Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kavos popietėje – diskusija apie cukrinį diabetą, tuberkuliozę bei erkes

Avatar

Paskelbta

data

Rugsėjo 7 d. „Radviliškio krašto“ bendruomenės namuose lankėsi  „MediCa“ klinika dirbanti šeimos gydytoja Petronėlė Burbienė, kuri „Kavos popietės“ dalyviams papasakojo apie pavojus susirgti cukriniu diabetu ir ką daryti norint išvengti šios klastingos ligos.

Cukriniu diabetu dažniausiai susergama vyresniame amžiuje

Šiandieninės popietės tema – „Cukrinis diabetas ir gliukozės apykaitos sutrikimas vyresniame amžiuje“. Pakelkite rankas, kas turi padidėjusį cukraus kiekį“, – pristatydamas popietės temą į susirinkusiuosius kreipėsi Tarybos narys bei  bendruomenės pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Pasirodo, kad bendruomenės nariai gana sveiki – pakilo tik 7 rankos.

Pasak gydytojos P. Burbienės, diabetas yra 1 ir 2 tipo,  dar yra necukrinis ir nėščiųjų diabetas. „Nėščiosioms 26-28 nėštumo savaitę atliekamas gliukozės toleravimo testas ir jeigu yra gliukozės riba, pradedamas gydymas. Sergant nėščiųjų diabetu, gliukozės kiekis padidėja iki 7,1 ribos. Šis diabetas yra besimptomis ir susijęs su nėštumu. Pagimdžiusią moterį sekame, nes yra rizika, kad šis diabetas pasireikš ir per kitus nėštumus, yra tikimybė, kad moteris gali susirgti cukriniu diabetu. Pirmo tipo cukrinis diabetas atsiranda jauname amžiuje – vaikams nuo 1 metų ir suaugusiems žmonėms iki 40 metų. Šis diabeto tipas labai pavojingas, gydomas iš karto insulinu ir iki gyvenimo pabaigos reikia kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje.

Necukrinis diabetas pasitaiko labai retai, jo gydymas netradicinis. 2 tipo cukrinis diabetas klastingiausias, jo aptikti labai greitai nepavyksta. Šis diabeto tipas aptinkamas tada, kai jau būna pažengęs. Jeigu žmogaus organizme cukrus ant ribos, darome gliukozės tolerancijos sutrikimą, jeigu jos kiekis pakilęs virš 6,8 – jau tą žmogų kasmet tiriame, kad nepražiopsotume diabeto. Sergant diabetu pasireiškia inkstų, akių, kraujagyslių pažeidimai. Šios ligos dažniausi  simptomai – troškulys, svorio kritimas, alkio jausmas, silpnumas, padažnėja šlapinimasis. Jeigu šeimos gydytojas siūlo pasidaryti gliukozės tolerancijos lygį, reikia daryti, nes galimai kilo įtarimų dėl cukrinio diabeto. Norint išvengti šios ligos, reikia  pakoreguoti gyvenseną ir  mitybą. Iš valgiaraščio reikėtų išbraukti angliavandenius, užsiimti aktyvia  fizine veikla. Dietologai turi paruošę lankstinukus, kurie maisto produktai rekomenduojami sergant diabetu ir kurių negalima valgyti. Reikėtų vengti bulvių – jos turi daug krakmolo, razinų – turi daug cukraus. Naudinga yra obuolys, reikia valgyti liesą mėsą.

Atsirinkti tinkamus maisto produktus reikia per ilgesnį laiką, vienus produktus pamėgsite, kitų – ne. Taip pat reikia  išbraukti alų, stiprieji alkoholiniai gėrimai mažina cukraus kiekį organizme, todėl žmonėms, kurie leidžiasi insuliną, leidžiama išgerti tam tikrą kiekį alkoholio. Ligoniai yra sekami, nes  gali tekti  padidinti insulino kiekį. 2 tipo  cukrinis diabetas 40 proc. išsivysto žmonėms, turintiems antsvorį. Liga gydoma  arba vaistais, arba insulinu“,- pasakojo viešnia.

„Kuo skiriasi susirgimas cukriniu diabetu jaunesniame  ir vyresniame amžiuje?“,- pasiteiravo G. Lipnevičius.

„Jaunesnio amžiaus žmonės dažniausiai serga 1 tipo diabetu, vyresnio amžiaus žmonėms tikėtinas 2 tipo cukrinis diabetas. Jeigu jaučiate diabetui būdingus simptomus, nereiškia, kad ta liga sergate. Galite sirgti ir šlapimo takų infekcija – diabetas neturi vieno specifinio požymio“,- atsakė gydytoja.
„Ką valgyti sergant cukriniu diabetu?“- teiravosi radviliškiečiai.

Pasak gydytojos P. Burbienės, sergant cukriniu diabetu  svarbiausia vengti miltinių produktų, o  jų sunku atsisakyti, nes tai mūsų kasdienybė. Reikia valgyti daugiau vaisių ir daržovių, vengti produktų, turinčių daug cukraus. Makaronus ir miltus reikėtų  naudoti tik pilno grūdo.

„Reikėtų naudoti ekologiškus produktus, bet ekologiška yra tik tai, ką patys užsiauginame – parduotuvėje ekologijos – nulis“,- sakė viešnia.

„Lietuvoje ekologija  likusi tik popieriuose, vyksta  piktnaudžiavimai. Paminėjote grūdus, miltus. Kažkodėl niekas nebekalba apie raundapu – itin stipriu chemikalu – purškiamus grūdus. Europos Sąjungą  nori  uždrausti  šį chemikalą naudoti, o mes jį suvalgome su miltais, makaronais. Tai nusikalstamas piktnaudžiavimas“,- viešniai paantrino G. Lipnevičius.

Popietėje gydytojai pateikta nemažai klausimų

„Kavos popietės“ metu šeimos gydytojai P. Burbienei susirinkę radviliškiečiai pateikė nemažai klausimų, ir ne tik apie cukrinį diabetą.

„Kaip suprasti, kai rašoma, jog  diabeto problema – atsparumas insulinui, dėl kurio padidėja cukraus kiekis? Kas organizme vyksta?“,- buvo užduotas klausimas.

„Insuliną gamina kasa ir  jis atsakingas už cukraus skaidymą organizme. Kai sutrinka kasos darbas, sutrinka insulino išskyrimas. Atsparumas insulinui atsiranda, kai kasa nebeatlieka savo funkcijos“,- atsakė medikė.
„Cukriniu diabetu dažniau serga vyrai ar moterys?“,- pasiteiravo bendruomenės pirmininkas.

„Šia liga vienodai serga ir vyrai, ir moterys. Tik moterys bando keisti gyvenimo būdą, o  vyrai yra tinginiai – jie dažniau prašo tik tabletės, manydami, kad ji padarys stebuklą nieko nekeičiant. Tabletė gali padėti kartą – kitą, o vėliau ji gali būti nebeveiksminga“,-  sakė šeimos gydytoja.

„Ar genetika turi įtakos susirgti cukriniu diabetu?“,- domėjosi popietės dalyviai.

„Jeigu tėvai serga cukriniu diabetu, 40 proc., kad jį paveldės ir vaikas. Jeigu nėštumo metu moteriai buvo  nustatytas diabetas, yra tikimybė, kad vaikui augant ir jam išsivystys cukrinis diabetas“,-atsakė  viešnia.

Pasak medikės, 2 tipo cukrinis diabetas yra užslėptas, atrandamas tik po kurio laiko -jį galima pastebėti ir tik po  5 metų.

„Visą gyvenimą valgau cukrų ir gerai jaučiuosi, diabetu nesergu“,- sakė  popietės dalyvė Romana Urbonienė.

Pasak gydytojos P. Burbienės, cukrus žmogui suteikia energijos, kurios labai reikia. O kol kasa gerai atlieka savo darbą ir valgantiems daug cukraus nieko blogo neatsitiks. Tik geriau cukrų būtų pakeisti medumi.

„Jeigu padidėja cholesterolis, ar jis sudaro sąlygas atsirasti diabetui?“,- buvo užduotas klausimas.

„Šie simptomai sąryšį turi. Jeigu randame cukrinį diabetą, jį atitinkamai gydome ir kai kuriems žmonės normalizuojasi cholesterolio kiekis. Kai cholesterolis padidėjęs, o cukraus kiekis normalus, tikrai nėra tikimybės, kad išsivystys diabetas. Cholesterolis kemša kraujagyslių sieneles ir dažniausiai išsivysto širdies ir kraujagyslių ligos, atsiranda infarkto rizika“,- atsakė gydytoja.

„Ar susijęs padidėjęs spaudimas ir diabetas?“,- teiravosi bendruomenės nariai.

„Dažniausiai ieškoma priežasties, dėl ko kyla spaudimas ir didėja cukraus kiekis. Ryšys gali būti paralelinis. Kai kurie žmonės serga cukriniu diabetu ir kitomis ligomis nesiskundžia. Kraujo spaudimas dažniausiai susitvarko pakeitus  mitybą“,- į klausimą atsakė  P. Burbienė.

„Kaip pasidaryti tyrimus, kad būtų nustatytas 1 tipo diabetas?“,- buvo užduotas klausimas.

Pasak medikės, 1 tipo diabetui profilaktikos nėra, nes jis gali pasireikšti ir vienerių metų vaikui. 

Profilaktiškai pacientui  cukraus kiekį tiriame 1-2 kartus per metus – darome gliukozės tolerancijos kiekį. Jeigu žmogus nori tyrimą atlikti  po 3 mėnesiu, tyrimas mokamas.

Pastebėjimas – padaugėjo susirgimų tuberkulioze

Išsekus klausimams apie cukrinį diabetą, popietės dalyviai pastebėjo, jog padaugėjo  susirgimų tuberkulioze.

„Anksčiau buvo griežtesnė kontrolė. Dabar iš  ligoninės į visuomenę išeina tik apsigydę šią ligą žmonės, o kenčia aplinkiniai. Priverstinai gydyti tokių ligonių negalima – bus žmogaus teisių suvaržymas. Virusų visada buvo – viskas priklauso nuo mūsų imuniteto. Jeigu imunitetas nusilpęs, galima susirgti greičiau. Nuo virusinių ligų kenčia vyresnio amžiaus žmonės, turintys daugiau kitų ligų“,- savo įžvalgomis pasidalino viešnia.

Apie klastingąjį Covid – 19

Buvo aptartas ir šiuo metu aktualus Covid – 19 viruso klausimas. Popietės dalyviai domėjosi, ar virusas  nėra  kita gripo forma. 

„Tai nėra gripas, tik panašūs simptomai ir nebūtinai turi būti karščiavimas. Šiuo metu Radviliškio rajone yra  2 sergantys Covid – 19. Specifinio vaisto nuo šio viruso nėra, jeigu sunkesnė forma – ligoniai guldomi į reanimaciją. Kai kurie žmonės, užsikrėtę Covid – 19, jokių simptomų nejaučia. Kiekviena infekcinė liga turi savo išraišką – apie 80 proc. visiškai nejaučia simptomų“,- sakė P. Burbienė.

Pacientai nepaliekami likimo valiai

Taip pat buvo teiraujamasi apie pacientų priėmimo tvarką „MediCa“ klinikoje.

„Žmonės registruojasi telefoninei konsultacijai. Aš skambinu pacientui ir aiškinamės, kokia problema. Jeigu reikia tik vaistų išsirašyti – nereikia eiti į kliniką. Esant ekstriniams atvejams, pavyzdžiui, kraujotakos sutrikimui, pilvo skausmams, žmonės priimami. Mūsų pacientai nėra palikti likimo valiai“,- sakė P. Burbienė.

Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius domėjosi, ką daryti įkandus erkei – juk dabar prasidėjo grybavimo sezonas, žmonės vis dar dirba soduose, daržuose.

„Įkandus erkei  nereikia  panikuoti – jeigu esate pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, nieko blogo neatsitiks, galite pasidaryti tyrimus dėl Laimo ligos. Nereikia bijoti, kad jeigu erkė įsikibo, būtinai susirgsite. Laimo ligai specifinių simptomų nėra, reikia stebėti įkandimo vietą. Gali Laimo liga išlįsti po 10 metų, kai atsiranda bėdų dėl sąnarių“, – patarė gydytoja.

„Kavos popietės“ dalyviai domėjosi, kaip išsitraukti erkę.

„Erkę reikia išsitraukti  su  pincetu sukamuoju judesiu. Nutraukus erkei galvą, galima kreiptis į medikus, kad ištrauktų likusias kojeles. Nuo erkinio encefalito galite pasiskiepyti  mūsų klinikoje, vakcinos turime“,- patarė gydytoja.

Už naudingą informaciją bei atsakymus į rūpimus klausimus „Kavos popietės“ dalyviai šeimos gydytojai P. Burbienei  padėkojo gausiais aplodismentais ir jai nuo bendruomenės buvo  įteikta dovana – savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumerata.

Už sutvarkytą salę popietės dalyviai dėkingi V. Goštautienei ir O. Paplevkinai.

Radviliškio  krašto“ informacija


Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Buvusiam kandidatui į Seimą – laisvės apribojimas

Avatar

Paskelbta

data

Bauda ir laisvės apribojimas – galutinis Šiaulių apygardos teismo nuosprendis, paskelbtas 2021 m. sausio 14 d., kurį baudžiamojoje byloje išgirdo į Seimą su Naglio Puteikio vedamais Centro partija – tautininkais kandidatavęs radviliškietis Marius Aleksiūnas. Iki šiol per didinamąjį stiklą ieškojęs dėmių konkurentų biografijose, radviliškietis pats buvo nuteistas dėl smurto Radviliškio ligoninėje.

Laisvė apribota 10 mėnesių

Rugsėjo 7 d. Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose buvo paskelbtas nuosprendis M. Aleksiūnui, kuris pripažintas kaltu ir jam paskirta 10 mėnesių laisvės apribojimo bausmė, uždraudžiant lankytis VšĮ „Radviliškio ligoninė“, išskyrus, jeigu tai susiję su medicininių paslaugų suteikimu jam pačiam ar jo šeimos nariui. Teismas taip pat įpareigojo kaltinamąjį per 6 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos neatlygintinai išdirbti 50 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

Tenkinant civilinio ieškovo Šiaulių teritorinės ligonių kasos civilinį ieškinį dėl turtinės žalos atlyginimo, buvo nutarta iš M. Aleksiūno priteisti 45,51 eurus už nukentėjusiajam suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas.

Nukentėjusio Radviliškio ligoninės direktoriaus V. Smalinsko civilinį ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo teismas tenkino iš dalies, priteisdamas iš kaltinamojo 300 eurų padarytai neturtinei žalai atlyginti. Išlaidas advokato pagalbai apmokėti teismas pripažino proceso išlaidomis ir priteisė nukentėjusiajam V. Smalinskui iš kaltinamojo M. Aleksiūno 1500 eurų.

Savo kaltę neigė

Teismas nustatė, kad kaltinamasis M. Aleksiūnas 2019 m. gruodžio 5 d. VšĮ „Radviliškio ligoninė“ administracinėse patalpose tyčia sudavė nukentėjusiajam V. Smalinskui  kumščiu į krūtinę ir tokiais tyčiniais veiksmais padarė nukentėjusiajam nežymų sveikatos sutrikdymą, sukėlusį sužalojimą – poodinę kraujosruvą krūtinės srityje. Tokiais savo veiksmais M. Aleksiūnas padarė nusikalstamą veiką, numatytą BK 140 straipsnio 1 dalyje.

Teismo nuosprendyje pažymima, jog nors kaltinamasis viso ikiteisminio tyrimo ir bylos nagrinėjimo teisme metu savo kaltę neigė, tačiau byloje surinkti ir teisiamojo posėdžio metu ištirti įrodymai pagrindžia M. Aleksiūno kaltę padarius jam inkriminuotą nusikaltimą. Teismas neturėjo pagrindo netikėti nukentėjusiojo parodymais, duotais ikiteisminio tyrimo ir teisiamojo posėdžio metu, kuriuos patvirtina ir rašytinė bylos medžiaga.
M. Aleksiūnas neneigė, kad buvo nukentėjusiojo V. Smalinsko darbo vietoje. Esą tai darė siekdamas išsiaiškinti dėl ligoninės naudojamų automobilių. Jo teigimu, nukentėjusysis priėjo prie jo, puolė, spausdamas prie durų varčios, todėl jis gindamasis ištiesęs vieną ranką, delnu V. Smalinską atstūmęs, o kita ranka viską filmavo.

Policiją iškvietė pats M. Aleksiūnas. Pasak kaltinamojo, nukentėjusiojo sužaloti jis nesiekė ir to padaryti negalėjo. Ir kėlė versiją, kad save susižaloti galėjo pats nukentėjusysis, norėdamas jį apkaltinti. Tačiau tokie kaltinamojo parodymai buvo vertinti kritiškai, kaip siekis išvengti baudžiamosios atsakomybės, nes juos paneigė byloje surinkti įrodymai.

Vaizdo medžiaga paneigė kaltinamojo parodymus

Rugsėjo 7 d. skaitytame bylos nuosprendyje buvo pažymėta, jog byloje pateikta vaizdo medžiaga paneigia kaltinamojo parodymus, kad jis esą gynėsi nuo nukentėjusiojo: jokio fizinio kontakto tarp M. Aleksiūno ir V. Smalinsko neužfiksuota.

Teismo nuomone, nukentėjusysis, būdamas įstaigos vadovu, pagrįstai turėjo teisę eiti ir pasidomėti, kodėl kaltinamasis varsto jo įstaigos darbuotojų kabinetų duris. Tuo pagrindu ligoninės direktorius ir ėjo link kaltinamojo, tačiau jo nepuolė, prie sienos nespaudė.

Įraše aiškiai matyti, kaip V. Smalinskas nuo stipraus smūgio į krūtinę atšoksta atgal.

M. Aleksiūnas teigė liepęs nukentėjusiajam pasitraukti, tačiau šie žodžiai buvo išsakyti jau po smūgio sudavimo. Teismo nuomone, vien tai, kad nukentėjusysis neva pažeidė M. Aleksiūno įsivaizduojamą asmeninę erdvę, nesudaro pagrindo įžvelgti pavojingą kėsinimąsi, todėl šiuo atveju nėra nei būtinosios ginties, nei jos ribų peržengimo. Tai, kad kaltinamasis pirmas iškvietė policijos pareigūnus, taip pat neduoda pagrindo teigti, kad nukentėjusysis bandė jį užpulti.

Apskundęs teismo nuosprendį nieko nepešė

Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų nuosprendį M. Aleksiūnas apskundė, tačiau nieko nepešė. Teismas atmetė jo skundą ir paliko galioti tą pačią nutartį. Beje, iš M. Aleksiūno nukentėjusiajam V. Smalinskui dar priteista 250 eurų išlaidų, patirtų advokato, kuris dalyvavo nagrinėjant bylą apeliacine tvarka kaip nukentėjusiojo atstovas.

Teistumas užkirto kelią į rinkimus

Po nuosprendžio „Facebook“ socialinio tinklo paskyroje M. Aleksiūnas piktinosi jam paskirta bauda. Ir apgailestavo, kad net ir labai norėdamas negalėtų dalyvauti rinkimuose, nes buvo nuteistas.

Žlugo jo viltys ir praėjusiuose Seimo rinkimuose, kuriuose dalyvavo kaip Centro partijos – tautininkų atstovas.

Į Seimą bandęs patekti M. Aleksiūnas prieš pat rinkimus įsteigė savo laikraštį, leido reklamą, kurioje pliekė konkurentus, bet liko rinkimų sąrašo uodegoje.

Dar mėgino skųsti rinkimų rezultatus bei kandidatavusius A. Čepononį, G. Lipnevičių, bet nieko nepešė.

Keleriais metais anksčiau M. Aleksiūnas nesėkmingai bandė kandidatuoti į Radviliškio seniūnus. Po pralaimėjimo kritikos strėles nutaikė į seniūnu tapusį savo konkurentą.

Nepasisekė jam ir rinkimuose į Radviliškio seniūnaičius.Skaityti daugiau

Aktualijos

Nudžiugino „Knygų Kalėdos”

Avatar

Paskelbta

data

Pasibaigė dešimtosios „Knygų Kalėdos” – kilni kasmetinė akcija, kurią inicijavo ir globoja šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tai – savotiška gerumo estafetė, kai pasidalijama skaitymo džiaugsmu: dovanojama naujų, vertingų knygų jų stokojantiesiems, ypač bibliotekoms, kurios paskui jas paskleidžia daugybei skaitytojų. Šv. Kalėdų artumoje prasidedanti ir iki Trijų karalių besitęsianti ši akcija – tarsi vis nauji žmonių bendrystės, bičiulystės su knyga tiltai ir saitai.

Šiemetės, jubiliejinės, „Knygų Kalėdos” nebuvo išimtis ir mūsų krašte – į jas dėti gražūs lūkesčiai išsipildė su kaupu. Akcijos metu gautos 185 knygos. Jų dovanota Viešajai bibliotekai, Beinoravos, Aukštelkų, Vėriškių, Tyrulių, Sidabravo, Šeduvos miesto, Vainiūnų, Pociūnų, Raudondvario filialams.

Esame nuoširdžiausiai dėkingi kiekvienam geradariui, tokiu būdu pagausinusiems bibliotekų knygų fondus, padovanojusiems naujų knygų, prisidėjusiems skleidžiant knygos šviesą. Jūsų geranoriška parama juolab prasminga pandemijos akistatoje, kai ypač akivaizdus stiprybę ir viltį teikiančio skaitymo poreikis. Ačiū už Jūsų, gerbiamieji „Knygų Kalėdų“ dalyviai, gerumą, jautrumą. Mums, rajono bibliotekoms, tai – nenuginčijamas įrodymas, kad savo veikloje krašto ir jo žmonių labui visada turime patikimų bičiulių, supratingų pagalbininkų ir rėmėjų.

Radviliškio viešoji biblioteka

Skaityti daugiau

Skaitomiausi