Socialiniai tinklai

Sveikata

MITYBA NĖŠTUMO METU

Paskelbta

data

Moteris, kuri laukiasi į pasaulį ateinančio naujojo žmogučio, yra verta išskirtinio dėmesio ir pagarbos bei pasirūpinimo, kad ji ir jos vaisius jaustųsi sveiki. Sveikai būsenai palaikyti būtina subalansuotas ir sveikatai palankus maitinimasis. Nėštumo metu labai yra svarbu žinoti, ką besilaukiančioji valgo, kokia jos nuotaika ir dienos režimas. Ypač reikia pasirūpinti tuo, kad pastoviai būtų vartojamos pačios maistingiausios medžiagos.

Kokios maistinės medžiagos nėščiomis moterims yra pačios būtiniausios?

Nėščioms moterims, jei nori, kad mažylis gimtų sveikas ir žvalus, būtina valgyti visavertį maistą, kuriame būtų visų reikiamų vitaminų, mineralinių medžiagų, angliavandenių, baltymų ir riebalų. Sveikasis maistas per motiną pasiekia ir jos kūdikį. Ypač svarbu, kad maiste netrūktų folio rūgšties, B grupės vitaminų, jodo ir geležies. Tačiau būtina įsidėmėti, jog vitaminų A, D ir E perteklius nėščiajai ir jos vaisiui gali būti pavojingas. Taip pat yra žinoma, jog nėščioji per pirmuosius tris mėnesius turėtų pasisavinti iki trijų šimtų kilokalorijų daugiau negu įprastai (bendrame kiekyje maždaug 2300 kcal), o likusiu nėštumo laikotarpiu maisto kaloringumas galėtų būti didesnis maždaug dar dviem šimtais kilokalorijų.

Koks maistas labiausiai tinka nėščiosioms?

Dietologai nėščiosioms pataria valgyti lieso pieno produktus, liesą mėsą, įvairių rūšių paukštieną, kiaušinius, žuvį, siūlo atsisakyti rūkyto ir sūraus maisto, mėsos konservų. Idealus variantas, kai nėščiosios į savo dienos racioną įtraukia duoną, miltų gaminius, avižinius dribsnius kruopas, ankštines kultūras, vaisius ir daržoves. Verta prisiminti, jog bulvėse yra daug vitamino C, o sėlenose, skaldytų grūdų duonoje bei avižų produktuose gausu folio rūgšties. Kruopos ir rupaus malimo miltai bei skaldyti grūdai turi daug maistinių skaidulų, todėl jų dėka galima išvengti vidurių užkietėjimo, kuris persekioja nemažą dalį nėščiųjų.

O daržovės ir vaisiai yra turtingi vitaminu C, karotinu, kalciu ir geležimi. Briuselio kopūstuose ir brokoliuose, pupelėse, žirniuose ir raudonuosiuose batvinėliuose yra gausu folio rūgšties. Pienas ir jo produktai nėščiosioms dovanoja daug kalcio, vitaminų A ir B. Geležies atsargas papildo ir padeda išvengti mažakraujystės žalios spalvos vaisiai ir daržovės, džiovinti abrikosai, ji lengviausiai įsisavinama iš paukštienos ir žuvies.

Daugiau informacijos apie nėščiųjų mitybą ieškokite interneto svetainėje: https://www.dietoscentras.lt/lt/paslaugos/mitybos-planas-nesciajai

REKLAMA
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sveikata

NAGŲ GRYBELIO GYDYMO BŪDAI

Paskelbta

data

Skelbia

Nagų grybelis yra viena iš pačių įkyriausių ir bjauriausių ligų, galinti prisikabinti prie bet kokio amžiaus žmogaus ir ilgai nuo jo neatstoti, nes jos gydymas užtrunka ilgai. Šią ligą dažniausiai sukelia dermatofitų grupės grybelis, kuris būna net 90 procentų grybelinių ligų priežastis. Ši liga yra viena dažniausiai pasitaikančių nagų ligų.

Kokie simptomai perspėja apie galimą susirgimą nagų grybeliu?

Pirmasis iš simptomų – pakitusi nago spalva. Iš pradžių nago kraštelis pagelsta arba pabąla, paskui storėja ir pradeda trupėti, o po nagu atsiranda suragėjusi masė. Ši ligos forma vadinama laterine onichomikoze. Rečiau pasitaiko kitos formos grybelinė nagų liga – paviršinė baltoji onichomikozė. Jos požymiai pasireiškia tuo, kada nago plokštelės paviršius pasidengia baltomis dėmėmis arba baltomis linijomis, kurios vėliau gali ištrupėti.

Kaip užsikrečiama nagų grybeliu?

Užsikrėtimo būdai yra dveji: arba užsikrečiama tiesiogiai nuo sergančiojo, arba ši liga pasigaunama netiesioginiu būdu, nes daugybė grybelio sporų patenka į aplinką. Todėl pasigauti šią ligą galima viešbutyje, persirengimo kambaryje arba kabinoje, baseine, paplūdimyje, šiose vietose vaikštant basomis. Be to, grybelio sporos yra labai gajos, jos nebijo nei šalčio, nei karščio. Jos ištveria net 60 laipsnių karštį ir tokiomis sąlygomis gali išgyventi net penketą metų.

Be to riziką užsikrėsti nagų grybelinėmis ligomis didina sportinė veikla, kada ilgą laiką dėvima uždara avalynė, todėl gausiau prakaituoja pėdos. Sportininkus dažnai ištinka įvairiausi nagų sužalojimai, įtakoja ir kraujagyslių bei nervų sistemų ligos. Jei žmogaus imunitetas nusilpęs, nagų grybelis auką nutveria dar greičiau.

Kaip gydoma grybelinė infekcija?

Ši liga įprastai būna gydoma įvairiausiais gydomaisiais tepalais, geriamais priešgrybelinį poveikį garantuojančiais vaistais, cheminiu arba mechaniniu nago valymu. Pati nemaloniausia gydymo priemonė – chirurginė intervencija, kai ligotas nagas pašalinamas. Nagų grybelio gydymas trunka gana ilgą laiką, todėl ligoniams labai praverčia kantrybė ir vidinė tvirtybė.O jeigu būna pažeistas didelis nago paviršiaus plotas arba liga apėmė daugiau nagų, tada medikamentinio gydymo jau nebeužtenka, todėl į pagalbą kuo greičiau reikia šauktis lazerinį gydymą. Šiuo klausimu daugiau informacijos rasite apsilankę internetinėje svetainėje: https://www.lazeriniscentras.lt/lt/paslaugos/nagu-grybelio-gydymas. Nedvejodami kreipkitės.

Skaityti daugiau

Sveikata

Kraujo spaudimo stebėjimas namuose

Paskelbta

data

Skelbia

Vis daugiau žmonių jaučia atsakomybę už savo sveikatą: reguliarų aktyvų judėjimą derina su sveika mityba. Tačiau be šių prevencinių sveikatinimo priemonių, svarbu nepamiršti ir organizmo būklės stebėsenos. Neretas, iš arti susidūręs su kraujotakos ar širdies veiklos problemomis, jau turi  įsigijęs kraujospūdžio matuoklį ir vykdo kraujo spaudimo bei pulso stebėseną namuose, tačiau vis dar yra ir tokių,  kurie  mano, kad tai tik ligonių reikalas.  Kraujospūdžio matuoklis  namuose yra svarbus prietaisas visiems – tiek turintiems kraujotakos problemų, tiek neturintiems. Savikontrolė gali jūsų gydytojui  padėti  diagnozuoti aukštą kraujospūdį anksčiau, nei jis jį nustatytų retų apsilankymų medicinos kabinete metu. Beje, dėl jaudulio kai kuriems žmonėms apsilankymo pas gydytoją metu stebimas kraujospūdžio šuolis . Tad nustatyti, ar kraujospūdis tikrai aukštas, gali padėti tik reguliarus jo stebėjimas namuose.

Kraujospūdžio matuokliai

Šiais laikai sekti kraujospūdžio ar pulso pokyčius yra gana paprasta – tereikia turėti kokybišką spaudimo matuoklį. Dabar vis labiau mėgstami  tampa automatiniai  kraujospūdžio matavimo aparatai, kurie greitai ir lengvai nustato sistolinį, diastolinį kraujospūdį bei pulsą. Jie būna žastiniai ir riešiniai.  Šiuos matuoklius paprasta naudoti.  Negana to, šie prietaisai automatiškai išsaugo paskutinio matavimo rezultatą.

Kaip matuoti kraujo spaudimą?

Kraujospūdį matuoti  rekomenduojama kiekvieną dieną. Geriausia tai daryti 2 kartus (ryte ir vakare) tuo pačiu metu. Prieš matuodami, mažiausiai pusvalandį venkite valgyti, vartoti alkoholį, rūkyti ar sportuoti. Pirmąjį matavimą rekomenduojama atlikti atsikėlus per pirmą valandą.

 Prieš atliekant matavimą,  būtina atsipalaiduoti ir pasėdėti ramiai bent 5 – 10 minučių. 

Koks yra normalus kraujospūdis individualiu atveju, nurodo gydytojas. Tačiau bendruoju atveju normalios rekomenduojamos matavimų vertės yra aprašomos kiekvieno spaudimo matavimo  įrenginio instrukcijoje – tai tikrai patogu. 

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi