Mokyklos valgykloje – kirmėlės, o politikai tik kalba…

Spalio 8 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko Kontrolės komiteto posėdis, kuriame buvo diskutuojama apie  mokinių maitinimą Radviliškio rajono švietimo įstaigose, kuriuo rūpinasi konkursą laimėjusi įmonė „Bruneros“ (buvęs „Kretingos maistas“). Kontrolės komiteto pirmininkas K. Račkauskis diskusijai pakvietė mokyklų direktorius, mokinių tėvelius bei pačių mokinių atstovus, Maisto bei veterinarinės tarnybos atstovus.

Susikirtimas dėl darbotvarkės

Kontrolės komiteto pradžioje  įvyko susikirtimas dėl darbotvarkės tarp komiteto pirmininko ir Tarybos nario E. Pranevičiaus.  Šiam Tarybos nariui kilo klausimas, ar verta Kontrolės komitetui nagrinėti situaciją  dėl mokinių maitinimo, kai analogišką klausimą sprendžia Kultūros, švietimo ir sporto komitetas. „Šį darbą Kultūros, švietimo ir sporto komitetui yra pavedusi Taryba  ir mes pradedame komitetas su komitetu konkuruoti – ir vienas, ir kitas nori nagrinėti šį klausimą. Argi mes jau nebesusigalvojame sau klausimų, kad  nagrinėjame tuos pačius ir priiminėsime sprendimus. Ar tai kolegiška ir padoru?“- sakė  E. Pranevičius. Toks nebrandus politikų elgesys susirinkusiems svečiams kėlė šypsenas. Tačiau išsiaiškinus, kad Kontrolės komitetas pirmas pradėjo svarstyti klausimą dėl mokinių maitinimo kokybės, posėdis pagaliau prasidėjo.

Mokinės košėje – kirmėlė

Spalio 8 d., prieš Kontrolės komiteto posėdį, Lizdeikos gimnazijos mokyklos valgykloje antrokė gimnazistė košėje rado kirmėlę. Kontrolės komiteto pirmininkas paprašė gimnazijos direktorės Inos Bajarauskaitės pakomentuoti šį atvejį. „Šiandien po 3 pamokų antrokė gimnazistė atėjo pas mane su nuotrauka, kurioje ant šakutės pakabintame košės gabalėlyje matosi kirmėlė. Aš ir pavaduotojas ūkiui  tuoj  pat nuėjome į valgyklą pasakyti, kad košę sustabdytų platinti, ji buvo išimta iš pardavimo. Pažiūrėjus košėje kirmėlių daugiau nesimatė, apie įvykį pranešėme Maisto ir  veterinarijos tarnybai, kuri garantavo, kad bus atliktas patikrinimas. Apgailestauju, kad su tuo pavyzdžiu mergina neatėjo pas mene, pirmiausia nuėjo pas virėjas ir košė buvo išmesta. Žiūrint į nuotrauką, kyla įtarimas, kad tai yra kruopų kirmėlė, man atrodytų, kad ši kirmėlė galėtų būti iš obuolio“,- sakė direktorė. 

Greitai sureagavo pranešimą apie kirminą gavę maisto veterinarijos inspektoriai. Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alvidas Trilikauskas sakė, kad  bus atliktas patikrinimas Radviliškio Lizdeikos gimnazijos valgykloje. Spėjama, kad kirmėlių kruopose galėjo atsirasti dėl netinkamų laikymo sąlygų. Pasak maisto veterinarijos inspektorių, labiausiai tikėtina, kad baudos sulauks valgyklos vedėja, kurios suma svyruoja nuo 60 iki 150 eurų. Posėdyje dalyvavusių Tarybos narių nuomone, kirmėlių mokyklų valgyklos neturėtų būti – nesvarbu, ar jos iš kruopų, ar iš obuolio.

Sutarties vykdymo niekas nekontroliuoja

Kontrolės komiteto posėdžio metu politikams iškilo klausimas, kas kontroliuoja 1 mln. 127 tūkst. eurų vertės viešojo pirkimo konkurso sąlygų vykdymą – produktų ekologiškumą, elektroninių atsiskaitymo priemonių naudojimą. Pasirodo, kad niekas…

Tik posėdžio metu paaiškėjo, kad Švietimo ir sporto paslaugų centras, vykdęs milijoninės vertės konkursą, neinformavo Maisto ir veterinarinės tarnybos apie esmines konkurso sąlygas – kad maistas turi būti ekologiškas. Maisto inspektorius G. Laurinkėnas patvirtino, kad  nežinojo, jog švietimo įstaigų valgykloms turi būti tiekiami ekologiški maisto produktai. „Maisto inspektoriai tikrina tik jau pagamintų maisto patiekalų svorį, ar visi reikiami ingredientai į juos sudėti, ar tinkama temperatūra“,- sakė maisto produktų inspektorė D. Matijošaitienė.

