Socialiniai tinklai

Aktualijos

Minimalizmas

Paskelbta

data

Kas yra minimalizmas ir kaip jis gali mums padėti gyvenime? Kas pasikeis, jei namuose bus mažiau daiktų ir daugiau oro? Kaip ši teorija susijusi su sveikata? Šiandien mes kalbame apie minimalizmo teorijos tėkmę. Nuo įnirtingų sėkmės lenktynių jau pavargome.  Dėmesingumo  sau, minimalizmo filosofija tampa aktuali  daugelyje mūsų gyvenimo sričių.

Kiekviena akimirką mus vilioja… Mes stengiamės į savo gyvenimą įsprausti kuo daugiau vartojimo ir „įspūdžių“. Mums nepakanka puikios karjeros – duok dar piešimo pamokų, sporto salę, laikraštį ir visas knygas iš bestselerių sąrašo. Noriu sėdėti su draugais kavinėje, apeiti visus klubus, praleisti  valandų valandas  prie televizoriaus, klausytis muzikos, leisti laisvalaikį su šeima, nusipirkti visus naujus aksesuarus ir kitus madingus mažmožius, nueiti į filmo premjerą, mėgautis artumu ir nuostabiu seksu su partneriu, skristi į pasaulio kraštą atostogauti, o gal dar  pasavanoriauti, pasitarnauti kokia nors visuomenei naudinga veikla?

Ir  „ėda” mus ryškus neatitikimas tarp to, ko norime iš gyvenimo ir ką galime iš jo gauti. Štai iš kur kyla nepakeliamas, amžinas laiko trūkumo jausmas…(Karlas Onore).

Kiekvieną dieną bėgdami, siekdami paties geriausio, nepastebime, kaip apaugame nereikalingais rakandais: įvairiausiais daiktais, buitine ir nebuitine technika, apranga, dokumentais, pertekliniu bendravimu. Nuo perteklio, kuris neatneša mums laimės, mes prarandame gyvenimo džiaugsmą, mes prarandame save. Minimalizmas – tai nemažai ir nedaug.

Minimalizmas – tai pakankama. Minimalizmas  – tai stilius, tai gyvenimo būdas. Minimalizmas  – instrumentas, kuris padeda žmonėms pasijausti laisvais. Laisvais nuo įvairių fobijų, nerimo, nuo aplinkinių nuomonės, nuo kaltės jausmo ir savaime aišku, nuo perteklinio įvairaus dvasinio ir materialaus „chlamo“.

Minimalizmas nesako, kad naudotis materialiais daiktais – blogis. Jo esmė –  daiktams nereikėtų suteikti per didelės reikšmės, užmirštant pagrindines – tikrąsias  vertybes, vertybes, kurios daro žmogų laimingu, kaip pvz.:  hobis, harmoningi santykiai, bendravimas, asmenybės augimas ir be abejonės sveikata.

Senai įpratome prie vartotojiškos visuomenės. Praleisdami daugybę laiko socialiniuose tinkluose  manome, kad mūsų gyvenimas  būtinai turi būti idealus.  Žiūrint į kai kuriuos žmones susidaro įspūdis, kad tobulą – laimingą gyvenimą „daro“ mus supantys daiktai: brangi brendinė apranga, papuošalai, buitinė ir nebuitinė technika, įvairūs madingi mažmožiai, mašinos, skanus, gurmaniškas valgis, madingi restoranai ir visa tai, ką mes matome „glianco“ tipo  „Žmonės“ žurnaluose.

Iš tikro, ne tiek daug turtingų žmonių jaučiasi laimingesni už jus. Labai dažnai jie nelaimingesni, nežiūrint į jų turimas materialias gėrybes. Žinoma, pirkimas pirmosios mašinos ar pirmojo būsto garantuotai atneš didžiulį pasitenkinimą. Leis pasijausti pranašesniu už kitus, didžiuotis savimi, suvokiant, kad pasiekei savo tikslo – tavo svajonės pildosi! Bet nesusimąstome, ar įsigijome šiuos pirkinius iš būtinybės, ar reikiamo komforto, ar dėl to, kad kažkam kažką įrodyti, kažkam nušluostyti nosį.

