Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„KARALIUS“ NUOGAS?

Avatar

Paskelbta

data

Baigiantis metams, mero Antano vizitai į Vilnių ir kitur padažnėjo. Žinant, kad atostogaujantis vicemeras K. Augulis sumokėjo vos 5 eurus ir 71 centą už savivaldybei priklausantį automobilį su vairuotoju, niekas nenorės kaltinti ir paties mero dėl padidėjusių išlaidų komandiruotėms. Juk nejaugi siųs oficialų laišką arba elektroninę žinutę, kai norisi asmeniškai praverti svarbių asmenų kabinetų duris. Suprantamas noras atstovauti rajonui sostinėje, ieškoti finansinės paramos projektams klaidžiuose Seimo, ministerijų koridoriuose. Už tokį „heraklišką“ žygdarbį norisi jaustis įvertintam, tarsi meras Antanas vienas kovotų prieš begalę ištroškusių kraugerių, o ne bendrautų Vilniuje su XXI a. politikais ir valdininkais. Šių „žygių“ viešinimas tapo prioritetu, todėl informacijos su visuomene specialistė dirba išsijuosusi.
Bet politine prasme didžiausiu Antano galvos skausmu tapo rekonstruojama Aušros aikštė, kurioje, neužsitikrinus finansavimo, buvo išpjauti visi medžiai, išskyrus keletą eglių. Apnuogintas miesto centras „bado“ akis miestiečiams ir atvėrė akis pamatyti (bent jau iš dalies), kad „karalius“ nuogas. Jis pabandė, apeidamas naujai išrinktą Radviliškio apygardoje Seimo narį A. Gaidžiūną, ieškoti kelio tiesiai pas „žaliųjų“ vedlį R. Karbauskį. Nepaisant pasirinktos taktikos ir jos metodų, merui Antanui nepavyko subjaurotos aikštės vaizdais ir kitais senamadiškais įpročiais įtikinti aukščiausio lygio politikų ir valdininkų, kad iš stalčių ištrauktam ir staiga tapusiam „prioritetiniam“ dar 2008 m. Aušros a. rekonstrukcijos projektui skirti pinigų reikia šiandien.
Mestas paskutinis koziris, kad neatnaujinus viešųjų miesto erdvių, supraskite aikštės, ne tik Radviliškis, bet ir visa Lietuva nebus tinkamai reprezentuota per Europos žmonių festivalį 2018 m. Seni metodai nesuveikė ir asmeniniai vizitai nedavė jokios naudos. Dar blogiau. „Šantažui ir grasinimui“ nebuvo pasiduota, todėl į tai atsakyta lakoniškai: „Lietuvoje yra pakankamai sutvarkytų vietų, kur galima jau šiandien rengti tokius festivalius“. Ar buvo paminėti Naisiai, galima tik paspėlioti, tačiau iš Vilniaus meras Antanas grįžo it musę kandęs. Išklausęs paskaitų įvairiuose kabinetuose, kad rajono politikai bando ieškoti finansavimo lengviausiu būdu per VIP (Valstybės Investicijų Programa), meras administracijos ir jos vadovės turėtų paprašyti pateikti išvadas, kam yra reikalingas investicijų skyrius bei kokiu tikslu yra perkami projektų rengimo, galimybių studijų ruošimo ir kitokie darbai už daugiau kaip 40 tūkstančių eurų?
Kad pasiteisintų prieš rajono bendruomenę, kodėl jis taip „vargsta“ Vilniuje dėl Tarybos priimto sprendimo rekonstruoti aikštę, mėtė „kortą“: buvo paviešinta žinutė, kad baseinas bus pabaigtas jau kitų metų liepą. Sutapimas ar ne, bet viešasis konkursas dėl papildomų darbų atlikimo baseine buvo paskelbtas tik gruodžio 20 d., o vokų atplėšimas įvyks sausio mėn. 4 d. Iš anksto drįsiu spėti, kad kaina galėtų būti apie 665 tūkstančius eurų, šiek tiek mažesnė nei baseiną statantis rangovas – „Raseinių statyba“ – dar pavasarį siūlė 667 tūkstančius eurų. Dar kitas sutapimas, kad savivaldybės administracija nėra gavusi oficialaus rašto iš KKS departamento, kad pinigai bus skirti. Ar meras Antanas, gavęs tik žodinį patikinimą iš departamento direktoriaus, tikisi nuraminti rajono gyventojų aistras, kad būtų atitrauktas klausimas dėl Aušros aikštės, atsakymas slypi tik jo galvoje. Tarybos komitetuose buvo minima, kad 200 tūkstančius eurų, kurie buvo skirti Radviliškio baseinui, vėl reikės grąžinti atgal, nes Kretingoje pajudėjo ten statomo baseino reikalai.
Iš kokių lėšų bus finansuojami tie papildomi darbai, nei finansų, nei statybas kuruojantis statybų skyrius dar nežino, nors tikėtina, kad iš savivaldybės biudžeto. Naujasis premjeras S. Skvernelis pastebėjo, kad savivaldybės neišnaudoja daugiau kaip pusės iš 130 mln. eurų, skirtų socialinei paramai ir iš „sutaupytų“ lėšų finansuoja netgi abejotinos vertės projektus.
Tačiau pastarosiomis dienomis dar didesniu asmeniniu mero galvos skausmu tapo prasidėjęs teismo posėdžių maratonas. Baudžiamojoje byloje Antanas Čepononis yra kaltinamas kartu su bendrininkais klastojęs dokumentus bei piktnaudžiavęs tarnyba siekdamas naudos. Visa tai vyko „įsisavinant“ skirtas lėšas statybų projektuose. Panašiai, kaip baseinas ar Aušros a., tik sumos mažesnės.
Ar Radviliškio rajono mero laukia jau buvusio Šakių rajono mero „valstiečio“ J. Bertašiaus likimas, parodys laikas. Ten tik teismas padėjo tašką ir J. Bertašius pats atsistatydino nelaukdamas, kol Taryba pateiks interpeliaciją. Tuo tarpu krikščioniškas demokratines vertybes deklaruojantis meras Antanas net įpareigoja savo pavaduotoją K. Augulį pakviesti Tarybos narius į bažnyčią. Įdomu, kaip sekuliarizuotos Lietuvos respublikos valstybės teisėja pasižiūrės į tokius kardomosios priemonės galimus pažeidimus, juk merui Antanui suspenduotas tarybos nario statusas, kad nedarytų jokio POVEIKIO kitiems Tarybos nariams.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019