Lietuvos dangaus legendoms S. Dariui ir S. Girėnui atminti – ,,Angelas”

Netoli Panevėžio įsikūrusiame Įstros aviacijos muziejuje šeštadienį, spalio 7 dieną, atidengta skulptūra gražiu pavadinimu „ Angelas“, skirta paminėti garsių Lietuvos lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 90-ies metų sukaktį.

Vieną iš žymiausių aviacijos įvykių Lietuvos ir pasaulio istorijoje primins daugiau kaip 5,5 metro aukščio skulptūrinė kompozicija, kurios autorius – žinomas šalies tautodailininkas Albertas Valikonis.

Kad tokios skulptūros reikia ir šita idėja degė  buvęs radviliškietis, aviacijos muziejaus įkūrėjas  Virmantas Puidokas. Aviacijos muziejuje pastatyta skulptūrinė kompozicija išdrožta iš šimtamečio ąžuolo. Ji vaizduoja angelą su palaužtu sparnu, rankose laikantį balandį ir stovintį tarp pušų, kurių šakose įstrigęs nedidelis „Lituanica“ lėktuvas. Šią kompoziciją vainikuoja senąją lietuvių kalvystės tradiciją menantys gaminiai iš metalo – du sakalai ir stilizuota pagoniška saulė. Atminimo lentelėje trumpai aprašytas įžymusis „Lituanica“ skrydis ir žodžiai „Nugalėję Atlantą, žuvo Lietuvos garbei“.

S. Dariaus ir S. Girėno lėktuvas „Lituanica“ pakilo 1933 m. liepos 15 dieną Niujorke. Pagal skrydžio nuotolį ,,Lituanica‘‘ lakūnai tais laikais pasiekė antrą rezultatą pasaulyje – net 6411 km, o pagal išbūtą laiką ore – ketvirtą (37 val. 11 min.). Liepos 17 d. „Lituanica“ sudužo Soldino miške, dabartinės Lenkijos teritorijoje, nors Kaune lakūnų jau laukė apie 25 tūkst. žmonių minia. Katastrofos priežastys iki šiol nėra iki galo aiškios. Nors oficialiai manoma, kad avarija atsitiko dėl audros ar motoro gedimo, yra versijų, kad „Lituanica“ nukrito pašauta vokiečių kareivių. Balzamuoti žygdarbį atlikusių lakūnų palaikai  buvo perkelti į Kauno kapinių mauzoliejų. 1944 m.  paslėpti VDU Medicinos fakulteto rūsiuose, o 1964 m. perlaidoti Kauno Aukštųjų Šančių karių kapinėse.

Pasidžiaugti draugų nuveiktais darbais atvažiavo ne tik valdžios vyrai, bet ir Radviliškio 2-os vidurinės (dabar Vinco Kudirkos progimnazija) klasiokai, kurie 1979 m. baigę mokyklą išsiskirstė kas sau.  Nors gyvenimas išblaškė visus po įvairius Lietuvos miestus , bet niekada nepamiršo vieni kitų. Taip sugrįždami kas kelis metus į susitikimus, o neretai ir kasmet, kad pamatytų vieni kitus.

Per vieną iš tokių susitikimų susitiko tautodailininkas Albertas Valikonis ir dangų pamilęs, o taip pat svajonę turėjęs  pastatyti paminklą ir taip įamžinti  lakūnų Dariaus ir Girėno atminimą, Virmantas Puidokas. Klasės draugai , kuriems blogos oro sąlygos leido pasiekti Panevėžio Įstros aerodromą sudalyvauti paminklo atidaryme (ko negalėjo tikėtis lakūnai , ir kad jų žūties priežastimi taps blogos oro sąlygos) padovanojo simbolinę dovaną – raudonlapį ąžuoliuką. Ąžuolas kaip ilgaamžiškumo simbolis buvo pasirinktas neatsitiktinai. Iš vėtros pažeisto ąžuolo buvo išdrožtas paminklas. Draugų padovanotas ąžuoliukas bus pasodintas šeštadienį, spalio 14 d. 12 val. prie paminklo  atminti  lakūnų žygdarbį , o augantis medis tvirtėdamas ir toliau stiprins draugų  draugystę.

Jūratė Lukošienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts