšnis, juodasis serbentas, paprastoji žemuogė, vaistinė melisa, paprastasis čiobrelis ir kt. Be to, vartojami bičių produktai, homeopatiniai preparatai ir kt. Tačiau prieš gydydamasis vaistažolėmis ligonis turėtų pasikonsultuoti su specialistu.

Šaltalankių aliejus malšina skausmą, mažina uždegimus, skatina audinių regeneraciją, padeda gyti žaizdoms. Pavyzdžiui, sergant stemplės vėžiu aliejus geriamas prieš valgį 2–3 kartus per dieną (prieš vartojant praskiedžiamas saulėgrąžų aliejumi santykiu 1:1). Šaltalankių aliejaus galima pasigaminti taip: iš prinokusių vaisių spaudžiamos sultys, likusi masė sudžiovinama, susmulkinama kavamale, užpilama saulėgrąžų aliejumi (1:1,5), laikoma 3 savaites kambario temperatūros patalpoje, tamsoje, kartais pamaišoma. Paskui nukošiama ir supilstoma į tamsius butelius.

Mėlynių uogos gerina medžiagų apykaitą ir šalina iš organizmo kenksmingus junginius. Juose itin daug žmogaus organizmui naudingų medžiagų.

Žemuogė taip pat labai vertinga gydomoji uoga – ji stiprina organizmą, stabdo žarnyne puvimo procesus, padeda pašalinti iš jo įvairias kenksmingas medžiagas ir cholesterolį. Žemuogėse yra fitoncidų, kurie sunaikina daugelį ligas sukeliančių bakterijų. Daugelį amžių jonažolėmis gydomos įvairios ligos. Pavyzdžiui, jonažolės trauktinė su spiritu buvo vartojama vietoj jodo. Ji tebėra galinga ir šiandien. Tarkime, sergant depresija, jonažolių užpilu kartais galima pakeisti sintetinius antidepresantus. Jonažolėmis gydomi ir piktybiniai navikai. Tačiau šią vaistažolę reikia vartoti atsargiai – ji didina organizmo imlumą UV spinduliams, neigiamai veikia regos nervą, netinka žmonėms, kurių padidėjęs kraujospūdis.

Liaudies medicinos šalininkai tiki, kad surinkti žydintys varnalėšų lapai turi ypatingų galių. Jų nuoviru gydomi įvairūs piktybiniai navikai, kepenų ligos, žaizdos. 2 šaukštus susmulkintų lapų užplikykite 0,5 litro verdančio vandens, 30 minučių kaitinkite verdančio vandens vonelėje, po to nukoškite. Gerkite po 0,5 stiklinės 2–3 kartus per dieną.

Žmogus turi gauti 90 veikliųjų medžiagų: 60 mineralų, 16 vitaminų, 13 būtinų amino rūgščių, 3 nesočiąsias – ir visa tai greta mūsų. Tai ir garšva, ir dilgėlės, kiaulpienės, varnalėšos, balanda, žliugė. Nereikia bijoti kartumo – jo turintys augalai valo ir stimuliuoja kepenis, gerina darbingumą, ištvermę. Anot Rytų medicinos, kartumynai pašalina iš organizmo nuovargio toksinus, pagerina medžiagų apykaitą, slopina puvimo procesus žarnyne. Paprastųjų kiaulpienių jauni lapai tinka salotoms, tai – pasakiškas augalas. Kad nebūtų kartūs, lapus pusvalandį pamirkykite sūdytame vandenyje, tada nuplaukite. Tokios salotos ypač tinka pavasarį, kai trūksta vitaminų, mikro ir makroelementų. Valgant šias salotas pagerėja ir sąnarių medžiagų apykaita. Pavasarį kasdien suvalgykite 10 paprastųjų kiaulpienių lapų ar iš jų padarytų salotų. Kiaulpienėms pražydus, galima valgyti maždaug po 5 jų žiedus, vėliau vėl valgyti sveikus jaunus lapelius.

Virškinimo sistema – organizmo fabrikas, centras, nes žarnyno veikla ir flora veikia visas apykaitines reakcijas. Jei šioje sistemoje atsiranda disbalansas – gali užpulti daugybė ligų. Jei viduriai užkietėję, kepenys pavargusios, žarnyne susikaupė toksinų, nuodijančių organizmą, gali sutrikti širdies ritmas ir kraujotaka, prasidėti sąnarių ligos, alergijos. Todėl labai svarbu, kad žarnynas būtų gerai išvalytas, detoksikuotas – tuomet susitvarkys daug bėdų.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019