Socialiniai tinklai

Aktualijos

Narkotikai neturi griauti nei vaikų, nei suaugusiųjų gyvenimų

Avatar

Paskelbta

data

Tarptautinę kovos su narkomanija dieną Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė 1987 m. birželio 26-ąją. Minint šią dieną pabrėžiama, kad visuomenei, tiek suaugusiems, tiek vaikams, reikia pagalbos, ją teikiant būtina ieškoti naujų pagalbos būdų ir susitelkti visiems specialistams, kurie teikia medicinines ir socialines paslaugas.

Pasak visuomenės sveikatos specialistų, asmenų, vartojančių kvaišalus amžius vis jaunėja.

„Ne išimtis ir Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius (VTAS), gauname pranešimų, kad vaikai kvaišinasi, kad jiems prieinamos narkotinės medžiagos. Tenka susirūpinti ir tada, kai suaugusieji, vaikų tėvai, klimpsta į narkomanijos liūną“, –  sako Šiaulių apskrities VTAS vyresnioji patarėja Ala Šimkus.

Dauguma gydymo bei socialinės reabilitacijos paslaugas teikiančių centrų orientuoti į suaugusius asmenis. Galima tik pasidžiaugti, kad Šiauliuose yra pagalba ir nepilnamečiams.

Ankstyvosios intervencijos programą siūlo Visuomenės sveikatos biuro specialistai. Jie akcentavo, kad pagalba vaikams, patekusiems į kvaišalų pinkles yra, programa Šiaulių mieste veikia daugiau nei metus. (Ankstyvosios intervencijos programa skirta rizikingos elgsenos jaunuoliams (14-21 metų), kurie eksperimentuoja ar nereguliariai vartoja psichoaktyviąsias medžiagas (išskyrus tabaką), bet nėra nuo jų priklausomi).

,,Iš pernai pagalbos grupes lankiusių 20 jaunuolių, tik du programos nebaigė dėl įvairių priežasčių. Kiti rado motyvaciją ne tik lankyti, bet ir baigti programą, o tai jau didelis pasiekimas“, sako Visuomenės sveikatos biuro specialistė Renata Jadlauskienė.

Garantuojamas  konfidencialumas: neklausinėjama nepilnamečių, kur jie mokosi, kur gyvena, su kuo draugauja.

Tėvų reakcija sužinojus, kad vaikas kvaišinasi: ,,Netikiu, kad mano vaikui taip galėjo nutikti“

Neretai tėvai, sužinoję, kad vaikas svaiginasi, ima gintis, neigti, prieštarauti.

 ,,Programose dalyvaujantys paaugliai sako, kad įkliūva tie, kurie nespėja pabėgti nuo policijos,        mokytojų, tėvų, arba nemoka slėptis“ , – nerimą keliančias mintis išsakė Visuomenės sveikatos biuro specialistė Renata Jadlauskienė.

Vaikai gali būti patekę į didesnę bėdą, nei iš pirmo žvilgsnio atrodo. Visuomenės sveikatos biuro specialistės pasakoja, kad pagalbos grupėse ima aiškėti ir su svaiginimusi susijusios kitos problemos. ,,Vaikai gali būti reketuojami, t.y. iš jų kvaišalų tiekėjai ar jų draugai, o gal kvaišalų siūlytojai gali reikalauti esamų ar tariamų skolų, vaikai gali būti brutaliais būdais skatinami vartoti kvaišalus ar alkoholį“, – sako Visuomenės sveikatos biuro specialistė Diana Gedminienė.

Šeimoms, kurioms reikia pagalbos dėl nepilnamečių priklausomybių, informacijos yra –  nuo lankstinukų iki informacijos ant mieste važinėjančių autobusų. Ir tai jau duoda rezultatą.


Visuomenės sveikatos biuras interesantus priima Šiauliuose, Varpo 9.

Visuomenės sveikatos specialisčių kontaktai:
Diana Gedminienė Tel. (8-41) 43 99 83, kab. 311 Mob. tel. 8 676 85 076 El. paštas: diana.gedminiene@sveikatos-biuras.lt
Renata Jadlauskienė Tel. (8-41) 43 99 70, kab. 315 Mob. tel. 8 676 84 313 El. paštas:

 renata.jadlauskiene@sveikatos-biuras.lt
Daugiau informacijos rasite:

Visą informaciją apie Ankstyvosios intervencijos programą ir prašymo formą teikia ir Šiaulių    apskrities VTAS Šiauliuose, Tilžės 22.

Pagalbos reikia ir suaugusiems

Skaudžiausia, kad šeimose, kur kvaišinasi suaugusieji, kenčia vaikai. Dėl tėvų priklausomybės ima trūkti pinigų ir dėmesio vaikams, kyla konfliktai.  Su tokiomis šeimomis tenka dirbti mobiliosios komandos (MK) specialistėms. MK psichologė Neringa Jankauskaitė sako, kad pirmiausia gilinamasi į priežastis.

 ,,Priežastys, nulemiančios asmens polinkį vartoti kvaišalus ar alkoholį, gali būti labai įvairios ir asmeniškos. Dirbant su šeimomis pastebėta, kad dažniausiai noras svaigintis atsiranda siekiant išvengti realybės. Žmogus dažnai negali susitaikyti su sąlygomis, kuriomis gyvena, su problemomis/sunkumais, kuriais susiduria.“, – sako psichologė.

Ar sunku asmeniui, vartojančiam kvaišalus, padėti?

Labai dažnai asmenys, turintis polinkį svaigintis nėra linkę iš karto pripažinti, kad jiems patiems sunku nutraukti vartojimą. Dažnai galima išgirsti tokius žodžius kaip.: „Aš pats galiu sustoti“. „Kada norėsiu, tada ir nevartosiu“. „Aš neturiu problemų“.

,,Stebimos tokios psichologinės gynybos kaip neigimas, kai asmuo linkęs savo žalingą elgesį paaiškinti taip, kad pasiteisintų prieš save ir kitus. Pvz.:  nes buvo mano gimtadienis, draugas pasiūlė, buvau pavargęs“, – sako psichologė.

Kas įprastai vyksta šeimoje, kai joje yra priklausomas asmuo

Dažnai nutinka taip, kad sutrinka šeimos funkcionalumas. Tėvai negeba atlikti savo funkcijų bei vaidmenų. Pasak psichologės, kartais vyresni vaikai perima tėvų vaidmenis, rūpinasi mažaisiais broliais/seserimis. Tai sukelia konfliktus tarp vaikų ir tėvų, skatina vaikus atsiriboti nuo jų, tėvai praranda autoritetą vaikų akyse, vaikai elgiasi nepagarbiai. Dirbant su šeimomis, kuriose vienas iš tėvų arba abu yra vartojantys, pastebėta, kad vaikai yra linkę slėpti, dangstyti tėvų priklausomybes. Paklausus vaikų, ar jie kalba su tėvais apie tokį jų elgesį bei neigiamas šios elgesio pasekmes jų šeimai, dažnai atsako, kad ne, nes nenori jų skaudinti. Tokiu atveju vaikai su savo patiriamais sunkumais vengia dalintis su tėvais, bando tvarkytis patys, be jų pagalbos ir  tai ne visada būna veiksminga ir gali sukelti dar daugiau problemų.

Kokios pagalbos, Jūsų manymų, dar reikėtų šeimoms, kur yra priklausomų asmenų?

Sunkiausia yra žmogų motyvuoti pripažinti, kad jis turi priklausomybę ir kad vienam su ja tvarkytis nepavyksta, jog galėtų priimti siūlomą pagalbą. Mažuose mietuose, miesteliuose paslaugos yra ribotos, trūksta specialistų, o važinėti į didesnius miestu žmonės dažnai neturi galimybių, ypač dėl sunkios finansinės padėties.

,,Svarbi ne tik pirminė pagalba. Asmenys, turintys priklausomybę, neretai susiduria ir su atkryčiu. Ir tai paliečia ne tik juos, bet ir visą šeimą. Svarbu teikti pagalbą bei emocinę paramą ir likusiems šeimoms nariams“, – sako psichologė.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Spalio 23-iąją nemokamos teisinės konsultacijos telefonu „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“

Avatar

Paskelbta

data

Artėjant pagrindinio šalies įstatymo – Lietuvos Konstitucijos – dienai ir tradiciškai Europos Sąjungos valstybėse minimai Europos teisės dienai, šalies teismų darbuotojai kartu su Lietuvos advokatais ir antstoliais spalio 23 dieną (penktadienį) nuo 9.00 iki 15.00 val. teiks nemokamas teisines konsultacijas telefonu.

Vadovaujantis paskutinėmis su COVID-19 plitimu susijusiomis rekomendacijomis ir kad būtų apsaugoti ne tik konsultacijas teikiantys Lietuvos teismų darbuotojai, bet ir besikreipiantys pagalbos žmonės, nemokamos teisinės konsultacijos bus teikiamos nuotoliniu būdu – Lietuvos teismų nurodytais telefonais.

Nemokamos teisinės konsultacijos „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“ vyks spalio 23 dieną nuo 9.00 iki 15.00 val. Numatoma, kad vienos konsultacijos telefonu laikas truktų iki 15 min.

Šešiuose Šiaulių apylinkės teismo rūmuose (Šiaulių, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio ir Raseinių) gyventojų skambučių lauks teisininkai. Esant poreikiui, skambinančiajam bus rekomenduojama kreiptis į renginio partnerius – Lietuvos antstolius ir advokatus, pateikiant jų telefonų numerius.

Dėl nemokamos teisinės konsultacijos gyventojams iš anksto registruotis nereikia, o tiesiog skambinti Šiaulių apylinkės teismo interneto tinklalapyje siauliu.teismai.lt ir Lietuvos teismų tinklalapyje teismai.lt nurodytais telefonų numeriais.

Šiaulių apylinkės teismas

PavadinimasKonsultuojaTelefonų numeriaiPastabos
Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 426) 61 144 (8 426) 61 144 8 676 54 057   
Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 427) 42 000 8 615 96 989   
Šiaulių apylinkės teismo Pakruojo rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai8 618) 71 966 (8 421) 51 282 
Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 422) 65 902 8 679 53 116 (8 422) 53 794 
Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai8 672 32 699   
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 41) 505 029 (8 41) 598 486  (8 41) 505 027  Civilinė teisė  
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai (8 41) 505 006  (8 41) 598 508  Baudžiamoji ir administracinė teisė  

Ne vienus metus organizuojamos nemokamos teisinės konsultacijos „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“ sulaukia didelio gyventojų aktyvumo. Jų metu profesionalūs teisininkai pataria, kaip apginti savo teises, kokių dokumentų reikia teismui, ką daro teisėjas, antstolis ar advokatas.

2019 metais į teismą kreipėsi 60 gyventojų, 2018 metais – 62. Žmonės teisininkų klausė dėl santuokos nutraukimo, turto padalijimo, vaikų išlaikymo, smurto artimoje aplinkoje, dėl nekilnojamojo turto paveldėjimo, pardavimo, nekilnojamojo turto pirkimo, našlaičių pensijos skyrimo, kaimynų triukšmo, daugiabučių namų bendro naudojimo objektų ir t. t.

„Šiemet norėtumėme visuomenei suteikti profesionalų informaciją ne tik apie ginčus, kylančius dėl darbo santykių, turto paveldėjimo, santuokos nutraukimo ar šiuo metu sparčiai populiarėjančią mediaciją, kuri yra vienas iš taikaus ginčų sprendimo būdų, bet ir apie per Lietuvos teismų viešųjų elektroninių paslaugų portalą e.teismas.lt teikiamas paslaugas“, – sako renginį inicijuojančios Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorė Natalija Kaminskienė.

Praėjusiais metais portale e.teismas.lt užsiregistravo daugiau kaip 14 tūkstančių naujų vartotojų, o 2019 m. pabaigoje šio portalo paslaugų vartotojų skaičius siekė daugiau kaip 68 tūkstančius. Per praėjusius metus naudojantis portalu e.teismas.lt buvo pasirašyta daugiau nei 3,7 mln. elektroninių procesinių dokumentų. Be to, šiais metais karantino laikotarpiu daugiau kaip 86 proc. visų civilinių ir administracinių bylų buvo pateikta per portalą e.teismas.lt.

„Norime Lietuvos gyventojus plačiau supažindinti su Lietuvos teismų viešųjų elektroninių paslaugų e.teismas.lt teikiamomis paslaugomis ir dar labiau paskatinti jomis naudotis. Portale e.teismas.lt galima teikti ir per kelias valandas gauti teismo dokumentus, susipažinti su byla ir sekti jos eigą, gauti teismo leidimą parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą, dalyvauti teisminėje mediacijoje ar dalyvauti teismo posėdyje nuotoliniu būdu“, – pažymi NTA vadovė N. Kaminskienė.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Dviejų namų padegėjui – laisvės atėmimo bausmė

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmuose paskelbtas nuosprendis 37 m. Akmenės rajono gyventojui A. D., kuris tris kartus padegė daugiabučių namų laiptines Joniškyje. Kaltinamajam už turto sunaikinimą ir sugadinimą visuotinai pavojingu būdu teismas skyrė laisvės atėmimą 2 m. 2 mėn. Be to, kaltinamasis 12-kai nukentėjusiųjų turės sumokėti beveik 13 166 eurus. 

„Nusikalstamos veikos padarytos visuotinai pavojingu būdu, nakties metu, kai gyventojai miegojo. Kaltinamasis tris kartus padegė dviejuose daugiabučiuose namuose, bendro naudojimo patalpose, esančius daiktus, – sako baudžiamąją bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų teisėja Sigita Rozgaitė. – Jis suvokė ir pavojingos nusikalstamos veikos pobūdį ir dėl to galinčius atsirasti padarinius.“

Anot teisėjos S. Rozgaitės, kaltinamasis padarė tris tyčinius apysunkius nusikaltimus. Nusikalstamos veikos padarytos tiesiogine tyčia dėl savanaudiškų paskatų. Kaltinamasis A. D. teismo posėdyje dalyvavusių nukentėjusiųjų neatsiprašė, nurodė negalintis tai padaryti.

Teismas, vertindamas kaltinamojo asmenybę, atsižvelgia į tai, kad A. D. nusikalstamų veikų padarymo metu buvo tris kartus teistas. Paskutinį kartą 2018 m. už analogišką nusikalstamą veiką, kuomet būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia padegė butą.

Kaltinamasis A. D. viso proceso metu prisipažino dėl sukeltų gaisrų ir gailėjosi. Tai kaltinamojo atsakomybę lengvinanti aplinkybė. Kaltinamojo atsakomybę sunkinančios aplinkybės: nusikalto būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir naują nusikalstamą veiką padarė turėdamas neišnykusį teistumą. 

Teismas nustatė, kad Akmenės rajono gyventojas A. D. 2019 m. lapkričio 16-osios naktį, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia Joniškyje padegė daugiabučio namo pirmojo aukšto bendro naudojimo patalpoje buvusius du vaikiškus vežimėlius. Per gaisrą aprūko bendro naudojimo patalpos, sugadintos pašto dėžutės, sudegė bendro naudojimo medinės grindys ir durys.

2020 m. sausio 11 d., po vidurnakčio, kaltinamasis A. D., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia, padegė  Joniškio daugiabučio namo antrojo aukšto bendro naudojimo koridoriuje buvusią bevertę sofą – lovą. Ugnis išplito ir apdegė butų durys, koridoriaus apšvietimo lempos, elektros instaliacija, aprūko bendro naudojimo patalpos.

Kaltinamasis, įsiplieskus gaisrui, išėjo į lauką ir tolėliau stebėjo, kaip atvyksta ugniagesiai ir gesina gaisrą. Po dviejų valandų, kuomet išvyko ugniagesiai, kaltinamasis A. D. padegė to paties Joniškio daugiabučio gyvenamojo namo trečiojo aukšto bendro naudojimo koridoriuje buvusią sofą – lovą. Ugnis išplito ne tik trečiajame aukšte, bet ir ketvirtajame. Per abu gaisrus apdegė butų durys, koridoriaus apšvietimo lempos, elektros instaliacija, aprūko bendro naudojimo patalpos. Apgadintos medinės holo grindys, sugadintos gaisrinių čiaupų sieninės spintos. Ketvirtajame namo aukšte apdegė buto grindinė danga, dvigulė lova, gipsinė kambario siena. Aprūko bendro naudojimo patalpos.

Per tris gaisrus nukentėjo dešimt gyventojų, kuriems padaryti nuostoliai nuo 100 eurų iki 560 eurų. Didžiausius nuostolius – daugiau nei 10 000 eurų – patyrė daugiabučius namus administruojanti bendrovė. Gaisras padarė nuostolių ir elektros energijos tiekėjui.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmus.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019