Mokyklų direktoriai taip pat neturi galimybių patikrinti maisto produktų kokybės – maistas į valgyklas pristatomas naktimis arba paryčiais. Pasak mokyklų direktorių, atkreipiamas dėmesys tik į už ES lėšas tiekiamus maisto produktus: jogurtą, vaisius, pieną

Nusiskundimai  valgyklose tiekiamu maistu

Kontrolės komiteto posėdyje  dalyvavę mokiniai bei tėveliai skundėsi mokyklų valgyklose tiekiamu maistu. Pasak Šeduvos gimnazijos atstovų, maistas valgykloj labai vienodas, nėra pasirinkimo, būna pridegęs ir nevalgomas.

Vaižganto progimnazijos mokinių tėvai skundėsi, kad mokiniai nespėja per pertraukas pavalgyti, vėluoja į pamokas, o maistas vaikams būna per riebus.

Kaip sakoma, „dėl skonio nesiginčijama“ – vieniems vaikams maistas gali būti per sūrus, kitiems per riebus. „Dėl maisto įvairovės, galima pasakyti, kad mokyklų valgyklos – ne restoranas ar kavinė ir jose patiekalai gaminami pagal suderintus valgiaraščius“,- sakė D. Matijošaitienė.

Tik progimnazijų valgyklose daugiau valgančiųjų

Posėdyje dalyvavę švietimo įstaigų vadovai  informavo, kiek mokinių, gaunančių nemokamą maitinimą, valgo mokyklų valgyklose. Pasirodo, kad nedaug aukštesniųjų klasių mokinių valgo Lizdeikos bei Šeduvos gimnazijų valgyklose – daugelis renkasi kavines, degalines. Tik progimnazijų valgyklose apsilanko daugiau mokinių.

Mokyklos direktoriaus frazė sukėlė šypsenas

Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius L. Vaičiūnas mokyklos valgyklos darbu buvo patenkintas, maisto kokybe – tai pat. „Jeigu mokyklos vadovas nepatenkintas valgyklos darbu, jis turi teisę nutraukti sutartį“,- sakė  direktorius. Ši jo frazė daugeliui sukėlė šypseną. „Argi atsirastų direktorius, kuris pasiryžtų nutraukti sutartį su „Bruneros“ ? Prisiminkite, kuo baigėsi „Santaros klinikai“, norėjusiai nutraukti tokią sutartį – įsijungė brangiausi advokatai“,- pastebėjo posėdyje dalyvavę tėvų atstovai.
Taigi, reikia labai ryžtingo direktoriaus, kad nutrauktų milijoninę  ir rajono valdančiųjų palaimintą sutartį.

Pats L. Vaičiūnas savo frazės nekomentavo – juk jis viskuo patenkintas. Beje, posėdyje dalyvavusi šios mokyklos mokinių atstovė sakė, kad mokykloje maistas dažnai  būna šaltas, valgyklos darbuotojos piktos, o mokytojams už tą pačią kainą įdedamos didesnės porcijos nei mokiniams.

Kontrolės komiteto posėdis ar dėl komiteto pirmininko K. Račkauskio nesugebėjimo, ar dėl patirties stokos, dalinai virto  tragikomišku. Kalbėti be maistą tiekiančios įmonės „Bruneros“ atstovų, be konkursą organizavusio Švietimo ir sporto paslaugų centro vadovo V. Jakavičiaus, norint išsiaiškinti problemas ir priimti tinkamus sprendimus turbūt neįmanoma. Pasigedusi konstruktyvaus pokalbio ir konkrečių  pasiūlymų, V.Kudirkos progimnazijos direktorė R. Dagienė net paklausė, koks šio susirinkimo tikslas: „Toks jausmas, kad visų prašoma sakyti tik kas blogai“.

P.S. Kontrolės komiteto posėdyje dalyvavę mokinių atstovai vienbalsiai tvirtino, kad maisto kokybė pagerėjo bei padidėjo jo asortimentas, kai buvo laukiama svečių –  maisto kokybę mokyklų valgyklose tikrinusių Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narių.

Posėdžio dalyviai nusprendė  ir toliau domėtis švietimo įstaigų valgyklų maistu. Apie rezultatus skaitytojus informuosime kituose „Radviliškio krašto“ numeriuose.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
40
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts