Radviliškio rajono Linkaičių kaime bręsta rimtas konfliktas tarp vietos gyventojų ir Radviliškio rajono savivaldybės vadovų. Meras Kazimieras Račkauskis ir jo bendrapartietės socialdemokratės Eglės Ivanaustykės vadovaujama administracija priėmė sprendimą atimti ir nugriauti visus Arsenalo gatvėje esančius garažus ir sandėlius, kurie, nors formaliai stovėjo valstybinėje žemėje daugiau nei 40 metų, buvo neatsiejama vietos bendruomenės gyvenimo dalis. Sprendimas išprovokavo stiprią gyventojų reakciją – bendruomenė vieningai stojo ginti savo turto, kurį vadina būtinu kasdieniam gyvenimui.
Nuo sovietmečio tarnavę pastatai – staiga tapo „bešeimininkiais“?
Dauguma Linkaičių gyventojų teigia, kad Arsenalo gatvėje esantys garažai ir sandėliukai buvo statyti tuo pačiu metu kaip ir daugiabučiai namai, kuriuose jie dabar gyvena – daugiau nei prieš 50 metų. Tuo metu ši teritorija priklausė kariniam daliniui, tad dokumentų išlikimas buvo sunkiai tikėtinas – pasitraukus sovietinei kariuomenei, daugelis jų tiesiog dingo.
Nepaisant to, žmonės dešimtmečius naudojosi šiais statiniais: laikė kietąjį kurą, dviračius, maisto atsargas, automobilius, žemės ūkio įrangą. Dalis butų šioje vietovėje vis dar šildomi malkomis – be sandėliuko jų savininkai neteks galimybės kaupti kurą žiemai. Dauguma neturi nei rūsio, nei balkono, tad alternatyvų – tiesiog nėra.
Savo poziciją sandėlių ir garažų klausimu savivaldybės atstovai Linkaičių kaimo gyventojams išsakė kovo mėnesį vykusių susitikimų su bendruomene metu. Savivaldybę susitikime su vietos gyventojais atstovavo rajono vicemeras Alfredas Juozapavičius, administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė, rajono Statybos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Viktoras Šmitas, susitikime taip pat dalyvavo Radviliškio rajono seniūnijos seniūnė Garbrielė Kuraitienė ir kariuomenės atstovai.
Nepaisant to, susitikimų metu savivaldybės atstovams nepavyko įtikinti gyventojų be ginčo priimti siūlymą nugriauti garažus ir sandėlius. Kaip jau buvome rašę, savivaldybės atstovai kovo mėnesį vykusių susitikimų metu gyventojų garažus ir sandėlius įvardijo kaip nuo nepriklausomybės laikų atsiradusią nelegalią griūvančią betvarkę, o teritoriją – turinčia būti atlaisvinta, kadangi statiniai nelegalūs, toliau kalbėta ir apie sprogmenis ir tai, kad išminavimo darbus finansuos valstybė. Susitikimo metu pranešta, kad nuo pranešimų apie griovimą paskelbimo gyventojai turės maždaug du mėnesius atlaisvinti teritoriją ir ištuštinti visas patalpas. Šią žinią gyventojai priėmė itin audringai, pasak jų, toks reikalavimas yra absurdiškas, kadangi per du mėnesius rasti patalpas ten esantiems daiktams gyventojams yra nepakeliama našta. Tuo tarpu savivaldybės atstovai gyventojus kaltino teritorijos apleidimu.
Mero pozicija – griežta: sandėliai nelegalūs, teritorija – pavojinga
Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis socialiniuose tinkluose pranešė, kad sandėliukai ir garažai bus nugriauti. Susitikimuose su Linkaičių bendruomene meras nedalyvavo, Linkaičių kaimo gyventojų atstovų, pasak Linkaičių gyventojų, meras taip pat nepriėmė ir į planuotą susitikimą savo kabinete. Nepaisant to, savo poziciją meras jau anksčiau išsakė „Radviliškio krašto“ redakcijai. K. Račkauskio teigimu, Linkaičių kaime Arsenalo g. esantys gyventojų statiniai yra savavališkai pastatyti ir pripažinti bešeimininkiais. Teritorijoje, pasak jo, galimai yra sprogmenų, todėl prieš ją išminuojant būtina nugriauti visus pastatus. Taip pat minimos teritorijoje esančios šiukšlės ir asbesto turinčios atliekos, kurias būtina išvalyti.
Meras pabrėžė, kad išminavimas šiuo metu valstybės lėšomis yra nemokamas, tačiau vėliau už šias paslaugas gali tekti mokėti, tad esą delsti nevalia. Vis dėlto konkrečių skaičiavimų, kiek viskas kainuos mokesčių mokėtojams, meras nepateikė.
Gyventojų nuogąstavimai: ar tikrai kalta tik tvarkos stoka?
Linkaičių bendruomenė abejoja mero pateikiama versija. Jie klausia: jei sprogmenų grėsmė reali, kodėl apie tai neprabilta anksčiau? Kodėl per daugiau nei keturis dešimtmečius teritorija nebuvo laikyta pavojinga? Kodėl išminavimo darbai būtinai turi būti atliekami tik nugriovus pastatus?
Dar daugiau įtarimų kelia gyventojų nuomonė, kad teritorija galimai planuojama perduoti kariniam daliniui. Mat viskas vyksta greitai, skubotai, nesuteikiant galimybės nei išsiginti, nei pasiruošti. Be to, alternatyvi vieta, kurią siūlo savivaldybė, pasak gyventojų, patenka į magistralinio kelio apsaugos zoną, kurioje statybos negalimos. Vadinasi, realaus sprendimo – nėra.
Savivaldybė skuba griauti, gyventojai Tarybos prašo pastatus įteisinti
Šių metų kovo 19 dieną Linkaičių kaimo gyventojai kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, pateikdami išsamų prašymą: ne griauti, o įteisinti esamus statinius, leisti suformuoti žemės sklypus po jais ir suteikti teisę juos išsipirkti. Po kreipimosi raštu pasirašo Linkaičių gyventojai. Rašte gyventojai akcentuoja, kad yra pasirengę padengti visas reikalingas išlaidas patys.
Gyventojai pateikė oficialų kreipimąsi į savivaldybės Tarybą, kuriame išdėstė visus savo argumentus. Jie prašo:
- Leisti suformuoti žemės sklypus po sandėliukais, juos įteisinti ir suteikti galimybę išsipirkti.
- Spręsti sprogmenų klausimą nedestruktyviai – patikrinti teritoriją po kelis statinius, negriaunant visos infrastruktūros.
- Negriauti pastatų, kol nebus pasiūlyta reali, teisiškai galiojanti ir nuolatinė alternatyva.
- Užtikrinti paramą gyventojams, jei vis dėlto tektų statyti naujus pastatus.
Jie taip pat prašo atsižvelgti į socialinius aspektus: sandėliukuose laikomos malkos, reikalingos žiemą, kai kurie žmonės neturi net kur padėti dviračių ar laikyti maisto atsargų. Nuo sprendimo tiesiogiai priklauso jų gyvenimo kokybė.
Tačiau Linkaičių bendruomenės prašymas taip ir nebuvo svarstytas paskutiniame Tarybos posėdyje – nei meras, nei kiti savivaldybės vadovai šio klausimo neteikė Tarybai. Toks abejingumas gyventojus žeidžia ir kelia klausimą, ar valdžia sąmoningai ignoruoja jų balsą?
Kodėl Tarybai neteiktas gyventojų siūlymas negriauti pastatų?
„Radviliškio krašto“ redakcija pasidomėjo, dėl kokių priežasčių gyventojų kreipimasis į Tarybą nebuvo svarstytas paskutinio Tarybos posėdžio metu, ir kodėl meras K. Račkauskis, paprastai inicijuojantis absoliučią daugumą Tarybai teikiamų klausimų, šį kartą Tarybai neteikė svarstyti Linkaičių gyventojų prašymo.
