Lietuvos teisininkų bendruomenė įžvelgia galimus Konstitucijos pažeidimus Vyriausybės Seimui pateiktoje mokesčių reformoje. Lietuvos Respublikos Seimui adresuotoje peticijoje Lietuvos teisininkai prašo mokesčių reformos projektų svarstymą stabdyti iki bus pašalintos galimos pažeidimų rizikos.
Peticijos parašų rinkimas tęsis iki gegužės 31 d., o iniciatyva jau sulaukė plataus visuomenės atgarsio – ją platformoje Peticijos.lt vos per 48 val. pasirašė daugiau nei 3000 piliečių, o šiuo metu peticiją palaiko jau virš 5000 žmonių.
Lietuvos teisininkus vienijančios draugijos pirmininko pavaduotojos dr. Vigitos Vėbraitės teigimu, teisininkų bendruomenė palaiko peticiją ir siekia atkreipti mokesčių reformos iniciatorių dėmesį.
„Ši mokesčių reforma išties kelia didelį susirūpinimą visai teisininkų bendruomenei, todėl iš karto išreiškėme palaikymą Advokatūrai iniciavus šią peticiją. Kalbant bendrai apie bet kokių reformų įgyvendinimą, o ypatingai tokių, kurios palies dideles visuomenės grupes, negalime kalbėti apie tinkamą teisėkūros reikalavimų įgyvendinimą šalyje be ekspertinio vertinimo“, – sako dr. V. Vėbraitė.
Pasak Advokatų tarybos pirmininko Mindaugo Kukaičio, advokatūra inicijavo tokią peticiją, kad įstatymus priimančios bei žmonių gyvenimą reguliuojančios institucijos atkreiptų dėmesį į galimus teisėkūros pagrindų pažeidimus.
„Planuojama priimti labai svarbius įstatymus – mokesčių reformą, o tiksliau penkių mokesčių reformas. Jos palies praktiškai visus Lietuvos gyventojus ir visus juridinius asmenis, nes drastiškai keičiamas individualios veiklos apmokestinimas, iš esmės subendrinamos aktyviosios ir pasyviosios pajamos suvienodinant GPM tarifus, keičiamas nekilnojamojo mokesčio mokėtojų ratas, atsiranda nauji mokesčiai, kaip cukraus, draudimo ir kiti. Tačiau pastarųjų įstatymų projektų realus poveikio vertinimas nebuvo atliktas, o pagal Teisėkūros pagrindų įstatymą, prieš priimant esminius mokestinius pakeitimus, būtina atlikti išsamų numatomo poveikio vertinimą, įvertinti galimas neigiamas pasekmes ir pateikti alternatyvas. Lietuvos teisininkų bendruomenės nuomone Vyriausybės Seimui pateikti mokesčių reformos projektai neatitinka imperatyvių Konstitucijos ir Teisėkūros pagrindų įstatymo nuostatų, t. y., iki pateikiant svarstyti šiuos projektus Seimui, nebuvo atliktas išsamus tokių projektų poveikio vertinimas, todėl galimai yra pažeisti Konstitucijos nustatyti teisinės valstybės, teisėkūros proceso skaidrumo ir atsakingo valdymo principai”, – teigia Advokatų tarybos pirmininkas.
Jo teigimu, tai, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas 2025 m. gegužės 23 d. posėdyje nusprendė kreiptis į Lietuvos mokslo tarybą, kuri pateiktų numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo išvadą, nepakeičia konstitucinės Vyriausybės pareigos atlikti tinkamą ir visavertį teikiamų Seimui įstatymų projekto poveikio vertinimą. Seimo statute numatyta Seimo galimybė pavesti atlikti poveikio vertinimą yra daugiau papildomoji kompetencija Vyriausybės atlikto vertinimo atžvilgiu ir savo esme labiau skirta atlikti vertinimą tiems įstatymo projektams, kurie yra teikiami Seimo narių.
„Seimo statutas nepakeičia Teisėkūros pagrindų įstatymo nuostatų, skirtų Vyriausybės teikiamiems projektams. Teisėje egzistuoja doktrina –apnuodyto medžio vaisiai nevalgomi arba iš neteisės neatsiranda teisė. Tai reiškia, kad netinkamai, pažeidžiant teisę pradėto proceso negalima vėliau paversti teisėtu. Iki paskelbiant peticiją, šios siūlomos ir Seime patvirtintos mokesčių reformos poveikis nebuvo išsamiai ir nešališkai įvertintas, o svarstymai vyko nesilaikant visų įstatymuose numatytų teisėkūros procedūrų. Tai objektyviai pagrindžia ir viešai skelbiamos šių projektų priėmimo aplinkybės, kai dalis sprendimų buvo rasti tik likus kelioms valandoms iki projektų patvirtinimo Vyriausybės posėdyje“, – sako M. Kukaitis.
Peticijoje teisininkai taip pat akcentuoja, kad Konstitucija aiškiai apibrėžia valstybės ekonominį pagrindą – privačią nuosavybę, ūkinės veiklos laisvę ir iniciatyvą. Anot jų, valstybė, nustatydama ar keisdama mokesčius, privalo užtikrinti stabilų, nuspėjamą ir aiškų teisinį reguliavimą, o verslas turi turėti laiko iš anksto prisitaikyti prie pokyčių, kas iki šiol nėra padaryta.
Peticijos autoriai įspėja, kad neatlikus visapusiško Vyriausybės teikiamų mokesčių pakeitimų ekspertinio poveikio vertinimo, pagrįsto alternatyvų ir galimų ekonominių scenarijų palyginimu, bus paneigti pamatiniai teisėkūros principai. Tai, jų teigimu, galimai pažeistų Konstituciją, ypač konstitucinį teisinės valstybės principą, ir neigiamai paveiktų ūkinės veiklos laisvę bei ekonominės veiklos perspektyvas.
Peticijos autorių įsitikinimu, kol Konstitucinis Teismas neįvertins ar mokesčių reformos pokyčiai neprieštarauja Konstitucijai dėl ūkinės veiklos laisvės galimo ribojimo, tol mokesčių reforma turi būti atidėta.
Nuoroda į peticiją: https://www.peticijos.lt/visos/87384/lietuvos-teisininku-bendruomenes-viesas-kreipimasis-del-galimo-konstitucinio-teisines-valstybes-principo-pazeidimo-vykdant-mokesciu-reforma/
Ieva Paliliūnienė
Lietuvos advokatūros atstovė ryšiams su visuomene


