Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„KARALIUS“ NUOGAS?

Avatar

Paskelbta

data

Baigiantis metams, mero Antano vizitai į Vilnių ir kitur padažnėjo. Žinant, kad atostogaujantis vicemeras K. Augulis sumokėjo vos 5 eurus ir 71 centą už savivaldybei priklausantį automobilį su vairuotoju, niekas nenorės kaltinti ir paties mero dėl padidėjusių išlaidų komandiruotėms. Juk nejaugi siųs oficialų laišką arba elektroninę žinutę, kai norisi asmeniškai praverti svarbių asmenų kabinetų duris. Suprantamas noras atstovauti rajonui sostinėje, ieškoti finansinės paramos projektams klaidžiuose Seimo, ministerijų koridoriuose. Už tokį „heraklišką“ žygdarbį norisi jaustis įvertintam, tarsi meras Antanas vienas kovotų prieš begalę ištroškusių kraugerių, o ne bendrautų Vilniuje su XXI a. politikais ir valdininkais. Šių „žygių“ viešinimas tapo prioritetu, todėl informacijos su visuomene specialistė dirba išsijuosusi.
Bet politine prasme didžiausiu Antano galvos skausmu tapo rekonstruojama Aušros aikštė, kurioje, neužsitikrinus finansavimo, buvo išpjauti visi medžiai, išskyrus keletą eglių. Apnuogintas miesto centras „bado“ akis miestiečiams ir atvėrė akis pamatyti (bent jau iš dalies), kad „karalius“ nuogas. Jis pabandė, apeidamas naujai išrinktą Radviliškio apygardoje Seimo narį A. Gaidžiūną, ieškoti kelio tiesiai pas „žaliųjų“ vedlį R. Karbauskį. Nepaisant pasirinktos taktikos ir jos metodų, merui Antanui nepavyko subjaurotos aikštės vaizdais ir kitais senamadiškais įpročiais įtikinti aukščiausio lygio politikų ir valdininkų, kad iš stalčių ištrauktam ir staiga tapusiam „prioritetiniam“ dar 2008 m. Aušros a. rekonstrukcijos projektui skirti pinigų reikia šiandien.
Mestas paskutinis koziris, kad neatnaujinus viešųjų miesto erdvių, supraskite aikštės, ne tik Radviliškis, bet ir visa Lietuva nebus tinkamai reprezentuota per Europos žmonių festivalį 2018 m. Seni metodai nesuveikė ir asmeniniai vizitai nedavė jokios naudos. Dar blogiau. „Šantažui ir grasinimui“ nebuvo pasiduota, todėl į tai atsakyta lakoniškai: „Lietuvoje yra pakankamai sutvarkytų vietų, kur galima jau šiandien rengti tokius festivalius“. Ar buvo paminėti Naisiai, galima tik paspėlioti, tačiau iš Vilniaus meras Antanas grįžo it musę kandęs. Išklausęs paskaitų įvairiuose kabinetuose, kad rajono politikai bando ieškoti finansavimo lengviausiu būdu per VIP (Valstybės Investicijų Programa), meras administracijos ir jos vadovės turėtų paprašyti pateikti išvadas, kam yra reikalingas investicijų skyrius bei kokiu tikslu yra perkami projektų rengimo, galimybių studijų ruošimo ir kitokie darbai už daugiau kaip 40 tūkstančių eurų?
Kad pasiteisintų prieš rajono bendruomenę, kodėl jis taip „vargsta“ Vilniuje dėl Tarybos priimto sprendimo rekonstruoti aikštę, mėtė „kortą“: buvo paviešinta žinutė, kad baseinas bus pabaigtas jau kitų metų liepą. Sutapimas ar ne, bet viešasis konkursas dėl papildomų darbų atlikimo baseine buvo paskelbtas tik gruodžio 20 d., o vokų atplėšimas įvyks sausio mėn. 4 d. Iš anksto drįsiu spėti, kad kaina galėtų būti apie 665 tūkstančius eurų, šiek tiek mažesnė nei baseiną statantis rangovas – „Raseinių statyba“ – dar pavasarį siūlė 667 tūkstančius eurų. Dar kitas sutapimas, kad savivaldybės administracija nėra gavusi oficialaus rašto iš KKS departamento, kad pinigai bus skirti. Ar meras Antanas, gavęs tik žodinį patikinimą iš departamento direktoriaus, tikisi nuraminti rajono gyventojų aistras, kad būtų atitrauktas klausimas dėl Aušros aikštės, atsakymas slypi tik jo galvoje. Tarybos komitetuose buvo minima, kad 200 tūkstančius eurų, kurie buvo skirti Radviliškio baseinui, vėl reikės grąžinti atgal, nes Kretingoje pajudėjo ten statomo baseino reikalai.
Iš kokių lėšų bus finansuojami tie papildomi darbai, nei finansų, nei statybas kuruojantis statybų skyrius dar nežino, nors tikėtina, kad iš savivaldybės biudžeto. Naujasis premjeras S. Skvernelis pastebėjo, kad savivaldybės neišnaudoja daugiau kaip pusės iš 130 mln. eurų, skirtų socialinei paramai ir iš „sutaupytų“ lėšų finansuoja netgi abejotinos vertės projektus.
Tačiau pastarosiomis dienomis dar didesniu asmeniniu mero galvos skausmu tapo prasidėjęs teismo posėdžių maratonas. Baudžiamojoje byloje Antanas Čepononis yra kaltinamas kartu su bendrininkais klastojęs dokumentus bei piktnaudžiavęs tarnyba siekdamas naudos. Visa tai vyko „įsisavinant“ skirtas lėšas statybų projektuose. Panašiai, kaip baseinas ar Aušros a., tik sumos mažesnės.
Ar Radviliškio rajono mero laukia jau buvusio Šakių rajono mero „valstiečio“ J. Bertašiaus likimas, parodys laikas. Ten tik teismas padėjo tašką ir J. Bertašius pats atsistatydino nelaukdamas, kol Taryba pateiks interpeliaciją. Tuo tarpu krikščioniškas demokratines vertybes deklaruojantis meras Antanas net įpareigoja savo pavaduotoją K. Augulį pakviesti Tarybos narius į bažnyčią. Įdomu, kaip sekuliarizuotos Lietuvos respublikos valstybės teisėja pasižiūrės į tokius kardomosios priemonės galimus pažeidimus, juk merui Antanui suspenduotas tarybos nario statusas, kad nedarytų jokio POVEIKIO kitiems Tarybos nariams.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Skandalingas pirkimas ligoninėje

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninės traumatologai – ortopedai garsūs visoje šalyje. Jiems ir įranga turi būti pačios aukščiausios kokybės, nes operacijų mastas kaip didžiųjų miestų respublikinėse ligoninėse. Vienas gydytojų – Tomas Januševičius – teigia, kad senasis operacinis stalas toks blogas, kad operacijos metu reikia ne tik žmogų operuoti, bet ir stalą taisyti.

Rajono valdžia ir ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas stengiasi, kad operacinę pasiektų naujas operacinis stalas. Nebūtinai geriausias, svarbu brangiausias. Kinijoje pagaminta vokiškos gaminio kopija gali atsieiti 20 tūkstančių eurų brangiau negu vokiškas originalas.

Pirkinys būtinas
Ortopedijos – traumatologijos skyriuje dirbantis T. Januševičius teigia, kad naujo operacinio stalo reikėtų jau rugsėjo mėnesį. Tada vėl padaugės atliekamų operacijų. Jis neslepia, kad yra išbandęs Vokietijos ir kitų gamintojų operacinius stalus. Taip pat išbandė ir kinų gamybos HyBase operacinį stalą. Puikiai vertinamas už pasiektus aukštus rezultatus operavimo srityje ortopedas traumatologas neslepia, kad jam tai labiausiai patikęs įrenginys. Kaip ir jo kolegoms. Gydytojus reikia suprasti, kadangi ligoninė orientuojasi į specializuotų operacijų teikimo spektrą, tad įranga jiems būtina. Jaunas gydytojas neslepia, kad nesigilina į jokius viešuosius pirkimus, nes jo darbas – gydyti pacientus.

Vykdomas pirkimas
Reikia konkrečiai kinų gamybos operacinio stalo, nėra problemų, tokį ir gausite“. Taip iš šalies atrodo visas operacinio stalo viešasis pirkimas. Balandžio 25 dieną ligoninė pateikė medicininės įrangos tiekėjams paklausimą dėl operacinio stalo techninės specifikacijos. Paprastai tariant, apklausė rinką. Vos keturias dienas laukė pastabų. Gegužės 29 dieną paskelbiamas viešasis pirkimas operacinio stalo traumatologinėms operacijoms atlikti įsigyjant finansinio lizingo būdu. Išsimokėtinai. Techninė specifikacija tokia, kad rinkos dalyviai suprato, ką konkrečiai ligoninė siekia nusipirkti.

Įmonės nesivargina
Neatsitiktinai konkurse dalyvauja tik vienas tiekėjas. Redakcijos turimais duomenimis, tai „Graina“ iš Panevėžio. Suprantama, konkurentai griežia dantų dėl pasirinktos agresyvios rinkodaros taktikos. Paprašyti pakomentuoti, kodėl nedalyvavo konkurse, įmonių atstovai neslėpdami teigė, kad neapsimokėjo gaišti laiko. „Ilsanta“, „Medicinos projektai“, „Sormedica“ ir kitų įmonių atsakingi asmenys teigė supratę iš parengtų viešojo pirkimo dokumentų, kad ligoninė nusimatė konkretų pirkinį iš konkretaus pardavėjo. Bet ar ligoninės Viešųjų pirkimų komisija yra pageidavimų koncertas? Gal yra kitų priežasčių, kodėl į pirkimo procedūras kišasi direktorius Vaidas Smalinskas? Panaši praktika buvo taikoma, kai Savivaldybės administracija „pirkosi“ VW Passat automobilius.

Dangstosi apsaugos duomenų įstatymu
Priremtas įrodymų dėl neteisėto kišimosi į pirkimą, rajono valdžios proteguotas V. Smalinskas dangstosi asmens duomenų apsauga, tačiau nesiteikia atsakyti, kaip jam pavyko sužinoti pasiūlymo kainą. Viešai prieinamuose VTEK deklaracijose nėra nurodyta tokia informacija. Turi ekstrasenso galių? Vargu . Maža to, jis kišasi į komisijos darbą, raštu atsakydamas į pretenzijas. Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės Dianos Vilytės nuomone, įstaigos vadovas, jei nedalyvauja komisijoje ir dar nėra sudaryta pasiūlymų eilė, kainos neturi teisės žinoti Kyla klausimas, kodėl Tarybos nariams per posėdžius direktorius neteikia atsakymų apie viešuosius pirkimus? Dar daugiau. Gal verčia pavaldinius pažeisti konfidencialumo reikalavimus ir nesilaikyti įstatymo raidės?

Kinų gamybos brangiau nei vokiškas
Neįtikėtina, kad vokiška kokybė būtų pigiau vertinama negu kinų. O gal ne kokybėje atsakymas, o galimybėse ir viešojo pirkimo sąlygų nustatyme? 2019 metų vasario mėnesį Šiaulių Respublikinė ligoninė už 27 tūks. 830 eurų nusipirko Schimdt markės Diamond modelio traumatologinėms operacijoms skirtą stalą. Kalbama, kad su visomis pagalbinėmis detalėmis buvo išleista apie 50 tūkstančių eurų. O „Radviliškio ligoninės“ direktorius V. Smalinskas kone prieš mėnesį konstatavo, kad operacinis stalas kainavo 70 tūkst. eurų. Kaip bebūtų keista, už straipsnį buvo sumokėta iš ligoninės biudžeto. Už operacinių ir sterilizacinių įrangų pardavimą atsakingas „Grainos“ vadybininkas Saulius Raudeliūnas tvirtino, kad HyBase operaciniai stalai yra 30 procentų pigesni negu Vokietijos gamintojų originalai. Tiesa, jis nedrįso lyginti atskirų markių gaminių, nes teigė neturintis informacijos, ką Šiaulių ligoninė įsigijo.

Viskas teisėta
Įspraustas į kampą, V. Smalinskas į pagalbą kviečiasi policijos pareigūnus. Su pareigūnų pagalba paaiškėjo, kad ne tik stalo nėra, bet ir pirkimo procedūros neužbaigtos. Ligoninės direktorius žadėjo, kad į pateiktus klausimus jis atsakys įstatymų numatytais terminais. Deja, teisinį išsilavinimą turintis vadovas neatsakė, kodėl neturėdamas tam teisės kišasi į viešuosius pirkimus. Dar viena įdomi aplinkybė yra ta, kad V.Smalinskas uždraudė ligoninėje be jo atskiro leidimo filmuoti, fotografuoti ar net daryti garso įrašų. Todėl negalima pateikti nusidėvėjusio operacinio stalo nuotraukos.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Meras „susirūpino“ šilumos kainomis

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 7 d. rajono vadovas Antanas Čepononis sušaukė skubų pasitarimą. Valstybinė energetikos  kontrolės Taryba (buvusi kainų komisija – red. p.) pripažino, kad rajono politikai šilumos vartotojams nustatė kainą su pažeidimais.

Kol meras su žmona „atostogavo“ Portugalijoje, „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis su vyr. finansininke Vilma Smalinskiene prisidarė dar daugiau bėdų. Jie nesugebėjo vartotojui paaiškinti, kodėl apskaičiavo 5,35 cnt už kilovatvalandę, kai juos kontroliuojantys specialistai tvirtina 5,05 cento. Savivaldybės įmonė per 2018 metus pardavė 52 tūkstančius megavatvalandžių, tad prie kainos pridėtas trečdalis cento galėjo pavirsti į daugiau nei 150 tūkstančių eurų, kurią papildomai būtų sumokėję gyventojai ir įmonės.
Sveikintina A. Čepononio iniciatyva – privalu tiesiogiai rajono žmonių rinktam merui atstovauti jų interesams ir sutramdyti šilumininkų godumą. Į pasitarimą sukviesti atsakingi Administracijos specialistai – Agnė Grabauskienė ir Justė Kriuklienė su direktore Jolanta Margaitiene priešaky. Mero darbotvarkėje nurodytas aiškus tikslas – pasitarimas dėl šilumos kainų. Prasidėjus posėdžiui, atsiskleidė tikrasis tikslas. Meras ne gyventojų interesais rūpinasi, o savo prestižu. Dar daugiau. Jis puolė gelbėti bendrapartiečio, savo pavaduotojo partijos skyriuje Prano Mickaičio. Šis žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis valdininkas vadovauja strateginei Savivaldybės įmonei ir, matyt, apie šilumos gamybą tiek pats supratimo turi, kiek paprastas žmogus apie juodąsias skyles kosmose.  Vyr. finansininkė V. Smalinskienė rypavo, kad skaičiavimo metodika labai sunki ir nepatogi. Jai pritarė ir P. Mickaitis. Jie bandė gintis argumentais, kad peržvelgus Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) tinklalapį, esą, ir kitos šilumos gamybos įmonės darančios pažeidimų. Bet tylėjo, kad politiniu nepotizmu garsėja ne tik Radviliškis. Tai Lietuvos regionų rykštė, kai į darbą priimami ne pagal kompetencijas, o pagal atsidavimą vadovaujančios partijos skyriaus pirmininkui. Tada ir metodikos neįkandamos, ir skaičiai nesuprantami pasidaro, net du ar trys aukštieji negelbėja.
Vos penkiolika minučių trukusio pasitarimo metu buvo nuspręsta, kad prieš žmones Savivaldybė atrodys geriau, jei ne VERT vienašališkai patvirtins šilumos kainas. Reikia sutikti su mero A. Čepononio pastebėjimu, kad iš esmės tai nieko nekeičia – ar rajono politikai patvirtins 5,05 cnt/k Wh kainą, ar vadovaudamasi Šilumos ūkio įstatymo suteikta teise tai vienašališkai padarys VERT. Bet kodėl nesiimama realių priemonių išsiaiškinti, kam naudingas toks „apsiskaičiavimas“? Juk po pusę cento prie kiekvienos parduodamos kilovatvalandės padauginant iš tūkstančių gyventojų ir per sezoną sumos bus pakankamai įspūdingos. Deja, valdžios vyrų noras dėti milžiniškas pastangas atrodyti gražiai užgožia tūkstančių vartotojų teisę gauti sąžiningą informaciją.

Valdžia įžvelgia sąmokslą
Baigiantis pokalbiui, mero A. Čepononio išmonė ir nusimanymas ypatingai gerai atsiskleidė šiame baigiamajame pasisakyme  (kalba netaisyta): „Dėl visų pliotkų, dėl visų šnektų, kurių būna, paleiskime į viešumą, tegul girdi, tegul klauso, nepadarykime uždaro rato, kad nebūtų tik uždaras ratas, kad netaptų valstybine paslaptimi, valstybės saugumo departamento susidomėjimu, tai nueikime į tai, kad tai būtų visiškai paprastai … hmm.. todėl, kad visi skaičiavimai yra. Visi terminai yra išlaikyti Tarybos posėdžiui, tas, kas yra reikalinga. Išsiunčiame medžiagą, išsiųsime sprendimą, ir tada tik vieną prašymą turiu, kad padarykime, kad tai būtų tos trys dienos, kad sutiktų (VERT – red. past.). Manau, kad sutiks. Blogiausiu atveju spręsime, ką daryti. Susirinkti dėl vieno klausimo anksčiau yra įmanomi ir tokie dalykai, bet pabandykime pasidėstyti.“ Jam antrino ir P. Mickaitis: „Jo, čia geras sprendimas. Dėl praeito bazinio čia gavosi … kada neišsidiskutuojam yra terpė ir eskalavimui. Nors kainą padidinam, tą pamirštam, bet parašom, kad su pažeidimais. Kas yra patogu – parašom, kas yra nepatogu – nerašom.“ Tiesa, galima pastebėti, kad Savivaldybės įmonė ir ypač jos vadovybė stengiasi su žiniasklaida nebendrauti. Į pateiktus klausimus raštu neatsakoma jau daugiau nei dvi savaites, nors įstatymas numato vienos dienos terminą. Užtruko atsakymų derinimas, nes klausimai nepatogūs?

Direktorė J. Margaitienė nieko nežino
Savivaldybės įmonės turtinės ir neturtines teises vienasmeniškai įgyvendina Administracijos direktorė. Po pasitarimo paklausta, kodėl būtent šis VERT sprendimas tapo tokiu svarbiu, ji neslėpdama atsakė nežinanti. Galime priminti, kad buvusi Kainų komisija 2018 metų sausį vienašališkai nustatė šilumos kainas. Tačiau kodėl tuomet nei pati J.Margaitienė ar jai pavaldūs specialistai, nei meras nekėlė tokio ažiotažo, mero patikėtinė negalėjo atsakyti. Atsakomybės klausimas paprasčiausiai nebuvo keliamas, nes visi susiję tarpusavio partiniais ryšiais.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019