Redakcijai pateiktame mero K. Račkauskio atsakyme teigiama, kad už gyventojų, įmonių ar kitų institucijų kreipimųsi perdavimą savivaldybės tarybos nariams atsakingas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos sekretoriatas. Būtent ši institucija gauna visus adresuotus raštus ir juos persiunčia Tarybos nariams. Nors konkretaus termino, per kurį tai turi būti padaryta, įstatymai nenustato, įprasta praktika yra tokia, kad sekretoriatas gautą informaciją Tarybos nariams persiunčia per kelias dienas nuo gavimo.
Meras teigė, kad Linkaičių gyventojų prašymas buvo gautas ir persiųstas visiems Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariams 2025 m. kovo 24 dieną, tai yra likus vos trims dienoms iki kovo 27 dieną vykusio Tarybos posėdžio, nors redakciją pasiekęs Linkaičių gyventojų skundas Tarybai yra parašytas kovo 19 dieną. Ar tai buvo bandymas nuslėpti informaciją nuo Tarybos narių, o gal specialiai meras vilkino laiką, spręskite jūs. Negana to, meras ir savivaldybės administracija visą atsakomybę dėl gyventojų intereso svarstymo Taryboje perdavė Tarybos nariams, nors paprastai, kaip jau buvo minėta, svarstymui teikiamus klausimus teikia būtent meras K. Račkauskis. Mero atsiųstame atsakyme redakcijai teigiama, kad atsakomybė, ar Linkaičių gyventojų prašymas bus įtrauktas į posėdžio darbotvarkę, iš esmės priklauso nuo Tarybos narių iniciatyvos – jei jie mato, kad rašte keliami klausimai priklauso jų kompetencijai, jie gali siūlyti svarstymą ir inicijuoti sprendimų rengimą.
Opozicinės frakcijos lyderis G. Lipnevičius: „Meras užviręs košę bėga nuo atsakomybės…“
Pasiteiravome ir opozicinės frakcijos lyderio, tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus apie gyventojų pasipiktinimą mero veiksmais. G. Lipnevičiaus nuomone: „Meras užviręs košę bėga nuo atsakomybės, o jo bandymas permesti atsakomybę Tarybai už jo priimtus sprendimus atrodo apgailėtinai. Kreipiausi į merą bei administracijos direktorę, kad pateiktų sprendimus Tarybai kaip apsaugoti gyventojų interesus, gavę atsakymus, spręsime. Turime šią problemą išspręsti visam laikui, o ne pagal politinius vėjus, nes po dviejų metų išrinktas kitas meras dar ko nors neprisigalvotų.“
„Mes nepasiduosim“: bendruomenė renka parašus ir ketina kovoti toliau
Nepaisant to, kad paskutiniame Tarybos posėdyje Linkaičių gyventojai nesulaukė dėmesio, gyventojai pradėjo rinkti parašus ir ruošiasi, jei reikės, teisminiam ginčui. Jie nesutinka, kad jų ilgus metus prižiūrėtas ir naudojamas turtas būtų sunaikintas be galimybės įteisinti. Tarp jų vis dažniau skamba frazės apie galimą gyvą grandinę – žmonės pasiryžę fiziškai saugoti tai, kas jiems priklauso.
Gyventojai atkreipia dėmesį, kad tai – ne vieno žmogaus ar vieno pastato klausimas. Kalba eina apie 165 butus, iš kurių daugumai šeimomų priklauso šie statiniai. Dalis jų gyvena skurdžiai, ir jei sandėliukai bus nugriauti, o naujus teks statyti savo lėšomis – tai taps nepakeliama našta.
Lieka klausimas, ar kitame Tarybos posėdyje meras teiks sprendimo projektą Tarybai dėl Linkaičių kaimo gyventojų prašymo ne griauti, o palikti jų valdomus sandėlius ir garažus, o gal kaltins visus tik ne save,– parodys laikas.
Emilija Laukagalytė