Kad išsiaiškintumėte, kam visa tai perkate – sau, ar kad padarytumėte įspūdį tolimiems giminaičiams, seniems draugams ar buvusiems verslo partneriams, užduokite sau klausimą: ar tikrai jums to reikia, jei jūs to niekada negalėsite parodyti socialiniuose tinkluose, ar papasakoti apie tai kitiems? Ar jūs mėgausitės šiuo daiktu, jei niekas apie tai nežinos? Jei atsakymas „taip“, tada iš tiesų yra tai, kas jums svarbu ir kas jums tikrai suteiks džiaugsmo. Jei jūs norite gyventi minimalizmo principu, taikykite šią taisyklę viskam, kas pas jus jau yra ir ką planuojate įsigyti. Jei manote, kad minimalizmas yra  tik baltos sienos, lova, stalas, kėdė, vienas puodukas, šaukštas ir šakutė –  jūs klystate. Kiekvienam minimalizmas individualu. Viena, kas vienija minimalistus – tai absoliutus supratimas, kas iš tikro  svarbu. t. y. racionalūs pirkiniai, racionalus pinigų leidimas ir nieko daugiau.

Kai kuriems minimalistams visai normalu  turėti dešimt puodukų, o ne viena tik dėl to, kad jis tiksliai žino, kodėl jie jam reikalingi ir kaip jis juos naudos. Jūs tikriausiai supratote, kad minimalizmas trijų vaikų šeimoje ir minimalizmas jauno, nevedusio vyriškio absoliučiai skirtingas. Ir tai nei vieno, nei kito nedaro blogesniu. Pagrindinė minimalizmo nauda  – jūs nebegyvenate dėl kitų požiūrio, nuomonės. Jūs nebegyvenate svetimų gyvenimų, jūs pasitikintis savimi, jūs laikotės  savo vertybių ir principų. Jūs žinote, ko norite iš gyvenimo, jūsų gyvenimas tampa harmoningas ir visapusiškas todėl, kad jūs gaunate tikrąjį pasitenkinimą nuo to, ką jūs turite. Jūs pradedate apčiuopiamai taupyti savo laiką ir pinigus. Kodėl laiką? Todėl, kad minimalizmas liečia  ne tik daiktus, bet ir visą jūsų gyvenimą apskritai. Reikia tvirtai žinoti, kokioms užduotims, veiklai ar hobiui  jūs norite skirti savo laiko dalį.  Suvokti, kuri veikla neša jus naudą, tobulėjimą ir pasitenkinimą. Tas pats ir su žmonėmis.  Minimalistai gerai žino, kokie žmonės į jų gyvenimus neša laimę ir džiaugsmą, o kokie yra toksiški ir nesąmoningai gadina jūsų gyvenimą, be reikalo vagią jūsų laiką. Minimalistai visi be išimties moka ir žino, kaip su „protu“ leisti pinigus. Jie analizuoja savo požiūrį pinigams, atlikdami išlaidų ir pajamų santykio balansą. Jei pradėsite laikytis šių taisyklių, tai ne tik pradėsite kontroliuoti savo išlaidas, bet  tai padės jums sutaupyti, nes laikui bėgant pradėsite suvokti, kiek  daug padarėte ir darote nereikalingu išlaidų.  Galu gale, išleisite  pinigus tam, kas jums teiks pasitenkinimą. Tačiau vertėtų pradėti nuo savo erdvės „išlaisvinimo“, apvalymo.

Būtina perrinkti visus savo daiktus: ir miegamajame, ir virtuvėje, ir vonioje. Atkreipkite dėmesį į kiekvieną daiktą. Kaip seniai jūs juo naudojotės? Kodėl jis jums šiuo metu neaktualus ir kuo  naudingas? Nebūtina viską išmesti, jei abejojate, mesti ar ne – dėkite į vieną dėžę, jei po kelių mėnesių jūs juo nepasinaudosite, tai galit ramiai tos dėžės turiniu atsikratyti. Kitus nereikalingus daiktus atiduokite pažįstamiems, draugams ar labdarai. Tai jums suteiks džiaugsmo ir lengvumo jausmą, atsisveikinant su jums įprastu daiktu. Minimalizmas pasireiškia ir maitinimosi įpročiuose.

Minimalistai nevalgo iš nuobodulio. Jie neperka to, kas pas juos ilgai užsilaikys, o po to keliaus tiesiai į šiukšlių kibirą. Minimalistas maitinasi tais produktais, kurie duoda naudą ir sveikatą jų organizmui. Jie eina į parduotuvę su aiškiai ir gerai apgalvotų sąrašu. Net pats gudriausias PC marketinginis sprendimas neprivers jo pirkti to, ko jam nereikia. Toks pat požiūris ir siekiant gyvenimo tikslų. Jie nebarsto savęs daugybei užduočių, jie koncentruojasi vienai svarbiai užduočiai, skiria jai būtiną laiko kiekį, nesiblaško ir įvykdo  maksimaliai kokybiškai.  Svarbiausia – kokybė!  Mažiau – reiškia daugiau! Tas „mažiau“ reiškia daugiau: daugiau laiko, erdvės, pinigų, malonumų įneša į gyvenimą tvarkos ir lakoniškumo, niekuo mūsų neapsunkina.          

Viktoras Karpenko

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Į Viešųjų pirkimų komisiją – tik savi ?

Paskelbta

data

Radviliškio rajone vis brangstant savivaldybės administracijos organizuojamiems Viešiesiems pirkimams, Radviliškio rajono savivaldybės taryboje buvo iškeltas ir šis klausimas.

Tarybos narys G. Lipnevičius pasidomėjo, kodėl į  pirkimų komisijas neįtraukiami Tarybos nariai bei kiti nešališki asmenys. „Viešųjų pirkimo komisijos visada yra sudaromos iš savivaldybės administracijos darbuotojų, kurie yra šališki ir jiems kartais sunku išsakyti savo nuomonę. Siūlyčiau į šių komisijų sudėtį  įtraukti nešališkus asmenis, nepriklausančius savivaldybės administracijai“,- siūlė G. Lipnevičius.

Pasak savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjo A. Matuzevičiaus, į Viešųjų pirkimų komisijų sudėtį nedraudžiama pasitelkti kitų narių, tik tai turėtų būti specialistai, turintys  teisinių ir techninių žinių bei esantys nepriekaištingos reputacijos. „Manau, kad Viešųjų pirkimų komisijų narius atsakingai parenka administracijos direktorė“,- sakė savivaldybės teisininkas. Šis pasakymas šokiravo daugelį Tarybos narių – pasirodo, administracijos direktorės statytiniai tvarko Viešuosius pirkimus, per kuriuos  išeina savivaldybės milijonai. Ar galima pasitikėti komisijos nariais, kuriuos paskiria konservatorė J. Margaitienė, paliekame spręsti jums, mūsų skaitytojai.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Naujas kelias – nauja afera?

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau ne kartą rašė, kad  Radviliškio rajone labai brangiai asfaltuojami keliai. Štai Sadūnų – Karčemų kelio atkarpos asfaltavimui Tarybos buvo prašoma skirti beveik milijoną eurų, Vasario 16-osios gatvė rekonstruojama daugiau nei už puse milijono. Dabar užsimota brangiai asfaltuoti kelio atkarpą, vedančią į Oro ir gynybos batalioną.

Trim šimtams metrų – „auksinis“ asfaltas?

Gegužės 27 d. vykusiame Tarybos posėdyje  buvo aptartas kelio atkarpos, einančios nuo magistralinio kelio iki įvažiavimo į Oro ir gynybos bataliono teritoriją asfaltavimo klausimas. Tarybos narys Gediminas Lipnevičius  iškėlė  klausimą, kodėl  šios 300 metrų atkarpos asfaltavimui yra skiriama 620 tūkst. eurų suma – vieno metro asfaltavimas kainuoja daugiau nei 2 tūkst. eurų.

Statybos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas G. Vičas paaiškino, jog šis projektas buvo numatytas dar brangesnis. „Šios kelio atkarpos asfaltavimui buvo skirti 700 tūkst.eurų, o konkursą laimėjęs rangovas įsipareigojo darbus atlikti už 603 tūkst. eurų. Buvo organizuojamas atviras konkursas, kurį laimėjo rangovas, pasiūlęs mažiausią kainą“,- sakė G.Vičas. Šis kelias eis  nuo plento Šiauliai – Radviliškis, pro Miškų ūkio urėdijos administracinį pastatą, Oro ir gynybos bataliono link.

Administracijos direktorė konservatorė J. Margaitienė net nepaaiškino Tarybos nariams, kodėl jos valdomoje savivaldybės administracijoje vyksta  tokie brangūs Viešieji pirkimai.

Na, dėl didelės šios atkarpos asfaltavimo kainos komitetų metu buvo paaiškinta, jog šiam „kareivių keliui“ reikia ypatingai stipraus asfalto, kad juo galėtų važiuoti karinė technika. Tik įdomu, kaip ta karinė technika atriedės  iki Oro ir gynybos bataliono sustiprinto įvažiavimo – juk, kaip žinia, magistralinis kelias asfaltuotas  paprasta danga.

Ar „kareivių kelias“ yra tik rajono valdančiųjų pinigų įsisavinimas, o gal  tai yra bereikalingas pinigų švaistymas, paliekame spręsti jums, mūsų skaitytojai.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi